Si për të identifikuar me saktësi të rrezikshme parazitët në trupin e njeriut

Duke ditur se si për të identifikuar parazitët në trupin e njeriut, ju mund të shmangur shumë efektet negative që ato shkaktojnë: reaksione alergjike, çrregullime të mëlçisë dhe të veshkave funksionet dhe si. Për të përcaktuar praninë e helminth lejuar simptomat karakteristike dhe metodat diagnostike.

Simptomat e përbashkëta

Simptomat e përbashkëta mund të përcaktojë praninë e parazitëve në trupin e njeriut edhe në shtëpi. Kur të infektuar helminth fëmijës dhe të të rriturve del në vijim:

 • anemia që zhvillohet për shkak të bollshme konsumi i parazitëve ushqyesve;
 • zvogëlimin e peshës kundër rritje apo ulje e oreksit;
 • dhimbje koke që ndodh për asnjë arsye të dukshme;
 • ndryshuar diarre dhe kapsllëk;
 • problemet që lidhen me punën e traktit gastrointestinal;
 • një ndjenjë e trishtim, e lokalizuar në regjion të drejtë nën brinjë;
 • dhimbjet në nyje dhe muskuj, karakteristikë e artritit;
 • lezione të lëkurës, duke përfshirë fytyre, dhe të tjera skuqjen, seborrhea, etj.
 • një rënie në mbrojtjet e imunitetit, e cila çon në të shpeshta të sëmundjeve infektive.
 • reaksion alergjik të shkaktuar nga mbetjet e parazitëve;
 • nervozizëm për shkak të një reduktimi në trup mikroelementet dhe vitamina A dhe B12;
 • reduktohet kapaciteti për punë;
 • lodhje;
 • një rënie në aktivitetin mendor;
 • pagjumësia.
Më lart simptomat janë karakteristike për shumë patologji të tjera. Prandaj, trajtimi i helminthiasis duhet të fillojë vetëm pas ekzaminimit nga një mjek.
Quam periculosum ad recognoscendas parazitët në korpusin humanum

Ndër shumëllojshmëri të parazitet më të shpeshta janë:

 • Toxocara;
 • pinworms;
 • roundworm;
 • gjedhit dhe porcine apni.

Një sëmundje e shkaktuar nga helminths me emrin, ka vet pamje klinike.

Toxocara

Toxocara të shkaktuara nga Toxocara infektimi të trupit, manifestohet në mënyra të ndryshme në varësi të formës së sëmundjes:

Cutaneous

Kjo formë e sëmundje manifestohet, si dhe shumë lloje të tjera të helminthiasis. Ajo është e karakterizuar nga karakteristikat e mëposhtme:

 • skuqje e lëkurës,
 • skuqje,
 • urtikaria,
 • kruarje,
 • ënjtje.

Ndriçimin e tabloja klinike varet nga numri i larval parazitëve dhe karakteristikat individuale të trupit të njeriut (gjendjen e sistemit imunitar të tij).

E organeve të brendshme formë

Ndodh në sfondin e infeksionit të trupit të njeriut një numër i madh i parazitëve. Në thelb, kjo toxocariasis diagnostikuar në fëmijët. E saj klinike manifestime janë si më poshtë:

 • ethet, të cilat për një kohë mund të vdesin;
 • probleme me mushkëritë, që karakterizohet nga kollë e thatë, gulçim, astma frymë;
 • zgjerimi i mëlçisë;
 • të përzier dhe të vjella;
 • bloating, i shoqëruar nga dhimbje në bark;
 • diarre;
 • limfadenopati.

Neurologjike formë

Kjo formë është diagnostikuar me identifikimin e tre shenja:

 • hyperactivity,
 • reduktimi vëmendje,
 • vështirësive të hasura gjatë leximit.

Sy formë

Zhvillohet si rezultat i larval të migrimit të parazit në kokërdhok. Kjo formë karakterizohet nga:

 • pamja e strabismus,
 • vizionin e paqartë,
 • pamja e suppuration në xhami e dukshme të trupit
 • optike, neuritis,
 • keratitis.

Pothuajse të gjithë pacientët me toxocariasis ndikon vetëm një sy.

Pinworms

Simptomë kryesor duke treguar trupin e infeksionit të pinworms është kruarje në zonën anale, më keq gjatë natës. Kjo del nga fakti se femra kur paraziti për hedhjen e vezëve. E tipar karakteristik i patologji janë:

në infestatio de " corpore pinworms
 • shkarkimin nga femra organeve gjenitale,
 • të përzier,
 • inkontinencë urinare,
 • lodhje (ndodh vetëm në lezionet e sistemit nervor).

Në mesin e nënkuptuar shenja të infeksionit nga pinworms (threadworms) është rënia e efektivitetit të vaksinimi: sëmundje të çon në dështimin në procesin e formimit të imunitetit.

Roundworm

E ciklit të zhvillimit të një roundworm përfshin dy faza. Në fillim pas infektimit të trupit të njeriut larvat e parazitëve të depërtojnë në zorrë, nga ku kanë migruar nëpërmjet qarkullimit të gjakut. Në këtë fazë, simptomat e sëmundjeve janë të rralla. Tabloja klinike karakterizohet nga karakteristikat e mëposhtme:

 • rritje në temperaturën e trupit në 38 gradë
 • kollë e thatë,
 • një rralla pamjen e pleurisy,
 • simptomat e dehje që dalin nga kontaminimi i një numri të madh të parazitëve (kryesisht te fëmijët).

Në fazën e dytë të zhvillimit të patologji e larvat e parazit përmes sistemit të frymëmarrjes, bien në gojë, dhe përsëri të hyjë në zorrë. Në këtë fazë nuk janë shenja të dysentery, typhoid, kolerës. Me rënien e imunitetit të mbrojtjes, trupi bëhet më i ndjeshëm ndaj sëmundjeve infektive.

Simptoma të tjera të roundworm infektimi të trupit, janë të ngjashme me shenjat e llojeve të tjera të helminthiasis.

Gjedhit dhe porcine apni

Gjedhit dhe porcine Cani kryesisht karakterizohet nga po të njëjtat simptoma që janë karakteristike e më specie të tjera. Pacientët janë vërejtur:

 • dhimbje koke;
 • çrregullime nervore, pagjumësi;
 • mungesa e sistemit të tretjes, të manifestohet si diarre, kapsllëk;
 • dhimbje e lokalizuar në zgavrën e barkut;
 • humbja e oreksit.

Një shenjë të qartë të infeksionit të organit nga këta parazitë helminth është dalje jashtë përmes anusit ose së bashku me feces masat.

Metodat diagnostike

Në rast të mësipërme simptomeve që ju mund menjëherë të fillojë trajtimi. Ju së pari duhet të kuptoj se çfarë teste duhet të kalojë në mënyrë që të identifikohen krimbat.

Diagnoza e sëmundjeve të tilla domosdoshmërisht përfshin ekzaminimin e pacientit për të zbuluar të jashtëm shenjat e sëmundjes-lloj lezione të lëkurës. Tjetër, të zbatohet një ose më shumë mënyra.

Tradicionale

Në mënyra tradicionale, është i kontrolluar:

 • stol e pacientit,
 • bile
 • duodenale përmbajtjen,
 • muskujve
 • urina
 • pështymë
 • gjak.

Këto teste të lejojë për të diagnostikuar prania e helminthic infektimi dhe vendndodhjen e parazitëve. Megjithatë, qasja tradicionale nuk i jep një garanci 100% për shkak të faktit se numri i parazitëve në trup, në kohën e anketës mund të jetë i pamjaftueshëm për të zbuluar ata. Ose ata janë në procesin e migrimit, respektivisht, helminth vezë nuk excreted me feces masat.

Një qasje moderne

Për të identifikuar prania/mungesa e parazitëve në trupin e njeriut lejon immuno enzimë analiza, të cilat janë të përcaktuara nga antitrupa për një lloj të veçantë të helminth në gjak. Disavantazhi i kësaj metode është se kjo varet nga fazën e tanishme të zhvillimit dhe intensitetin e rrjedhës së sëmundjes.

Në formë akute helminthiasis është aplikuar serologjik analiza. Ajo zakonisht është e plotësuar me radiografi, endoscopy dhe një CT scan që ju lejon për të përcaktuar vendndodhjen e parazitëve.

Efikasitet të lartë në identifikimin e helminths ka PCR diagnostics. Ajo përfshin mbajtjen e veçanta të ADN-së analizës.

Metodat e diagnostikimit janë të përcaktuara në bazë të të dhënave të marra gjatë shqyrtimi fillestar të pacientit. Të kryejë vetë-ilaçet, duke u bazuar vetëm në të identifikuar simptomat, është e kundërindikuar.

29.04.2018