Ku janë parazitë të njeriut në mëlçi: simptomat dhe trajtimin e tyre, rreziku i infeksioneve parazitare

Pse është e rëndësishme në të banojnë krimba dhe me protozoa? Si për të trajtuar sëmundjet parazitare? Parasitologists dhe gastroenterologists për t'iu përgjigjur pyetjeve, për të dhënë këshilla.

Shkaqet e

Amebë, roundworm, Giardia, të tjerë të parazitëve të hyrë në trup në rastet e mëposhtme:
 • përdorimi i nuk ujë të zier;
 • nga higjiena e dobët (shumë fëmijë dhe të rriturit zakonisht nuk i lajnë duart pas përdorimit të tualetit, duke ecur dhe vizituar vende publike);
 • e pamjaftueshme trajtim të ngrohjes e mishit dhe të peshkut, të varur nga sushi;
 • komunikimi me kafshët që janë të njohur për të kanë krimba të rrezikshme;
 • okupimi i veterinarisë shkencës, gjuetisë, të përpunimit të lëkurave;
 • puna në kopsht, në kopshtin e dështimi për pajtueshmëri me rregullat në lidhje me larjen e duarve tërësisht pas kontaktit me tokën ku larvat e rrezikshme parazitët.
Parazitët në iecoris

Llojet

Shpesh ekzaminimi bëhet e qartë: në mëlçi jetojnë këto lloje të parazitëve
 • amebë;
 • Giardia;
 • roundworm;
 • unilocular dhe alveolar tapeworm;
 • shistosoma;
 • cat Fluke.

Përbashkët parazitare infeksion

Sëmundja shkakton një lloj krimba ose protozoa. Pavarësisht nga lloji i pjesët, është e pamundur që të shtyjë fillimin e terapisë: infeksionet parazitare dobësojnë trupin, toksinave janë aktivisht të përhapet në të gjitha departamentet. Në mungesë të kompetente trajtim, gjendjen e pacientit është përkeqësuar.

Karakteristika të përbashkëta të sëmundjeve parazitare:
 • ascariasis. Me ardhjen e parazitëve ndodh një mikro-abscesi i mëlçisë indit të vdekur. Pjesët – ascarids (krimbat e rrumbullakët). Krimbat deri në 40 cm në mënyrë aktive të migruar në të gjithë trupin, me të mëlçisë, bile kanalet, shpesh zhvillon inflamacion. Në të rënda fazat e ascariasis vërejtur humbjen jo vetëm të traktit gastrointestinal, por edhe çrregullime nervore, halucinacione, pacienti ka ankthe;
 • e echinococcosis. Sëmundjet ndodh shpesh tek pronarët manar, veterinarians, zoologët, gjuetarët. Me lesh të kafshëve të egra, macet apo qentë e parazitëve të hyjë në trup, por për fat të mirë, pjesëtarët e tjerë të familjes nuk janë të transmetuara. Echinococcal vezë në stomak është thyer dhe krimbat depërtojnë në gjak, të përhapur të organeve të ndryshme. Në të rënda fazat e mundshme të rrezikshme të gjatë, deri tek shoku anafilaktik. Kohëzgjatja e fazës së parë është nga 5 deri në 15 vjet më vonë, sëmundja është më aktive;
 • Signa et indicia
 • giardiasis. Vogël flagellum të parazit i vendos në murin e zorrëve. Shumë studiues besojnë se Giardia infektuar gjysma e popullsisë së botës. Kur aktivisht ndarjen e parazitëve të shqetësuar funksionin e zorrëve, shpesh e shënuar dëmtime të mëlçisë. Bllokuar kanalet, inflamacion të zhvillon, të varfëruar në hepatocyte. Shpesh skuqjen shfaqen në lëkurë. Kryesore kategori të pacientëve me simptomat akute – fëmijët;
 • schistosomiasis. E rrezikshme sëmundja zhvillohet pas depërtuese trematodes. Sanguinem flukes migrojnë në fshikëz dhe të mëlçisë. Parazitët janë të vogla – deri në 20 mm në gjatësi. Shistosoma futen në trup nëpërmjet lëkurës pas notit në një të infektuar pellg. Rrezikun e dëmtimit të mëlçisë – pengimi i venave, rritja e presionit. Në sfond schistosomiasis është fiksuar shpesh portal hipertensionit;
 • amoebiasis. Organizma njëqelizor, rrjedhimisht, të hyjë në trupin e njeriut nëpërmjet të pista ujore, unwashed duart, dështimi për të ndjekur higjienës gjatë vizitës në tualet. Në thjeshtë të depërtojnë në mëlçi nga zorrës së trashë zhvillon akute amoebic hepatiti ose amoebic abscesi. Temperatura rritet në 38 gradë dhe mbi të, mëlçisë thickens, trupin e dhimbshme në të prekur.

Shenjat dhe simptomat

Ad eandem parazitëve adiuvat mattis examen

Pasi të infektuar, e parazitëve të përshtaten me kushtet e reja, duke zënë e zorrëve, të mëlçisë, në forma të ashpra e infeksioneve parazitare të pushtuar në organe të tjera. Në një fazë të hershme të sëmundjes nuk janë shenja për të treguar dështimet në trup, por vetëm një përqindje e vogël e njerëzve në kohën e duhur kërkon ndihmë. Shumë njerëz thjesht nuk dyshoj, siç dëshmohet nga disa simptoma.

Është koha të ngutemi për të mjekut, gastroenterologist ose parasitologist në rastet e mëposhtme:
 • në trup u shfaq fytyre;
 • lëkura është e thatë,plasaritje;
 • përkeqësuar natyrë;
 • rritja e oiliness ose thatësi e lëkurës së kokës;
 • flokët filluan të bien;
 • filloi të shtresohem thonjtë.
Në fazat e përparuara të sëmundjes simptomat janë theksuar:
 • nervozizmi;
 • dhimbje në zonën e mëlçisë;
 • nauze, të vjella;
 • e pakëndshme, erë nga goja;
 • humbja e shpejtë në peshë;
 • e vazhdueshme ndjenja e urisë;
 • pagjumësia;
 • siklet në anusit;
 • një shije të çuditshme në gojë.

Diagnoza

Për të identifikuar parazitëve ndihmon shqyrtimin gjithëpërfshirës:
 • të plotë të gjakut numërimin;
 • shqyrtimi i feces dhe urinë;
 • metodat ELISA dhe PCR (teste të zbuluar antigjene në gjak, tregojnë llojin e pjesët);
 • analiza mikroskopike e bile;
 • thjeshtë radiografi e mëlçisë dhe tëmthit;
 • endoscopic të provimit;
 • të ndjerë.

Më të rrezikshme parazitët në mëlçi

Pasojat e sëmundjeve parazitare:
 • immunosuppression;
 • probleme me tretje;
 • toksike helmimit të trupit me mbetjet e parazitëve;
 • sëmundjeve të lëkurës;
 • kapsllëk, diarre, të varfër asimilimin e ushqimit;
 • humbja e peshës;
 • thonjtë i brishtë;
 • anemia;
 • humbjen e organeve të ndryshme;
 • e çrregullimit të mëlçisë, zemrës, trurit, mushkërive, fshikëz, në kuadrin e sistemit riprodhues;
 • nervozizëm, të dobët të gjumit, ankthe dhe halucinacione.

Rregullat e përgjithshme dhe metodat e trajtimit

Rregulli kryesor: asnjë vetë-ilaçet!

Disa parazitë të përshtaten me të butë dozat e ilaçeve ose gabimisht të zgjedhur ilaçe, sëmundja shkon në formë kronike.

Në fazat e përparuara sëmundjet parazitare afat-gjatë terapisë, nuk është gjithmonë e suksesshme. Në disa raste parazitët janë kaq të thellë të rrënjosura, të ngulitura në shumë organe dhe inde, e cila është e mundur vetëm paliativ trajtim për të lehtësuar gjendjen e pacientit.

Si për të pastruar mëlçisë parazitët: rekomandime:
 • për të vizituar një specialist (gastroenterologist ose parasitologist në), për të kaluar testet, të dinë diagnozën;
 • për të zvogëluar ngarkesën e mëlçisë: rekomandohet dietë, refuzimi i skuqur, djegëse, yndyrore, të ndaluar të pakontrolluar të përdorimit të drogës.
 • për të pirë një lëndë e drogës për të eliminuar pjesët specifike. Jo në të drejtën e pacientit për të zgjedhur mjekësisë: ajo duhet të merret me një mjeku me përvojë;
 • pas trajtimit, pacienti duhet të ndjekë rekomandimet, për të braktisur shprehitë e këqija, për të mbështetur trupin me vitamina dhe minerale komplekset. Është e rëndësishme të mos përsëritur gabimet kundër të cilit zhvillohet një sëmundje parazitare, të zbatojnë rregullat e higjienës.

Varësisht nga ashpërsia e rasteve kërkon stacionare ose ambulatore terapi pa ndërhyrje kirurgjikale. Në avancuara të sëmundjes operacioni është kryer. Ndonjëherë, trajtimi është i paefektshëm, për të lehtësuar vuajtjet e pacientit ndihmon paliativ terapi.

Parandaluese rekomandime

Infeksionet parazitare dobësojnë sistemin imunitar, pengojnë aktivitetin e shumë organeve, të zvogëlojë veprimtarisë njerëzore, të provokuar komplikacion. Marrja e masave të thjeshta, do të ulë mundësinë e depërtimit të krimbave dhe organizma njëqelizor, rrjedhimisht, të mëlçisë, stomakut, të gjakut, të zemrës, të trurit.

Dhjetë rregulla të rëndësishme:
 • të jetë i vëmendshëm ndaj higjienës personale;
 • gjithmonë lani duart pas punës, pas kthimit nga rruga, pas përdorimit të tualetit;
 • hani vetëm të larë frutat dhe perimet;
 • harruar për të papërpunuara ujë, ndërsa larjes në lumë apo liqen për të nuk përpiqen për të gëlltitur të lëngshme nga rezervuari;
 • ajo është e mirë për të zihen ose të skuqura peshk, mish. Vëmendje e veçantë i është lumit peshk;
 • Aliquam ullamcorper urna
 • për të ngrënë sushi vetëm në institucione me reputacion të mirë;
 • pas bisedës me macet, qentë, si kafshët e egra duhet të lajnë duart me sapun dhe ujë;
 • dyqan gatuar ushqim veç e veç nga lëndët e para ushqimit, sidomos të mishit, peshkut;
 • pas Sadovo-kopshti punon pastër dhe dezinfektoj duart;
 • për të shpjeguar për fëmijët nga rreziqet e parazitëve, rregullat e higjienës, për të vendosur një shembull në kryerjen e përditshme higjienike procedurat.
Parazitët në mëlçi tek njerëzit është e pakëndshme dhe të rrezikshme për shëndetin. Nëse ju dyshoni zhvillimin parasitica infeksionit, të ndryshuar gjendjen dhe pamjen e lëkurës, gozhdë fletët, dobësi, përkeqësimi i shëndetit është e rëndësishme që të konsultoheni me një mjek. Gastroenterologist ose parasitologist do të studiojnë simptomet, të përshkruajnë trajtim pas të saktë të diagnozës. Terapia e sëmundjeve parazitare të realizohet vetëm nën mbikëqyrjen e një specialisti të vetë-mjekimi është i ndaluar.
25.04.2018