Enterobiasis në fëmijët: të gjitha metodat e trajtimit të parazit sëmundje

Nga kafshët enterobiasis fëmijët të mos bëhen të infektuar, sepse helminth zhvillohet vetëm në trupin e njeriut. Për të marrë sëmundje të pakta për arsye të miqësisë me një mik të sëmurë ose me gjërat e përditshme që përdoret. Ajo mund të jetë lodra dhe dizajn të brendshëm, veshje dhe linens, mjetet dhe madje edhe të holla.

Kontakte me objekte të shpërndara me vezë e krimba, bëjnë që ata të qëndrojnë në duar dhe të bie në gojën e ekspozimit të trupit të infeksionit. Në zorrë vezët çelin në larvat në 3 javë të bëhen të rritur parazitët. Formuar mostra janë zhvendosur midis ndarjeve të traktit dhe të mbetet në dy pika për një muaj e gjysmë, pastaj vdesin.

Enterobiasis në filios

Tabloja klinike enterobiasis

Aktiviteti pinworm ndikon në sistemin nervor, sjelljen dhe intelektuale të zhvillimit të fëmijës do të ndryshojë. Ashpërsia e simptomave enterobiasis varet nga shkalla e më në fund individuale dhe në perceptimin e organizmit krimbat.

Dyshoj enterobiasis të fëmijëve, të ndihmuar nga simptomat e mëposhtme:

 1. ankesa për dhimbje të barkut dhe dhimbje koke; të shpeshta, por të rehatshme karrige;
 2. gjumi çrregullimeve të shoqërohen me kruajtje të rënda të anusit;
 3. disponimi, tearfulness, rritja e nervozizëm të fëmijës;
 4. nuk kalon siklet në anusit;
 5. shfaqet në lëkurën e krehër dhe skuqje për shkak të faktit se baby "është vazhdimisht itchy prapanicë" (fjalët e tij).
 6. Simptomat e enterobiasis tek fëmijët nën moshën 1 vjeçare janë shprehur si një ndryshim të sjelljes pa një të shkaktojë një alergjike skuqje. Foshnja lëviz vazhdimisht, restlessly fle dhe vendos të trajtojë në perineum, sapo ka zhveshur lakuriq. Siklet në zonën intime duke e detyruar atë për të furçë të lëkurës.

  Diagnoza e pinworm në fëmijët

  Vëllimi foto enterobiasis

  Enterobiasis në fëmijët zbuluar nga zbulimi i pinworms. Stol studim do të përfshijë në raste të rralla, për shkak helminth vezë në ushqime zorrë gjenden vetëm 5% e pacientëve. Për të konfirmuar diagnozën me anus e fetusit të marrë një scraping ose shtupë. Procedura e materiale, marrja e mostrave kryhet në shtëpi ose në laborator.

  Materiali është mbledhur që në mëngjes para shkarkimit pa kryerjen masat higjienike dhe të kalojë 3 herë gjatë ditës. Pse jo 3 ditë në një rresht? Sepse krimbat e vë vezë nuk është konstante. Veçanërisht efektive PAP për pinworms sa më shpejt që fëmija janë ankuar për mbrëmje/ natë siklet Papa.

  Karakteristika të terapi enterobiasis fëmijët

  Në foshnjat dhe fëmijët deri në 5 vjet mund kurë enterobiasis pa pilula, duke e bërë vetëm higjienike procedurat. Nuk e medikamenteve të efektshme në lidhje me fëmijët që vuajnë nga intolerancën e antihelminthic do të thotë. Pinworms janë dëbuar për një periudhë më të gjatë, por trupi nuk ka marrë kimi.

  Parimet themelore të konservatore qasje janë:

  • e përditshme larje të lahet fëmijën me sapun dhe ujë 2 herë në ditë;
  • zhvilloni zakonin e larjes së duarve pas vizitës në tualet dhe vende publike, rrugët;
  • shtypja e përpjekjet e gjiri gishtat dhe të ashpër thonjtë,
  • e përditshme ndryshimi i hollë dhe shtresa e mbulesa (me avull trajtim tesha hekuri është i nevojshëm);
  • prodhimi sode enemas natën. Një zgjidhje është përgatitur nga një gotë me ujë dhe 0,5 lugë çaji sodium bicarbonate. Një tjetër mënyrë për të parandaluar pruritus, duke zbatuar të anusit me një shtupë pambuku ngjyhet në vazelinë. Substanca nuk do të lejojë përhapjen e krimba.
  habitum lotis manibus

  Ofron mjekësia tradicionale

  Për të trajtuar fëmijët me enterobiasis mjete popullore disa ekspertë nuk e sugjerojnë, pa besuar atyre për të qenë efektive kundër pinworms. Megjithatë, para se të shpikje moderne ilaçe, njerëzit me sukses e kanë përvetësuar me helminths, duke përdorur ushqim dhe barëra. Çfarë do të jetë shumë më efikas në rast të infeksionit pinworm fëmijën tuaj për të zgjidhur mjeku. Nëse mjeku e sheh të nevojshme, përdorimi i popullore recetë ai përshkruhet si adjuvant trajtim.

  • Hudhër enema. Infuzion për manipulim të gatuar hudhër tul që rrjedhin nga perimeve 2 feta, dhe 250 ml ujë të ngrohtë. E enema para krevat gjatë javës.
  • Një decoction e fara kungulli. Përgatitur nga 100 g tokë të produktit me anë të një 20-minutësh gatim në gjysmë litri ujë. Të lëngshme t'i jepni foshnjes suaj në mëngjes në një stomak bosh. Trajtimi decoction është kryer 7 ditë në një rresht.
  • Përzierje fara kungulli dhe vaj ulliri. I drogës është bërë nga pastrohen dhe të shtypura në materiale të papërpunuara pluhur (100 g) dhe 100 ml vaj. Pesha e ushqyer foshnjën në mëngjes, në sasi të vogla dhe në një stomak bosh. Japin ushqim të rregullt pas 3 orë. Trajtimi i është dhënë 3 ditë.
  • Pelinin infuzion. 1 lugë barishte të hidhura që të insistojnë në 0,5 l ujë në temperaturë të dhomës. Pas 4 orë e mesme ishte i filtruar dhe i holluar me ujë foshnja tre herë në ditë para ngrënies dozë 15 ml.
  Trajtimi i fëmijëve me enterobiasis ilaçe dhe një konservator. Ilaçet për pinworms është paraparë për 2 javë. Pas 14 ditësh, të përsërisë trajtimin dhe dora scraping.

  E masave parandaluese kundër enterobiasis

  Për të reduktuar rrezikun e mesme infeksion vetë pinworms lejon të thjeshtë parandalimin. Ajo fillon me një të plotë larja e duarve me sapun para ngrënies dhe pas përdorimit të tualetit. Prindërit duhet të wean fëmijën për tërheqje në gojën e tij ndryshme të sendeve dhe duart, gozhdë thumbues (pjatë duhet kohë për të prerë).

  Parentes, ut ablactes vellere infantem ad os suum et diversis artikuj manus

  Brekë fëmija ka nevojë të ndryshohet në mëngjes dhe para gjumit. Parandaluese prej liri të hollë të larë të prodhuar në ujë të nxehtë. Përpunimit të plotë të hekurit. Pluhur nuk e shkatërron vezët e helminths, dhe hekuri është në gjendje të bëjë atë.

  Për shëndetin e fëmijëve dhe të rriturve është e rekomanduar çdo ditë për të kryer pastrimin e dhomave me një dezinfektues. Në fund të leckë duhet të jetë i zier. Përderisa nuk është për fëmijë, trajtim, prindërit gjithashtu duhet të marrin anti helminthic drogës.

  Neglizhenca e lartpërmendura masat e bën terapi enterobiasis të padobishme. Rrezikun e ri-zhvillimi i enterobiasis është gjithmonë e lartë.

  20.04.2018