Si për të shpëtoj me sukses ascarids në shtëpi?

Ascarids (infeksion ascarids) – një nga më të zakonshme parazitare patologji.

Së jashtmi, e parazitëve të ngjashme me earthworm, vetëm më shumë të verdhë. Ascarids me gjatësi 45 cm, me femrat më shumë se meshkujt. Kohëzgjatja e jetës së mjerë është 12 muaj.

Femrat do të hedhin rreth 250 mijë vezë në ditë, duke shkaktuar masive të infektimit të personit.

Kulmin e incidencës ndodh në verë dhe në vjeshtë, një kohë kur shumë njerëz janë në mënyrë aktive në kontakt me tokën.

Karakteristika të sëmundjes. Çfarë është e rëndësishme të dini?

Helminth vezë janë gjetur në tokë, në ujë, bimë e ushqime. Shpesh keqtrajtimi i fëmijëve të moshës 3 deri në 10 vite, kjo është për shkak të tepruar aktivitet janë si ende nuk është zhvilluar e saktë skemën e respektimi i rregullave të higjienës personale.

Në fazën fillestare të ascarids nuk është një rrezik të veçantë të trupit të njeriut, me kohë diagnozën dhe trajtimin e duhur për të marrë shpëtoj prej tyre nuk është e vështirë.

Defectus generalis
Para se të filloni të merrni shpëtoj prej ascarids, është shumë e rëndësishme të saktë të diagnostikuar sëmundjen. Ndryshe ekziston rreziku i shkaktuar dëm të rëndë në trup.

Merrni ascarids në trup përmes gojës dhe excreted përmes anusit së bashku me feces.

Së pari, krimba të zhvillohen në zorrë e vogël, por pas një kohe të rriturit fillojnë të migrojnë përgjatë trupit me anë të sistemit të qarkullimit të gjakut dhe mund të ndikojë tek çdo organ.

Nisur ascarids mbart një rrezik të madh për jetën. Duke lëvizur trupin, larvat lënë vrima në sendet dhe në muret e organeve të brendshme. Që rezultojnë në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon imunitetin e personit.

Avancuar raste ascarids në fëmijët mund të çojë deri në vdekje.

Kjo është arsyeja pse ascarids duhet të trajtohet menjëherë pas zbulimit të parë simptomat.

E symptomatology ndryshon me sëmundjen në fazë dhe mosha e pacientit.

Simptomat kryesore ascarids:

 • reaksione alergjike në lëkurë;
 • dhimbje koke;
 • rritur temperaturën e trupit (deri në 38 gradë Celsius);
 • diarre;
 • humbja e oreksit;
 • kollë;
 • djersitje e tepruar;
 • Të përgjithshme të të qenët pa qejf.

Me një të fortë imuniteti për të ascarids, një vit pas infeksionit veten e tyre vdesin dhe lënë trupin së bashku me feces. Ky person nuk mund edhe të mendoj se ishte i infektuar me parazitë.

diagnoza

Trajtimi ascarids – e metodave efektive

Trajtimi i ascarids është komplekse. Të gjitha emërimet janë bërë vetëm pas diagnoza dhe diagnoza.

Shpesh personi të infektuar është duke u trajtuar në shtëpi. Nëse nuk ka komplikacione, që rrezikojnë jetën e pacientit, terapia është kryer në stacionare kushtet.

Në 90% të rasteve të trajtimit të fëmijëve deri në 5 vjet nën mbikëqyrje të vazhdueshme të specialistëve.

Karakteristika të trajtimit në shtëpi

Çdo person të infektuar me ascarids është e detyrueshme për terapi.

Të efektshme në trajtimin e sëmundjes konsiston në një qasje gjithëpërfshirëse: terapia e kombinuar, ushqimi, higjiena personale, përdorimin e popullore e receta.

cucurbita semina

Si të shpëtoj e ascarids në shtëpi?

Skeme të përgjithshme për trajtimin e ascarids është duke marrë këto grupe të drogave:

 1. Anthelmintic .
 2. Anti alergjik.
 3. Enzimë .
 4. Probiotics .

Kjo skemë e trajtimit është shumë efektive, me kusht që pacienti të mbështetet në mënyrë të duhur, të gjitha rekomandimet e mjekut apo të mjekes.

Përveç kësaj, përveç kësaj caktuar simptomatike droga:

 • për të rritur imunitetin;
 • për plotësimin e vitaminave dhe mineraleve;
 • për të lehtësuar kollën ;
 • për të pastruar trupin ;
 • për të zbrazur të zorrës së trashë .

Pikë e rëndësishme e plotë të trajtimit është në dietë, e cila ka për qëllim për të rivendosur funksionimin e traktit gastrointestinal.

Në meny përfshini ushqime me anti-viruse të pronave:

coturnix ova
 • chanterelle kërpudha;
 • qepë, hudhër;
 • qershi;
 • luleshtrydhe;
 • fara kungulli.

Gjithashtu përfshihen në dietë e ushqimeve që kanë një efekt laksativ dhe për të ndihmuar të pastruar tërë trupin – rrush të thatë, kajsi të thata, kos, vaj vegjetal, erëza, krunde.

Për të përshpejtuar pastrimin e trupit nga dehje është e nevojshme për të ruajtur të pijshëm regjimit. Ajo është e rekomanduar për të pirë të paktën 1.5 – 2 litra të pastrohen me ujë të pijshëm.

Në prani të ascarids në trup është shumë e dobishme për të marrë ushqim bullgare piper, zarzavate, persimmons, kajsi, të cilat përmbajnë vitaminë A.

Nëse pacienti humbet peshë të shpejtë, ushqimi duhet të jenë të larta në kalorive. Ajo është e rekomanduar për të ngrënë të paktën katër ditë, porcione të vogla.

Menuja përfshin:

 • pule, quail vezë;
 • mishi i kuq;
 • kosi krem dhe krem;
 • arra;
 • kikirikë.
solum artifex poterit raporti medicamentum efficax dozen

Për afatgjata dhe pozitive të trajtimit të sëmundjes është e nevojshme të përjashtuar me pije alkoolike, yndyrore, të tymosur dhe të kripur ushqimit.

Efikasiteti i terapisë është testuar në një muaj. Në analizë laboratorike e feces për praninë e krimbave në tri faza. Nëse të gjitha tre testet janë negative, atëherë ju mund të gjykuar efektivitetin e trajtimit, personi është larguar nga dispensary të dhënat. Nëse vezët e ascarids janë gjetur përsëri – ri-kurs të caktuar.

Çdo të drogës dhe mundësinë e përdorimit të folklorike receta për trajtimin e ascarids duhet të caktohen vetëm nga mjeku. Pasi që vetëm një specialisti do të jetë në gjendje për të llogaritur efektive dozen e barnave dhe për të zgjedhur më të sigurt popullore receta.

Më të njohura recetat e mjekësisë popullore

Sa më shpejt që njerëzit janë përballur me këtë problem, ajo ngre pyetjen – "Si të shpëtoj nga ascarids në shtëpi?". Së bashku me ilaçe, janë përdorur gjerësisht metodat e mjekësisë alternative.

Receta e testuar gjatë shekujve, kanë dëshmuar anën e mirë dhe të ju lejojnë jo vetëm për të hequr qafe të ascarids, por edhe për të rikthyer trupin pas trajtimit.

Mjekësia tradicionale do të vijë në shpëtim në rast të marrë farmaci droga – fëmijëria e hershme, shtatzënisë dhe laktacionit.

Më efektive dhe të njohura popullore ilaç për të ascarids diskutuar më poshtë.

Fara kungulli

Të sigurt dhe të ulët toksike ilaç për krimbat – fara kungulli. Ato përmbajnë cucurbitina, një substancë që është i aftë për të shkatërruar ascarids.

Curationis eget mixtum

Fara mund të jetë thjesht për të ngrënë të papërpunuara, dhe mund të jenë të përziera me vaj ulliri në 1:1 raporti. Fara grimcuar mund të jenë të përziera me mjaltë.

Të jetë i sigurt për të përdorur fara ju duhet me një greenish film, ai ka vermifuge pronave.

Terapeutike përzierje bimore

Tansy, pelinin dhe karafil të përzier në pjesë të barabarta. Një terapeutike përzierje të merret çdo mëngjes në një stomak bosh, mjaft e ujit të pijshëm.

Hudhra-qumësht infuzion

Disa dhëmbë të hudhër (4-5 me madhësi të mesme) pres dhe derdh një gotë qumësht. Të vënë në një pjesë të vogël të zjarrit, vlim për 10 minuta për të lejuar që të mbush në një vend të errët për 60 minuta. Pini një gotë të tincture 3-4 herë në ditë për disa javë.

Gjithashtu është e mundur të dytë të përdorni rast në formë të një enema. Në natën e gjatë javës prezanton xhami e tincture në zorrën e trashë.

Alkooli tincture e qepë

Qepë copëtuar pour vodka në raport 1:2, për të insistuar në një vend të errët për 10 ditë.

Marrë 4 ditët e 20 gram tincture dy herë në ditë.

Tincture e tansy

Tansy ndihmon të merrni shpëtoj prej ascarids dhe pinworms në të njëjtën kohë. Për të përgatitur tincture ju duhet 30 gram bimë të derdh mbi 250 ml ujë të valë dhe të mbush për 4 orë.

Tincture pini një pak SIPS para çdo vakt.

Shega tincture

Gjysma e shegë së bashku me të zhvishem dhe të bardhë ndarëse të derdh mbi 200 ml ujë të valë dhe të mbush për 2 orë.

Për 4 ditë, të marrë një pak SIPS tri herë në ditë.

Suisque

Ginger

Ginger ka theksuar de-vermis, anti-inflamator, antimicrobial të veprimit.

Shumë efektive për të përdorur 1/4 lugë çaji xhenxhefil pluhur me ujë gjysmë ore para ngrënies.

E freskët xhenxhefil rrënjë ju mund të derdh ujë të valë dhe shtoni pak mjaltë për të pirë në vend të çajit disa herë në ditë.

Karafil

Bluaj karafil në pluhur. Për 10-14 ditë, 30 minuta përpara se të hahet, të marrë 1/8 lugë çaji mjaft e ujit të pijshëm.

Një decoction e pelinin

Gjethet e bimëve përmban thujone është toksik për ascarids. Për të përgatitur supë ju do të duhet 1 lugë çaji me pelinin. Hidh 250 ml ujë të vluar dhe të sjellë në vlim. Mbush për 10 minuta.

Në lëngun është marrë me gojë 50 ml 3 herë në ditë. Dobishme në natën për të përdorur të njëjtën sasi supë në formën e një enema.

Popullore mjekësisë ofron një përzgjedhje të madh të recetave të përgatitura duke përdorur dhurata të ndryshme të natyrës.

Por ndonjë trajtim, nëse ilaçe apo trajtime popullore mënyra duhet të jetë e detyrueshme dakord me mjekun.

exsisto certus ut custodias, et manu higjienës

Masat parandaluese

Çdo sëmundje është shumë më e lehtë për të parandaluar se për të kuruar.

Për ascarids u bë një mysafir i shpeshtë në familje duhet parandalimi:

 • të jetë i sigurt për të përshtaten me anë të higjienës – lani tërësisht duart me sapun pas përdorimit të wc dhe rrugëve, para ngrënies dhe pas anë të kontaktit me objekte, ku një turmë e madhe e popullit;
 • tërësisht të larë të gjitha produktet ushqimore të bimëve origjinës (është e këshillueshme që të derdh ujë të valë);
 • koha për të prerë thonjtë në bazë të tyre për të parandaluar papastërtitë.

Në momentin e parë të dyshimit të pranisë së trupit të ascarids duhet të kërkojë ndihmë nga një mjek. Vetëm një specialisti do të jetë në gjendje për të zgjedhur e vetme e vërtetë dhe e efektshme në trajtimin e sëmundjes, duke pasur parasysh të gjithë faktorët.

18.04.2018