Parazitët në të njeriut mëlçisë simptomat dhe trajtimin

Shkeljet e punës normale të trupit është e lidhur shpesh me krimba. Një sëmundje parazitare ka simptoma të ndryshme, shpesh të ngjashme për të zakonshme manifestim të sëmundjes. Infeksioni ndodh me anë të dobët të higjienës personale.

Disa parazitë të jetojnë në të njeriut mëlçisë — llojet e

Më së shpeshti në mëlçi të zbuluar këto lloje të krimbave:

Parazitët në iecoris
 • Giardia. Dashuria rehati dhe jetojnë në mëlçi. Mund të nxisë shfaqjen e degjenerimi i qelizave në hepatocyte. Për Giardia shpesh bashkohet një mesëm infeksion bakterial. Nëse është i pranishëm në të mëlçisë lobes e ndryshimeve funksionale dhe organike nivel.
 • Amebë. Në vjeshtë e hekurit nga zorrët. Ato janë të rrezikshme, sepse ata ndikojnë në qelizat dhe indet, duke ndihmuar në formimin e mpiksjen e gjakut. Si rezultat i produkteve të mbeturinave të dhënat helminths, dhe kequshqyerja e qelizave, të cilat mund të shkaktojnë nekrozë, dhe amebë abscesi. Amebë, mund të shkaktojë leukocytosis, të zgjatura, ethet, dhimbje në hypochondrium, uljen e trupit në masë.
 • Alveolar Echinococcus. I referohet në cestodes. Prek indet dhe qelizat e trupit. Shpesh është në organe të tjera.
 • Të Vetme-Dhoma Echinococcus. I referohet në cestodes. Duket si një flluskë e madhe. Rritja e shpejtë e koloni e parazitëve, mund të çojë në atrophy e indeve të trupit të përkeqësimit dhe ngjeshja e bile kanalet dhe ngushtimin e enëve të gjakut me qarkullimin e gjakut.
 • Shistosoma. Dashuria për të banuar në enët e gjakut të mëlçisë. Krimba të hedhur vezët e tyre direkt në indet e trupit. Të mposhtur krimb, mund të çojë në hepatiti dhe, në rastet e rënda të ashtit.
 • Roundworm. Ky krimb vlen për krimbat e rrumbullakët. Kjo mund të çojë në micronecrosis mikro dhe abscese. Shpesh trupi merr të mjaftueshme të rritur peshq, duke shkaktuar hepatiti dhe cholangitis dhe suppurative inflamacionit të indeve.

Parazitët në mëlçi simptomat

Shenjat e parazitëve në mëlçi fillore incident janë përcaktuar nga funksionale të dëmtimit në organ dhe organizmit në tërësi.

Karakteristikat kryesore përfshijnë:
 • të sëmurët pamjen;
 • seborrhea;
 • fytyre;
 • herët rrudhave;
 • njollat e moshës;
 • papilloma;
 • thonjtë e thyer
 • e çrregullimeve të lëkurës;
 • humbja e flokëve;
 • e krisur këmbë.

Krimbat, duke qenë në organizëm në sasi të vogël, ose në larval fazë nuk mund të manifestojë veten, dhe jo për shkak të konsiderueshme trupore.

Krimbat e njeriut mëlçisë simptomat

Në prani të krimbat tek njerëzit, një manifestim nga simptomat kryesore mund të jetë si më poshtë:
 • Gjumi shqetësim. Arsyet për mungesë të zë gjumi me 2 deri në 3 net, për shkak të aktivizimit të gjëndra (për mjekësinë Kineze) mund të gjurmohen në përpjekjet e trupit për të hequr qafe të substancave toksike. Disa parazitë janë duke u përpjekur për natën nga mbrapa vrima, duke rezultuar në kruarje dhe dhimbje.
 • Është rritur nervozizmi. Kryer pas anthelmintic trajtim, personi bëhet shumë calmer dhe më i durueshëm. Për shkak të substancave toksike sekretuar nga parazitë të irritojë e sistemit nervor.
 • Theksuar shenjat e infektimit: rritja e oreksit, shije të hidhur në gojë, fryma e keqe, puçrra fytyre, migrenë, puçrra fytyre, diabeti, ekzema, kruajtje.

Diagnoza

Në moderne mjekësore të institucionit është e lehtë për të njohur krimbat në mëlçi tek njerëzit, ajo është e nevojshme për të kaluar një të veçantë analizë gjithëpërfshirëse.

Diagnoza është bërë nga testimi stol dhe të gjakut. Ka gjithashtu një kontroll të detajuar të organeve të brendshme në ultratingujve dhe MRI. Të tilla diagnostics do të ndihmojë për të identifikuar vermis invazivitetin, dhe vatrën e të parasitism.

Parasitica analiza feces në njerëzit zbulon gjurmët e krimba dhe vezë. Një test i gjakut do të tregojë rritje të sasive të antitrupave të cilat janë lëshuar në trupin për luftimin e parazitëve.

Trajtimi i parazitëve në mëlçi

Prania e krimbat kërkon fillim anthelmintic trajtim sa më shpejt të jetë e mundur. Për shkak të mëlçisë është një magazine e ushqyesve jetike në trup.

Anthelmintic terapia duhet të fillohet me trajnimit fillestar të trupit me një dietë të rreptë.

Ajo është e rekomanduar për të zvogëluar shumën totale të ushqimit duke ulur pjesë dhe nuk e hani yndyrore, i tymosur, të ëmbël dhe të hidhur enët. Kjo më pas do të ndihmojë për të rritur rezultatin e trajtimit mjekësor.

Si për të mëlçisë parazitët

Pastrimi nga parazitët e mëlçisë nga një të veçantë anti-rra drogës. Ata janë të gjitha mjaft toksike, kështu që ju duhet të ndiqni dozë të udhëzuar nga mjeku apo mjekja.

Në luftën kundër krimbave më shpesh e përdorur 2 lloje të drogave:
 1. Një Anthelmintic agjent.
 2. Enterosorbent.

Së pari të marrë një anthelmintic të drogës, dhe ditën tjetër Enterosorbent për heqjen nga trupi i të gjitha substancave të dëmshme.

 • Pas terapisë nuk është e tepërt të pijë vitamina, për të rritur imunitetin dhe për të parandaluar përsëritjen. Pas 3 javësh, përsërisni trajtimin të vrisnin krimbat e rritur nga vezët.
 • Pas kursit të terapisë, ju duhet të kalojnë një ri-test analiza për të konfirmuar trajtim të suksesshëm dhe mungesa e krimba. Në rast të pasuksesshme rezultat i trajtimit është i përsëritur.

Trajtimi i parazitëve mjete popullore

Për trajtimin e mëlçisë mund të krimbave mjete popullore. Mjekët rekomandojnë për të kombinuar tradicionale të trajtimit me barna, për të përjashtuar komplikime të rënda të vermis e pushtimit.

Mjete popullore më të arritshme, dhe të padëmshme. Ato mund të përdoren për një kohë të gjatë pa dëm për shëndetin e njeriut.

Pastrimi i mëlçisë nga parazitët në shtëpi

Metodat kryesore kombëtare të trajtimit të krimbave:
 • Fara kungulli. Ata janë unike për shkak të përbërjen e saj. Rekomandohet 300 gram tokë fara të përzier me një lugë mjaltë. Për përzierje, shtoni 50 ml ujë, lërini të dhe të marrë në një stomak bosh. Pas marrjes së tincture, prisni 2 orë dhe pini një laksativ, dhe pas 30 minuta për të bërë enema. Përsërit trajtimet në një muaj.
 • Arra pishe. Ajo është e rekomanduar për të ngrënë 100 g arra pishe një ditë për 10 javë. Megjithatë, gjatë trajtimit është e ndaluar të përdorim enët e mishit. Të tilla rehabilitimit mund të përballojë jo të gjithë.
 • Hark.Pres me qepë, derdh ujë të valë në një termos, për të këmbëngulur dhe për të pirë në një stomak bosh për 10 ditë.
 • Hudhër. Një kile të hudhër, pour 1 litër cognac, që të insistojnë 20 ditë. Merrni 1 tbsp në një stomak bosh, deri në fund të infuzion.
 • Bimëve. Më efektive anthelmintic veprim ka pelinin, yarrow, tansy, kamomil, leh lisi. Mbledhja e këtyre bimëve në proporcione të barabarta derdh ujë të valë dhe të mbush. Për të përdorur infuzion për 7-10 ditë në 100 ml.
14.04.2018