Pelinin dhe karafil e parazitëve: si për të marrë

Inflorescences karafil përmbajnë në strukturën e saj shumë të dobishme komponentëve dhe vitaminat që kanë një të plotë efekt pozitiv në trup. Ajo është gjithashtu me vlerë duke vënë në dukje e me vlera të larta ushqyese e këtij centrali. Kryesore të lëndëve ushqyese për 100 gram të produktit:

 • Proteinat — 6 g.
 • Yndyrnat – 20 g.
 • Karbohidratet – 27 g

Në këtë erëz 30% është e shëndoshë. Përveç kësaj, në përbërjen e saj përmban vajra esenciale, hirit, dhe komponimet aromatike. Faleminderit për këto lidhje, kjo bimë është miratuar në trajtimin e patologjive të ndryshme.

Ajo është e karakterizuar nga këto terapeutike pronave:

 • Qetësues, ju lutem.
 • Antispasmodic.
 • Antiseptik.
 • Patogjene.
 • Diuretike.

Falë këtyre karakteristikave, spice:

 • Ka një efekt dezinfektues në organet e brendshme të prekur nga krimbat, ajo e shkatërron jo vetëm të rriturit, por tyre larvat dhe vezët.
 • Për të pakësuar dhimbje dhe parehati.
 • Parandalon zhvillimin e përzier dhe të vjella kërkon.
 • Për shkak të përmbajtjes së lartë të substancave të dobishme në përbërjen e saj, rrit sistemin imunitar.
 • Kjo është një i fuqishëm antioxidant, për shkak të të cilit trupi pastrohet, jo vetëm krimba, por edhe nga toksina që shfaqen si rezultat i aktivitetit të tyre.

Për anti parazitare trajtim karafil mund të përdoret në formën e decoctions, infusions, shtesa, pluhur dhe madje edhe në kombinim me bimët tjera. Ky diversitet ju lejon për të zgjedhur formën më të përshtatshme për secilin person veç e veç.

Infusio
 • Pluhur. Është më efektive formë, në të cilat i përdorin është e nevojshme për të pirë ujë. Ka 2 mënyra e trajtimit të tillë. Në fillim karafil dhe pelinin në sasi të barabarta janë të përziera dhe të përzier. Marrë në 10 gram një herë në ditë në mbrëmje për gjysmë ore para një darkë për një muaj. Metoda e dytë është të gjithë të mirë-njohur treshe. Përgatitur nga përzierja e 12 g tansy, karafil 6 g dhe 4 g e pelinin. Bimor grimcuar dhe të merren sipas skemën e mëposhtme: 1 ditë, 5 gram para gjumit, 2 orë – 5 gram në mëngjes dhe në mbrëmje, tjetër prej 8 ditësh, pritja është e kryer tri herë. Ky mjet është marrë në një stomak bosh.
 • Infuzion. Mënyra e përgatitjes: thatë inflorescences derdh ujë të valë në shumën e 1:10 dhe infused për tre orë. Është marrë dy herë në ditë 150 ml brenda një muaji.
 • Fito tarifë. Përgatitjen e saj ju duhet të përzierje 1 tbsp e karafil, tansy, pelinin, bar, buckthorn 2 lugë çdo. Lëndëve të para për mbledhjen e grimcuar dhe është marrë në një stomak bosh në mëngjes, të rriturit në 15 g dhe jo më shumë se 10 g
 • Farmakologjike të drogës. Në barnatore mund të blej Shtojcave që nuk janë të drogës, anti-parazit drogës.
Duhet të dini! Erëz e saj në formë të pastër, si një anti parazitare mjekimi është përdorur rrallë. Në shumicën e rasteve, ajo është përdorur si pjesë e universal bimor drogës treshi Ivanova.

Përdorimi i saj është në pajtim të plotë me rekomandohet terapia do të ndihmojë për të shpejt dhe në mënyrë efektive për të pastruar trupin nga krimbi më në fund e ndonjë etiologji. Si një masë parandaluese, e përdorin më e butë produkteve në bazën e saj. Ajo mund të jetë bimor decoctions, infusions dhe madje edhe tincture në alkool.

Suisque

Mjekësia tradicionale ka shumë receta një anthelmintic do të thotë. Në kohë të fundit më të popullarizuara në mesin e tyre përdor liri dhe dashuri si për të bërë dhe për të përgatitur mjet me dobi maksimale të trupit. Është e nevojshme të konsultoheni me një mjek i cili do të zgjidhni më të përshtatshme për përbërjen e një anthelmintic të drogës.

Mjete popullore paraqet një shumëllojshmëri të madhe të recetave, në mesin e të cilëve qëndron:

Prej liri të hollë me një karafil. Lënda e parë është marrë në shumën 10:1 dhe milled në pluhur. Përdoret çdo ditë në 20 gram për 3 ditë rresht. Përdorni një mjet apo si një erëza. Më tej të mbajë për tri ditë pushim. Sipas kësaj skeme mjet është pranuar brenda 30 ditëve. Receta efektive kundër lloje të ndryshme të helminths.

Karafil me pelinin. Thatë lëndëve të para janë në terren për një pluhur. Që rezultojnë nga kjo përzierje është përdorur 10 gram një orë e gjysmë para për të ngrënë darkë. Ju gjithashtu mund të pini përzierja e bimëve, në mënyrë të veçantë, me në rregull. Kohëzgjatja e trajtimit për të paktën 21 ditë.

Në parandaluese qëllime do të thotë të përdorni një herë në tre ditë. Kur fëmijët janë të lejuara për përzierje e bimëve me mjaltë në një sasi prej 5 ml. Kjo do të ndihmojë për të zbutur hidhërimin e mjekësisë.

Mbledhja me buckthorn. Buckthorn, lulet e tansy, yarrow, dhe pelinin marrë në shumën prej 50 gram të çdo bimë dhe inflorescences karafil 25 gram. Thatë bimëve janë të grimcuar në pluhur. E dozës për të rriturit është një lugë çaji dhe për fëmijët 0.5 lugë çaji Konsumuar para Mëngjesit.

Treshi Nr 1. Karafil, tansy dhe pelinin në inflorescences merret në sasi të barabartë dhe të tokës në pluhur. Përdorur çdo mbrëmje para darkë për shtatë ditë. Ilaçe sasi minimale e ujit.

Treshi Nr 2. Këtyre bimëve në rend të parë, receta janë të përzier në raport 2:1:3. Thatë materiale të papërpunuara është terren në pluhur dhe të marrë në një dozë të 3 gram. Çdo herë numri i bimëve të rritet, deri në doza maksimale është 5 gram. Përdorur këtë përzierje dy herë në ditë para Mëngjesit dhe para darke. Fito pluhur pije me ujë të pastër ose me mjaltë.

Kujdes! Fito tarifat me të përshkruara bimëve në bazë të tansy kanë më i madhi efektivitetin kur luftimin e krimbit pushtim.

Receta bimore përgatitje që përmbajnë tre përbërës kryesor që lejon për të rritur terapeutike të veprimit të çdo bimë. Kjo në anën tjetër siguron një cilësi të lartë për pastrimin e trupit nga të gjitha llojet e krimba që nuk janë të përshtatshme për trajtim të vetëm barishte.

Substanca në pluhur formë, tërë inflorescences dhe vaj esencial mund të përdoret si një prophylactic. Ajo është e përzier me ushqim, vaj shtuar të nxehtë dhe të ftohtë dhe pije. Inflorescences i përkasin të mprehtë erëza, e cila përmban biologjikisht aktive komponentët. Prandaj, trajtimi është i rekomanduar nën mbikëqyrjen e një mjeku.

essentialis vajra

Trajtimin e fëmijës

Kryesore përbërës aktiv është eugenol. Kjo agresive phenolic substancë. Përdorimin e fondeve bazuar në këtë barishte shpesh shkakton efekte anësore dhe mund të shkaktojë zhvillimin e alergjike sulm. Prandaj, në trajtimin e fëmijëve, mjete të tilla janë futur në dietën e fëmijës gradualisht, në sasi të vogla. E saktë regjim dhe dozë të saktë mund të jetë e përshkruar vetëm nga mjeku.

Produkti mënyrë efektive vret Giardia në fëmijët. Më e zakonshme e infektimit vërehet në fëmijë të moshës deri në 4 vjet. Shkaku kryesor i giardiasis është mungesa e higjienës personale.

Vini re! Mjekim bimor ndihmon për të përballuar me enterobiasis dhe ascariasis në fëmijët. Si për të ilaçi varet nga mosha dhe pesha e foshnjës. Prandaj, një preliminare konsultime mjekësore është e nevojshme.

Përveç kësaj, do të thotë janë të pranueshme, tansy, Hypericum, immortelle, calendula, hithra, pelinin, elecampane, gentian, hops, gjethet, boronica të kuqe, arre, hudhër, qepë, fara kungulli, trumzë, qimnon. Këto parazitë të shpejt të lërë trupin e natyrshme, por në këtë rast, rrit rrezikun e autoimune infeksion.

Ri-trajtimi është kryer për shkatërrimin e vezët dhe larvat e krimba parazitare. Ajo gjithashtu fokusohet në higjienës në diagnozën e ascariasis dhe enterobiasis. Duhet të jetë rregullisht disinfected lokaleve, shpesh, për të zëvendësuar më të ulët dhe pastel liri. Kur të infektuar me krimba të fëmijës, antiparasitic sigurisht duhet të kalojë të gjithë anëtarët e familjes së tij.

Efikasitetin e anti helminthes trajtim do të konfirmohet vetëm pas përsëritur laboratori i ekzaminimeve. Nëse stol u zbulua larvat e krimba, ju duhet për të rregulluar kursin e trajtimit. Si për të marrë fëmijë të vegël dhe për të rritur doza duhet të jetë e përshkruar vetëm nga mjeku – parasitologist.

Për të trajtuar krimb morrave të çdo lloj helminths është përdorur gjerësisht karafil. Si për të marrë, kritikat më të mirë të recetave, dhe modelet e përdorimit, do të ju ndihmojë të zgjidhni më të përshtatshme opsion për trajtimin e kësaj sëmundje.

Pranimi i fondeve të tilla ka një numër të kontraindikacionet. Është e ndaluar për përdorimin e fëmijëve të mitur nën moshën 2 vjeç, gratë në periudhën e ngjizjes së fetusit dhe laktacionit. Kjo është për shkak se karafil stimulon rritjen e fluksit të gjakut, për të njëjtën arsye ju nuk mund të pini kurë natyrale gjatë menstruacioneve.

Pothuajse në çdo rast, anti-parazit e produkteve natyrore i kanë dhënë një të shpejtë dhe rezultat pozitiv. Kryesore rregullat e këtij trajtimi është respektimi i të kursit.

10.04.2018