Si për të marrë tansy nga parazitët (krimbat)?

Për ditë vere e nxehte shumë prej nesh u takua tansy në natyrë — një fabrikë me të verdhë buds në formë të shporta, të cilat në të mjekësisë popullore, ka marrë statusin e fondeve kundër krimbave . Ajo me të vërtetë ka të fortë aftësitë kundër krimbave, kështu që tansy parazitëve (krimbat) është përdorur gjerësisht në të mjekësisë popullore.

shenjat e parazitëve

Moderne farmakologjike industrisë ofron të ndryshme medikamente kundër krimbave, është shumë efektive, por efekti i tyre në trup është shpesh toksike. Me ndihmën e mjekësisë popullore mund të jetë efikas për të përballuar me parazitëve, dhe për të shmangur të pakëndshme komplikime nga terapia.

Pronat e dobishme e tansy

Tansy, si shumë të tjera të bimëve medicinale, është i përbërë nga shumë të dobishme komponentët të cilat kanë jo vetëm pronat kundër helminths, por edhe për Mirëqenien e përgjithshme karakteristika. Pronat medicinale e bimëve dhe të japin flavonoids, vitamina, esters, minerale dhe proteina, dhe specifike shije të hidhur e tansy është shkak për përbërjen e saj.

Tansy ka edhe të tjera të dobishme të pronave:

 • lufta kundër inflamator fenomeneve në trup, e cila gjithmonë tregon kur është e mundur të krimbat: inflamacion është eliminuar në sistemin e tretjes, mëlçisë, etj.;
 • heqja e dhimbjes, duke ndjerë dhimbje në nyje të ndryshme;
 • të krijojë një efekt choleretic;
 • stabilizimi i acidit-alkaline bilanci, për të luftuar kundër aciditetit;
 • normalizimi i temperaturën e trupit, të cilat shpesh rritet në qoftë se trupi përmban parazitëve;
 • aktive detoxification, evakuimin e toksinave, toksinave, prishjen e produkteve, të cilat janë efektet e parasitism nga helminths dhe protozoa;
 • përmirësimin e paraqitjen e personit, në radhë të lëkurës, për shkak se sëmundjet parazitare shpesh të çojë në skuqjen, vlon, pigmentim rritur;
 • një ndikim pozitiv mbi punën e sistemit riprodhues të femrave trupit, normalizimin e ciklit menstrual;
 • rivendosja e sistemit të tretjes: heqjen e dhimbshme spazma, diarre, kapsllëk, të Përgjithshme siklet;
 • luftojnë me alergjitë, si krimba shpesh provokojnë reaksione alergjike në trup.

Në qoftë se e drejta e përdorimit të recetave, është e mundur jo vetëm për të pastruar trupin nga parazitët, por edhe për të përmirësuar funksionimin e pothuajse të gjitha organet dhe sistemet.

Tiparet e aplikacionit të tansy nga parazitët

Të gjitha pjesët e bimëve janë efikase, dhe për këtë arsye vetitë shëruese. Kjo fotografi më shpesh kundër parazitëve janë përdorur fara dhe lulet e tansy. Ata mund të bëjnë duart tuaja një medicinale decoction, infuzion, alkooli tincture, ose bluarje në të thatë e pjesëve të bimëve në një powdery shtetit. Në varësi të se sa të përgatitur mjeti, drejtpërdrejt është e varur efektin e saj.

tansy nga parazitët

Ekspertët besojnë se më i mirë bar tansy do të punojnë në krimbat në formën e pluhur. Kjo është për shkak se një decoction ose infuzion të tansy nga parazitët dhe krimbat kërkojnë trajtim të ngrohjes në procesin e gatim, dhe kështu efektivitetin e këtyre recetave do të jetë disi i reduktuar.

Përveç kësaj, për përdorim të brendshëm, një decoction ose infuzion do të jenë më të vëllimit të përthithet nga stomaku në zorrë, ku helminths, këto barna do të merren në sasi të vogla dhe nuk do të jetë në gjendje për të siguruar adekuate efektin terapeutik.

Pluhur të bimëve, duke marrë në traktin e tretjes, praktikisht nuk absorbohet nga muret e stomakut, dhe i pandryshuar është në zorrë. Tansy ngadalë evakuuar së bashku me stol nga trupi grumbulluar në muret e zorrës së trashë. Rezultati kundër krimbat e vërtetë luftimet: ata jo vetëm që do të aktit të substancave toksike e bimëve, si mbijetuar parazitët nuk do të jetë në gjendje për të kapem për të zorrëve mur dhe të qëndrojnë atje, kështu që ata do të fillojnë të dalin gjatë një lëvizje zorrë.

Natyrisht, së bashku me feces trupi do të jetë e pastruar kryesisht nga të vdekurit parazitët. Por ato nuk janë më pak kërcënim të jetojnë pas vdekjes se tyre fillojnë për lirimin e toksinave dhe të tjera zbërthimi produktet që ndikojnë negativisht në mirëqenien dhe shëndetin e përgjithshëm. Për përmirësimin e tyre do të ndihmojë në eliminimin e enema decoction e tansy.

Për të përdorur futjen e recetave që tansy është rekomanduar në mënyrë rigoroze të përcaktuara doza, pavarësisht nga metoda e tyre të përgatitjes. Sidomos uljen e dozës mund të bëjë trajtimin joefikase, dhe tejkalon vleren e lejuar e përbërësve që shkaktojnë zhvillimin e efekte të padëshirueshme. Përveç kësaj, për të aplikuar këtë barishte në helminths nuk mund të gjithë, sepse nuk është një e tërë lista e kontradiksionet që duhet të konsultohen më parë.

Miratimi i tansy efikas kundër të gjithë mikroorganizmave, të cilat banojnë në trupin e njeriut. E dobishme microflora është gjithashtu nën akuzë këtë fabrikë, kështu që është e rëndësishme në përputhje me dozimin dhe kohëzgjatjen e trajtimit, kështu që ajo nuk ishte lënduar.

Para se të përdorni tansy, është e dëshirueshme që të dini llojin e krimba të depozituar në trup, si recetë mund të jenë të ndryshme.

Lloji i helminth Terapeutike mjete
Roundworms, për shembull, roundworm Infuzion të tansy
Pinworms Enemas e tansy me qumësht dhe hudhër
Tapeworms, për shembull, një tapeworm, viçi tapeworm E famshme treshe e tansy, pelinin dhe karafil
Nëse parazit është i panjohur Universale, do të thotë pluhur do të jetë nga tansy dhe spastrimit enemas duke u bazuar në
receta me tansy

Të cilët nuk duhet të përdorin tansy?

Lista e kontradiksionet përfshin Shtetet e mëposhtme:

 • individuale intolerancën e tansy nga trupi, ju jeni alergjik në përbërësit e tyre;
 • shtatzënia: bimë mund të shkaktojnë aborti spontan ose të parakohshme të punës, rritjen e mitrës ton;
 • të dhënit gji: përbërësit bimor të depërtojnë në qumësht gjiri, e dëmton shije, toksina e bimëve mund të dëmtojnë foshnjën;
 • hipertensioni: tansy mund të rrisë presionin e gjakut;
 • patologji e sistemit kardiovaskular;
 • menstruacioneve: kjo bimë forcon proceset e qarkullimit të gjakut, dhe mund të shkaktojë gjakderdhje nëse merret në sfondin e muajit;
 • sëmundjet e mëlçisë dhe të veshkave: tansy mund të shkaktojë acarim të patologjike proceset e këtyre organeve;
 • ulcera në sëmundjet e stomakut dhe ulcera duodenale, ulcerative kolit: mundur përsëritjen e këtyre sëmundjeve;
 • kanceri;
 • ftohjet dhe infeksionet virale, përkeqësimin e patologjive kronike: tansy mund të ndikojë negativisht në të dobësuar të trupit, përkeqësim kursin e sëmundjeve dhe të ngadalësuar procesin e shërimit.

Receta nga tansy

Më të zakonshme dhe efektive duke përdorur recetat e tansy kundër parazitëve:

 1. Pluhur tansy. Recetë për pluhur është mjaft e thjeshtë: të thata bimë ose të blerë në farmaci, të përgatitur nga bima, dhe të bluaj në një mulli kafeje. Tansy për krimbat dhe parazitët në pluhur formë është më efektive, por si për të bërë këtë mjet të një të rrituri? Pluhur bimëve të marrë 1 lugë çaji 2 herë në ditë në një stomak bosh, të pijshëm do të thotë një sasi të vogël të ujit të pa aditivëve. Në 20 minuta ju mund të hani. Kursin e trajtimit duhet të jetë 30 ditë. Ka edhe një recetë për të trajtuar krimbat tansy pluhur, të cilat mund të këshillojë vijuar mjek se përdorimi i terapeutike të agjentëve me të butë bukë. Kjo metodë konsiderohet si më efektive. Bukë për të marrë sa më shumë, kështu që ju lehtë mund të gëlltiten pa të përtypet. Brenda thërrime është vendosur perimeve pluhur në sasinë e kërkuar. Në këto kushte, të gjithë pluhur janë në muret e zorrëve.
 2. Një decoction e tansy për kryerjen e enema. Trajtimi i krimbat me këto bimë si tansy, përfshin një recetë të spastrimit enema. Është e nevojshme për të gatuar supë-bazuar fara e tansy, e cila paraprakisht është e nevojshme të bluaj duke përdorur mulli në pluhur shtetit. 1 lugë gjelle fara grimcuar derdh në 500 ml ujë të valë dhe mbush deri të ftohtë infuzion. Enema kryer në mbrëmje pak para gjumit.
 3. Infuzion të tansy. Recetë decoction e kjo bimë mund të jetë edhe terapeutike dhe masë parandaluese në luftën kundër parazitëve. Si për të përgatitur tansy për krimbat: 2 tbsp. kupat e inflorescences të bimëve duhet të marrë 1 litër ujë dhe për të sjellë përbërësit në një çiban. Zjarri jashtë dhe të lënë që të mbush me një mjet të ftohtë poshtë. Bëni decoction 3 herë në ditë para ngrënies një Filxhan e gjysmë për 20 ditë. Në qoftë se ne po flasim për parandalimin, ajo është e mjaftueshme për të pirë një decoction 1 herë në javë.

Është e mundur për të përdorur tansy për trajtimin e fëmijëve?

Tansy për krimbat për fëmijët nuk është e rekomanduar nga shumë ekspertë. Kjo është për shkak të lartë toksiciteti i bimëve medicinale. Pavarësisht nga kjo, një ngjashme trajtim është kryer si një helminth infeksioni në fëmijët është shumë më e zakonshme se sa të rriturit.

e supë me tansy

Fëmija duhet të marrë tansy është ekskluzivisht në formën e decoction me respektimin e maksimale e lejueshme doza.

Në lëngun për fëmijët është përgatitur në mënyrën në vijim: 1 lugë gjelle copëtuar fabrikë të materialit derdh në 500 ml ujë të valë dhe të mbush për tërë natën. Të ofrojë lëngun e fëmijës duhet të jetë 4 herë në ditë me respektimin e mëposhtme moshën rekomandimet janë dhënë në tabela.

Moshën e fëmijës Në doza terapeutike e decoction në një kohë
0 – 3 vjet Drogës është e ndaluar për trajtim në këtë moshë.
3 – 7 vjet 1 lugë supë
7 – 10 vjet 50 ml. supë
10 – 14 vjeç 75 ml. supë
Mbi 14 vjet 100 ml. supë

Si për të pirë tansy e parazitëve në fëmijët, dhe nëse ajo është e nevojshme për të aplikuar atë për të trajtuar krimb më në fund, duhet të vendoset nga mjeku. Në çdo rast të jetë i vetë-mjekoj-të, veçanërisht në qoftë se ne po flasim për foshnjën.

Pini tansy është e mundur të ndryshme nga parazitët në trup (roundworms, pinworms, etj.). Ky mjet i shkatërron dhe i largon të gjitha llojet e krimba. Bimë mund të përdoret në formën e pluhur, decoction ose enema. Përveç pronave kundër parazitëve, tansy ka të tjera mjekësore karakteristikat, por para trajtimit është e rëndësishme të lexoni listën e kontradiksionet dhe të konsultoheni me një mjek.

01.09.2019