Krimbat në fëmijët

Fëmijërinë e sëmundjes parazitëve të përballet me shumë prindërit. Nga parazitët askush nuk është i imunizuar, por në rritje të trupit është më e prekshme për të sulmuar "të huaj". Si për të gjetur nëse fëmija ka krimba simptomet e parë dhe të saktë të diagnozës së sëmundjes si dhe të sigurt barnave për trajtim.

krimbat në fëmijët

Shkaqet e infektimit të krimba te fëmijët

Rrugët e infeksionit dhe helminth specie janë jashtëzakonisht të ndryshme. Për të bërë diagnozën, është e nevojshme për të kontrolluar fëmijën për parazitë të testeve laboratorike. Kryesore rruga e infeksionit fekal – orale, vezët e parazitëve të mund të shfaqet kudo, sepse për të siguruar të plotë sterilitet nuk mund të përballojë të gjithë. Pavarësisht faktit që ju mund të mbrojnë veten nga rreziku është pothuajse e pamundur, është e nevojshme për të marrë parasysh kryesore faktorët e rrezikut

Kontaktoni me sipërfaqe të kontaminuar

Krimbat në fëmijët shpesh shfaqen kur higjiena e dobët, duart e pista dhe objekteve të kontaminuara. Duke luajtur me rërë edhe në zonën e rrezikshme, sepse ascariasis në fëmijët shpesh shfaqet pas të ngrënit të pista rërë ose në tokë. Vezët e helminths, ascarids dhe pinworms janë të përshtatura për të mbijetuar në mjedisin e jashtëm. Ato mund të ruhen për një kohë të gjatë, duke pritur për një pronar të ri. Kur injektohet në një organizëm të gjallë e mëtejshme të zhvillimit dhe rritjes së parazit ndodh shumë shpejt.

Krimbat e konsumimit të ushqimit të kontaminuar ose ujë

Prishur ushqime, të pamjaftueshme termike përpunimit të ushqimit, ujit të ndotur — të gjitha të cilat mund të çojnë në shfaqjen e parazitëve në trupin e fëmijës. Duhet të përjashtohen nga përdorimi i gjysmë-përfundoi ushqimi me origjinë shtazore, të nënshtruar ndaj valë qumësht dhe ujë, që të braktisin në mënyrë të përshpejtuar të larë Apple në mënyrë për të dalë nga një dyqan.

Kontaktoni mënyrë

Roundworm te fëmijët shpesh shfaqen pas kontaktit me të sëmurin kafshët, shpesh të pastrehë. Përhapja e krimbave në natyrë është jashtëzakonisht e gjerë, prandaj, edhe për një kafshë mund të shkaktojë më në fund. Vizituar vende publike është i lidhur edhe me disa rreziqe. Kjo mund të jetë një fëmijë të infektuar në grupin e kopshtit, më të afërt ose mik për në parkun e Lojërave.

Parandalimi i metodave:

 • Trajtimin e një qen ose mace, edhe nëse ata nuk janë në kontakt me kafshët e tjera. Infektimi i krimbat mund të ndodhë në mënyrë tjetër, derisa të sjellë nga këpucët e pronarit të vezët e parazitëve.
 • Roundworms në një fëmijë mund të duket si një "sëmundje e duart e pista". Që nga mosha e hershme është e rëndësishme që të fut një daze aftësitë themelore të higjienës. Për një shëtitje të jetë i sigurt për të marrë antiseptik fshin ose të lëngshme, pasi që vijnë nga rrugë ose vizituar wc — të larë duart me sapun dhe ujë.
 • Për wean foshnjën për të tërhequr çdo gjë në gojë, janë trajtuar rregullisht me lodra. Në fëmijët nën moshën 2-vjeçare e kjo sjellje bëhet një zakon, kështu që është e dëshirueshme për të rregulluar dhe për të tregoni shembull personal.
 • Të higjienës personale — metoda më e mirë e parandalimit. Sipas rritur thonjtë mund të grumbullohen papastërti, dhe për këtë arsye një rrezik të lartë të ngjarjeve të pinworms në fëmijët.

Nëse ju duhet të parandalojë pet tregoi parazitët në stol, ajo është e nevojshme për të shpenzuar trajtim, përkohësisht të izoluar kafshëve dhe i nënshtrohen një prophylactic ngrohja në prag të gjithë familjen.

kafshon provokuar krimbat

E insekteve kafshon

Gjaku-gjiri insekteve vektor i shumë sëmundjeve, duke përfshirë infeksionet parazitare. Më shpesh kjo është dirofilaria dhe limfatik filariasis. Të dyja sëmundjet janë të rrezikshme të mjaftueshme, mund të çojë në pasoja të rënda, duke përfshirë edhe vdekjen. Në veçanti, limfatik filariasis, kur të mbërrinte në sistemin limfatik nematodes mund të shkaktojë bllokimin e enëve të gjakut, të shkaktojë mpiksjen e gjakut.

Fluturon dhe insekte të tjera mund të shkaktojë infeksion dhe bartës të sëmundjeve të rrezikshme.

Prania e krimbave në nënë

Në fëmijëri dhe madje edhe një vit i vjetër fëmija infeksioni mund të ndodhë nga kontakti nga një anëtar të familjes të sëmurë, më së shpeshti të nënës. Rreziku i dispozitivëve infeksion është mjaft i lartë, kështu që duhet të kontrollohen rregullisht, dhe trajtimin e të padëmshme për fëmijët drogë nga krimba të gjerë të spektrit.

Simptomat e krimba te fëmijët

Simptomat e krimba te fëmijët janë tipike, edhe pse disa morrave mund të ndodhë shpejt. Para së gjithash ju duhet të i kushtoj vëmendje të treguesve të fituar peshë të fetusit. Përkundër faktit që krimbat i kanë fëmijë nën një vit është mjaft e rrallë, fëmija është organi më i keq i reziston parazitët, simptomat do të jenë të theksuara.

Si ta kuptojmë që fëmija ka krimba:

 • Kruarje ne anus, sidomos gjatë natës. Ajo shpesh manifestohet ascariasis në fëmijët.
 • Dispepsi. Të mëdha krimbat tek fëmijët mund të shkaktojë bllokim në zorrëve lumen. Dehje nga produktet e mbeturinave të disa lloje të parazitëve të provokuar të humb jashtëqitje, që të dal pjesë të patrazuar copa të ushqimit.
 • Fryrje (bloating), që nuk varet nga përbërja e ushqimit dhe mund të zgjasë për një periudhë të gjatë.
 • Krimbat në fëmijët manifestuar alergjike reagimet, ndjeshmëritë. Kjo është quajtur një përgjigje imunitare të jashtme të qelizave, mbeturinat e krimba.
 • Sëmundjeve të lëkurës: urtikarie, skuqje të lëkurës në Papa në krimba, skuqje të fytyrës, pamjen e papillomas.
 • Mungesa e peshës — simptomat e krimbat që të absorbuar ushqyesve nga ushqimi, të provokojnë një mungesë e oreksit.
 • Neuro – somatic çrregullime. Parazitët tek fëmijët mund të shkaktojë nervozizëm, moodiness, përgjumje dhe madje edhe agresioni. Në moshën shkollore adoleshentët për shkak të ndryshimeve hormonale mund të zhvillojnë depresioni.
 • Grupi parazitët në një fëmijë i shkelin të funksionit të mëlçisë që mund të manifestohen me verdhëz.
 • Lodhje dhe anemi. Shumë lloje të krimbat e hanë jo vetëm do të sillej në zorrët e ushqimit. Shpesh ndodh që parazit shkopinj në muret e organeve të brendshme, ose hyn në qarkullimin e gjakut, thithjen e gjakut. Kjo çon në dobësimin e trupit, zhvillimin e anemisë, kështu teste për parazitët në fëmijët do të përfshijë kontrollin e treguesit kryesorë të gjakut.
 • Krimbat në një fëmijë është shpesh manifestohet të vazhdueshme kollë që nuk zhduken pas trajtimit të simptomë. Fëmijët e infektuar janë të prirur të shpeshta ftohjet për shkak të ulët imuniteti.

Simptomat e parazitare infeksion resonates me shenjat e sëmundjeve të tjera, që e komplikon diagnozën. Metodat tradicionale si për të kontrolluar fëmijën, për krimbat e në shtëpi, shpesh është e paefektshme, sepse shumë njerëz parazitë që nuk jetojnë në zorrë. Për të përshkruar trajtimi korrekt dhe për të marrë shpëtoj e problemit, është e domosdoshme të dini llojin e parazit dhe mënyrat e ballafaqimit me të.

Kruarje ne anus — një pagabueshme, shenjë e shfaqjen e parazitëve. Në veçanti, roundworm në fëmijët e manifestuar në këtë mënyrë.

llojet gillow në fëmijët

Llojet më të zakonshme të krimba te fëmijët

Në trupin e njeriut mbijetuar shumë parazitëve, madje edhe ato për të cilat ne nuk jemi bartësi kryesor. Ka më shumë se 300 lloje të parazitëve që prekin njerëzit. Shumica e tyre janë gjetur në vendet tropikale, por rreziku i infektimit mbetet e lartë. Faleminderit për furnizimin e frutave ekzotike, të huaj të udhëtimit dhe kontaktet me të mundur bartësit e këtyre "dhuratave" askush nuk është i imunizuar. Megjithatë, në diagnozën e parazitare më në fund, zakonisht flasim për një nga tre grupet e mundur.

Llojet kryesore të parazitëve:

 • Roundworms.
 • Tapeworms.
 • E trematode ose trematodes.

Simptomat dhe trajtimin e infeksioneve parazitare të ndryshojnë në varësi kryesore exciter, kështu që është e rëndësishme të përcaktohet me saktësi të llojit të saj.

Si për të identifikuar krimbat në një fëmijë

Nëse ka shenja të ascariasis në fëmijët detyrimisht duhet të vizitoni mjekun dhe të kalojë teste. Shumë lloje të parazitëve janë të mira për të fshehur praninë e tyre, në mënyrë për të përcaktuar shkakun e saktë të shpeshta SARS dhe reagimet alergjike mund vetëm laboratorike.

Shenjat e parazitëve në trup:

 • Enzimë immunoassay e gjakut. Lejon për të përcaktuar antitrupa të jashtme të qelizave. Avancuar treguesit e diagnostikuar shkallë më në fund, llojin e parazitëve.
 • Analizë të përgjithshme të gjakut. Zhvillimin e anemisë, një nxitëse procesin e paqartë etiologji në trup — e gjithë kjo është një tregues të tërthortë të krimbave.
 • Histological analiza e feces për të përcaktuar me parazitët që jetojnë në zorrë.
 • Scraping në enterobiasis. E thjeshtë dhe informative analizë, e cila përcakton pinworms në fëmijët dhe të rriturit.
 • Instrumental metodat e hulumtimit. X-rrezet dhe pështymë testet do të ndihmojë për të identifikuar helminths në mushkëri. Nëse ju dyshoni një plagë të trurit, organet e brendshme, shpesh të përdorur ultratinguj, të llogaritura ose rezonancë magnetike tomogram.

Mbi bazën e rezultateve të fituara përcaktohet nga lloji i krimbat, zonën e prekur dhe numri i parazitëve në trup. Prandaj, në trajtimin e krimba.

Si të shpëtoj nga krimbat në fëmijët

Në diagnozën dhe të përcaktojnë shkallën e lëndimit, është e rëndësishme që të konsultoheni me një specialist për të caktuar trajtimin e duhur. Menjëherë duhet të qartësojë se pilulë mrekulli nga të gjitha pushtimeve dhe kurrë nuk do të jetë, kështu që trajtimi kërkon më shumë përpjekje dhe kohë, kërkohet një qasje gjithëpërfshirëse për zgjidhjen e problemit.

Grupi i antihelminthic drogë në përbërës aktiv:

shenjat e krimba te fëmijët
 • Albendazole.
 • Mebendazole.
 • Pyrantel pamoat.
 • E levamisole dimethypentylamine.
 • Mjet kombinim, kur të përziera morrave.

Drogës drogës është përshkruar në doza individuale. Është e rëndësishme të marrin në konsideratë të jetë e mundur dhe kunderindikacionet e rekomanduar kursi i trajtimit për fëmijët më të vegjël. Shumë e vogël, një dozë nuk do të japin efektin e dëshiruar, shumë — mund të shkaktojë efekte të rënda anësore dhe dehje e organizmit. Gjatë trajtimit ajo është gjithashtu e rëndësishme për të vëzhguar të higjienës personale. Zbulimin e infeksioneve parazitare të ndonjë etiologji, trajtimi është i caktuar për të gjithë anëtarët e familjes për të parandaluar ri-infeksion të pacientit.

Për të parandaluar efektet anësore të ilaçeve kundër krimbat janë përdorur për më shumë ilaçe. Kjo është zakonisht chelators për heqjen e produkteve të mbeturinave nga parazitët. Alergji nga ilaçet mund të ndihmojnë për të shmangur një reaksion alergjik. Prebiotics të rivendosur funksionin e zorrëve. Bile produkteve do të ndihmojë me praninë e parazitëve në mëlçi dhe tëmth traktit. Një tonik dhe vitaminë e komplekseve do të ndihmojë për të rivendosur mbrojtjet e imunitetit. Laxatives, zakonisht të përshkruara më parë në trajtim nuk janë përdorur.

Parandaluese deworming është kryer edhe jashtë farmaci drogës. Për fëmijët që marrin pjesë në një kopsht apo shkollë, në prani të kafshëve shtëpiake në shtëpi, si dhe të tjerë faktorë të rrezikut, mundësisht çdo gjashtë muaj për të marrë tuaj medikamenteve në prophylactic doza. Rekomandimet për marrjen e një mjet i përshtatshëm, ajo është e nevojshme për të pyesni pediatrin. Mbi-counter -, droga e blerë "në rrezikun tuaj" mund të jenë të rrezikshme!

Mjete popullore për krimbat e fëmijëve

Efektivitetin e njerëzve të recetave, edhe pse, dhe testuar me kalimin e viteve, por më shpesh të pamjaftueshme. Kur zgjedhja e duhur recetë është për të dëgjuar për kuptim të përbashkët, dhe ajo është më mirë që të konsultoheni me pediatrin.

Mënyra e ballafaqimit me krimba:

 • Fara kungulli. Vetëm unroasted dhe të freskëta, do të japë një rezultat të mirë. Në një film i hollë mes bërthamës dhe shell përmban një unike substancë, paralyzing trupi i krimbave. Për trajtimin si duhet të hani një grusht fara në një stomak bosh në mëngjes, kursin e trajtimit — jo më pak se një muaj.
 • Hudhër. Perberja specifike të këtij perimeve gjithashtu nuk e bëri si parazitë. Për të përdorur këtë "ilaç" i vetëm në mungesë të kontradiksionet (Alergji, sëmundje të traktit gastrointestinal dhe të organeve të brendshme). Doza ditore — e vogël karafil, të shtypur dhe të hahet në mëngjes.
 • Karafil. Aromatik erëz të përkryer dëbon krimbat. Për këtë një lugë e grimcuar karafil për të shpërndarë në ujë të ngrohtë dhe të lejojë që të qëndrojnë për 20 minuta. Pas kësaj, supë është i ndarë në tre hapa, kursi i trajtimit 1 2 javë. Është e rëndësishme të theksohet se ky përbërës mund të shkaktojë të rënda reaksion alergjik, kështu që ky mjet nuk është i përshtatshëm për fëmijët nën 12 vjeç.
 • Shafran i indisë. A e njëjtë si karafil, një metodë e përdorur të njëjtën gjë.
parandalimin e krimba te fëmijët

Trajtimi i krimbat është e nevojshme për të mbajtur kursin, plot me gota do të bëjë asgjë. Përveç kësaj, është e rëndësishme për të llogaritur saktësisht në bazë të moshës dhe peshës së bebit, për ta bërë asnjë të keqe. E efektshmërisë së recetave tradicionale, ajo është e mirë për të vizituar infektive sëmundje mjeku dhe i nënshtrohen trajtimit të duhur.

Për serioze morrave, ajo është më mirë për të t'i referohen zyrtare të mjekësisë, pa pritur për të ashpra dehje dhe lezionet e viscera gjatë migrimit të larvat. Në mënyrë të hapët pinworms në fëmijët, që ndodh më shpesh në institucionet parashkollore.

Parandalimin e krimba te fëmijët

Përkundër faktit se trajtimi i krimbat e fëmijëve është e njëjtë butë e duhur, mundësisht me të gjitha mjetet për të shmangur parazitare morrave. Këto masa do të ndihmojnë për të zvogëluar rrezikun për një minimum, por nuk garanton mbrojtje të plotë.

Parandalimin e helminths përfshijnë:

 • Një nivel të lartë të higjienës, të mësuar fëmijët tuaj për të larë duart e tyre që nga mosha e hershme.
 • Termike përpunimit të ushqimit, perimeve dhe frutave është e këshillueshme për të parboil.
 • Përdorni ujë vetëm nga burime të besuara të detyrueshëm ose të zier.
 • Detyrueshëm deworming të kafshëve shtëpiake për të shmangur kontaktit me i humbur kafshët.
 • Të higjienës personale, të rregullt preventive mjekësore të drogës.

Parazitët janë mjaft të përhapura dhe të shumta, të na rrethojnë kudo. Për të shmangur infeksionin me një garanci absolute të frikshme për këdo, por informacioni për mënyrat e mundshme të infeksionit dhe metodat e parandalimit të jetë e dobishme për shumë njerëz, sidomos të rinj prindërit. Fëmijët e organeve janë të pambrojtur kundër këtyre armiqve, prandaj reagime negative në bebe të zhvillohet shumë më shpejt dhe më e vështirë se sa një i rritur. Në artikullin tonë se si për të identifikuar dhe për të marrë shpëtoj nga krimbat në fëmijët, simptomat kryesore të infeksionit, llojet e parazitëve që janë të rrezikshme për njerëzit.

31.07.2019