Më të mira folklorike mjete për të eliminuar krimbat në të rriturit

Krimbat janë një specie e njeriut parazitëve që hyjnë në trup dhe të fillojë atje që në mënyrë aktive të jetojnë dhe të riprodhoni. Çfarë mjete popullore për krimbat e në të rriturit, kjo është më mirë për të aplikuar, cilat janë argumentet dhe shkaqet e mjerë infektimi mund të jetë dhe do të tregoni në këtë artikull.

simptomat dhe shenjat e krimba

Arsyet

Infeksioni me krimbat mund të ndodhë kudo (si në shtëpi dhe diku në rrugë). Të kontribuojnë në këtë arsyet në vijim:

 1. Infeksioni përmes unwashed duart apo ushqim. Në këtë gjendje vezët e krimba të hyrë në sistemin e tretjes, ku ajo do të vazhdojë të parasitize. Ajo duhet të theksohet se krimbat mund të banojnë jo vetëm në zorrë por edhe në sistemin e frymëmarrjes. Përveç kësaj, së bashku me gjak, këto parazitë mund të depërtojnë në mëlçi, stomak, dhe në organe të tjera.
 2. Shumë shpejt, infeksioni është nga kafshët. Për shembull, patting një infektuar kafshëve ose rastësisht të vijnë në kontakt me pështyma e tij, personi mund të vini deri krimbat nëse ju harroni të lani duart para se të hahet.
 3. Probabilitet të lartë të infektimit me krimbat e mundur për shkak të përdorimit të trokitje e lehtë e ujit.
 4. Ngrënia e peshkut të para apo të mishit, të cilat përmbajnë vezët e krimba. Gjithashtu, kjo do të përfshijë konsumit të undercooked ushqime me origjinë shtazore (kebab, sushi, etj.).
 5. - Infeksion nga bite e insekteve vektorët e sëmundjeve.
 6. Infeksion nga personi në person.

E rëndësishme! Humbjen e krimbat mund të çojë në pasoja të rënda, si ato mund të jenë të lokalizuara në të organeve të ndryshme. Për shkak të rrezikut të lartë të infeksionit, të kryer parandaluese trajtimin e këtyre parazitëve është e rekomanduar për të gjithë anëtarët e familjes.

Simptomat dhe shenjat

Simptomat dhe shenjat e mjerë më në fund është në masë të madhe varet nga forma e sëmundjeve të tyre në përhapjen dhe vendndodhjen.

Nuk vijim janë simptomat më të zakonshme të organizmit krimbat:

 1. Përgjithshme përçarje e sistemit të tretjes dhe të përkeqësimit të digestibility e ushqimit.
 2. Lodhja dhe humbja e peshës ndodh kur drejtimin formë për të mposhtur parazitët.
 3. Pacientët me krimba janë shpesh vuan nga uri konstante që nuk do të shkojnë larg edhe pas shpeshta snacking.
 4. Shpesh ka dhimbje në anën e djathtë, rumbling dhe bloating dhe ndoshta dispepsi.
 5. Mund të ndodhë diarre dhe vanitet, udhëheqës të shpejtë e humbjes së lëngjeve të trupit (nga rruga, këtu është një i dobishëm këshilla se si të shpejt të normalizohen tretje).
 6. Për të madhe krimbat, pacienti mund të përjetojnë kapsllëk për shkak të zorrëve pengesë.
 7. Të përzier dhe të vjella është në akute lezione krimbat.
 8. Dhimbje në zorrë dhe hiccups.
 9. E barkut siklet.
 10. Lodhje edhe pas kryerjes së vështirë të punës fizike.
 11. Ethe, të dridhura, dhe dobësia e shkaktuar për shkak të toksike efektet e parazitëve.
 12. Fle shqetësimi, të qenët i përgjumur, nervozizmi dhe të Përgjithshme të të qenët pa qejf.
 13. Pamjen e një skuqje të lëkurës si një rezultat i drejtpërdrejtë i trupit përgjigje për të mposhtur parazitët.
popullore trajtimi

Baza nacionale trajtimi

Shumë çudi se si për të sjellë krimbat nga e trupit, pa dëm për shëndetin. Pra, procesi nuk ka të përkeqësimit të gjendjes njerëzore, ajo duhet të jetë nën mbikëqyrjen e një mjeku, kështu që të gjitha recetat popullore mjetet juridike që populli është duke planifikuar që të vendosë për veten e tyre, para se ta përdorni duhet të jetë e aprovuar nga mjeku apo terapisti.

Tradicionale popullore terapi për eliminimin e këtyre parazitëve është i organizuar në dy faza. Së pari, pacienti ka nevojë për të përdorur aktivin, dhe në dy orë për të marrë një laksativ. Kjo është e detyrueshme, sepse krimbat duhet të jenë plotësisht të hequr nga trupi, ndryshe trajtimin efekti do të jetë e kundërta: shpërbërja e krimba të fshehtë toksike të substancave, të cilat do helmet e trupit, duke krijuar probleme të reja.

Gjithashtu, për të shpëtoj me sukses të parazitëve gjatë trajtimit, qenies njerëzore është e kujdesshme për të ndjekur dietën. Ajo ofron për refuzimin e ushqimeve yndyrore, alkooli, prodhimet e qumështit dhe ëmbëlsirat. Baza e dietës duhet të jetë e enëve të perimeve dhe frutave, supave dhe porridges.

Më të mirë mjete popullore

Trajtim për krimbat mund të jetë tableta, bimëve, tinctures dhe shumë të tjera efektive të mjeteve.

Më të mirë të njohura receta për krimb infektimi janë:

 1. Korrigjuar bërë nga hudhrat. Kjo bimë ka një bazë të fortë efekt antiseptik, kështu që ajo është e madhe për të kontrollit të insekteve. Për të përgatitur tincture nga ajo për të marrë pesë karafil të hudhër, pres ato dhe zihen në 200 ml qumësht. Për të bërë supë në një Filxhan në një kohë për shtatë ditë.
 2. Rregullimi i tansy. Kjo bimë është përdorur në mënyrë aktive për të eliminuar lloje të ndryshme të parazitëve dhe krimbat shumë. Ai të bënte me gojë infuzion. Për marrjen e fondeve nga tansy duhet të marrë një lugë të thatë bimore dhe plotëso atë me një Filxhan ujë të valë. Mbush për tre orë, tendosje dhe për të marrë një lugë tri herë në ditë. Kohëzgjatja e terapisë duhet të jetë të paktën një javë.

E tansy është gjithashtu e mundur për të përgatitur një zgjidhje për enemas. Për të bërë këtë është për të marrë një lugë çaji tansy ngjyra dhe pour 100 g ujë të valë. Për të këmbëngulin, për të filtruar dhe të bësh një pastrim enema para gjumit.

 1. Fara kungulli janë një metodë e lashtë për të eliminuar parazitëve që ka qenë e përdorur që në kohët e lashta. Përgatitjen e saj ju duhet të merrni një gotë të pastruar fara kungulli, bluaj ato dhe shtoni pak mjaltë. Për të ngrënë këtë produkt të përditshme. Ajo mund të përdoret si për trajtimin e parazitëve dhe parandalimin e tyre. Gjëja më e rëndësishme është për të marrë fara në një stomak bosh.
 2. Pelinin. Ajo ndihmon për të hequr pothuajse të gjitha llojet e parazitëve, si dhe efikase për pastrimin e Përgjithshëm të trupit. Të përdorin atë, ju duhet për të përgatitur alkooli tincture e pelinin. E marrin këtë ilaç tri herë në ditë, një lugë çaji në rreth një javë.
 3. Të mesme të arre për shkak të përfshira substancave aktive do të lehtësojnë heqjen e krimba, dhe do të përmirësojnë tretjen. Për të përgatitur tincture e arra duhet të pres arra dhe mbuluar ato me vodka. Në dy javë i gatshëm, nënkupton tendosje dhe për të marrë një lugë dy herë në ditë. Kohëzgjatja e trajtimit jo më pak se shtatë ditë.
 4. Përzieni sasi të barabarta të hithra, luleradhiqe, kamomil dhe rodhe. Pour 1 litër ujë të valë dhe të mbush me orë të tëra. Tendosje dhe e përdorin për enemas për dy javë.
 5. Të shtoni në menynë tuaj të përditshme me të freskëta hudhrat dhe qepët. Parazitët nuk do të doja që këto produkte, si dhe erëza.

E rëndësishme! Nëse përkeqësimin në gjendje të ju duhet të ndalojë menjëherë trajtimin me mjete popullore dhe të konsultoheni me një mjek. Ajo duhet të dini se ndonjëherë parazitët janë në kërkim jo vetëm përmes anusit, por edhe nëpërmjet lëkurës dhe organeve të tjera, kështu që personi duhet të jetë gati për të pakëndshme ndjenjat.

receta popullore

Ndihmëse popullore e receta

Si trajtim plotësues, ne sugjerojmë që të zbatohen të recetave të mëposhtme:

 1. Për të pirë një decoction kamomil farmaci 1-2 litra në ditë. Edhe në këtë supë, ju mund të shtoni livando dhe bergamot vaj 1 pike.
 2. Pritini qepë dhe i hedh një gotë me ujë të valë. Tendosje dhe pini ujë nga një hark në një stomak bosh çdo mëngjes për dy javë.
 3. Mix celandine, dhe pelinin në sasi të barabarta. Të mbushur me ujë të vluar dhe të mbush me orë të tëra. Të marrë një Filxhan e gjysmë para se të hahet.
 4. Për të shpejtë marrjen e shpëtoj nga krimbat mund të bëjë mikro enemas të freskët karrota lëng. Ajo është e padëmshme, kështu që nuk do të irritojë zorrën e trashë.
 5. Grilën e rrikë dhe mbush në vodka. Merrni një lugë çaji dy herë në ditë gjatë javës.
 6. Përzierje e kripura harengë dhe hudhër. Hani këtë përzierje me qumësht. Kohëzgjatja e terapisë është 1 javë.

E rëndësishme! Me kujdes, të përdorim mjete popullore nga parazitët kanë nevojë për njerëz me sëmundje të traktit të tretjes, gratë shtatzëna dhe pacientët e moshuar. Në të tilla raste terapia duhet të kontrollojë një kirurg i kualifikuar.

Parandalimi

Për të mbrojtur veten nga shkatërrimi nga parazitët, ju duhet të ndiqni këto rregulla për parandalimin e:

 1. Lani duart tërësisht para çdo vakt.
 2. Nuk do të hani të dobët dhe të larë e ushqimit.
 3. Shmangni kontakt nga ushqimi juaj me insektet dhe kafshët.
 4. Nuk do të hani ushqimin me origjinë shtazore që nuk ka qenë e ngrohjes trajtohet.
 5. Nuk duhet të notoni në organet e ujit me ngecjen e ujit, si ata mund të lehtë të marr parazit vezë.
 6. Kur punojnë me bar ose tokë ju duhet gjithmonë të përdorni doreza, sepse duart e pista person mund të përhapet me lehtësi e parazit vezë në të gjithë shtëpinë.
 7. Është e rëndësishme për të monitoruar pastërtinë e thonjve, pasi ajo mund të jetë e mbledhura parazitët nuk janë të dukshme me sy të lirë. Në përgjithësi, mjekët rekomandojnë që të bëjmë një paraqitje të shkurtër manikyr, pasi ajo është më e sigurtë.
 8. Rregullt shtrat liri dhe Hekurosje rroba të pastra.
 9. Për të pirë vetëm filtruar, me ujë të zier.
 10. Nuk duhet të hani ushqim që e keni dyshim. Kjo përfshin të ngrënë në restorante të ushqimit të shpejtë, ku për bazë dorë rregullat e higjienës, askush nuk kujdeset.
 11. Kur shenjat e para të parazitëve menjëherë konsultoheni me një mjek.
 12. Çdo gjashtë muaj për të bërë mbrojtja nga krimbat. Gjithashtu manar tuaj duhet të sigurojnë të ushqyerit e duhur dhe kujdes.
parandalimin e krimba

Kombëtare për eliminimin e të parazitëve është konsideruar të jetë jo më pak efikase se ilaçet, megjithatë, duhet theksuar se ndonjëherë është më mirë për të praktikuar pas trajtimit të drogës. Në këtë gjendje e trupit do të jetë më e lehtë të merren me krimba dhe të humbasin asnjë kohë, sepse, si rregull, kombëtare e trajtimit është e gjatë dhe kërkon shumë përpjekje. Pas trajtimit duhet të i kushtoj vëmendje të rivendosjes së pozitive microflora e zorrëve, si një kohë të gjatë "bashkëjetesës" me parazitët domosdoshmërisht çojnë në dysbacteriosis.

Për të marrë krimba mund të jetë kudo, në çdo kohë. Sidoqoftë, nëse trupi i njeriut është mjaft elastik dhe një person që e mban një mënyrë jetese të shëndetshme dhe të konsumojnë më shumë produkte të freskëta dhe erëza, se krimbat nuk mund të qëndrojë gjatë. E anasjelltas, është gjithashtu e vërtetë: tretje të dobët, shumë të dëmshme, tretet ushqimi, mielli produktet — e gjithë kjo krijon kushte të favorshme për ekzistencën e parazitëve.

23.07.2019