Një test të gjakut për parazitë: çfarë analizë për dorën mbi të dhe ajo do të tregojë?

Në trupin e njeriut, ashtu si shumë krijesa të gjalla në planetin tonë – kafshët, peshqit, zogjtë dhe madje edhe insektet — është një kafshatë të shijshme për një shumëllojshmëri të më thjesht të organizuar krijesave të gjalla, të cilat çojnë një parazit rrugën e jetës. Nga dhe të mëdha, parazitët janë organizma që përdorin trupin e njeriut apo ndonjë tjetër si një burim i habitatit apo ushqim. Pra, çfarë parazitëve të duhet të marrë një test i gjakut? Sa ekziston më të vogla të dëmshme e partnerëve tanë që janë në gjak?

parazitët në trup

Më shumë e komplikuar parazit, më të vështira dhe marrëdhënien e tij me pronarin.Për të tillë një "smart" parazit është e rëndësishme të mos shkaktojë shumë dëm ndaj zotit të tij të mos e çojë atë në vdekjen e tij, përndryshe ai do të jetë i privuar nga strehim dhe ushqim. Para se të flasim për mënyrën e analizës së parazitëve në gjak, dhe çfarë teste të ekzistojnë në të sotëm Arsenalin e laboratorike diagnoza, ju duhet të kuptoni se çfarë të gjalla e njeriut janë të parazitëve.

Çfarë krijesa janë konsideruar si të dëmtuesit?

Në natyrën e njeriut parazitëve ka një numër shumë të madh, dhe në mesin e tyre e parë, më të thjeshtë janë përfaqësuesit e qelizor format e jetës ose të viruseve. Shumë viruse aksidentalisht marrë në trup, duke shkaktuar të rënda të sëmundjeve infektive, të tilla si egërsi, shënoni mbulohen edhe tragjedi. Shumë viruse të populluar të njeriut në organet dhe indet e pothuajse që nga lindja apo në fëmijërinë e hershme. Në mesin e këtyre "roommates" përfshijnë një herpesvirus, human papillomavirus dhe të tjerët.

Një numër i madh i parazitëve janë të përfaqësuar nga të ndryshme të mikroorganizmave që mund të shkaktojë jo vetëm akute infektive procese të tilla, si typhoid, dysentery, plagë dhe kolerës, dhe kronik, infeksioni. Në këtë rast, ata mund të konsiderohen si krijesa që përdorin trupat tona jo si një kalimi dhe si primare habitat. Ndër më të thjeshtat, si dhe ka shumë të tilla organizma, duke përfshirë dëshirore agjentët e amoebic dysentery, leishmaniasis, toxoplasmosis, duke fjetur sëmundjen e malaries.

Pothuajse të gjitha sëmundjet fungale, të tilla si lezione të lëkurës dhe thonjtë duke filluar nga normale candidiasis, ose inflamacioni, dhe mbaron me forma të ashpra e infeksioneve fungale të organeve të brendshme që ndodhin kur një rënie të konsiderueshme në imunitet, gjithashtu i përkasin forma parazitare.

Më në fund, nuk janë të rrafshët dhe e rrumbullakët krimbat, të cilat janë colloquially të referuara si krimba, dhe ata janë disi të konsiderohet të jetë në përdorim "të mëdha parazitë", është krejtësisht e pabazë. Kjo është arsyeja pse, më shpesh, person i cili vjen në laborator në veten e tyre, dhe me të vërtetë e di se çfarë ai ka nevojë, dëshiron të marrë një test të gjakut për parazitë, ose madje edhe të kërkohet për të kryer ajo është një afat të pacaktuar studimi – për të provuar për parazitët në trupin e njeriut. Ndoshta lexuesi ka tashmë supozohet se këto pyetje të administratorëve, dhe madje edhe mjekët e laboratorike diagnoza në një qëndrim. Por kjo nuk është e gjitha.

Ndër insektet dhe arthropods, ka edhe njerëzore, parazitë, të cilat përfshijnë trupin e tij në zhvillimin e saj të ciklit, dhe nuk mund të jetojnë pa të. Më i drejtpërdrejtë shembull është pediculosis, apo morrat, ose dregëza. E komplikon përcaktimin e listës së parazitëve është fakti se disa prej këtyre organizmave të pakëndshme janë vazhdimisht në brendësi të trupit, ose në lëkurë, dhe disa janë të pranishëm vetëm përkohësisht, për shembull, malarial Plasmodium, duke shkaktuar sulme periodike të etheve dhe verdhëza në sulme të tropikale malaria.

Çfarë është gjaku testi tregon praninë e parazitëve?

testimi për parazitët

Gjaku parazitët nuk mund të identifikojë ndonjë analizë, sepse nuk janë me qindra dhe me mijëra specie, që i përkasin llojeve të ndryshme të gjallesave nga jo-formave qelizore të jetës, dhe të shumë e shumë të organizuar arthropods, dhe madje edhe disa të gjakut-gjiri gjitarët. Kështu, për vetëm specieve të gjitarëve të parazitëve i përkasin tropikale bats janë të vampires.

Por mesatar i vizitorëve në laborator, dhe sidomos të duruar me të ankesave nuk ka as kapacitet e as dëshirën për të devijojnë në biologjik anë të pyetje. Ajo është më e interesuar në: si për të dhuruar gjak, tregoi analiza pest apo jo, dhe se si për të interpretuar rezultatin. Kështu do të vetëm të shënuara metodat kryesore të studimeve në të cilin gjaku mund të përcaktojë më të rëndësishëm "ndërhyrësit" apo për të gjetur mbetjet.

Çfarë teste janë të mundshme?

Para së gjithash, ju duhet për të eliminuar të gjitha sëmundjet infektive nga kjo listë, të cilat janë të shkaktuara nga më të ndryshme të baktereve dhe mikroorganizmave. Fakti që përkufizimi i tyre nuk janë të ndryshme ushqyese media. Prandaj, testet e vënë në hemo kulturës dhe sterilitet të gjakut mund të tregojnë rritjen e ndryshme kolonitë, për të përcaktuar ndjeshmërinë e tyre ndaj antibiotikëve, dhe për të përshkruar terapisë racionale, fillimisht duke mos e ditur se çfarë mund të rritet në këto mjedise.

Por, shikuar historikisht, infeksionet bakteriale dhe virale që duket analiza, PCR, ekzaminimi bakteriologjik, dhe zbulimin e antitrupave të dëshirore agjentëve, edhe pse ata janë pasojë e jetës së parazitëve, nuk janë subjekt i klinike Parasitology. Çfarë parazitët mund të zbulohen me anë të gjakut të provuar nëse pacienti erdhi tek doktori dhe ai i të dyshuarve nuk bakteriale dhe virale infeksion? Kërpudhave në masë të madhe, dermatolog dhe trichologist. Prandaj, parasitologist, i cili shpesh është një specialist në gelmintologii, të caktojë analiza për të identifikuar parazitëve përkasin llojit të krimbat, përkatësisht:

  • Ascarids;
  • Toxocara;
  • Cat Shpella;
  • Trichinella;
  • Echinococcus dhe alveoli.

Pse një test të gjakut për parazitë është bërë kundër këtyre krimba? Po, sepse në lidhje me agjentët e tjerë duhet të kalojë në parazitët, nuk e gjakut, por krejt të tjera materialit biologjik. Gjithmonë të caktojë studimet në qoftë se ju dyshoni se krimbat nga feces analiza mbi helminth vezë, të cilat mund të ndërmarrë disa herë. Pinworms që shkaktojnë enterobiasis, të hedhur vezët e tyre në perianal folds, të cilën kasetë është scraping, dhe pastaj vezët fillore kishte rënë. Jo çdo test i gjakut do të tregojë parazitët.

Në disa raste, krimbat në trupin e njeriut përtej të traktit gastrointestinal dhe të mund të zbulohen në të vrerit, dhe nganjëherë në disa organe dhe inde, për shembull, në mushkëri dhe në pështymë gjatë migrimit të Ascaris.

Ndonjëherë në të mëlçisë dhe trurit parazit Echinococcus dhe alveolars. Kjo prodhon flluska të mëdha, të cilat përmbajnë një numër të madh të fëmijëve, të rinjve parazitët, dhe ky kusht është në gjendje për të simuluar shfaqjen e një rritje të cysts, dhe madje edhe tumoret malinje. Në këtë respektojnë ligjin më të rrezikshme të të gjitha parazitëve është alveolar, i cili nuk është i rrethuar nga faqja e njeriut indeve, dhe nuk ka marrë kapsula të forta, si shokët e tij Echinococcus, dhe ka pushtuese të rritjes, si malinje të tumorit, dhe shkatërron çdo gjë që është në rrugën e tij.

gjaku parazitët

Prandaj, në rastin më të rënda të infeksionit prognozë mund të jetë jashtëzakonisht e dobët pavarësisht agresive terapi kundër krimbat, madje edhe metodat e ndërhyrjes kirurgjikale.

Në këto raste të rralla, për fat të mirë, për të identifikuar një krijese të gjallë, ose një koloni, është në gjendje të parasitize në parenchymatous organeve të ndihmojë lloje të tjera të hulumtimit, dhe më shpesh kjo është një mëlçisë ultratinguj, dhe MRI të trurit. Ndihmon për të vënë paraprake diagnozën një histori mjekësore. Zakonisht ajo është e njerëzve, furriers, gjuetarët, i specializuar dhelpra, etj., ju mund të para-dërgoni pacienti për një test të gjakut për parazitë, si vërtetues sëmundje analiza.

Siç përcaktohet me analizat e gjakut për parazitë?

Transkript i gjakut parazitëve gjithmonë ofron për zbulimin e antitrupave, domethënë immunoglobulins e klasës M dhe klasës G. ndryshme krimb morrave fillimisht pacienti në fazën akute të infeksionit krimba parazitare janë përcaktuar si immunoglobulins e klasës M dhe prania e imunoglobulinave G thënë shpesh për kronike dhe të gjatë aktuale infektimi. Por zbulimin e antitrupave është gjithmonë disa veçori. Është e rëndësishme për të diagnostikuar kur e tyre titer rritur në mënyrë të konsiderueshme, dhe kjo është shoqëruar me shenja të rënda të krimb infektimi (barkut siklet, dobësi dhe ulje e performancës, humbja e peshës, anemi) dhe kjo tregon qartë për ekzistimin e parazitëve në trup.

Por antitrupat nuk mund të jetë prodhuar, nuk mund të ekzistojnë shumë pak, sidomos në sfondin e kronike immunosuppression, dhe pastaj kanë false-negative reagimet. Prandaj, ndarja e gjakut parazitët në këtë rast do të zbulojë asgjë, sidomos me hemorrhages transportuesit.

Kjo është arsyeja pse një test të gjakut për praninë e parazitëve trup mund të përdoret si një metodë indirekte e diagnozës, dhe rruga kryesore, e sigurisht, është discovery apo krimbat ose vezët e tyre. Të gjithë krimbat e kanë shumë të qartë tiparet morfologjike, dhe nga prania e vetme vezë në feces apo në urinë, është e mundur për të bërë një diagnozë të saktë dhe për të filluar trajtimin. Ajo duhet të mbahet mend se gjakut parazitët nuk janë në gjendje të them asgjë në lidhje me fazën e sëmundjes, në lidhje me vendndodhjen e krimba, dhe prognoza. Prandaj, edhe në rastin e një rezultat pozitiv, është e pamundur të vetë-mjekoj -, dhe duhet të shikoni për "rezidencë" e uninvited mysafirët.

07.07.2019