E pastrimit dhe trajtimit të trupit me bimë mjekësore.

Dëbimi i parazitëve të bimëve përfshin respektimin e disa rregullore, të nevojshme për zbatimin efektiv të procedurës. Trajtimi duhet të kryhet në sfondin e një krejtësisht të shëndetshme të trupit. Është e nevojshme për të përjashtuar të gjitha akute dhe kronike inflamatore, proceset.

Njerëzit me një histori të gastrit apo ulcera duhet të fillojë të marrë infuzion të lë dhe rrënjët e hithra, ashtu siç e ka inflamator dhe enveloping të veprimit.

Përgatitja për deworming përfshin:

 1. paraprake pastrimin e trupit — para procedurës ajo është e rekomanduar për t'i nënshtrohen një kursi i pastrimin e mëlçisë, veshkave dhe zorrëve;
 2. tuning e sistemit të energjisë — disa javë para dëbimit nga krimba është e këshillueshme për të shkuar në dietë vegjetarian, duke eliminuar nga dieta e yndyrshme dhe të rënda në ushqim;
 3. pirja e regjimit — pini vetëm jo-gazuara me ujë (mundësisht të pastruar), të paktën 1.5–2 litra në ditë.

Menjëherë para procedurës për dëbimin e parazitëve të bimëve të nevojshme për të bërë një enema e një decoction kamomil ose calendula. Me të vështirë lëvizje zorrë një javë para fillimit të terapisë duhet të fillojë të marrë një të përditshme laksativ.

Efekt më të mirë të anti krimb spastrimit trupit ofron në kombinim me një dietë, e cila ndihmon për të hequr të vdekurit krimbat nga trupi. Përdorimi i bimëve kundër parazitëve, ajo është e rekomanduar për të kombinuar me enemas ose përdorimin e laxatives.

ish herba parazitët

Ilaç bimor për trajtimin e helminthiasis

Ushtria organizëm në të njëjtën kohë mund parasitism e krimba të ndryshme të klasave dhe grupeve, duke shkaktuar dëm të pandreqshëm për shëndetin. Shpesh gjenden roundworm, pinworm, tapeworm të gjerë . Përveç kësaj për trajtim mjekësor në mesin e pacientëve të njohura dhe të barabartë mënyrë efektive për të marrë shpëtoj e helminthiasis janë konsideruar si anti-parazit bimëve.

Mjekësia tradicionale e di se një sasi e madhe vermifuge bimët, dhe ato të gjitha kanë efekte të ndryshme në krimbat. Shpesh shtrohet pyetja se çfarë lloj bari është më e mirë për të pirë kundër parazitëve në trupin e njeriut.

Vendimi i tij varet nga lloji i krimba dhe ku ato ndodhin në trupin e transportuesit. Në qoftë se ju përdorni ilaçe bimore të drejtuara si dhe të ndjekin doza, ju mund të shpejt të sjellë nga krimbat nga trupi.

Avantazhi kryesor i gjelbër shëruesit e para mjekësore droga — e disponueshmërisë dhe të sigurisë. Antiparasitic bimëve ju mund të mbledhë dhe të thatë veten apo për të blerë të gatshme akuzat në farmaci.

Bimët me të mprehtë dhe shije të athët (xhenxhefil, rrikë, hudhër, qepë, speca) afatshkurtër rrisin temperaturën e trupit, e cila ndikon negativisht rritur individuale. Përveç kësaj, të fortë veprim antiseptik erëza promovon aktive heqjen e tyre prishjen e produkteve.

Barishte të hidhura për të vrarë të parazitëve dhe të ketë një bactericidal efekt, pastrimin e trupit. Ky grup klasifikon pelinin dhe karafil.

Bimët me një përmbajtje të lartë të acid (sorrel, rhubarb) edhe fuqi krimba për të lënë trupin e njeriut.

Terapia krimb morrave të bimëve të konsiderohet të jetë më i butë me mënyrën e trajtimit të sëmundjes. Megjithatë, trajtim i tillë kërkon shumë kohë, — nga disa javë deri në disa muaj.

Efektive teas bimor

Në mesin e pacientëve helminthiasis është shumë popullor anti-parazit tinctures, dhe teas e bimëve mjekësore. Për shkak të disponueshmërisë dhe lehtësinë e përgatitjes përdorur gjerësisht në vijim receta:

 1. të rinj lë thupër në mbrëmje vënë në një termos dhe derdh ujë të valë. Pini në mëngjes, filtër dhe për të marrë përpara se të hahet një të tretë të Kupës. Infuzion të ruajtura në një vend të freskët;
 2. lule dhe grimcuar bari tansy hidh 2 gota ujë të valë dhe të lënë për 10-12 orë. Mjeti pastaj kullohet dhe pini gjatë javës, gatim çdo ditë e re infuzion. Ju mund të pini atë të gjithë kohën në porcione të vogla;
 3. të freskëta apo të thara, të buds të thupër derdh 200 ml ujë dhe zihen për ngrohje të ulët për 15 minuta, kullohet dhe filtruar. Përdorni lëngun e ½ Filxhan 4 herë në ditë. Terapeutike sigurisht është 7 ditë. Pas tri ditësh të ndërprerjes së trajtimit të vazhdojë.

Për të eliminuar parazitëve nga trupi është përdorur shpesh e papjekur arrat. Drogës është përgatitur nga 100 g të copëtuar, spërkat ato me sheqer dhe e mbushur me 1 liter vodka e frytit. Përzierje është vendosur në një vend të errët. Pas 7 ditësh infuzion është gati. Ajo duhet të pijë të ½ lugë çaji 3 herë në ditë.

Para aplikimit të barnave të origjinë bimore është e këshillueshme të konsultoheni me një mjek. Zgjedhja e përbërësit për supë varet nga lloji i krimba të depozituar në trup.

Barishte të hidhura e krimba

Bimët që përmbajnë të hidhur, në mënyrë efektive të pastruar trupin nga parazitët. Të drogës, të bëra në bazë të këtyre bimëve të çojë në paralizë e të gjitha grupeve të zemrave.

Për trajtimin e përdorur si monotherapy dhe bimor.

Pelinin

Kjo bimë është shumë efektive në luftimin e parazitëve. Ajo mund të përdoret në pluhur 1/3 e lugë çaji në një stomak bosh, ose për të bërë çaj bimor. E hidhur decoction është të merren me gojë ose të bëjë një spastrim enema.

Pelinin tincture në vodka ndihmon për të eliminohen shumica e të rriturve, megjithatë, të bëjë mjet për një kohë të gjatë nuk është e nevojshme, mund të shkaktojë konfiskimet dhe halucinacione.

Ndryshe nga të tjera anti helminthic bimëve, mugwort është e lejuar për të aplikuar për të grave në të gjitha trimesters të shtatzënisë.

Kallami aromatik rrënjë

Bari përmban vaj esencial, të hidhur dhe tannins. Përjashton krimbat nga e mëlçisë, përmirëson traktit të tretjes. Përdoret në formë të decoctions dhe infusions.

Karafil

Karafil lulet janë të aftë për të shkatërruar jo vetëm të rriturit, por tyre vezët dhe larvat.

Bima është marrë në pluhur formë në majën e një thike 3 herë në ditë, me ose pa ushqim. Trajtimi me nxehtësi bimët janë të padëshirueshme. Karafil janë të kundërindikuar në gratë shtatzëna dhe njerëzit që kanë probleme me traktin gastrointestinal.

Metoda tre shpejtësi të ndikimit

Më efektive është pastrimi i trupit me një përzierje e pluhur lulet e tansy, karafil dhe pelinin. Metoda e marrjes një kohë të gjatë ka qenë i njohur dhe i provuar në luftën kundër kasetë dhe krimbat e rrumbullakët. Mjekësi e nxjerr të rritur individëve dhe larvat.

Përbërja e vetme dhe doza të vogla të përbërësit:

 • bima Artemisia — 300 mg;
 • karafil — 0.5 g;
 • tansy — 1 g

Pluhur është marrë një gjysmë ore para se të hajë dhe të pijë ujë.

Trajtimi regjim:

treshi
 • dita e parë — pjesa 1;
 • dita e dytë — 2 copë,
 • nga tretë për dhjetë ditë — 3 pjesë.

Për të pirë ajo është një kurs i rekomanduar për një vit të javore përdorimit të mesme për 3 servings. Drogës ka kontradiksionet — patologji gastrointestinale, hipertension, shtatzënisë.

Bimët

Të gjitha bimët të pasur një shije të athët, me sukses të sjellë krimbat nga trupi. Ajo është e mjaftueshme për të shtuar çanak një majë të pikante bimëve. Ajo është shumë e rëndësishme që erëza ishin të freskët dhe nuk i nënshtrohet trajtimit me nxehtësi.

Lista e tyre është mjaft e gjerë, por më të popullarizuara në mesin e tyre xhenxhefil. Popujt e Lindjes dhe të Azisë e përdorin atë çdo ditë në parandalimin e pushtuese sëmundjeve. Ajo duhet të theksohet se djegia rrënjë punon vetëm në vezët dhe larvat e krimbave, duke kaluar tek të rriturit.

Ginger është përdorur gjerësisht si një erëza për enët e ndryshme. Që nga ajo është e përgatitur salcat, marinating, të bëjë aromatik dhe e dobishme çaj. Është e rëndësishme që të mbjellin ishte i freskët.

Granat

Kur sëmundjet parazitare, mjekësisë tradicionale këshillon për të marrë antiparasitic infuzionit ose decoction e shegë të zhvishem. Për shkak se ajo përmbante alkaloids, ju mund të shpejt të pastruar trupin e krimba.

Për përgatitjen e drogës nga fruta të zhvishem, të bluaj atë dhe të mbushur me ujë (500 ml) për 6 orë. Pastaj, infuzion është zier në një zjarr të ngadaltë në gjysmën origjinal vëllim, tendosje dhe pije gjatë orës. Pas 60 minuta ajo është e rekomanduar për të marrë një laksativ. Për të krejtësisht të hequr nga trupi i vdekur krimbat, pas 5 orësh ju mund të bëni një enema.

Trajtimi me shegë të zhvishem nuk mund të jetë i kombinuar me ilaçe. Ka kontradiksionet për trajtim: ethe, hemorroide, akute nefrit, të ciklit menstrual dhe shtatzënia.

Drogë

Jo së paku në mesin e anthelmintic bimëve është drogë e zakonshme. Të gjitha pjesët e Datura është shumë toksike, kështu duke e përdorur atë për qëllime medicinale, është e domosdoshme të vërej disa masa paraprake:

 • hequr mbitokësore pjesë vetëm në doreza;
 • nuk do të sjellë bimë të ngushtë të fytyrës dhe të mos e thith erën e një lule;
 • pas kontaktit me drogë lajë duart tërësisht me ujë dhe sapun.

Mirë provuar spastrimit trupit me tym. Për ta bërë këtë, të thatë gjethet e bimëve të skuqura në tigan derisa të marrë të tymit të thithur aq kohë sa të jetë e mundur. Në këtë mënyrë ju mund të përzënë krimbat nga mushkëritë dhe organet e të pamurit.

Enemas e krimba

Pastron trupin e transportuesit ngrohja në prag është shpesh kryhen me anë të spastrimit zorrës së trashë. Për përgatitjen e tyre të marrin të njëjtën bimëve kundër parazitëve, siç infusions ose decoctions. Thatë bimë (pelinin, tansy, mistletoe), vendi me ujë të valë, të ngrohtë për 10-15 minuta, filtruar, kullohet dhe përdoret për trajtime. Enema, përfshinë zvogëlimin parazitët, ajo është më mirë për të bërë natën.

Të spastrimit zorrës së trashë të pasur një të butë dhe efektive në fuqi në trupin e pacientit me shkatërrimin e parazitëve në vendin e tyre të banimit, dhe menjëherë nxjerrja e tyre jashtë.

Parandalimin e krimba

Siç e dini, çdo sëmundje është më e lehtë për të parandaluar se për të trajtuar. Parasitism dhe sëmundje është më e lehtë për të parandaluar në qoftë se ju ndiqni këto rregulla:

 • rregullisht bëni në banesën e lagur pastrimi;
 • periodikisht deworming të kafshëve shtëpiake;
 • për të konsumoj të paktën 2 litra ujë të pastër në ditë;
 • për të vëzhguar të higjienës personale, të lajë duart pas kontaktit me tokën dhe kafshët;
 • nënshtruar trajtimit me nxehtësi të gjitha të mishit dhe peshkut e produkteve, në çdo rast, jo për të ngrënë ato të papërpunuara.

Kryesore mbrojtje kundër të gjitha llojet e mikroorganizmave, duke përfshirë worms — një sistem të fortë imunitar. Prandaj, për parandalimin e pushtuese sëmundje është e nevojshme për të ruajtur atë nga marrja e vitaminave dhe immuno-stimuluesve.

10.04.2018