Feces analiza mbi helminth vezë: si ndodhi?

Analiza e një feces në vezë një krimb është një laborator shqyrtimi i feces me diagnozën e helminthiasis. Për atë është marrë biologjik, i dërguar në laborator. Duke pritur për rezultatet e për një kohë të gjatë nuk është e nevojshme, nëse lab është në klinikë, përgjigjja zakonisht është gati për ditën e studimit. Në rastet kur stol ka për të dërgohen në institucione të tjera, ky term do të jetë pak më shumë 1-2 ditë.

Rezultati i analizës së ishte i besueshëm, është e rëndësishme për të mbledhur materiale dhe të përgatitur. Jo të gjithë e di se si për të bërë atë, dhe çfarë faktorë mund të ndikojnë në diagnozë.

analiza e një feces në vezë një krimb

Pse nevoja për analizë?

Stol testet për përcaktimin e vezëve të krimba të duhet të kalojë të paktën 2 herë në vit. Për fat të keq, të rriturit shpesh neglizhojnë këtë rekomandim, por më kot, pasi që më shumë se gjysma e rasteve të infeksionit me krimba ndodh në sfond të butë symptomatology ose mungesa e saj. Shumica besojnë simptomë kryesor i infektimi me krimba është kruarje në zonën anale, dhe nëse kjo simptomë nuk është vërejtur, në asnjë ngut për të shkuar te mjeku për drejtimin e analizës.

 

E rëndësishme! Specifike simptomat e helminth infeksion (kruarje dhe djegie në anus, skuqje përreth anusit, të karakterizuar nga një ndjenjë e perturbations) ndodhin vetëm në rastet kur e vendbanimeve të parazitëve është traktin e zorrëve. Me humbjen e organeve të tjera të tilla manifestime mund të jetë i pranishëm.

Disa lloje të parazitëve të tilla si roundworm mund të depërtojnë në organet e tjera: mëlçisë, mushkërive dhe muskujve të shtresave të zemrës. Por edhe kur e zorrëve dëmi nuk është gjithmonë e qartë shfaqur simptoma, në mënyrë periodike të shqyrtimit të stol për helminth vezët e nevojshme për parandalimin e helminth infeksionet dhe komplikimet e mundshme.

Për të shkuar te mjeku dhe të kërkoni për një stol të mostrës është e nevojshme kur simptomat e mëposhtme (në rastet kur ata janë kronike):

 • humbje peshe pa arsye objektive;
 • pallor të lëkurës dhe mukozës;
 • të shpeshta Alergji dhe sëmundjet infektive (sidomos ftohjes);
 • dhimbjet në nyje dhe muskuj;
 • probleme të lëkurës;
 • dhimbje koke;
 • kruarje dhe djegie në pjesë të ndryshme të lëkurës (karakteristike infeksion i mëlçisë dhe pulmonare sistemet);
 • çrregullime karrige.

Nëse një stol të mostrës mund të konfirmojë parazitët, mjeku juaj do të zgjidhni të përshtatshme të trajtimit.

E rëndësishme! Nëse familja rastet e evidentuara të krimb më në fund, për t'u testuar dhe i nënshtrohen parandaluese trajtim është i nevojshëm për të gjithë anëtarët e familjes, si në mjedis të brendshëm, e bot përhapet shumë shpejt. Në qoftë se banesa ka Kafshe, droga kundër krimbave, ju duhet të jepni atyre shumë.

Feces analiza mbi helminth vezë: si të përgatitemi

Helminthiasis mund të jetë shumë e rrezikshme për njerëzit, veçanërisht në qoftë se ne po flasim për fëmijët, kështu që është e rëndësishme për të marrë përgjegjësi për metodat e diagnostikimit dhe si duhet të përgatiten për shpërndarjen e materialit për analizë. 72 orë para mbledhjes së stol mjekët rekomandojnë për të ndaluar marrjen e fuqishëm të drogës (përveç thelbësore), si disa prej tyre mund të çojnë në shtrembërimin e rezultateve të studimit.

Nëse një pacient merr terapisë me antibiotikë, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Ndërprisni marrjen e antibakterial përgatitjet kjo është e pamundur për shkak të mundur humbjen e ndjeshmërisë së mikroorganizmave për të substancës aktive dhe mungesa e efektit nga e trajtimit me barnat e këtij grupi në të ardhmen. Zgjidhja më e mirë në këtë situatë: për të përfunduar kursin e trajtimit dhe për të marrë një analizë pak më vonë.

E rëndësishme! Pas antibiotiku për të kaluar feces në përcaktimin e parazitëve dhe vezët e tyre duhet të në 72 orë.

testimi

Ne, gjithashtu, duhet të flasim për të ushqyerit e para të studimit. Më të mirë për 1-2 ditë para analizës, për të eliminuar nga dieta çfarëdo ushqimi që kontribuojnë në rritjen e vanitet dhe mund të shkaktojnë parregullsi. Këto përfshijnë:

 • pijet e gazuara;
 • sheqer;
 • perime të freskëta (lakra, qepë, kungull i njomë);
 • rrush, banane, persimmon;
 • arra në sasi të mëdha;
 • bardhë oriz;
 • pasta të freskëta si dhe bukë;
 • krijoj;
 • lëngu i prodhimit industrial.

Konsumi i manaferrat gjithashtu ju duhet të minimizojë ose të braktisin ato krejt. Fakti që shumica e manave (qershi, boronicë, e zezë currant, qershi) përmbajnë një numër të madh të pigmente që mund të ndryshojë ngjyra e stol dhe të shtrembërojnë rezultatet e anketës. Nëse ju me të vërtetë duan për të ngrënë manaferrat, më të mirë për t'u japë përparësi për dritë lloje: e bardhë e ëmbël qershi, të bardhë currant, etj. Compote e errët manaferrat dhe fruta janë gjithashtu të lejuara në një minimum sasia (është më mirë për të holluar me ujë).

Ushqime me një efekt laksativ (prunes, kungull), nuk mund të hanë ditë para datës së analizës.

Për të larë apo jo?

Për të larë para se testet janë mësuar që nga fëmijëria, por në qoftë se ju doni për të mbledhur stol për diagnozën e mjerë më në fund, është më mirë të mos e bëni atë. Parazitët (sidomos pinworms) natën nga zorrën e trashë dhe lirimin e të fshehta në lëkurën përreth anusit. Nëse personi është i pastër para provimit, e bezdisshëm të lëngshme është larë larg, dhe rezultati do të jetë i pasaktë.

Si të ndodhë rritur?

Shumë njerëz e ngatërrojnë analiza e një feces në vezë një krimb me studime të tjera. Për shembull, një scraping marrë nga lëkurës në zonën anale duke përdorur një shtupë pambuku të zhytur në të pastër, ujë të rrjedhshëm. Për zbulimin e vezë hedhjen femra krimbat, ju duhet të mbledhë të stol. Për ta bërë atë më të mirë në mëngjes menjëherë pas defecation. Nëse ju shkoni në tualet në mëngjes nuk punon, është e mundur për të përgatitur materiale në mbrëmje dhe e vënë atë në frigorifer, por ajo duhet të mbahet mend se për të mbajtur stol mund në temperatura midis +2 +6 gradë jo më shumë se 8 orë në fort enë të mbyllura.

E rëndësishme! Disa njerëz besojnë se feces, e cila kishte qenë në frigorifer për disa orë, nuk do të tregojnë të besueshme rezultatet, kështu që ata përgjithësisht refuzojnë të japin një mostër e gjakut. Kjo nuk është e nevojshme, si ruajtje për disa orë, nuk ndikon në krimba dhe vezët e tyre. Ndjekin rregullat e dy orë e magazinimit duhet të jetë vetëm në rastet kur materiali duket për të përcaktuar florës bakteriale.

Ka disa ekspert rekomandimet për marrjen e vlefshme rezultat:

 • një stol mostra duhet të merret nga tre pjesë: Qendrore, në krye, dhe në anë;
 • kryerjen e këtyre studimeve është më pak sesa 45 %, prandaj për të marrë e vërtetë pamje klinike duhet të marrë 3-4 analiza në intervale kohore prej jo më shumë se 3-5 ditë;
 • nevojën për të urinuar para lëvizje zorrë – është jashtëzakonisht e vështirë që të urinës mori në stol.

Nuk kam nevojë të bëj shterp tank?

Vlim një kavanoz se ju do të vendosni feces, gjithashtu nuk është e nevojshme. Ajo është e mjaftueshme për të larë në ujë të nxehtë me ndonjë detergjent (ekspertët rekomandojnë përdorimin e sapun), pastaj pije atë dhe të mbuluar me ujë të valë.

kapaciteti për analizë

Për të kursyer kohë, ju mund të blini në farmaci enë sterile për mbledhjen e analiza. Ai është i përshtatshëm për shkak se ajo ka një të veçantë brisk mbi kapak, i cili është i përshtatshëm për të bërë gardh Kalaja. Në shtëpi për këtë qëllim ju mund të përdorni një lugë plastike, një ndeshje, kruese dhëmbësh ose shtupë pambuku. Ndalohet përdorimi degët apo cifla drurësh nga rruga, si ata mund të përmbajë parazitëve që do të ndikojë rezultati i studimit, i cili do të rezultojë i rremë-rezultat pozitiv.

Si për të mbledhur tuaj stol në një fëmijë?

Nëse fëmija e di se si të përdorin i vockël, dhe e di atë të pyesni, mbledhja rregullat janë të njëjta si për një të rritur. E i vockël para defecation duhet larë tërësisht sapun dhe shpëlarje nën tap me ujë të nxehtë. Pasi fëmija shkon në tualet, druri lopatë duhet të ndahet një sasi e vogël e feces (si më sipër) dhe të vendoset në mbledhjen enë të testeve.

Shumë nëna janë duke bërë një gabim të rëndë, duke u përpjekur të shkaktojë një lëvizje zorrë, duke përdorur laxatives apo tabletat. Kjo nuk është e nevojshme, pasi rezultati mund të mos jenë të besueshme. Për një stimulim karrige, ju nuk mund të përdorim të substancave të tjera, ndër të cilat janë:

 • petrolatum dhe vaj mineral;
 • glicerinë;
 • me vaj, krem;
 • vaj perimesh;
 • sapun, etj.

Për vështirësitë me defecation u ngrit për të trokitur para të testimit është e nevojshme për të përjashtuar nga e fëmijës dieta ushqime që mund të shkaktojnë kapsllëk (oriz, banane, bukë të zeza), për t'i dhënë fëmijës shumë lëngje për të shpenzuar më shumë kohë jashtë dhe rritja e aktivitetit fizik. Zakonisht këto masa janë të mjaftueshme, fëmija shkoi në tualet në mbrëmje ose në mëngjes.

Nëse defecation nuk do të ndodhë

Nëse fëmija nuk mund të shkojnë në tualet, ju mund të përdorni teknikat e mëposhtme:

 • disa herë përkulem dhe të shpjegoj gjunjët (fëmija para se të bjerë mbi sipërfaqe horizontale);
 • masazh stomakut, të cilat në një drejtim të akrepave të orës;
 • të marrë një dush të ngrohtë.

E rëndësishme! Nëse korrigjimin e dietës dhe këto masa nuk ndihmojnë, ju duhet të konsultoheni me mjekun për të përjashtuar patologji të rënda.

Si për të mbledhur stol e foshnjes?

një stol të mostrës nga një fëmijë

Më moms të mbledhur në fron të një fëmije të drejtë nga pelena të bëjë absolutisht nuk ia vlen. Nëse fëmija është mjaft i vogël për të udhëtuar në mënyrë të pavarur, më të mirë në ditën e dorëzimit të analizave të jetë pa pelena. Fëmija mund të jetë vënë në absorbues ose rregullt diaper dhe të presim, dhe kur fëmija të shkojë në tualet.

Nëse fëmija është më i vjetër se 7-8 muaj, dhe kjo është në mënyrë aktive u zvarritur dhe duke eksploruar zonën përreth, e nëna do të keni për të vazhdimisht të monitoruar fëmijës gjatë ditës. Në fillim të kërkojnë për të të pastroj e fëmijës duhet që menjëherë të zhvendosur për një të pastër diaper, e cila është e lehtë për të mbledhur sasinë e kërkuar të feces.

Nëse diagnoza është konfirmuar

Stol test mund të përcaktojë jo vetëm praninë e parazitëve, por gjithashtu e tyre të ndryshme. Kjo është një pikë e rëndësishme e diagnozës, për shkak se disa efektive të drogës aktive kundër një numër të kufizuar të patogjene. Llojet më të zakonshme të krimba që janë gjetur në njerëzit janë të shënuara më poshtë.

Të refuzojnë trajtimin në rast të konfirmuar diagnozën në asnjë rast nuk ia vlen. Gjithashtu ju nuk duhet të marrë ilaçe kundër krimbat para testimit (p.sh., para se të hyjnë në kopshtin e fëmijëve). Barnat e këtij grupi janë shumë toksike dhe mund të shkaktojë komplikime të rënda (duke përfshirë dëmtimi i trurit), pra futje e tyre duhet të monitorohet nga specialistët. Përveç kësaj, nëse të panjohur lloji i parazit, trajtim i tillë nuk mund të jetë efektive, kështu që nuk duhet të ekspozojnë trupin tuaj në rrezik të madh, dhe kjo është më e mirë për t'u testuar dhe i nënshtrohen e përcaktuar të trajtimit, nëse është e nevojshme.

27.06.2019