Si për të trajtuar për krimbat në shtëpi

Të vendosur në trupin e njeriut parazitët mund të çojë në pasoja tepër serioze. Duke marrë në organet e brendshme, krimba jo vetëm të hajë e përmbajtjes së zorrëve, por edhe indet e gjalla. Kur kjo të mbeturinave toksike gradualisht helm trupin tonë. Ndërkohë krimbat si një problem, me gjithë seriozitetin e saj, ju mund të vendosin vetëm për një ditë, nëse ju e dini se si të shpëtoj nga krimbat në shtëpi.

getting shpëtoj e krimbave në shtëpi

Sa e rrezikshme krimbat

Në procesin e tij evolucionare të zhvillimit, ata kanë përshtatur për të jetuar në trupin e njeriut, ngrënia e jo vetëm përmbajtja e traktit të tretjes, por edhe të jetesës indet e organeve të brendshme.

Në qoftë se koha nuk të hequr ato nga trupi, ata mund të shkaktojnë:

 • Një rënie e shpejtë e peshës së trupit;
 • Shkelja e punës së zorrëve;
 • Marramendje, vjellje;
 • Dobësimi i imunitetit të mbrojtjes;
 • Të shfaqjes së toksike dhe reagimet alergjike;
 • Në gratë, inflamacion të vezoreve dhe ciklit menstrual;
 • Njerëzit adenoma dhe prostatitis;
 • Në fëmijët — të vonuar zhvillimin.

Përjetojnë simptoma të ngjashme, njerëzit nuk mund edhe të dyshojë ekzistencën e krimba.

Krimba të veçantë për thithje gota apo grepa në mënyrë për të fituar bazën brenda mëlçi, organet e tjera, në zorrë. Prandaj, ata nuk janë aq të lehtë për të hequr qafe, sidomos nëse infeksioni nuk është zbuluar në kohë. Fast-përhapëse, krimbat janë një rrezik të madh të trupit. Prandaj, ata duhet të jenë menjëherë të prodhimit për të shmangur pasojat negative. Për më tepër, trajtimi për krimbat është e mundur dhe në kushtet e shtëpisë.

Avantazhet e mjekësisë tradicionale

Sot nuk është një zgjedhje të gjerë të barnave nga krimbat. Ata janë të gjitha mjaft efektiv, por ata kanë një dëm i madh. Eliminon krimbat e drogës në të njëjtën kohë dhe e vret e dobishme microflora në trup. Medikamente shpesh manifestoni efekte anësore.

Përveç kësaj, jo të gjitha fondet mund të merret nga shtatzënë dhe fëmijët. Dhe pastaj në trajtim alternativ e helminthiasis bëhet vjetër e të provuar dhe të testuar metoda. Ju vetëm duhet të dini se si për të marrë krimba në njerëzit në shtëpi.

I zbuluar në kohën e parazit mund të jetë hequr me sukses nga trupi duke ndryshme infusions dhe decoctions. Ata të konkurruar në mënyrë efektive me dëmtuesit, të veprojnë shpejt, nuk paraqesin ndonjë rrezik për shëndetin.

Mjete popullore e receta për të rriturit

Të gjithë njerëzit fondet janë të ndarë në dy grupe:

 • Ndikojnë roundworms
 • Vret të sheshtë krimbat.
pilula për krimbat

Infusions dhe decoctions e bimëve të shkaktojë paralizë të krimba, e cila i privon nga aftësinë për të ngrënë dhe të qëndrojnë në trupin e njeriut. Veprimet e tyre nën konsumi intensiv mund të jetë shumë efektive. Në disa raste të dëmtuesit mund të sjellë në vetëm një ditë.

Trajtim për krimbat në shtëpi, shkon në rend:

 1. Së pari të pastër dhe me zorrët.
 2. Pastaj pranuar një anthelmintic, e cila nuk do të lejojë të jetë i parazitëve.
 3. Hiqen nga zorret eshtrat e të vdekurve krimbat.

Trajtimi në shtëpi duhet të jenë të shoqëruara nga një dietë të veçantë, e cila është e bazuar në lehtësisht të tretshëm produkteve.

Hark në luftën kundër krimbave

Për të përgatitur do të kërkojë një llambë të vogël. Ajo është e vendosur në ujë dhe të lënë në një vend të ngrohtë. Pas 12 orëve të ekspozimit të merret në mëngjes në një stomak bosh.

Getting shpëtoj e krimbave me përdorimin e qepë në shtëpi mund të jetë mjaft e larmishme. Lëng të bimëve holluar me mjaltë, përzierje të merret tri herë në ditë.

Hudhra — e para armikut krimbat

Ata të cilët duan të dinë se si për të trajtuar krimbat në shtëpi duhet të mbani mend që një prej më të efektshme të luftëtarë kundër parazitëve është hudhër. Me atë, parazit mund të hiqet vetëm pas një përdorim të përgatitur do të thotë. Ka shumë mënyra se si ju të merrni shpëtoj prej krimbat me përdorimin e bimëve medicinale. Këtu janë disa prej tyre:

 1. Hudhër karafil të zbutur në furrë dhe ngjitja e stomakut. Në të njëjtën kohë, rreth 50 gram hudhër të pjekur është marrë me gojë.
 2. Para se të fle, ju mund të bëni një enema e ngrohtë të ziera me ujë e përzier me hudhra të ngjitur.
 3. Njëpasnjëshëm hudhër është e përzier me grurë, vezë e verdhë veze dhe të kripura harengë. Pjesë të shtoni qumësht dhe përzierje mirë. Ju duhet të pini një Filxhan e gjysmë gjatë ditës. Ajo është një ilaç për krimbat, si dhe të tjera hudhër përgatitjet janë efektive kundër tapeworms.

Ilaçi efikasitetin e hudhrës mund të përmirësohet me shtimin e qumësht të ngrohtë. Kjo pije është e dobishme për të dhënë edhe për fëmijët.

Bimor banjot

Kjo mjekësi është e njohur si për të kuruar hookworms në shtëpi. Ka shumë mënyra. Një nga më të efektshme është duke marrë veçantë banjot. Sa më shpejt ajo ka arritur të gjejë vetë ose fëmija krimbat, të bëjë një font nga tërshërë kashte me shtimin e bimëve mjekësore.

Për këtë ju do të duhet:

 • 7 lugë fasule;
 • 2 tbsp comfrey;
 • 4 celandine;
 • 3 thata trumzë;
 • tërshërë kashtë në shumën e 4 lugë.

Të sjellë krimbat në njerëzit në shtëpi në këtë mënyrë, ju mund të, por ju duhet të jenë të durueshëm, në mënyrë që të mbani në banjë vetëm disa orë. Por në mënyrë të shpejt të të hequr qafe të krimbat.

Tincture

Shumë bimë janë të njohur për anthelminthic pronave. Ato mund të përdoren për të hequr krimbat nga trupi jo vetëm shpejt, por pa efekte anësore. Për ta bërë këtë, të përgatitur terapeutike infusions. Këtu janë disa vintage receta:

tincture kundër krimbave
 1. Një numër i vogël nga lulet e tansy (50 – 70 g) është derdhur ujë të valë dhe infused. Infuzion duhet të konsumohen 4 herë në ditë për 1 lugë gjelle ju gjithashtu Mund të hyjë në formën e një enema.
 2. Njëqind gram pelinin është holluar me alkool në një enë të mbyllura kapak, të largohet për një javë në një vend të errët. Për të marrë një gjysmë ore para se të hahet një disa pika.
 3. Në një gotë me ujë të nxehtë shtoni 1 lugë çaji misri mëndafshi. Pas infuzion merret tri herë në ditë nga një lugë.
 4. Peel e shega është e mbushur me ujë të ftohtë dhe të lënë për gjashtë orë. Pastaj përzierje është zier në një flakë të ulët dhe tendosje. Rezulton pije duhet pirë gjatë orës.

Fara kungulli

Fara kungulli janë në gjendje të shpejt dhe në mënyrë efektive të vrarë krimbat. Nëse gjatë ditës për të ngrënë njëqind kokrra, ajo mund të jetë e njohur në të gjithë parazitët. Përdorimin e tyre me produkte të tjera për të arritur rezultatet e dëshiruara.

Copëtuar fara, shtoni ujë dhe të lëngshme mjaltë. Përzierje duhet të jetë në një stomak bosh. Për të siguruar suksesin e një ide e mirë që të ketë një tjetër pije dhe një pastrues ose një enema.

Në një gotë shtoni të pjekur fara luledielli 4 karafil të hudhër i grirë dhe dy lugë mjaltë lëngshme. Le të qëndrojë përzierje për 12 orë dhe do të hani.

Cognac

Heqja e helminths nga trupi në të rriturit është e mundur me ndihmën e kësaj pije alkoolike. Metoda dhe të sigurt. Në këtë rast 4 tbsp rajë holluar me të njëjtën sasi të çaj dhe pijet dy orë të natës. Nën ndikimin e kësaj përzierje krimba që gjatë gjumit personi ka ndarë nga muret e zorrëve ose organe të tjera, nuk është më në gjendje të kapem mbrapa. Gjysmë ore pas marrjes pini ju duhet të pini një laksativ për krimbat e më në fund doli.

Përdorimi i hudhrës dhe kafe krem karamel

Të mësuar nëse krimbat në njerëzit, jo domosdoshmërisht menjëherë të drejtuar në farmaci. Ju mund të përdorni që janë në çdo shtëpi. E përdorura më së shpeshti janë të hudhër, duke pasur kriter më të lartë në mesin e natyrore mjetet juridike kundër parazitëve, në kombinim me qumësht ose me vaj ulliri. Ju gjithashtu mund të përgatisë hudhër të naftës apo qirinj.

E kafe brewed a enemas, të cilat janë mjaft të efektshme kundër krimbave. Por ky trajtim është i përshtatshëm vetëm për të rriturit. Madje edhe të shëndetshme njerëzit kanë nevojë për një pushim mes enemas të paktën tre ditë.

Studentor tincture

Në Kinën e lashtë jo vetëm e dinte se si për të përcaktuar shkallën e helminth infeksion, por edhe se si për të trajtuar ato. Për prodhimin e mjeteve të përdorura është 1 kg hudhër dhe 200 ml alkool. Qëruara dhe të prera imët copëtuar karafil të mbushura me lëng dhe e vendosur në një vend të freskët, por jo në frigorifer.

Pritja e sistemit do të thotë ditën e parë është si më poshtë:

 • Në mëngjes — 1 pike;
 • Drekë — 2;
 • Në mbrëmje tre.

Çdo ditë numri i bie rritur në 25. Pastaj tri ditë të hani sa më shumë. Metodë efektive, në fund të kursit, të humbur krimba dhe madje edhe në sëmundje kronike.

trajtim për krimbat në gratë shtatzëna

Si të shpëtoj nga krimbat shtatzënë

Lufta me krimba gjatë kësaj periudhe kërkon kujdes të madh dhe një grua duhet të marrë më së shumti mjete popullore. Më e sigurt për të fetusit janë të recetave me hudhër, pelinin, fara kungulli, leh e shegë. Si për të gjetur se cili lloj mjeti të keni nevojë mund të merren pas konsultimit me një gjinekologu.

Gjithashtu ju nuk duhet të përdorni ilaçe të nënave. Në luftën kundër krimbave është më mirë të përdorni infusions dhe decoctions.

Mjete popullore në trajtimin e fëmijëve

Si për të hequr nga trupi i fëmijës i krimbat ajo është e mirë për të dini në spital tek mjeku. Vetëm ai do të ju tregojnë se si për të kontrolluar shkallën e ndotjes, do të jetë në gjendje për të përshkruar ilaçe të drejtë ose të këshillojë se si të aplikoni popullore ilaç. Krimbat duhet të luftohet në mënyrë gjithëpërfshirëse, të gjitha Kafshët duhet të jetë parandalimi.

Ju duhet të sqaroni fëmijës se çfarë të bëjmë që të mos jenë të infektuar me krimba. Në mënyrë tipike, mjekim në shtëpi duhet të jetë i shoqëruar nga një tjetër dhe përdorimi i barnave tradicionale. Mjekimi duhet të jetë i shoqëruar nga një tjetër dhe përdorimin e mjete popullore.

08.06.2019