Krimbat në fëmijët (foto) — të gjejnë se cilat janë simptomet e tyre

Shfaqja e krimbave në fëmijët nuk janë të rralla. Në rrezik janë të vegjël foshnjat dhe fëmijët më të vjetër. Ju duhet të kuptoni se cilat janë llojet e ndryshme të krimbave dhe se si ata mund të jetë transmetuar. Vetëm parandalimi mund të mbrojë fëmijën tuaj nga kjo dukuri të pakëndshme.

si krimba të futen në trup

Arsyeja pse nuk janë krimba te fëmijët

Ka disa mënyra të infeksionit me parazitët në fëmijët:

 • përmes insekteve kafshon;
 • duke ngrënë undercooked të mishit;
 • nëpër duart e pista;
 • kontaktoni me artikuj që përmbajnë vezët e krimba;
 • përmes unwashed perime dhe fruta.

Të lartë të përhapjes së parazitëve në mesin pediatrik grupmoshë për shkak të faktit se helminth vezë janë mikroskopike në madhësi. Ata janë në Calais, në mënyrë të drejtpërdrejtë rreth anusit, në perineum kanë një fëmijë të sëmurë.

E rëndësishme! Për të parandaluar ri-infeksion me krimba, është e nevojshme për të larë bedclothes për foshnjën në temperatura maksimale, dhe pastaj hekurit hekuri.

Baby mund të shkaktojnë kruamje, çfarë kontribuon në përhapjen e krimba. Vezë të marrë në duart e veta, nën thonj, në shtrat, dhe pastaj përhapen në mjedis. Krimbat lehtë mund të jenë të infektuar me fëmijët e tjerë, të rritur apo të ri-infektuar fëmijës.

Kjo është veçanërisht e vërtetë të vegjël, të cilët vënë gjithçka në gojën e tij, nuk i lajnë duart para se të hahet. Edhe më e zakonshme burim i infeksionit me krimba ka një fëmijë sandbox, veçanërisht nëse ajo është e hapur.

Një tjetër rrugë e infeksionit është ngrënia e mishit të infektuar të cilat nuk i ka kaluar të mjaftueshme trajtimit me nxehtësi. Është gjithashtu një rrezik të peshkut të dy lumit dhe detit.

E rëndësishme! Mos lejoni që fëmija juaj të ngrënë sushi sepse shpesh ato janë të përgatitur me peshkut të para. Kjo mund të shkaktojë më në fund e krimba.

rrugët e infeksionit me krimba

Varieteteve të krimbat

Ka një numër të madh të krimba që mund të sulmojnë trupin e njeriut. Ato mund të jenë jo vetëm në zorrë dhe në organe të tjera, ku kryhet me gjak, mëlçisë, mushkërive, të zemrës, kryesore e trurit, syve, fshikëz fshikëz e tëmthit.

Mos harroni! Të japë fëmijëve një tabletë nga krimbat pa recetë është rreptësisht e ndaluar!

Kryesore të njeriut parazitët janë të ndarë në grupet e mëposhtme:

 • flukes;
 • nematodes;
 • cestodes.

Karakteristikat e përgjithshme të nematodes

Nematodes janë llojet më të shpeshta të zorrëve krimbat tek fëmijët. Për roundworms përfshijnë:

 • whipworm;
 • pinworms;
 • Trichinella;
 • roundworm.

Të marrë ato, ju mund të kur helminth vezë të hyrë në traktin e tretjes dhe më pas depozitohen në zorrët e foshnjës. Kjo mund të ndodhë përmes duart e pista, duke ngrënë unwashed ushqimit. Fëmijët nën një vit janë gjithashtu subjekt i infektimi nga nematodes, sepse ata janë të eksploruar botën, fërkimit në gojën e tyre.

E rëndësishme! Fëmijët e vegjël shpesh bëhen të infektuar me krimba, sepse ata nuk e deri në fund të zhvilluar të sistemit të tretjes. Sasi e pamjaftueshme e enzimë është në gjendje për të neutralizuar parazit vezë që janë të bllokuar në stomak.

Nematodes të ketë një ndikim negativ në papjekur fëmijët:

 • të shkaktojë dëmtimin e indeve të zorrëve;
 • hani ushqyesve që vijnë nga ushqimi;
 • mund të shkaktojë bllokim të kanalet biliare;
 • të përzier, të mërzitur karrigen e tij;
 • fëmija ndjehet mungesa e energjisë.

Gjithashtu shpesh të zhvilluar një reaksion alergjik në produktet e mbeturinave të parazitët mund të formojnë një skuqje të lehtë, pezmatim i lëkurës.

pinworms

Pinworms

Enterobiasis në fëmijët – një nga sëmundjet më të zakonshme të shkaktuara nga pinworms. Janë të vogla krimbat me një madhësi prej 1 cm, që jetojnë në zorrët.

Infektimi ndodh kur vezët e krimba të hyrë në sistemin e tretjes. Ata janë shumë rezistente ndaj ndikimeve të mjedisit, jo gjithmonë vdesin kur pastrimi disinfectants, por janë shkatërruar nga temperatura e lartë gjatë të valë.

Vezët e një pinworm mund të jetë në trupin e një të sëmurë toddler, të brendshme dhe artikuj, enët, lodra. Pra, të kapur ata shumë lehtë.

E rëndësishme! Nëse në feces e një fëmije që shohin bardhë krimbat, ju mund të jetë i sigurt se ajo është pinworms.

Më karakteristike simptomë në këtë sëmundje është pamja e kruajtje të rënda rreth anusit, sidomos gjatë natës dhe në mbrëmje. Foshnja mund të jetë e vështirë të bie në gjumë, për të ardhur përsëri, duke qarë çuditshëm. Në shumicën e rasteve, pinworms nuk janë të rrezikshme për shëndetin e fëmijës, por të sjellë shumë e ngushtë.

Ascariasis – simptomat dhe rreziqet

Ascariasis - një sëmundje që shkaktojnë roundworm marrë në trup. Ata të ndikojnë jo vetëm në zorrë dhe të mushkërive, mëlçisë dhe zemrës.

Krimbat në mushkëri dhe manifestohet me simptoma të tilla:

 • rritja e temperaturës në 38°C;
 • pamja e pështymë me gjak;
 • kollë e thatë;
 • dobësia dhe dhimbje të trupit.

E rëndësishme! Nëse roundworm goditi trupin e njeriut, ai mund të zhvilluar astmë, pneumonia dhe bronkiti.

Ajo është gjithashtu shpesh të rritur nyjet limfatike, shpretkës, një skuqje të lëkurës në trup.

Pas 2-3 muajsh, roundworm të depërtojnë në zorrë, pastaj nuk janë të ndryshme dhe çrregullime të sistemit të tretjes:

 • diarre;
 • kapsllëk;
 • të përzier;
 • vanitet.

E rëndësishme! Krimbat në mëlçi mund të bllokojë bile kanal se sa për të provokuar daljen e verdhëzës.

Cestodes e fëmijës

Këto përfshijnë parazitët:

cestodes në fëmijët
 • mostër;
 • viçi tapeworm;
 • qen tapeworm;
 • Echinococcus;
 • tapeworm gjerë;
 • derri tapeworm.

Tapeworms ushqyer në ushqyesve që vijnë nga ushqimi – vitamina B12, acidit folik dhe të tjerët. Në vend të helmimit të mbeturinave helmuese që mbeten pas, në jetën e tyre.

 • çdo humbje të pashpjegueshme apo shtim në peshë;
 • çrregullime të sistemit të tretjes;
 • dhimbje në bark;
 • lodhje;
 • ulje të imunitetit.

Rruga kryesore e infeksionit ky krimb është të hahet undercooked mishit që përmban vezë e krimba. Qen tapeworm shpesh është gjetur në fëmijët të cilët janë vazhdimisht në kontakt me qentë.

E rëndësishme! Një karakteristikë e këtyre parazitëve është se ata mund të arrijnë 40-50 m dhe jetojnë në zorrët e njeriut deri në 20 vjet.

Trematodes – karakteristika

Parazitët e specieve të trematodes përfshijnë:

 • Siberian Fluke;
 • schistosomiasis;
 • mëlçisë Fluke dhe të tjera.

Flukes mund të jetojnë në zorrë, mëlçisë, mushkërive dhe të organeve të tjera. Helminth vezë janë bartur përmes gjakut në të gjitha organet dhe sistemet e njeriut.

E rëndësishme! Flatworms quajtur edhe flukes, sepse në trupin tuaj, ata kanë thithje gota. Falë tyre ata hanë.

Kryesore rruga e infeksionit është me anë të dobët të gatuar mish, peshk, nga pirja e ujit të ndotur.

giardiasis në fëmijët

Simptomat të cilat tregojnë për praninë e sheshtë krimbat:

 • paraqitjen e dermatitit;
 • dhimbje të barkut;
 • zgjerimi i mëlçisë;
 • shfaqja e verdhëzës;
 • çrregullime të karriges;
 • anemia.

Giardiasis në fëmijët

Giardiasis të shkaktojë Giardia – mikroorganizmat që infektojnë zorrëve. Infeksioni ndodh nëpërmjet oocysts që janë excreted në feces të sëmurë person. Ata kohë të gjatë mund të qëndrojnë në mjedis deri në kontakt me një fëmijë.

E rëndësishme! Të mjaftueshme për të gëlltitur disa cysts të bëhen të infektuar me giardiasis.

Shpesh sëmundja është hemorrhages dhe zhduket pas disa javësh pa trajtim. Ndonjëherë nuk është dispepsi, ethe, dhimbje barku, fëmija mund të humbni peshë.

25.05.2019