Njerëzit mund të mbrojnë veten e tyre nga parazitët: parandalimi për njerëzit

Nuk është sekret se ndonjë sëmundje është më e lehtë për të parandaluar se për të trajtuar. Kjo vlen edhe për krimb më në fund, por ka vështirësi të caktuara këtu. Organizata botërore e shëndetësisë beson se në të civilizuar, në vendet me të zhvilluara të sistemit shëndetësor dhe një shkallë të lartë sanitare kulturën e popullsisë dhe parandalimin e parazitëve nuk duhet të kryhet metodat mjekësore. Sintetike, ilaçi mund të rekomandohet vetëm pas marrjes së rezultateve pozitive të provimit për krimbat. Parandalimin e hape është advantageously të kryera në vende ku për kokë banori ka disa krimba të njëjtën kohë, dhe mundësitë për ekzaminimin janë të kufizuara. Çfarë do të thotë për parandalimin e parazitëve janë të rekomanduara nga mjekët në vendin tonë – më shumë për këtë.

si parazitë të futen në trup

"Të paligjshme banorët"

Parazitëve të quajtur krijesa që përdorin trupin e qenieve të tjera të gjalla, si një shtëpi dhe burim i furnizimit. Ata janë të gjithë në një masë të madhe ose të vogël, duke u shkaktuar dëm të zotin e saj, duke marrë heqë pjesën e tij të ushqyesve dhe helmimit të produkteve në jetën tuaj.

Sistemi i imunitetit nuk mund gjithmonë të zbuluar parazitët në mënyrë që ata të mund të jetojnë në trupin e njeriut gjatë viteve dhe dekadave, duke çuar në pasoja të rënda shëndetësore.

Çfarë është e rrezikshme parazitët, çfarë ata janë duke shkaktuar probleme:

 • inflamator sëmundje për shkak mekanike dhe toksike-alergjike dëmtimin e organeve, zorrët, bile kanalet, mëlçisë, pankreasit, mushkërive, etj.;
 • reaksionet alergjike – skuqje të lëkurës, kruarje të lëkurës, rinitit, conjunctivitis, pezmatim i lëkurës, azma;
 • dëmtimin e lëkurës dhe appendages – lythat, papillomas, thonjtë i brishtë, humbjen e flokëve;
 • ulje e imunitetit – është rritur ndjeshmëria ndaj sëmundjeve infektive, përkeqësimin e herpesit, HIV, Onkologjisë, etj.;
 • formimi i lodhje kronike sindromi;
 • çrregullime të sistemit nervor Qendror – nervozizëm, pagjumësi, të dëmtuar kujtesën dhe përqendrim, depresion, vuajtje, ankthe.

Disa lloje të parazitëve të çojnë pacientët me aftësi të kufizuara (p.sh., hydatid sëmundje), shkaku i vonuar zhvillimi fizik i fëmijëve, duke shkaktuar diabet dhe të tjera të rënda sëmundjet. Më e rrezikshme është krimbi më në fund në gratë shtatzëna për shkak të rrezikut të infeksionit të fetusit dhe mungesa e duhur e trajtimit të gratë shtatzëna nënat tradicionale të drogës. Çështja e parandalimin e parazitëve në njerëzit, bëhet në këtë kontekst më të rëndësishme.

Ku ata vijnë nga

Zhvillimi i masave efektive për të parandaluar infektimi është e mundur të pushtimeve të një personi. Rreziku qëndron në pritë për njerëzit kudo, ju shpesh mund të merrni mosrespektimin fillore masat e higjienës personale. Burimet kryesore të parazitëve që janë të rrezikshme për njerëzit janë:

infektimi
 1. Kafshët shtëpiake dhe të rrugës për kafshët e tyre lesh shpesh mund të jetë e vezëve të ndryshme krimbat nga pinworms të Echinococcus, feces infektuara kafshët janë një rrezik nëse lëshuar në ujë, në kopsht, bari. Prandaj, pas kontaktit me Kafshët, duhet të lajë duart tërësisht me sapun dhe ujë për të paktën 15 sekonda për të mundësuar qentë për të lëpijnë në fytyrë të popullit, nuk është e zotërisë mjete pune, etj.
 2. Insektet e ndryshme – fluturon kryer larvat e krimba, gjak-gjiri janë shtesë ushtrive për maturimin e individit fazat e parazitëve dhe i kalojnë ato të kafshon në gjakun e njeriut. Në këtë rast, është e nevojshme për përdorimin e mjeteve individuale të mbrojtjes së organizmit nga parazitët dhe insekteve repellents.
 3. Uji është mjedis ideal për maturimin e vezëve të disa llojeve të helminthes dhe protozoa (p.sh., Giardia), kështu që unë nuk mund të pijë ujin e patrajtuar nga diskutueshme ujë, dhe gjithashtu e përdorin atë për larjen e perimeve dhe frutave.
 4. Peshku – veçanërisht të ujërave të ëmbla shkëmbinjtë janë shpesh burim i infeksionit me të ndryshme helminth lloje (një tapeworm etj.). Parandalimin e parazitëve në njerëzit është e lidhur me ndalimin për të ngrënë të papërpunuara ose të kripura peshku dhe havjar.
 5. Mishit të kafshëve – rreziku është i pamjaftueshëm i gatuar me mish, të materialeve të papërpunuara larvat e krimba. Trajtimi i parazitëve në këtë rast, shpesh ndodh me një vonesë prej shumë vitesh në mungesë të tipike figura e sëmundjes.
 6. Të korrat nga kopshti – unwashed manaferrat, zarzavate, perime janë ideale ofruesit e parazitëve, kështu që ata duhet të lahen tërësisht nën ujë të rrjedhshëm dhe shpëlarje me ujë të valë.

Maja më e lartë në shfaqjen e parazitëve kohën e verës, kështu që aktivitetet kryesore për parandalimin e parazitëve në trupin e njeriut duhet të këtë kohë të vitit.

Parimet e mbrojtjes

Disa njerëz mendojnë se ju mund të pini disa ilaçe për parandalimin dhe mos u shqetësoni për parazitët ndonjëherë. Në fakt të gjithë kështu që nuk është e thjeshtë, universale, do të thotë kundër parazitëve të mos ekzistonte. Njerëzit duhet të kuptojnë se për të parandaluar infeksionin nuk keni nevojë për barna për profilaksi, dhe përpjekjet e tyre brenda familjes së tij ose të grupit:

 • është mirë të lani duart me sapun dhe të lahen para secilit vakt, pas përdorimit të tualetit, pas kontaktit me kafshët, në këmbë, me transportin publik;
 • duke punuar në kopsht doreza (mjekësore);
 • mos pini ujë të papërpunuara dhe jo për të notuar në ujërat e diskutueshme, sidomos me ujë në këmbë;
 • kurrë nuk kanë perime, bimë, fruta dhe manaferrat nga kopshti pa tërësisht larë në ujë;
 • nëse nuk ka kontradiksionet që të përfshijnë në dietën tuaj të përditshme hudhra (1 karafil), të papërpunuara fara kungulli (30 g) seasonings;
 • për të minimizuar konsumin e ëmbëlsira, pasta nga maja e brumit;
 • për të blerë mish dhe peshk të vetëm në të specializuar me pakicë;
 • në përputhje me rregullat e kuzhinës përpunimit të mishit dhe peshkut e enëve;
 • të mbajë pastërtinë në shtëpi – pastrimi i lagur, transmetimi;
 • vit për të trajtuar tapiceri dhe qilim duke përdorur një mjet të veçantë nga parazitët;
 • kryer deworming një kafshë;
 • rregullisht larë të gjitha lodra të fëmijëve, për të larë në një temperaturë të lartë;
 • mos lejoni që fëmijët t'i prekë humbur kafshët, duke luajtur pambikëqyrur në tokë apo në rërë;
 • në marrëveshje me mjekun herë pas here të marrë pilula kundër parazitëve ose për të përdorur një ilaç tradicional kundër krimbat;
 • mos vetë-mjekoj - – prophylactic kundër parazitëve duhet të emërojë një specialist.

Çfarë mund të pini

Droga kundër parazitëve në trupin e njeriut prophylactic caktuar rrallë, veçanërisht për anëtarët e rritur të familjes, nëse krimbat janë zbuluar në fëmijës. Çfarë pilula kështu mjeku do të përshkruajnë varet nga lloji i parazit zbuluar, dhe ashpërsia e klinikë dhe individuale të pacientit.

parandalimin e parazitëve

Një person i rritur zakonisht është më e lehtë të tolerojë trajtim, por mund tashmë të jetë i ngarkuar me sëmundje kronike, kështu që ju lutemi të konsultoheni me një specialist është e nevojshme.

Zgjidhja më e mirë për parazitët duhet të ketë një gamë të gjerë të aplikimit dhe minimale efektet anësore, të drogës duhet të merren në mënyrë rigoroze sipas udhëzimeve.

Parandalimin e drogës e më në fund do të jetë efektive vetëm nëse personi që është mësuar për respektimin e rregullave të higjienës personale, të kujdesshme e ushqimit zgjedhje dhe për të monitoruar shëndetin e tyre në kafshë shtëpiake.

24.04.2019