Si ta kuptoni se ju keni krimbat: shenjat dhe simptomat e mjerë infektimi

Si për të dini se ju keni krimba? Kjo pyetje pengon shumë njerëz që ankohen për probleme gastrointestinale, dhe papritur humbje peshe. Nganjëherë pacientët sugjerojnë praninë e parazitëve në trup pasi të hahet dobët të përpunuara të mishit ose kontaktoni me infektuar Kafshët shtëpiake. Për të zbuluar infektuar me krimba në shtëpi është shumë e vështirë, kërkon testeve të veçanta. Por ka disa shenja që mund të tërthorazi tregojnë për infeksion me helminth vezë.

metodat e infeksionit nga krimbat

Llojet e krimbave parazitare

Para për të kuptuar pyetjen se si për të kuptuar se njeriut krimbat, ju duhet të njohë llojet kryesore të krimbave. Krimba parazitare mund të ndahen në 2 grupe të mëdha:

 • tejdukshëm;
 • pëlhurë.

Tejdukshëm krimbat janë më të shpeshta. Ata janë parazitare në zorrët e njeriut dhe të kafshëve. Indet helminths jetojnë në zorrë, ata vendosen në organet e tjera: mushkërive, muskuj, tru, melci. Një shumë e zakonshme lloj krimbat e zorrëve - roundworm. Ata në të njëjtën kohë mund të jetojnë të dyja në zorrë dhe në mëlçi, mushkërive apo të zemrës.

Në biologji, krimbat janë të ndarë në disa klasa:

 • Nematodes (roundworms): Ascaris, pinworm, filaria, Trichinella, vlasoglavy.
 • Cestodes (tapeworms): tapeworm, tapeworm, derrit dhe gjedhit capni.
 • Trematodes (banesë krimbat): cat Fluke (mëlçisë Shpella).

Si ta kuptoni se ju keni krimbat një nga më lart varieteteve? Ju duhet të dini të gjitha mënyrat e mundshme të transmetimit të infeksionit.

Geo helminthiasis

Një numër i madh i vezëve të helminthes të përfshira në tokë. Ata marrin atje së bashku me fekale i sëmurë kafshët. Infeksioni më së shpeshti ndodh me anë të duarve, të ndotura me grimcat e dheut. Por kjo nuk është e vetmja mënyrë e pushtimit. Të dobët dhe të larë me perime dhe zarzavate me kopshte perimesh dhe kopsht shtretër mund të përmbajë edhe parazitët vezë. Dhe krimbat mund të depërtoj nga toka në ujë të cilat njerëzit përdorin për të pirë. Në verë, fluturon bëhet shpërndarësit e helminths. Këto insekte të ulen në feces të shtazëve, dhe pastaj të kryejë vezë të krimba për ushqim, të shtrirë mbi tavolinë.

Metodë e infeksionit të krimbat nëpër tokë quhet gjeo helminthiasis. Për të shmangur infektimi mjaft e lehtë. Ju keni nevojë për kujdes të larë perimeve dhe bimëve dhe t'ia nënshtrojë ata për trajtim të ngrohjes. Është e nevojshme për të parandaluar hyrjen e fluturon në ambientet ku ekspozuar ndaj ushqimit. Pas duke punuar në kopsht nevojë jo vetëm për të lani duart me ujë dhe sapun, por edhe për të hequr grimcat e tokës nën thonjtë e tij.

Kontaktoni shtëpiak metodë

infeksioni me helminths

Në këtë mënyrë zakonisht fëmijët janë të infektuar. Vezët e këtyre krimbave mund të jenë të përkëdhelur flokët. Edhe nëse manar kurrë nuk del nga apartamenti i tij, kjo nuk e përjashton praninë e krimba. Nëse fëmija nuk lajë duart pas duke luajtur me një mace apo qen, e më në fund është shumë e mundshme.

Vezët e pinworms nga Kafshët shtëpiake shumë e përhapur shumë shpejt nëpër shtëpi. Burimi i infeksionit mund të jetë çdo sipërfaqe të objekteve dhe liri. Nëse nuk janë kafshë që nuk kalojnë parandalimin e krimba, dhe me fëmijët e vegjël, prindërit duhet të jenë shumë të kujdesshëm. Si për të kuptuar, e bën fëmijën të ketë krimba? Kur të infektuar me krimba nga kafshët toddler vuan nga një kruajtje të rënda në anus. Fëmijët bëhen nervoz, të shqetësuar dhe vazhdimisht kruarje zonën e prekur.

Bio bot

Bio helminthiasis është infeksion i krimbat duke ngrënë dobët të përpunuara të mishit dhe të peshkut, dhe kur prekje e ujit. Kafshët dhe banorët e rezervuarëve shpesh bëhen të ndërmjetme ushtrive të helminths. Ushqimin e tyre është një burim i infeksionit. Helminth vezë janë të shkatërrohen në temperatura të larta. Për të marrë infeksionin, ndonjëherë vetëm pak para përfundimit të gatuaj produktit. Veçanërisht e rrezikshme është keq trajtimit me nxehtësi të mishit të kafshëve të egra dhe të lumit të peshkut.

Shpesh burimi i infektimit të produkteve në vijim:

 • steaks të rralla;
 • e vendit;
 • listat e peshkut;
 • gabimisht turshi harengë;
 • peshk të thata produkteve.

Ju mund të bëhen të infektuar, jo vetëm duke ngrënë dobët ushqime të përpunuara, por me pamjaftueshme larja e duarve pas prerjes papërpunuara, mish ose peshk. Si ta kuptoni se ju keni tapeworm transmetohet nga bio bot? Rreziku i këtyre parazitëve është se mund të pushtimit të gjatë të hemorrhages. Të parë simptomat e sëmundjes shfaqen tashmë kur filloi të rënda të organeve të dëmit. Ndonjëherë vezë të krimbave të hyjë në trupin e njeriut pas marrjes së ujit të lumit, ndërsa not. Shumë parazitëve të jetojnë në ujë të freskët, ku e tyre të ndërmjetme ushtrive janë të peshkut, krustaceve dhe molluscs.

Infeksioni me anë të insekteve kafshon

Kjo është mjaft e rrallë në rrugën e transmetimit të helminth infeksioneve. Në këtë mënyrë përhapjen e infeksionit në filarial - nënlëkurës threadlike krimbat. Disa mushkonjë specie janë vektorët e këtyre parazitëve. Burimi i infeksionit janë të sëmurë macet apo qentë, por njerëzit nuk do të marrë më në fund në mënyrë të drejtpërdrejtë nga Kafshët shtëpiake. Mushkonjat kafshojnë kafshët dhe të kryejë vezët e krimbit njeri.

Simptoma të përbashkëta e më në fund

Si për të dini se ju keni krimba? Simptomat e infeksionit mund të ndryshojnë në varësi të llojit të parazit. Por nuk janë të zakonshme në manifestimet që janë tipike e më helminth infeksioneve:

 • diarrhoeal fenomen (të përzier, të vjella, diarre ose kapsllëk);
 • dobësi;
 • të qenët pa qejf, të qenët i përgjumur;
 • e të shpeshta të rasteve të infeksioneve, të ulët imuniteti;
 • të pashpjegueshme humbje peshe;
 • të shpeshta të reaksioneve alergjike.

Ashpërsia e këtyre simptomave varet nga shkalla e infektimi. Sidoqoftë, këto manifestime nuk janë specifike për infeksion nga parazitëve dhe mund të ndodhë në shumë sëmundje të tjera.

krimbat në fëmijët

Krimbat në fëmijët

Si ta kuptojmë që fëmija ka krimba? Simptomat e më në fund tek fëmijët janë të veçanta. Infeksioni me helminths mund të manifestojë shenjat e mëposhtme:

 • Çrregullime të traktit të tretjes. Probleme të stomakut mund të ndodhin në fëmijët jo vetëm me krimba. Por këmbëngulës, diarre, nauze, të vjella, fryrje duhet të jetë shfaqur për helminth vezë.
 • Kruajtje në rajonin e daljes në zorrën e trashë.
 • Të shqetësuar gjumë, dhëmbët rëndë gjatë natës.
 • Rritjen e sekretimit të pështymë.
 • Lëkurë lëkurë, gjendjes së keqe të flokëve dhe thonjtë.
 • Përgjumje dhe të qenët i përgjumur ose nervozizmi dhe ankthi.

Simptomat e traktit gastrointestinal

Si për të kuptuar se i rrituri krimbat jetojnë në lumen e zorrëve? E organeve të tretjes, zakonisht, janë sulmuar nga ascarids, pinworms, lentetsy. Këto parazitë të fshehtë substanca që shkelin traktit gastrointestinal. Në fazën e parë të pushtimit nuk është e shpeshtë, të lirshme stools dhe dhimbje të barkut.

Njerëzit e infektuar me krimba mund të jenë shumë të humbni peshë për asnjë arsye të dukshme. Kjo është për shkak të faktit se parazitëve të absorbuar ushqyesve nga trupi. Nëse një person vuan nga kapsllëku, kjo do të thotë se zorrët janë bllokuar nga accumulations të rritur krimbat. Zakonisht ky fenomen ndodh gjatë zgjatur më në fund. Simptomat e organeve të tretjes ndodhin vetëm kur të infektuar nga krimbat, që jetojnë në zorrët. Indet helminths nuk shkaktojnë stomakut simptomat.

Duket si krimbat e zorrëve?

Shumë pacientë janë të interesuar në pyetjen se si të kuptojnë se krimba të dalë. Një stol të mund të qëndrojë vetëm luminal nga parazitët e zorrëve. Krimbat që jetojnë në të tjera, organet dhe indet nuk mund të merrni nëpërmjet traktit të tretjes. Është e rëndësishme të mbani mend se vezët e krimba nuk mund të shihen me sy të lirë, sepse ata janë mikroskopike në madhësi. Për të parë vetëm te të rriturit. Ata dolën me një të fortë pushtimit dhe terapia kundër krimbave.

Konsideroni se si të duken më të zakonshme të zorrëve të parazitëve në feces të njeriut:

 • Pinworms. Këta krimba janë të ngjashme me gri-të bardhë vargje. Zakonisht vijnë nga të dobësuar ose të vdekur individëve dhe fragmente të organeve të krimbave.
 • Roundworm. Këta parazitë janë shumë të rrallë nga trupi i njeriut të gjallë. Zakonisht pas marrjes anthelmintic barnave me feces të ngrihen nga të vdekurit krimbat. Kjo është një parazit me një gjatësi 20-40 cm me një çelët të trupit. Të vdekurit mostra të ketë një yellowish ngjyra.
 • Tapeworm. Nga vijnë segmentet e parazit, të cilat e kanë pamjen e bardhë shirita gjatësi prej 30 cm deri në 3 m.
 • Derrit dhe gjedhit capni. Nga gjedhit tapeworm në feces, janë vetëm të ndarë në segmente, ata duken si vija e ngjyra të ndritshme gjatësi 1.6-3 cm Segmentet e derrit tapeworm nuk ka zvarritje në feces dhe të mos zbulohet.

Çrregullime të sistemit nervor

Nganjëherë pacienti nuk është i shqetësuar nga simptomat e traktit gastrointestinal, por ai dyshon se mund të kenë qenë të infektuar me parazitë. Si për të kuptuar nëse keni krimbat në mungesë të dyspeptic manifestime? Ju duhet të paguani vëmendje për punën e sistemit nervor Qendror. Kur të infektuar me krimba është një e fortë dehje e një organizëm i produkteve të mbeturinave nga parazitët.

Përvoja e simptomat e mëposhtme:

simptomat e krimba
 • të përzier dhe të vjella që nuk kanë lidhje me ushqimet;
 • dhimbje koke lloji i migrenë;
 • dhimbje të përbashkët;
 • lodhje, marramendje, dobësi.

Fëmijët mund të përjetojnë makthe, shqetësim gjatë gjumit, ulje e përqendrimit. Për këtë arsye, studentët mund rënie të performancës akademike, sepse fëmija e ka të vështirë të përqendrohet.

Simptomat alergji

Ndonjëherë simptomat e zorrëve dhe sistemit nervor të mungojnë. Kjo ndodh kur infektuar indeve të parazitëve. Si për të kuptuar se njeriut krimba? Simptomat e infektimi mund të ngjajnë shenjave të alergjive. Trupi i njeriut e percepton mbetjet e helminths si substancave të huaja dhe prodhon antitrupa. Nuk është një reaksion alergjik. Në raste të tilla, ka skuqje të lëkurës, skuqje në llojin e urtikarie, kruajtje. Nganjëherë pacientët ankohen për një rrufë, dyspnea, kollë. Përkeqësohet gjendja e thonjve, flokëve dhe lëkurës.

Simptomat e infeksionit nga lloje të ndryshme të parazitëve

Ne kemi trajtuar simptomat e Përgjithshme e infektimi. Kjo do të ndihmojë në përgjigjen në pyetjen se si të kuptoni se ju keni tapeworm. Megjithatë, çdo lloj krimba parazitare shkakton simptoma që janë karakteristike vetëm për një lloj të caktuar të sëmundjeve. E inkubacionit periudhë mund të zgjasë nga disa ditë për shumë muaj. Më të shpejtë parë shpesh në Ascaris infeksion, simptomat personi ndjen në 2-3 ditë. Filarial më në fund në një kohë shumë të gjatë mund të jetë hemorrhages. Një person me një sistem të fortë imunitar të parë simptomat e sëmundjes shfaqen vetëm në 1-1. 5 vjet. Kur infektuar me më parazitët, periudha e inkubacionit zgjat 2-3 javë.

Si mund ta kuptoni nëse një person ka krimba-roundworm? Pasi janë goditur në trup, larvat lëvizin me rrjedhjen e gjakut. Keni një kollë, temperaturë, një të përbashkët reaksion alergjik. Pastaj nuk janë manifestime të traktit gastrointestinal: diarre, të rëndë në peshë. Në raste shtesë të Ascaris më në fund në të çon në verdhëz, pankreasit, pengimi zorrëve.

Simptomë kryesor i infeksionit të pinworms është kruarje ne anus. Ky fenomen është veçanërisht e shqetëson pacientin në natë. Acarim të lëkurës mund të zhduket për disa ditë dhe pastaj ri-eskalojë. Tapeworms (një tapeworm, cepni) shkaktojë anemi, të dëmtuar thithjen e vitaminave dhe zorrëve dysbiosis. Simptoma të tilla kanë të bëjnë me infeksion të krimbave.

Si për të kuptuar nëse ka krimba në të rrituri, nëse nuk është në pushtimin e indeve nga parazitët? Helmet këta krimba janë të habitshme të ndryshme të organeve dhe të sistemeve. Simptomat mund të jenë të ndryshme:

dhimbje koke në krimbat
 • Kur të infektuar pacienti ndjen në të llojeve Trichinella të muskujve, dhimbje, temperaturë, ënjtje të fytyrës dhe të zonave të prekura.
 • Cat Fluke infekton mëlçisë. Ndërsa ka simptomat e verdhëzës, cholecystitis, dhimbje në të drejtën hypochondrium. E shpretkës dhe mëlçisë të rritet në madhësi.
 • filaria jetojnë nën lëkurë. Pushtimit për një kohë të gjatë hemorrhages. Pastaj lëkura formë nyjet në vende ku parazitët edemë.

Në shtëpi është shumë e vështirë për të zbuluar infeksion me krimba. Një vetëm mund të supozojmë praninë e helminthiasis. Diagnozën përfundimtare vetëm mund të kërkoni një mjek pas një analize mbi vezët e parazitëve.

29.03.2019