Krimbat në njerëzit: simptoma e parë shenjat, trajtimi i

Krimba të shkaktojë një person simptomat që mund të ngjajë me një shumëllojshmëri e sëmundjeve. Për të zbuluar ata në trup, në shtëpi nuk është e lehtë. Krimbat hyrë zorrët, në zgavër të brendshme të organeve dhe indeve, duke shkaktuar patologjike ndryshimet në to. Shenjat e krimbave në njerëzit, veçanërisht nëse ata jetojnë jashtë e traktit gastrointestinal a jo gjithmonë tregojnë një infektimi. Diagnoza duhet të jetë e konfirmuar nga laboratori rezultatet e testit që janë emëruar pas konsultimi paraprak specialist. Bazuar në këto gjetje, zgjidhni një të përshtatshme për trajtim të parazitëve në trupin e njeriut.

simptomat në krimbat

Simptomat në krimbat

Në trupin e njeriut nuk janë krimba të ndryshme. Për të njohur në mënyrë të pavarur në shtëpi e vështirë, edhe në qoftë se ata, ose fragmente të organeve të tyre që janë zbuluar rastësisht, për shembull, në Calais.

Simptomat e krimbave në të rritur të varet nga lloji i krimb, lokalizimi dhe faza e lezioni (akute ose kronike infektimi). Për shembull, për të identifikuar parazitët në zorrë është më e lehtë se në organe të tjera.

Rrezik për njerëzit janë të llojeve të mëposhtëm të krimbave:

 1. Nematodes (roundworms, pinworms, vlasoglav, Guinea krimb, etj.).
 2. Cestodes (lepuri, derri, e gjedhit capni, etj.).
 3. Trematodes (shistosoma, mushkërive flukes etj.).
 4. Skrebni.

Praninë e parazitëve në trupin e njeriut e çon në dëmtim të organeve të ndryshme. Në bazë të këtij helminthiasis gjerësisht është klasifikuar si më poshtë:

 1. E zorrëve. Kjo helminthiasis është më e zakonshme. Në këtë rast, krimba parazitare mund të merrni për të pjesëve të ndryshme të zorrëve dhe të fillojnë për të zhvilluar në mënyrë aktive. Disa lloje të krimbave, duke arritur moshën e pjekurisë, mund të shumëfishohen.
 2. Pëlhurë. Krimbat tek njerëzit, mund të depërtojnë përmes murit të zorrëve dhe të përhapet në të gjithë trupin, duke shkaktuar lezionet e çdo organ. Parazitet mund të zbulohen në zemër, e muskujve, e trurit, mëlçisë, fshikëz fshikëz e tëmthit, sytë e sistemit të frymëmarrjes.

Pacienti mosha edhe ndikon në atë se si për të identifikuar parazitët në trup. Kështu, fëmijët në praninë e krimbat shkakton simptome me një më të rëndë klinike foto. Kjo ndihmon për të zbuluar krimbat në një fazë të hershme të implementimit dhe për të kryer trajtimin. Shenjat e parazitëve në trupin e njeriut në moshën e rritur e vështirë për të dalluar. Prania e fituar sëmundje kronike nganjëherë e bën të vështirë për të krijuar vërtetë shkaqet e sëmundjes.

E helminthiasis në fazën akute

e helminthiasis në fazën akute

Pas goditur me vezë apo larvat e krimba shenja në të rriturit nuk shfaqet menjëherë, p.sh., brenda 3-5 ditëve të përgatitjes.

Simptoma të parazitëve në trup, karakteristike të akute të fazës së helminth infeksioneve:

 • Ënjtur nyjet limfatike.
 • Të përzier.
 • Të vjella.
 • I mërzitur karrige.
 • Kollë.
 • Ethet.
 • Skuqjen në lëkurë.
 • Inflamacion në sipërme të aparatit të frymëmarrjes.
 • Zgjerimi i mëlçisë dhe shpretkës.
 • Pezmatimi i meninges.

Simptomat kur të rritur krimbat, i shoqëruar nga migrimi i larvat e disa specieve, e kjo është shprehur me dhimbje në gjoks. Lëviz nëpër bronke vogël roundworms shkaktojnë astmë.

E helminthiasis në fazën kronike

Shenjat e infektimit vonë periudhë është drejtpërdrejt e varur nga numri i individëve të pranishme në trup, dhe në zonën e tyre të lokalizimi. Më shpesh kjo është në tretjen dhe thithjen e asaj që është gjithnjë e më e leverdishme të trupit në masë, fenomeni i mostretje (të përzier, të vjella). Simptomat e krimbave në njerëzit, në fazë kronike (përgjumje, lodhje, dhimbje koke) është kryesisht për shkak të toksike helmimit të trupit – lirimin e metabolizmit të produkteve të parazit.

Karakteristike për një lloj të caktuar të helminthiasis simptomat do të jenë edhe përgjigje për pyetjen se si të di nëse ju keni parazitët në trup. Për shembull, nëse ju shpëtuam strongyloidiasis reaksioneve alergjike siç janë ënjtje dhe skuqjen e lëkurës. Kur echinococcosis ata bëhen veçanërisht të rënda, madje edhe e çon në shok anafilaktik.

Shenjat e parazitëve në tëmth traktit është dhimbje të barkut në pjesën e sipërme dhe të sipërme të kuadratike në të djathtë. Hookworm mund të çojë në zhvillimin e mungesë të hekurit, anemi. Difillobotrioz çon në macrocytic hyperchromic anemi dhe stomakut achylia.

Më e rëndë helminth infeksioneve është echinococcosis, alveococcosis, cysticercosis. Për shkak të pranisë së krimbat, ndikon në pothuajse të gjitha sistemet e trupit. Për këto helminths është karakterizuar nga një shumë të ndryshme dhe të rënda manifestime.

Komplikimet e më në fund

Helminthiasis është e lidhur me sëmundje kronike përgjigje imunologjike që çon në rritjen e ndjeshmërisë ndaj infeksioneve të tjera, të tilla si tuberkulozi, HIV-it, malaries. Pa trajtim të krimbat dhe parazitët e çështjeve të mëposhtme:

 • Në zhvillimin e sëmundjeve kronike.
 • Shkelja e asimilimit të lëndëve ushqyese.
 • Shkeljet e funksionet njohëse.

Parazitare vermes në trupin e shkel integritetin e mureve të organeve të brendshme. Duke microtrauma, duke rezultuar në zhvillimin e infeksionit bakterial. Nëse ju nuk jeni duke u trajtuar kundër parazitëve, ajo të çon në inflamator në proceset e prekur organ dhe me komplikime.

dhimbje të barkut në bot

Mungesa e ushqyesve të çon në rritjen e rrëgjuar, anemi. Krimbat në të rriturit dhe fëmijët të konkurrojnë me ushtritë e tyre për ushqim. Por ndarja e ushqimit thithjen është më shumë rezultat i dëmtimit të mukoza e zorrëve, ose më delikate ndryshime të tilla si pabarazitë kimike dhe ndryshime në florën e zorrëve. Përveç kësaj, krimba të fshehtë enzimat për të mbrojtur kundër procesin e tretjes. Kjo mund të prishin kalbja e tjera ushqyese. Një nga simptomat e mjerë më në fund janë diarre – të çon në faktin që ushqimi të ekzistojë në zorrët. Prandaj, marrjen e ushqyesve përkeqësohet.

Lëndë ushqyese mangësi për shkak të pranisë së parazitëve në trupin e njeriut ndikon në funksionin njohës. Kjo është për shkak të rënë durim, ulje e performancës akademike, apati, nervozizëm dhe lodhje.

Si për të identifikuar krimba?

Nuk është e nevojshme të luftoj me veten e tij mbi mënyrën se si të kuptoni se ju keni tapeworm. E dhënë e tillë shumëdimensionale pamje klinike të helminthiasis, më të ndjeshme gjë nuk është që të shtyjnë vizitën tek mjeku. Një specialist me përvojë e di se si për të identifikuar shenja të një infektimi. Për shembull, prania e pinworms është e mundur për të identifikuar në ankesën e pacientit për një pakëndshme kruarje ne anus.

Por ndonjëherë, edhe një studim i kujdesshëm i historisë së sëmundjes, duke përfshirë simptomat karakteristike në të rriturit, nuk lejon që të menjëherë të identifikuar bot. Mjekësia moderne ofron mjete efektive të diagnostikimit. Ata do të jetë zgjidhje se si për të gjetur nëse krimbat në njerëzit, edhe në fazat më të hershme. Është e rëndësishme për të zbuluar praninë e krimba, për parandalimin e komplikimeve të lidhura me veprimtarinë e tyre.

Shenjat e parazitëve në njerëzit mund të konfirmojë ose hedhur poshtë hulumtimin e këtyre llojeve të materialit biologjik:

 • Cal.
 • Gjak.
 • Mukozë të zorrës së trashë.
 • Bile.
 • Mostrat nga duodenum.
 • Pështymë/pështymë.
 • Indet e muskujve.

Në fillim të shenjave dhe simptomave të krimbat e njeriut, ajo është e nevojshme për të kaluar provimin. Për të vënë një diagnozë të tyre, dhe aq më tepër për t'u trajtuar, është e pamundur.

Si ju të merrni shpëtoj nga parazitët?

Trajtim për krimbat është një tërësi komplekse të masave. Strategjia varet nga lloji i helminth, fazat e para të infeksionit, komplikimet e mundshme. Në identifikimin e në një fazë të hershme të spastrimit e parazitëve është kryer nga droga individuale skemë, duke marrë parasysh kontradiksionet të ilaçeve. Në emërimin e drogës duke marrë parasysh veçantitë e jotolerancës ndaj komponentëve, sëmundjet kronike, në anamnesis që mund të ndikojnë në peshën e efekteve anësore.

Trajtim për parazitë me ushqime, medikamente, drogë janë të përcaktuara me kujdes në gji dhe për gratë shtatzëna, si dhe në akute sëmundje virale, kur sistemi imunitar është dobësuar.

Në rastet e lehta, terapia është dozë të vetme barnave kundër parazitëve. Në situata komplekse, trajtimi zgjat më shumë se 2 javë. Pastrimi efikasitetin e trupit varet nga e saktë në llogaritjen e dozimit dhe pajtueshmërinë me kërkesat dhe rekomandimet e mjekut apo të mjekes.

Me zhvillimin e komplikimeve, të trajtimit në shtëpi nuk është e mjaftueshme, dhe bot kërkon ndërhyrje kirurgjikale, për shembull:

 • Kur nekrozë e zorrëve.
 • Nëse krimba parazitare çuar në zorrëve pengesë.
 • Nëse zhvilluar atrophy e trurit.
 • Në abscesi i mëlçisë.
 • Nëse krimbat në të rriturit goditi sytë.
 • Në rastin e formimit dhe këputje e cysts (me echinococcosis).

Para se ju të merrni shpëtoj nga parazitët në trupin e njeriut nëpërmjet operacionit, pacienti mund të jetë caktuar për mjekim. Kjo duhet të përmirësojë efektivitetin e trajtimit dhe për të përmirësuar prognozë.

trajtimi i parazitëve

Farmaceutike përgatitjet

Pastrimin e trupit nga parazitët është kryer duke përdorur drogë, ose të shkaktojë paralizë të krimba, ose të ndërhyjë në jetën proceset e krimba. Në të dyja rastet, krimba te njerëzit deri në fund obezdwijivanie, nuk mund të hanë dhe do të vdesë së shpejti.

Farmaceutike të barnave për krimbat janë të klasifikuara sipas spektri i aktivitetit:

 1. Të ngushtë. Këto barna janë të dizajnuara për trajtimin krimbat e një lloj të veçantë. Këto pilula kanë një të ulët toksike efekt në trup.
 2. Gjerë. Ky ilaç është efektiv në përziera krimb infeksioneve. Duke marrë ajo mund të merrni shpëtoj e krimba të llojeve të ndryshme.

Duke marrë parasysh shkallën e dëmit dhe simptomat praninë e parazitëve, mjeku juaj mund të përshkruajnë një kompleks metodë. I kombinuar marrja e shumëfishta të drogës në të njëjtën kohë është një zgjidhje e problemit, se si ju të merrni shpëtoj nga krimbat në njerëzit dhe për të eliminuar efektet e tyre parazitare aktivitet.

Shumica e barnave të shkatërrojë të rriturit dhe nuk ndikojnë larvat dhe vezët. Si të shpëtoj nga krimbat në këtë rast? Specialist, sipas të gjitha gjasave, do të emërojë një ri-pastrimin e organizmit nga parazitët. Pas 10-14 ditë, të marrë ilaçe parandaluese. Një metodë e trajtimit të krimba dhe lehtësimin e simptomave tek të rriturit mund të ndihmojë në parandalimin e ri-infeksion.

Të ushqyerit dhe ushqimi

Në trajtimin e parazitëve në trupin e njeriut dietë të caktuar. Ekspertët rekomandojnë që të heqin dorë gjatë terapisë nga produktet që krimbat janë "like": ëmbëlsirat, ushqimi, pasta, yndyrëra, niseshte.

Trajtimi i krimbat kjo do të ishte shumë më mirë nëse të kalojë për të kursyer dietë. Është e dëshirueshme që të përfshijnë në dietën e papjekur e produkteve të qumështit, zarzavate dhe perime, drithëra, arra, fara, vaj perimesh.

Mjekësia tradicionale

Ata të cilët nuk janë të interesuar në mënyrën se si të shpëtoj nga parazitët në trupin e medikamenteve për frika nga efektet toksike të barnave, janë kthyer në mjete të natyrshme. Por së pari ju duhet për të kontrolluar nëse ka kontradiksionet të tilla të terapisë. Për të mësuar se si për të trajtuar krimbat me ndihmën e bimëve, herbs, erëza, rrënjët në shtëpi, ju duhet të konsultoheni me një specialist.

Për të eliminuar një sëmundje parazitare, të aplikohet në mjetet e mëposhtme:

 • Tansy.
 • Hithra.
 • Hudhër.
 • Xhenxhefil.
 • Fuck.

Njerëzit nga kohët e vjetra e di se si për të pastruar trupin nga parazitët duke përdorur tansy. Bari toksike komponent të quajtur thujone. Mirëpritur tansy edhe në doza të vogla do t'ju ndihmojë të sjellë krimbat. Im metodë ka një shumë të kontraindikacionet. Mbidozë provokon jo vetëm tërheqja e parazitëve nga trupi, por pasojat negative të tilla si të vjella dhe halucinacione.

hithra parazitët

Si për të trajtuar krimbat me stinging hithrat? Ju duhet të pres gjethet, të matur nga një lugë gjelle pa krye dhe derdh një gotë me ujë të valë. Për të insistuar 1 orë. Merrni 4-5 tbsp në mëngjes dhe në mbrëmje. Ky spastrim infuzion mund të jepet fëmijëve më të vjetër se 7 vjet, duke reduktuar dozën 2 herë.

Ka shumë mënyra për të pastruar trupin me ndihmën e hudhrës. Kjo perime ka anti-virale dhe antimicrobial efektet. Pastrimi i parazitëve duke përdorur hudhra do të ndihmojë të shpëtoj trupin tuaj të krimbave të llojeve të ndryshme.

Homeopaths e dini se si të shpëtoj nga krimba duke ngrënë rrikë. E integruar rrënjë është përdorur si një erëza, shtoni atë për të gatuar enët, dhe nga kjo është që të përgatitet alkoolike tincture.

Ginger është një tjetër mënyrë për të zgjidhur çështja se si ju të merrni shpëtoj nga parazitët nga trupi. Për 2 javë është e nevojshme që të shtoni 1/2 lugë çaji integruar rrënjë në një çaj ose të përgatitur ushqimin. Pastrimi i xhenxhefil nuk zhvillohen për larvat e parazitëve dhe përjashton të rriturit.

Parandalimi

Për të mos mendoni se si për të extricate e parazitëve nga trupi i njeriut, ju duhet të përpiqen për të parandaluar helminthiasis. Mjekët këshillojnë për të vëzhguar disa të thjeshta masa parandaluese. Me ndihmën e tyre, dhe për trajtim të krimbat në të rriturit dhe fëmijët do të jenë më efektive në qoftë se ajo është e nevojshme.

Mbron kundër pushtimit të parazitëve rregullat e mëposhtme:

 • Për të vlim me ujë të pijshëm.
 • Tërësisht larë, perimet, bimët dhe frutat para se të hahet.
 • Për të vënë në pah të mishit dhe peshkut e produkteve janë të gjata termale.
 • Për të hekur të brendshme dhe krevat prej liri.
 • Nuk notuar në të panjohura ujërat e egra.
 • Veshin doreza mbrojtëse gjatë punës në kopsht dhe në kopsht perimesh.
 • Rregullisht për të bërë pastrimi i lagur me disinfectants.
 • Pajisja dritare mbrojtëse rrjetet (krimbat fëmijë apo të rritur mund të transmetohen përmes kafshon e gjakut-gjiri insektet).
 • Udhëtojnë për në vendet ekzotike që të jenë të kujdesshëm me ushqim dhe ujë.

Në qoftë se shenja e lidhur me helminthic më në fund, ju duhet të konsultoheni me një mjek. Ai do të japë këshilla në lidhje me simptomat dhe trajtimin e parazitëve në trupin e njeriut. Një qasje gjithëpërfshirëse dhe në përputhje me rekomandimet e ekspertëve që do të në mënyrë efektive të hequr qafe të "paligjshme të të huajve".

21.03.2019