Duket si krimbat në njerëzit: një foto me emrat

Çdo krimba që të vendosen në organet e brendshme dhe të hajë nëpër mikroelementet, minerale dhe resurse njerëzore, të quajtur helminths. Statistikat tregojnë se rreth 30% e popullatës është e infektuar me krimba dhe krimbat mund të kolonizuar ndonjë sistemet dhe organet, të emigrojnë masivisht për race. Rritja e infektimi dhe refuzimin e trajtimit mund të çojë deri në vdekje.

krimbat në feces të njeriut

Duket si krimbat në njerëzit: foto

Në mjekësi, ekzistojnë disa klasifikime të helminths në strukturën, përmasat, zgjedhja e habitateve dhe metoda e parasitism. Por shumica e të gjithë mikroorganizmave patogjene janë të ndarë në dy klasa — intestinale dhe indeve krimbat.

 1. Roundworm — më e zakonshme dhe e ndërlikuar krimb që preferon fëmija zorrëve, si dhe të rritur zorrë e vogël. Sëmundja quhet ascariasis. Parazitëve të migruar në të gjithë trupin sipas ciklit të zhvillimit, duke filluar nga sistemi i qarkullimit të gjakut, në dritë.
 2. Pinworms — krimbat janë të vogla në madhësi, duke shkaktuar zhvillimin e sëmundjes e pinworms në zorrë të ushtrisë. Të pjekur individë të hedhur vezët e tyre në vrima anale, të cilat pastaj formë larvat e kthimit të zorrëve dhe të dalin për të kërkuar për pronarët e rinj. Sëmundja shpesh çon në përsëritur kontaminim dhe infeksion të njerëzve të tjerë.
 3. Hookworm — të infektuar me krimba nëpërmjet kontaktit plagë në lëkurë me toka, rruga e depërtimit është e ngjashme me atë në Ascaris. Kjo sëmundje shpesh shkakton zhvillimin e anemisë.
 4. Giardia — një parazit që është transmetuar për shkak të shprehive të këqija tërhiqe duart në gojë, si dhe të ndryshme, sende shtëpiake, kështu që është e natyrshme të fëmijëve. Gjithashtu bartës të infeksionit janë të papërpunuara ushqimore, pista e ujit, liri dhe tiparet dalluese të do të jetë një shpeshta diarre dhe dhembje në zorrët.
 5. Vlasoglavy — pjesët çon në zhvillimin e trichuriasis në rezultatin e ngrënë ushqime të papërpunuara. Ushqime janë gjithashtu të unwashed duart gjatë të ngrënit. Shfaqja e këtij infeksioni është ngatërruar shpesh me apendiksit.
 6. Xhuxhi tapeworm shpesh është burim i infeksioneve janë duart e pista, si dhe insektet. E parazit shkakton zhvillimin e inflamacionit dhe toksiciteti në mëlçi dhe zorrë, për të zhvilluar një sëmundje komplekse gimenolepidoz, të mesëm goiter, mungesa e urisë dhe bindëse etje.
 7. Viçi tapeworm të madhe të vermes, i cili jeton në zorrë të mëdha të njeriut. Madhësia e saj mund të arrijë deri në 10 m, krimb merr larg nga zotëria e tij, të gjitha nutritionally të vlefshme substancave. Për t'u infektuar me mish lope tapeworm infeksionit mund të jetë, në qoftë se hahen të pamjaftueshme thermally të përpunuara të mishit të lopës.
 8. Një tapeworm — provokon zhvillimin e sëmundjeve të difillobotrioz, për shkak të marrjes së pashembullt të përgatitur infektuar peshku dhe havjar. Përmasat e këtij krimbi mund të arrijë rreth 10 m, duke rezultuar në çrregullimeve të rënda, anemia etj.
 9. Derri tapeworm — kjo është e mjaftueshme për të ngrënë pamjaftueshme gatuar mish derri se trupi ka marrë Finlandezët, të cilët pastaj i formuar e rritur. Derri tapeworm përgjithmonë të ndahet nga trupi segmente, e cila mund të shihet në stol. Në këtë rast ne do të përqëndrohet në teniasis.
 10. Cysticerci indet e parazitëve, të cilat janë produktet e derrit tapeworm. Një herë në mjedis, segmente me vezë, bëhen një kërcënim për kafshët dhe njerëzit. Ata vendosen në myocardium, muskujt, në trurin e ushtrisë, duke shkaktuar proceset inflamatore.
 11. Mëlçisë flukes — ju mund t'i merrni ato përmes peshqit e krapit familjes, e cila është gabimisht të përpunuara. Opisthorchiasis ndikon mëlçisë dhe pankreasit, dhe fshikëz fshikëz e tëmthit, kronike fazë të shpie në kancer të mëlçisë.
 12. Echinococcus krimbat jetojnë në mushkëri dhe mëlçi të njeriut, duke shkaktuar formimin e cysts dhe tumoreve. Burime të infeksionit janë kafshë, më shpesh macet.
 13. Trichinella parazitëve të arrijnë njerëzit me anë të bushmeat, e cila nuk është thermally trajtohen. Përveç kësaj, burimi i trichinosis mund të derrave. Jetojnë në muskuj, nëse kjo është frymëmarrja, muskujt e fytyrës, etj.

Të gjitha më lart lloje të krimbave në njerëzit dhe figurat me emra të provokuar rëndë dehje, zhvillimin e inflamacionit dhe infeksionet sekondare, nëse jo menjëherë për të diagnostikuar dhe të trajtuar.

Shenjat e morrave

Në mënyrë për të zbuluar një "lagje" me një ose një tjetër lloj parazit, ju duhet të jetë në gjendje të dallojnë simptomat karakteristike të pushtimit. Mjekët kanë identifikuar karakteristikat e mëposhtme:

roundworm në njerëz
 • kruarje ne anus;
 • të përzier dhe të kërkojnë për të vjella;
 • giddiness dhe të rregullt dhimbje koke;
 • shkeljet e karriges;
 • skuqje të lëkurës të natyrës alergjike;
 • dysbiosis;
 • reduktimi apo shtim në peshë;
 • mungesa e oreksit, të alternuara të fortë nga uria;
 • dobësi dhe lodhje;
 • dhimbje në muskuj dhe nyje;
 • yellowness të mukozës dhe lëkurës.

E rëndësishme! Për të shmangur ekspozimit të patogjene është shumë më e lehtë se ata pastaj janë të integruar dhe një kohë të gjatë për të shëruar. Për ta bërë këtë, respektimin e kanalizimit dhe higjienës personale, për të blerë produkte nga me reputacion dyqane dhe konsumojnë ujë të zier.

Nëse një person ka parë të paktën disa shenja nga lista e mësipërme, ju duhet të kërkoni këshillat e një specialisti, dhe analiza. Ndonjë infektimi për një kohë të gjatë mund të jetë hemorrhages, ndërsa intensiteti më në fund do të rritet.

12.03.2019