Shenjat e krimbave në njerëz

Krimbat mund të shfaqet në çdo lloj indet në trupin e njeriut dhe për një kohë të gjatë për të qëndruar në to, duke vazhduar të shumohen dhe për të shtyj për më vonë pasardhësit e tyre. Ky proces rezulton në masë të helmimit të të gjitha organeve dhe gjakut, që nënkupton manifestimin e një seri të shenjave me të cilat të njohin praninë e parazitëve në trup. Pasi analiza është konfirmuar nga krimbat, ka një trajtim të detyrueshëm. Nëse trajtimi është i injoruar, ekziston një rrezik të rrezikshme për jetën dhe gjendjen e deri në vdekjen e tij.

krimbat në trup

Shenjat e parazitëve në traktin e tretjes

Traktit gastrointestinal gjithmonë reagon në praninë e parazitëve në trupin e pacientit. Veçanërisht akute janë simptoma, kur një numër i madh i dëmtuesit tashmë locatam në zorrë. Në këtë rast, pacienti mund të përjetojë në vijim veçoritë karakteristike të helminth infeksionit:

 • e përditshme diarre, të cilat mund gradualisht të ndryshojë veten e tyre për kapsllëk, që mund të tregojë akoma në fazat embrionale procesin e zorrëve pengim;
 • periodike të përzier dhe të vjella hapjen e për asnjë arsye;
 • dhemb apo dhimbje të forta në bark, më shpesh janë të lokalizuara në zonën e kërthizës depresioni;
 • dhimbje në të drejtën hypochondrium, e cila mund të rritet pasi të hahet;
 • vazhdueshëm i shkarkimit të gazeve apo stanjacion që shkakton të rënda bloating.

Këto simptome mund të jenë mjaft të theksuara, nëse ka një aktiv të përhapjes së me qëllim të keq organizmave. Edhe në shkallën e intensitetit ndikon lloji i krimba dhe shuma që ata ndarë helmet. Veçanërisht i fortë çrregullime të traktit gastrointestinal, kur parazit fillon për të prodhuar hormon-si helmet.

Ata fillojnë të depërtojnë indet e zorrëve, e cila çon në një rritje të fortë peristaltikės dhe si rezultat i kësaj, një shkelje të plotë të absorbability e ushqyesve për shkak të vazhdueshme diarre. Ndërsa në stol mund të mukusit dhe përzierje e vrerit.

Kujdes! E zorrëve infektimi është e rrezikshme, sepse krimbat mund artificialisht të shkaktojë një obstruksion të zorrëve, e cila çon në dhimbje të tmerrshme dhe me vdekje në mungesë të terapisë urgjente dhe kirurgji.

Simptomat e pranisë së krimbat e funksionimit të SNQ

Të rrezikshme reagimet nga sistemi nervor Qendror në parazitët, sepse pacienti shpesh edhe nuk e lidh tilla manifestime me aktiv riprodhimi i krimbat. Probleme me sistemin nervor Qendror lindin nga caktimin e një sasi e madhe e substancave toksike që të ndikojë në tru. Si rezultat i këtij mosfunksionim mund të shfaqë simptomat e mëposhtme:

 • të rënda dhimbje koke që mund të zgjasë për disa ditë dhe është marrë shpesh për migraines;
 • rritje në temperaturën e trupit, ndonjëherë duke u rritur në një temperaturë;
 • e shurdhër ose dhimbje në muskuj, rrit pas tendosje fizike dhe natën,
 • për shkak të mungesës së mineraleve në të gjakut dhe të organeve janë në zhvillim lodhje kronike sindromi;
 • njerëzit janë vazhdimisht të vuajnë nga pagjumësia, nuk mund të jenë të këqija;
 • nuk mund të ketë probleme me shkollën ose të punojë për shkak të problemeve me përqendrimit;
 • pacienti bëhet nervoz dhe i shqetësuar shumë;
 • edhe pas një gjumë të mirë dhe të pushoni personi përvojat dobësi.
shenjat e krimbave në trup

Kujdes! Këto simptoma shpesh mund të perceptohen nga mjekët për një banale beriberi ose vegjetative-vaskulare dystonia. Prandaj, praninë e këtyre simptomave duhet të sugjeroj te mjeku të merrni testuar për helminthiasis.

Simptoma të tjera të helminths

Përveç sa më sipër simptomat, pacientët shpesh zhvillojnë reaksione alergjike, shpesh të lëkurës. Ata janë të lidhura me faktin se krimba të prodhojë një numër të madh të materieve të rrezikshme. Me zhvillimin e mases ata të depërtojnë në indet dhe organet që shkakton në trupin e njeriut për të kuptuar vet proteinat si një substancë të dëmshme.

Pas dështimit për të njohur e vet të qelizave të bardha të gjakut qelizat fillojnë të rriten, të cilat më tej shkakton skuqje të lëkurës. Ajo mund të përhapet në të gjithë trupin dhe të marrë në një masë të karakterit. Për shkak të përkeqësimit të normale skuqje mund të shkojnë në kruajtje të rënda, simptomat e ftohjet, në kollë, sekrecione të hundës, sulmet e astmës dhe urtikarie.

Në disa pacientë, ka edhe probleme të tilla si lamination thonjtë, humbjen e flokëve dhe thonjtë i brishtë dhe të çara në këmbë. Ata janë të vështirë për t'u kuruar, dhe më së shpeshti nuk është e degradimit, derisa ju të keni hequr të gjitha krimba nga trupi.

Me një mungesë e vitaminave dhe ushqyesve që të shkaktuara nga aktivitetet e parazitëve, një person mund të zhvillojnë një jetë intensive proceset inflamatore. Më shpesh janë të lokalizuar në zgavrën e hundës dhe për të manifestuar veten e tyre në formën e sinusit, genyantritises', ndonjëherë zhvillon stomatitis.

Krimbat japin ndërlikim dhe në sistemin riprodhues, më shpesh e grave dhe vajzave. Veprimtaria e parazitëve të provokuar vaginosis vaginale dysbiosis, pezmatimi i appendages. Në mënyrë tipike, këto probleme janë të shoqëruara me probleme me traktin gastrointestinal, domethënë të vjella dhe diarre. Gjithashtu, disa ekspertë besojnë se simptoma të tilla si të rënda gërhitës dhe i rëndë dhëmbët janë të mundshme manifestime të helminthiasis.

Kujdes! Nëse trajtimi nuk ka dhënë ndonjë rezultat, ne jemi duke folur rreth pseudo sëmundje që mund të shkaktohet nga problemet me krimba parazitare.

Shenjat e krimbat e njeriut, llojet e parazitëve

lloje të krimbave në trup
Pamje krimbat Simptomat simptomat e
Pinworms Shumë shqetësuese kruarje afër anusit, e cila e rrit gjatë natës. Ky shqetësim mund të kapur një kohë të shkurtër çdo dy ditë
Shistosoma dhe diphyllobothriasis Të rëndësishme të zorrëve çrregullim, në të grave mund të jetë infeksion maja dhe vaginale dysbiosis
Trichocephalosis E rëndësishme humbja e peshës së trupit për shkak të të shpeshta diarre, dobësi të Përgjithshme për shkak të mungesës së ushqyesve
Enterobiasis Siklet në zonën anale gjatë natës. Kur më shumë dëme serioze mund të regjistroheni në çdo kohë të ditës
Roundworm në fazën e parë të dehje Të mushkërive probleme, kollë, të jetë e mundur shenjat e gjakut. X-rrezet e dukshme të lirshme infiltrates që zhduken pas dy javësh. Ngufatja dhe zhvillimin e mushkërive pneumonia
Roundworm në fazën e dytë të dehje Të rënda çrregullime të traktit të tretjes, verdhëza mekanike lloji, obstruksion të zorrëve, në veshka
Trichinoses Të rënda ënjtje të fytyrës në çdo kohë të ditës, dhe dhimbje të muskujve
Shistosoma urinar lloji Shkarkimi i gjakut gjatë urinimit
Opisthorchiasises Probleme serioze me mëlçinë deri verdhëza, neurologjike sëmundje dhe çrregullime gastrointestinale

Kujdes! Këto simptome mund të jenë të përkohshme ose periodike në natyrë. Me të gjerë në pushtimin e simptomave të bëhet më e theksuar dhe mund të zgjasë për ditë. Në raste të tilla, ka nevojë urgjente për trajtim për të parandaluar një mundur pasoja fatale për shkak të dehje.

Përkufizimi i krimbat në trup

Në këtë moment ka një pyetësor që ju lejon të vërtetë të saktë të përcaktuar praninë e helminths në indet dhe organet e pacientit. Ajo përbëhet nga disa pyetje që një pacient reagon pozitivisht ose negativisht.

simptomat e krimba
 1. Shfaqja e kruarje ne anus të përhershme apo periodike karakter.
 2. Skuqjen në lëkurë.
 3. Vazhdimisht regjistra dhembje dhe marramendje, e cila është e vështirë për të ndaluar.
 4. Ka probleme me traktin gastrointestinal, të vjella dhe marramendje.
 5. Puna kërkon që të punojnë në tokë ose në kontakt të vazhdueshëm me kafshët.
 6. Në shtëpi kanë edhe Kafshët shtëpiake, duke përfshirë zogjtë.
 7. Përgjithmonë e shënuar lodhje dhe lodhje.
 8. Punës aktivitet është i lidhur me shkollën, ose e fëmijëve të tjerë të institucioneve.
 9. Ndonjëherë temperaturën e trupit rritet për asnjë arsye.
 10. Një kohë të gjatë është një kollë e thatë, e shënuar dyspnea dhe sulmet e breathlessness.
 11. Shënuar nga dhimbje në muskuj dhe nyje, kjo është absolutisht nuk është e nevojshme që të angazhohen në të rënda aktiviteti fizik.
 12. Nuk është serioze humbje peshe ose, në të kundërtën, rrit oreksin, por pesha nuk është gjithashtu në rritje.
 13. E shpeshta të konsumit të papërpunuara, fruta dhe perime pa i larë apo valë.
 14. Periodikisht nuk është një ndjenjë e hidhërim në gojë.
 15. A ju pëlqen për të ngrënë të papërpunuara, mish ose nuk ka qenë e nevojshme termike trajtim, për shembull, të thata.

Kujdes! Nëse pacienti u përgjigj pozitivisht shtatë pyetje, ka një rrezik të konsiderueshëm të pranisë së krimbat në trup. Në praninë e 15 përgjigjet pohuese, probabiliteti për të parazitëve është shumë i madh, rekomandon që ju të kërkoni ndihmë nga mjeku juaj.

Trajtimi i helminthiasis drogë

Për trajtimin e lezioneve të parazitëve përdorur më shumë se 10 lloje të drogës, e cila ndihmon për të eliminuar helminthic më në fund edhe pas e parë e sheqerosur. Ndonjëherë ju do të duhet një kurs të gjatë të terapisë nëse infeksioni është bërë e përhapur dhe e nevojshme edhe eliminimin e concomitant simptomat, verdhëza, çrregullime të zorrëve dhe një sërë problemesh të tjera.

Si rregull, pacienti është administruar një tabletë menjëherë pas një vakt. Ajo duhet të pini shumë ujë. Kur morrave pinworms dhe në prani të masë të mbarështimit të krimbave çdo shtatë ditë gjatë muajit janë caktuar një pilulë.

trajtimi i krimbat

Në disa raste të veçanta ilaçe që janë infused vena. Trajtimi në këtë rast është i mundur vetëm në kushtet e spitalit dhe, si rregull, është pjesë e luftës për jetën e pacientit.

Kujdes! Para se të marrë pilula është e këshillueshme për të marrë një test të gjakut për të identifikuar llojin e saktë të krimbave. Kjo do të ndihmojë për të korrigjuar terapi dhe për ta bërë atë më të suksesshme dhe më e shpejtë.

Si ju mund të shihni, shenjat e infektimi me krimba është shumë e gjerë dhe të kërkojë duhur mjekësor konsideratë. Për profilaksi është e rekomanduar për të marrë de-ngrohja në prag të ilaçeve në pranverë dhe në vjeshtë periudhë kur nuk është më i madh rreziku i infeksionit nga organizmave të dëmshëm. Gjithashtu është e nevojshme për të marrë zgjidhje për confirmatur praninë e parazitëve, sidomos të trurit dhe organeve të brendshme.

17.02.2019