Krimbat në fëmijët. Shkaqet, simptomat, trajtimin dhe parandalimin e krimba

Më në fund, ose për ta thënë në një mënyrë tjetër, krimb infektimi është një nga sëmundjet më të zakonshme te fëmijët. Sipas statistikave, të 10 njerëzve të infektuar me 8 fëmijë. Kjo është për shkak se fëmijët janë shpesh të gatshme për të vëzhguar të higjienës personale, nuk lajnë duart pasi ka luajtur në oborr dhe pas kontaktit me Kafshët shtëpiake, dhe kështu rrisin rrezikun e infektuar me krimba (helminths).

Në shkaqet e infektimit, simptomat dhe themelore e trajtimit të helminthiasis dhe në këtë nen.

krimbat në fëmijët

Llojet e krimba

Në botë ka më shumë se treqind lloje të krimbave. Kjo është e mjaftueshme për të siguruar se shumica e fëmijëve ishin të infektuar. Disa lloje të krimbave mund të qëndrojnë në trup për vite të tëra, nuk manifestimit tv, por aktiviziruyutsya shpejt në kushte të favorshme.

Gjendje të mirë për zhvillimin e një helminth infeksion është e zvogëlimit të imunitetit. Natyra i ka dhënë disa barrierave mbrojtëse për depërtimin e parazitëve në trup, dhe një i rritur nuk është aq e lehtë për të kapur. Por fëmija është trupi ende nuk e ka formuar, imuniteti nuk është aq e fortë, dhe për shkak se larvat dhe vezët e helminths mund të gjeni atje shumë të rehatshme.

Dallohen dy grupe kryesore e parazitëve: që jetojnë në zorrët e njeriut dhe të jetuarit jashtë saj, që është, në organe të tjera. Më e zakonshme është e zorrëve grupi, i cili përfshin tre më aktive lloje të parazitëve që shumë shpesh fëmijët janë infektuar.

Pinworms — një vend të vogël lloje të krimbave (gjatësia e tyre është 5-6 mm), jetojnë në zorrë të mëdha. Në natën, femrat zvarritje përmes anusit dhe të vë vezë rreth anusit. Vezët janë shumë të lehta, mund të vendosen në veshje, pra pinworms janë mjaft të lehtë për të kapur. Më tipike simptomat e më në fund janë: rënda kruarje ne anus, nën syrin e qarqeve dhe të dobët të gjumit të fëmijëve.

Roundworm — roundworms gjatësi prej 30 cm Ata nuk mund të jenë të infektuar vetëm përmes kontaktit me objekte ose veshje të transportuesit. Vezët e tyre janë në tokë, në mënyrë që të gëlltiten vetëm bashkë me toka të mbetura në lavit keq pemë apo perime. Këta parazitë janë më të rrezikshme se pinworms, si ata mund të ndikojnë jo vetëm në zorrët por edhe mëlçia dhe mushkëritë e fëmijës. Sepse e madhësia e tyre të madhe, këto krimba mund të shkaktojë të tilla sëmundje të rënda, si i zorrëve pengimi, bllokimi bile kanal, dhe madje edhe ngufatja. Ata gjithashtu mund të shkaktojë alergji tek fëmijët.

Toxocara — roundworms gjatësinë 40 cm Ky krimb gjithashtu vendos vezët në tokë, por përhapet nëpërmjet vektorëve që mund të shërbejë si shtëpi Kafshët shtëpiake — macet dhe qentë. Njeriu, gjithashtu, mund të jetë një e ndërmjetme bartës të parazitëve. Ky lloj i krimbat mund të shkaktojë një formë të rëndë të Alergjisë dhe inflamacion në fëmijët.

Të gjitha këto parazitë janë jashtëzakonisht të rrezikshme për fëmijën e trupit, si edhe më të shtypurit e dobësuar mbrojtëse funksion, janë të shkaktojë akute virale dhe sëmundjeve infektive, alergji, tretje të dobët dhe sëmundjet e tjera.

Si dhe ku mund të fëmijët e kapur krimba?

Ju duhet të listës kryesore faktorët e rrezikutkryesor për fëmijë krimb më në fund:

krimbat në fëmijët infeksion
 • Nëse fëmija nuk ka larë duart para ngrënies dhe pas përdorimit të tualetit dhe pas kthimit nga rruga, nga shkolla, ofron;
 • Nëse një fëmijë ka zakone të këqija — të ashpër thonjtë e tij, vë në gojën e tij gishtat ose ndonjë objekte të tjera;
 • Nëse keni kafshë në shtëpi, nga koha në kohë në rrugë; në këtë rast, nuk do të ndihmojë edhe më të rregullt deworming e përkëdhelur, ende ekziston rreziku i infeksionit nga vezët e krimba, të sjellë nga oborr;
 • Të dobët dhe të lahen para se të hahet fruta, perime, herbs dhe manaferrat;
 • Hahet undercooked mishit dhe peshkut;
 • E vazhdueshme baltë e shtëpisë, të dobët dhe të larë dyshemenë.

Të dashur prindër, nëse fëmijët tuaj ' jetën e ka të paktën një të listuara faktorë, e di e familjes suaj në rrezik infektimi. Ju duhet menjëherë të korrigjuar situatën.

Para se të vazhdojmë me historinë, ajo duhet gjithashtu të vë në dukje disa shumë të zakonshme mite rreth kafshëve shtëpiake, si në çdo e treta familje në Rusi jeton një qen ose një mace. Kështu:

 1. Pronarët gjithmonë të besoj se ju mund të bëhen të infektuar nga ndonjë kafshë të tjera se kafshët e tyre, e cila, sigurisht, është thellë në mashtrim. Ndonjë kafshë mund të jetë një vektor i parazitëve;
 2. Pronarët mendojnë se vaksinimi i përkëdhelur dhe shkatërrimin e krimbat është e nevojshme për të prodhuar në të njëjtën kohë, dhe në fakt, deworming duhet të kryhet një herë në tre muaj;
 3. Mos ushqyer mace apo qen të papërpunuara, mish — papërpunuara, mish dhe peshk produkte mund të përmbajnë vezët e krimba.

Ky informacion duhet të merret me kujdes të madh, si në çdo familje, ku nuk janë macet, qentë apo edhe hamsters, fëmijët janë gjithmonë në rrezik më të madh të helminthiasis.

Simptomat e mjerë infektimi tek fëmijët

Kur të infektuar me krimba javën e parë shpesh janë pothuajse nuk ka simptoma, por sëmundja ende bën vetë ndjerë. Nga rruga, një keqkuptim i zakonshëm që një person i cili ka krimba, të jetë i sigurt grinds saj dhëmbët në gjumë e saj, një kohë të gjatë është hedhur poshtë nga mjekët. Ky fenomen ndodh për shkak të sistemit nervor të organizmit dhe parazitët ka asnjë lidhje.

Shënim për prindërit. Nuk i injoron këto shenja të infeksionit nga krimbat:

 • Një e papritur akute reaksion alergjik;
 • Çrregullime të zorrëve — dispepsi, dhimbje barku, të përziera, fryrje, diarre ose kapsllëk;
 • Vazhdueshme e oreksit, e cila nuk është shoqëruar nga një rritje në masë;
 • Bollshëm salivation;
 • Dhimbje koke, marrje mendsh;
 • Përkeqësimin e kujtesës, vëmendjes, fle dhe irritim nervor mund të rezultojë nga helmimi i fëmijës trupin e produkteve të mbeturinave të krimbat;
 • Vitaminë mangësi, mungesës së hekurit, dhe pallor e lëkurës;
 • Koshere, kruajtje;
 • Inflamator sëmundje.

Sigurisht, në çdo simptomë individualisht nuk do të thotë asgjë, por në qoftë se të paktën tre prej tyre janë të ngjajshme, është e nevojshme për të treguar fëmijës mjeku dhe të testoheni për krimbat.

trajtimi dhe parandalimi

Trajtimi i helminthiasis në fëmijët

Mjeku do të përshkruajnë një stol të mostrës për parazitët dhe shpifjeve në enterobiasis. Edhe në qoftë se rezultati është negativ, procedura duhet të përsëritet pas disa javë, si vezët e krimbat janë zbuluar vetëm gjatë sezonit të mbarështimit.

Një test i gjakut mund të ndihmojnë në diagnostikim. Në rastin e infeksionit analizat do të tregojnë një rënie në nivelet e hemoglobinës shoqëruar me një nivel të lartë të eosinophils dhe ESR. Për të sqaruar llojin e parazitëve mund të jetë përdorur ultratinguj, rreze-x dhe probing e zorrëve.

Si anti-helminth terapi, mjeku do të parasheh dy lloje të barnave të shkaktojë vdekjen e parazit dhe mbështetës efektin terapeutik.

Anti-parazit droga janë përzgjedhur në bazë të një grupi të parazitëve.

Si përgatitore terapi mund të përdoret vitamina, sorbents dhe antihistamine medikamente.

Pas anti-helminth terapi është e rekomanduar që pastron trupin me një enema dhe choleretic drogës.

Parandalimin e krimbave në një fëmijë

Gjatë trajtimit të fëmijës duhet të ndjekin një dietë që përfshin ushqime fruta dhe perime të papërpunuara, lëngje, produkte të qumështit, arrat, mëlçisë e detare peshk, verdhat e vezëve, fara kungulli. Shumë të dobishme: karrota dhe kungull lëng, kërpi dhe vaj Flaxseed.

Ju duhet të shmangni këtu ushqime me përmbajtje niseshteje, të tilla si drithëra, miell dhe produktet e patateve.

Në parandalimin e infeksionit duhet të ndiqni për higjienë personale të fëmijës nëse ai i lau duart me sapun dhe ujë, nuk e poking në gojën time, nuk banje , nëse në një të panjohur të trupit me ujë. Përveç kësaj, ju duhet gjithmonë të ruajë pastërtinë në shtëpi rregullisht drive Kafshët të aap-së për të monitoruar gatim, dhe të larë të gjitha produktet tërësisht ferrum liri.

Një fëmijë mund të jetë dhënë medikamente për parandalimin e helminthiasis. Sepse për të shmangur një rreziku shumë më e lehtë se për të kuruar pasojat e saj. Fat të mirë dhe shëndet për ju!

11.02.2019