Si për të diagnostikuar parazitët në njeriun - simptomat, metodat, dhe çfarë duhet të kalojë testet

Shkencëtarët kanë izoluar rreth dyqind llojet e mikroorganizmave patogjene, të cilat janë dëshirore agjentët e sëmundjeve të ndryshme. Përveç njohur për pothuajse çdo banor i krimbat e zorrëve – helminths (krimbat), Ascaris dhe të tjera të ngjashme ekzistojnë lloje që jetojnë në mëlçi, mushkëri dhe tru, dhe gjithashtu në muskuj, të nyjeve dhe indet e lëkurës. Për shkak të tyre të jetë aktive mund të prishin funksionimin normal të të gjitha sistemet e trupit – shkalla e infektimi.

Simptoma të parazitëve në njerëzit mund të jenë këto:

 • Bazë për dehje – marramendje, dhimbje koke, lodhje, dobësi, nervozizëm.
 • Humbje të oreksit ose humbje.
 • Zvogëlimin e peshës.
 • Alergjitë e tjera dermatologjike probleme.
 • Anemia e shkaktuar nga të ulët përmbajtje hekuri, si rezultat, marramendje, dobësi.
 • Çrregullime të zorrëve – kapsllëk ose diarre.
 • Enden dhimbje në bark.
 • Vanitet.
Indicia parazitët në hominibus

Njerëzore dhe sistemet e organeve të mund të reagojnë në mënyrë të ndryshme prania e mikroorganizmave të huaj. Procesin e përcaktimit të karakteristikave parasitica infeksion është e vështirë që shumica e simptomave të përkojë edhe me simptomat e sëmundjeve të tjera. Kurseni më të reja të pajisjeve në të cilat është e mundur për të kryer një hetim të thellë të gjakut dhe të tjera të materialit biologjik të pacientit. Të caktojë kontroll të tillë nuk mund vetëm të medicus-parasitologist, por terapist pasi e Përgjithshme, teste, dhe kur është e duhur të dhëna.

Për parandalimin e infeksionit nga mikroorganizmat patogjene ajo është e rekomanduar për të tërësisht të larë frutat dhe perimet para se ta përdorni për të ekspozojnë produktet e nevojshme trajtimit me nxehtësi. Për shkak të zhvillimit parasitica infeksionit mund të ishte një shkelje e rregullave të higjienës dhe të neglizhuar të marrë kohën e duhur mjekësor.

Parazitët eget Curatio medicus

Çfarë është diagnoza e parazitëve në trupin e njeriut

Mjekësia moderne ka të gjerë të ekspertizës në diagnozën e pothuajse të të gjitha sëmundjeve virale dhe infeksionet. Diagnostikim të parazitëve në trupin e njeriut është një kompleks e inspektimit të kryera nga:

 • mikroskopike të studimeve;
 • hardware do të thotë;
 • serologjik metodat;
 • bio-rezonancë të testimit.

Për të diagnostikuar dhe për të zbuluar praninë e mikroorganizmave të huaj në trupin e njeriut mund të jetë vetëm një specialist. Të bazuara në kompjuter diagnostikimit dhe testime të veçanta të ju lejojnë të shpejt të bëjnë një anketë me saktësi të lartë, e cila kontribuon në kohë për ndihmë pacientit dhe përzgjedhjen e duhur të mjekësisë për të marrë shpëtoj e mikroorganizmave patogjene.

Trajtimi i parazitëve ka nevojë për një mjek. Nuk e bëjnë vetë-zgjedhjen e metoda e duhur. Mos harroni se efektivitetin e ndryshme anti-parazit programet dhe Shtojcave dietike nuk është provuar, dhe më profesionale, mjekët besojnë që me të vërtetë të ndihmojë në luftën kundër mikroorganizmave patogjene, ata nuk e kanë dhe mund të shkaktojë reagimin e kundërt – dobësim të trupit dhe të zvogëlohet imuniteti. Si rezultat, do të rrisë rrezikun parasitica infeksion.

Çfarë teste për të kaluar në parazitë të rritur

Si për të diagnostikuar parazitët në trupin e njeriut? Mjekët ka kryer një studim që ndihmon për të identifikuar dhe të saktë të përcaktuar shkallën e infeksionit, tabloja e përgjithshme e sëmundjeve të përshkruajnë trajtim adekuat. Për t'u testuar për parazitë të rritur, është e nevojshme për të marrë emërimin e një mjeku në një numër procedurat e mëposhtme:

Analiza e parasiti për sanguinem
 • dhurimi i gjakut (një gardh të gishtit dhe të venë), urinës dhe feces;
 • endoscopy;
 • tërheqjes endoskopike biopsi;
 • një barkut ultratinguj.

Në bazë të marrë materialet e specialistëve do të jetë në gjendje për të kryer një numër moderne të testeve diagnostike skanim, enzimë immunoassay e gjakut, serologjik ekzaminimin e gjakut, laboratori shqyrtimi i feces për zbulimin e helminth larvat dhe vezët e tyre. Në raste të ndërlikuara, mund të përdoret në diagnostics elektro akupunkturë metoda e studimit të zonave të prekura të lëkurës.

Analiza e parazitëve me anë të gjakut

Në të gjitha rastet, të jetë i sigurt për të marrë me qira një test të gjakut për parazitë. Në varësi të simptomave, terapisti do t'ju rekomandojë një medicus-parasitologist. Këtë çështje e ekspertëve do të vendosin se çfarë është e testit të gjakut, ju duhet të kaloni në parazitët:

 • Hemo scan ndihmon për të përcaktuar proporcioni i qelizat e kuqe të gjakut dhe qelizat e bardha të gjakut, për të identifikuar një parazit infeksion.
 • Enzimë-linked immunosorbent assay – diagnozën e pushtimit të mëlçi dhe tëmth traktit; përcakton numrin e antigjene në gjak, nivelin e immunoglobulins.
 • Serologjik analiza zbulon antitrupat për krimbat, numri i tyre varet nga personi të infektuar apo jo.

Analizës së parazitëve në gjak është e nevojshme për të përcaktuar praninë në trupin e njeriut mikroorganizmave patogjene, informacion në lidhje lloji i tyre, shkalla e infeksionit, të prekur faqe. Mbi zbulimin e një numri të madh të antitrupave ne po flasim për fazën akute të sëmundjes ose kronike në natyrë. Kjo mund të kërkojë hulumtime shtesë, për shembull, bio rezonancë të diagnostikimit.

Stol teste për parazitët

Analizë të përgjithshme të feces për parazitë – coprogram është diagnozën e sëmundjeve ngjitëse të zorrëve nga metoda e studimit të feces. Të caktuar për të identifikuar helminths, nematodes, trematodes, kasetë krimbat, në rastet e dyshuara të enterobiasis. Përveç kësaj, coprogram ndihmon për të identifikuar mosfunksionim të traktit gastrointestinal, dhe zorrët. Për të Përsosin rezultatet duhet të caktohen disa herë në muaj.

Bio rezonancë diagnostics të parazitëve

Një metodë alternative, e përhapur dhe shkakton debat të ashpër, bio rezonancë diagnostics nga parazitët. Kjo është kryer duke përdorur një pajisje të veçantë që mbledh rezonancë, e cila është e përbërë nga elektromagnetike luhatjet e organeve të brendshme të pacientit dhe luhatje të zbuluar parazitët. Në teori rreth unike elektromagnetike luhatjet e çdo specie janë të diskutueshëm dhe nuk është vërtetuar, kështu që mjekësia konvencionale nuk e njeh këtë diagnozë të jetë i besueshëm.

Si për të kaluar testet

Ubi esse probatum parazitët

Nëse vuani nga e rregullt të zorrëve çrregullime, dermatologjike probleme ose simptoma të tjera parasitica infeksion, kontaktoni mjekun tuaj. Ai do të shkruaj një rekomandim përkatës specialist të ngushtë profil, duke iu drejtuar të Përgjithshëm analiza e gjakut, urinës dhe feces. Sipas rezultateve të tyre, një vendim që do të bëhen në nevojë për më tej, më në thellësi diagnostics. Nëse është e nevojshme, ju do të drejtohen për t'u testuar për parazitët në trup.

Ku mund të testohen për parazitët

Para procedurës për të marrë një rekomandim nga MJEKU juaj, ose më të ngushtë specialist – një gastroenterologist, dermatolog ose infektive mjeku. Për të bërë analiza në vendin tuaj të qëndrimit, në një klinikë apo spital për të cilat ju janë të bashkangjitura, si dhe çdo mjekësor të specializuar për laboratorët ose klinika private. Rekomandimi do të ju jap një udhëheqës specialist, ai gjithashtu do të bëjë diagnozën përfundimtare të rezultateve.

01.04.2018