Cilat janë simptomat e krimbave në njerëzit?

Ka disa qindra lloje të krimbave. Një listë të detajuar të të gjitha prej tyre do të marrë një e tërë traktat (pavarësisht nga fakti se shumica e këtyre parazit hyn në trupin e njeriut vetëm në shumë raste të rralla). Prandaj, ne e konsiderojmë kryesore lloje të krimbave dhe shenjat e infeksionit me ta.

shenjat e krimbave në njerëz

Simptomat e ascariasis

Ascaris Lumbricoides raundin krimbat nga rendi i nematodes. Parazitare në zorrë e vogël në gjatësi, ata të arrijnë deri në 25 cm (meshkuj) ose 40 cm (femrat), dhe një gjerësi maksimale prej 6 cm. Për vdekjen e ascariasis, si rregull, nuk e, megjithatë, kjo mund të nxisë shfaqjen e rrezikshme komplikime dhe sëmundjeve.

Shenjat e krimba ascarids

Ascariasis privuar nga simptomat specifike, karakteristike vetëm për vete dhe jo më shumë sëmundje. Kështu, nëse personi në përgjithësi është e shëndetshme dhe nuk ka asnjë sëmundje kronike apo sëmundjeve më në fund për një kohë të gjatë mund të jetë hemorrhages.

Megjithatë, kur një masiv krimb infektimi shihen qartë simptomet në vijim:

Gjatë fazës së migrimit Në fazën e zorrëve
Kolla dhe vështirësitë e frymëmarrjes, gulçim. Dysentery, diarre përzier me kapsllëk.
Moderuar dhimbje gjoksi. Histerike konfiskimet, probleme të gjumit, konfiskimet.
Rritje në temperaturën e trupit të 37-38 °C. Kruarje ne anus.
Dhimbje në muskuj dhe nyje. Suppuration dhe pezmatimi i lëkurës.
Ndryshimet në presionin e gjakut (hypotension). E mprehtë përkeqësimin e oreksit dhe humbje peshe.
Djersitje. Cramping dhimbje në zonën e kërthizë dhe në iliac rajon.
Kruarje, ënjtje, alergjik skuqjen. Ambliopia, anisocoria dhe të tjera të syrit probleme (të rralla).

Në qoftë se ju injorojnë këto simptome, dhe në fund do të keni për të marrë pjesë në të jo vetëm sa për t'i shëruar nga hookworms, por edhe për të eliminuar efektet e tyre të jetesës.

Ndërkohë, numri i komplikimeve të ascariasis përfshijnë:

 • Apendiksit;
 • Suppurative cholangitis;
 • Pengimi zorrëve;
 • Pankreasit në fazë akute;
 • Peritonitis;
 • Mëlçisë abscesi;
 • Pneumonia.

Prandaj, vonesa e trajtimit nuk është e vlefshme.

infeksioni i gjedhit tapeworm

Simptomat e viçi tapeworm infeksion (infeksion i ndjenjës bullish tapeworm)

Viçi tapeworm infeksionit është një sëmundje parazitare të shkaktuara nga gjedhit tapeworm (një prej anëtarëve të llojeve të tapeworms). Ky parazit banon në zorrë e vogël, dhe hyn në trupin e njeriut nëpërmjet të papërpunuara ose jo e gatuar me mish. Prandaj, sëmundja është më e shpeshtë tek banorët rural, Ferma e punëtorëve dhe të përpunimit të mishit të bimëve.

Viçi tapeworm — një nga më të mëdhatë helminth gjatësinë e saj shpesh arrin deri në 10 m. Mesatarja e kohëzgjatjes së parazit 18-20 vjet, ndërsa për bartës të bëhet infektive pas 2-4 muaj pas infektimit.

Simptomat e infeksionit me helminths gjedhit tapeworm në njerëz

Aktiviteti i parazitëve në trup është e lidhur me një varg të dukshme të njeriut simptomat, duke përfshirë:

 1. Trishtim dhe cramping dhimbje në bark;
 2. Pamja e rregullt të kërkojnë për të vjella, urth, belching;
 3. Vanitet dhe tëmth dhimbje barku;
 4. Perkeqesimi i lëkurën, thonjtë, flokët;
 5. Humbja e peshës në sfond të rritur oreksin dhe Hiper-salivation.;
 6. Alergjik skuqje dhe kruarje;
 7. Gjumë probleme, nervozizëm, lodhje;
 8. Uljen e presionit të gjakut;
 9. Një pjesë të madhe të gjuhës, të çara në të.

Ndërsa shenjat e pranisë së krimba jo gjithmonë shfaqen. Ndonjëherë, e vetmja shenjë e infeksionit është pamja e në fron me segmente të mjerë (i cili, për shkak të mikroskopike madhësia nuk janë të lehtë për të njoftimit). Ndërkohë, sëmundja është jashtëzakonisht e rrezikshme.

Kështu, në gratë shtatzëna e infeksionit mund të provokojnë fortë toxicosis, në lindje të parakohshme dhe madje edhe keqpërdorimit. Pjesa tjetër e pranisë së gjedhit tapeworm në trup çon mekanike të zorrëve pengim, cholecystitis, pankreasit dhe një numër të pakëndshme plagë.

Simptomat e enterobiasis

Kjo sëmundje shkaku pinworms raundin e nematodes, gjerësisht i njohur edhe si krimbat e zorrëve. A e parazitëve të jetojnë në zorrë të mëdha, kapur në muret e vogël thithje gota të vendosura së bashku me gojë orifice. Krimbat arrijnë gjatësi prej jo më shumë se 0.5 cm (meshkuj) ose 1 cm (femra). Infeksioni ndodh njeriut nga kontakti me një bartës të krimbave.

Dhe shpërndarësit mund të jetë jo vetëm njerëzit, por edhe kafshët, zogjtë dhe madje edhe disa insekte (p.sh., miza, apo cockroaches).

Simptomat e toxocariasis'

Toxocara — krimbat e gjini roundworms. Gjatësia e këtyre parazitëve të arritur 8 cm (femrat) dhe 12 cm (meshkuj). Njeri, edhe pse ai nuk ishte i pandarë pronari mund të bëhen të infektuar me Toxocara nga gëlltitjes vezët e tyre në ujë apo ushqim, ose të vijnë në kontakt me infektuar kafshët (macet, qentë) ose excrement.

simptomat e toxocarosis

Në varësi me formën e sëmundjes, simptomat e saj do të jetë shprehur në këtë mënyrë:

E thellë forma e Syrit formë Cutaneous Neurologjike formën e Dhimbje në pjesën e sipërme kuadratike. Ënjtje dhe skuqje e qepallave të syve Ndjenja e lëvizjes nën lëkurë. Convulsions, epileptic konfiskimet. Shije të hidhur në gojë. Dhimbje. Të vogla të indeve nekrozë. Probleme me aparatin vestibular. Pështirosje, vanitet. Hyperemia e syrit fole Dhimbje. Dobësi e muskujve atrophy. Papritur humbje peshe. Vizionin e paqartë. Ngulët kruajtje. Histeri, të pabaza agresionit. Kollë e thatë. I fryrë nga kokërdhoku i syrit. Inflamacion. Një i mprehtë dhimbje koke. Ulje të imunitetit. E astigmatizëm. Rritje në temperaturën e trupit. Shpërthyer të vjella. Simptomat që lidhen me një problem në të prekur organ. Konturin e parazit nën të syve "Modelet" në lëkurë, duke i përsëritur rrugën e lëvizjes së larvat. Të shpeshta fainting dhe të jetë e mundur kome.

Simptomat e difillobotrioz

Infeksioni me këtë parazit infeksion fillon me kontaminimin e trupit me një gamë të gjerë lentetsa. Duke qenë një kasetë krimb, ky parazit hyn në trupin me ushqim, por me të kontaminuara peshk që ju hani. Edhe rreziku është pjatë, në të cilën ushqimi ishte i ka shërbyer dhe sculpsit. Gjatësia e krimbave në trupin e njeriut mund të arrijë në 10 m, në zonën e prekur përveç personit të merrni edhe ajo kafshë shtëpiake: macet dhe qentë.

Shenjat e krimbat (të gjerë tapeworm) te njerëzit

Për një kohë të gjatë (deri në 60 ditë) infeksioni janë hemorrhages. Por në të ardhmen personi vërejtur:

 1. Të vjella, dhimbje në stomak të natyrës ngjan punës dhimbje;
 2. Express lodhje;
 3. Fryrje;
 4. Humbja e shpejtë në peshë në sfondin e rritur ose ulur në oreks,
 5. Grimcat e trupit lentetsa në stol;
 6. Anemia, humbja e ndjesi;
 7. Perkeqesimi i gjakut.

Simptomat e teniasis

Pamja e derrit tapeworm në trup nënkupton çrregullime të tretjes dhe të ndryshme të çrregullimeve neurologjike. Dështimi për të luftuar këtë kasetë krimb mund të çojë në cysticercosis në tru dhe sytë. Në gjatësinë parazit arrin 4 m, banon në zorrë. Infeksioni ndodh kur një person pi ujin e kur të hahet mishi i infektuar derra, ose kur nuk është në përputhje me rregullat bazë të higjienës (kjo e fundit është e rrallë).

simptomat e krimba

Si të di nëse ju keni krimbat në trup

Zakonisht, personi të infektuar do të keni atë në një muaj e gjysmë pas infektimit. Simptomat janë gjithmonë fillestar ato:

 • Të vjella, diarre, diarre;
 • Oreks të dobët dhe, si pasojë, gradual humbje peshe.
 • Dhimbje të barkut të ndryshme, e kohëzgjatjes dhe natyrën;
 • Humbje gjumë, lodhje. Fainting;
 • Dobësimi i sistemit imun, personi zakonisht fillon me dhembje.

Më tej simptomave varet nga cili organ është prekur. Pra, sulmi të krimbave në tru është shprehur në cerebrale hipertensionit dhe hydrocephalus, paroxysmal dhimbje koke dhe marrje mendsh, të folurit dhe çrregullimet e tij, dhe dhimbje kur e kthyer kokën. Pacienti ka përkeqësim funksionin e zemrës, për zhvillimin e meningitis.

Nëse ka një infeksion të syrit, atëherë:

 • Atrophy e kokërdhoku i syrit;
 • Personi që gradualisht të zbehet;
 • Në vendin ku larva formon një tumor;
 • Vitreous bëhet më e hollë.

Simptomat e echinococcosis

Echinococcus është një parazit që i përkasin gjini e tapeworms. Infeksioni emrin e vendit tonë nuk është e përhapur (jo më shumë se 5 raste për 10 mijë njerëz), por për të studiuar simptomat e infeksionit nuk do të ndalojë.

Infeksioni ndodh me gojë kur një person konsumon hahet unwashed perimeve dhe pemëve të freskëta, mishit të infektuar të bagëtive që nuk ka qenë e trajtimit me nxehtësi, ose nga kontakti me pacientin me feces e një të infektuar i kafshëve, gjërat me të cilët ai erdhi në kontakt.

Në të ardhmen ajo shkakton në mushkëri dhe mëlçi dhe të tjerë të organeve të brendshme janë formuar cysts, dhe, si pasojë, nuk është një shkelje e punës së këtyre organeve, si dhe një i fuqishëm reagimi alergjik që ndonjëherë derdhjet gjatë në shok anafilaktik.

Simptomat dhe shenjat e njeriut infeksion me krimba

infeksioni i krimbat

Zhvillimi i sëmundjes ka tri fazat, secila prej të cilave ka vet karakteristike simptomat:

 1. E heshtur periudhe. Në këtë fazë, larvat vetëm të depërtojnë në indet e tyre të përhapjes ndodh pa simptoma.
 2. Klinike fazë. Në formimin e kist dhimbje të shfaqet. Personi ndjehet tepër dobësi, kruarje, përçarje e organit të prekur nga kist.
 3. Faza e komplikimeve. Kjo fazë fillon me momentin e shkatërrimit të kist, e shoqëruar me ethe të rënda dhe dehje.

Në fund, ndër të tjera, pacienti do të ketë edhe të trajtohen për pleurisy ose peritonitis.

Alveococcosis simptomat de

Arsyeja për zhvillimin e kësaj sëmundje parazitare është depërtimin e alveococcosis (tapeworms) në trup. Rrezik kryesore — e metastazave, prania e së cilës në trurin e pacientit shpesh çon në vdekje.

A krimbat e rrallë e kalon një gjatësi prej 3.5 mm. Depertimi parenchymal organeve (të mushkërive, trurit, mëlçisë), ata janë në gjendje të jenë aktivë në ditët e para të infeksionit, dhe parazitët mund të fshehtë . Në rastin e dytë, para shfaqjes së theksuar simptomat mund të marrin deri në 10 vjet . Gjatë gjithë kësaj kohe pacienti do të vuajnë, është se nga urtikarie dhe kruarje, por jo më shumë.

Si për të përcaktuar nëse ka ndonjë krimbat e njeriut

Por kur sëmundja do të bëhet në mënyrë progresive ose malinje fazën mund të vërehet nga simptomat e mëposhtme:

 • E shurdhër dhimbje në hypochondrium;
 • Pështirosje, vanitet, të vrarë në stomak;
 • Vula e mëlçisë dhe në keqësimin e punës së vet;
 • Lodhje dhe dobësi;
 • Papritur humbje peshe dhe zhvillimin e neurozën në këtë tokë.

Infeksioni ndodh me anë të dobët të higjienës personale. Kështu që herën tjetër nuk dua t'i lajë duart e tyre ose të zgjedhin për të ngrënë ushqim, që kishin rënë në dysheme, të mendojnë dy herë, është ajo me vlerë.

Simptomat e giardiasis

Pas marrjes së Giardia (flagellate protozoa mikroorganizmave), e pacientit të infektuar zhvillon giardiasis — protozoan sëmundje që ndikon në zorrën e hollë. Infeksioni ndodh nga personi në person ose prej kafshëve të personit nga fekal-orale model. Pacienti bëhet ngjitëse pas 1-3 javë pas infektimit.

Duke injoruar problemin e çon në një përkeqësim të imunitetit, infeksione të vazhdueshme dhe përkeqësimin e sëmundjet kronike. Kjo është veçanërisht e vërtetë të sistemit të tretjes.

Simptomat

Një shenjë e sigurt e pranisë së krimbat në njerëz — një reaksion alergjik, i cili në një kohë të shkurtër të zhvillohet një astma bronkiale. Get shpëtoj nga efektet nuk do të punojë edhe pas një shërimi të plotë të giardiasis.

Prandaj, për të adresuar tek mjeku sa më shpejt që ju njoftim:

 1. Problemet në traktin e tretjes dhe të organeve të tretjes;
 2. Të shpeshta koke;
 3. Përgjumje dhe nervozizëm, reduktuar punën e kapaciteteve;
 4. E njollë e lëkurës: një manifestim i icteric hue në qafë, në sqetull dhe në stomak;
 5. Pamjen e një skuqje të lëkurës, asthmatic bronkit, urtikaria;
 6. Formimi i pikës gunga, i krisur koren që mbulojnë supet dhe këmbë dhe të zhvishem shumë;
 7. Lezione të lëkurës në majë të gishtave;
 8. Zhvillimi i aphthous stomatitis, inflamacion e kufirit buzët;
 9. Në vazhdim humbje peshe, e cila është e shoqëruar nga një vitaminë mangësi, i hedh lëng dhe e brishtë flokët, thonjtë, etj.

Përveç njeriut giardiasis prekur dhe Kafshët shtëpiake. Parazitet mund të zbulohen në organet e lepuj, qen, mace dhe të tjera gjitarët.

simptomat e necatorosis

Simptomat necatorosis

Necatoroz — një sëmundje të shkaktuara nga hookworms në raundin krimbat nga grupi i nematodes). Parazitare në zorrën e hollë dhe duodenum krimb madhësia arrin 9 mm (mashkull) ose 11 mm (femra). Infeksioni ndodh me gojë kur nje person ha unwashed fruta dhe perime ose të ujit të pijshëm nga trokitni lehtë mbi, dhe kur larvat kontakt me lëkurën.

Pas arritjes së pubertetit, femra e përditshme paraqet disa mijë vezë, të cilin e infeksionit të ardhurat, në mënyrë shumë aktive dhe mund të çojë në zhvillimin e hypochromic anemi, mostretje, CNS dhe të tjera pasoja negative.

Forewarned eshte forearmed: shenjat e para të infeksionit

Ashtu si çdo tjetër parazit në Mbretërinë e kafshëve, krimbat janë duke bërë gjithçka për pronari i gjetur më vonë. Megjithatë, trupi i njeriut nuk është aq e thjeshtë. Ai fillon të përgjigjet pothuajse momentin e infeksionit. Prandaj, është e nevojshme të dini themelore emergjente sinjale dhe të përgjigjet në kohën e duhur.

Si ju mund të shihni, sëmundjet parazitare mjaft shumë, dhe disa prej tyre kanë më tepër simptoma të ngjashme. Pra, edhe nëse ju mësojnë se si për të marrë kujdesin e nga trupi

31.01.2019