Parazitët në një fëmijë: simptomat dhe trajtimin

Me këtë problem, si bot ndoshta do të duhet të përballen çdo prind të dytë. Parazitët në një fëmijë, nganjëherë edhe me e pabesueshme nivelet e përgjegjësisë nënat dhe etërit e tyre të ndërgjegjshëm të kujdesit për fëmijën. Për të mbrojtur fëmijët nga krimbat nuk është e lehtë, duke pasur parasysh sloppiness e vogël fidgets. Përveç kësaj, krimbat janë tinëzare dhe mund të merrni në fëmijës trupit mënyra të ndryshme.

parazitët në fëmijët

Pse fëmijët shpesh kapur krimba?

Një fëmijë me moshë më të re rrezikun e infektimit nga parazitët është shumë më e lartë se nxënësit dhe të rinjtë. Ka shumë mënyra për të marrë krimba. Krimbat janë përshtatur për të mbijetuar në pothuajse çdo mjedis. Larvat e disa specieve nuk vdesin edhe kur të ekspozuar ndaj të lartë dhe temperaturat e ulëta. Parazitëve të lulëzojnë në ujë dhe në tokë, duke pritur për momentin e duhur për të gjetur një pronar të ri. Sistemit të dobët imunitar fëmijët janë veçanërisht të rrezikuar të llojeve të ndryshme të infeksioneve. Gjëja kryesore – mos e humbni shpresën, në qoftë se nuk janë të parazitëve në fëmijës.

Simptomat e helminthiasis mund të munguar krejt. Disa lloje të krimbave në fazat fillestare të zhvillimit të saj, nuk e deklarojnë veten derisa, derisa të arrijnë vendin e dyshuar të habitatit. Infeksioni me krimba në trup shpesh bëhet i njohur pas rutinë inspektimin e fëmijëve në institucionin edukativ.

Më tipike shenjat

Për secilin nga llojet e helminthiasis është karakterizuar nga veçanti pamje klinike. Simptoma të parazitëve në një fëmijë mund të shfaqë atipike ose mungon, por ne nuk duhet të harrojmë që krimbat helm e trupit të tyre me prodhimet e mbeturinave, e cila bëhet një shkaktojë komplikime serioze dhe sëmundjet kronike. Nëse ju papritmas u bë i vetëdijshëm për një helminth infeksion, sa më shpejt të jetë e mundur për të filluar trajtimin.

Ju duhet gjithmonë të konsultoheni me mjekun tuaj nëse fëmija ka shenja të parazitëve. Fëmijët kanë për të marrë përsipër bot mund të jetë nga karakteristikat e mëposhtme:

 1. Të vazhdueshme kruarje në zonën e zorrës së trashë, anus. Shumica e krimba të jetojnë në zorrë dhe për të prodhuar të veçanta sekrecionet, e cila i irriton mukoza e anusit dhe shkaktojnë kruajtje të rënda.
 2. Rritja e salivation. Kjo është një dëshmi të drejtpërdrejtë të pranisë së parazitëve në fëmijës. Më shpesh shihet në pacientët nën moshën 3 vjeçare.
 3. Genitourinary çrregullime (enuresis, cystitis). Këto çrregullime shfaqen kryesisht në vajzat. Nëse fëmija një kohë të gjatë ka qenë i vockël-trajnuar, por kohët e fundit ka filluar të urinoj në mënyrë periodike gjatë natës, ajo është konsideruar vlerë dhe që do të testohen për krimbat.
 4. Bruxism. Kërcëllitje dhëmbësh është një tipar karakteristik i parazitëve në fëmijët.
 5. Një ëndërr të keqe. Në qoftë se fëmija nuk mund të shtrihem, vazhdimisht rrotullohet dhe nuk gjen një pozitë të rehatshme, ajo ka të ngjarë që ai të ketë krimba që të shkaktojë të rënda barkut siklet.

Fëmijët që vuajnë nga helminthiasis, të përgjumur, e ngadaltë, joaktiv. Në këtë sëmundje të fëmija mund të jetë një shkelje e karrige në formën e kapsllëk ose diarre. Fëmijët të cilët janë në gjendje për të të treguar në lidhje me shëndetin e tij dhe për të përshkruajë simptomat të cilat tregojnë dhimbje dhe duke tërhequr ndjesi në kërthizës rajon.

simptoma të parazitëve në fëmijët

Çfarë tjetër mund të jenë simptomat?

Parazitët tek fëmijët ndikojnë në apetit: disa fëmijë që refuzojnë të hanë, të tjerët të vuajnë nga të vazhdueshme urie, e uritur gjithë kohës. Pothuajse gjithmonë helminth infeksionet e çdo lloji janë të shoqërohet me nauze, të vjella, skuqjen në trup. Fëmijët të cilët kanë krimbat janë gjetur, të bëhet nervoz, Humor, tearful. Ndryshimet në sjelljen e tyre, gjithmonë të jetë e dukshme të prindërve.

Përkundër faktit se jashtme simptomat e kësaj sëmundje infektive ka karakteristike dallimet nga sëmundje të tjera, paraqitja e saj duhet të lajmërojnë prindërit. Helminthiasis është ngatërruar shpesh me helmim, alergjitë, sëmundjet e sistemit të tretjes.

Lloje të krimbave

Ngarkoni fotot e parazitëve të fëmijëve, do të jetë mjaft i saktë nga etike krah, kështu që unë do të përpiqem të përshkruaj shkurtimisht llojet më të zakonshme të krimba që janë diagnostikuar në foshnjat. Të gjithë ata dëmtojnë të dobët dhe të papjekur trupi, dhe çdo në shkallë të ndryshme. Kështu që parazitët mund të shkaktojë fëmijëve të jetë?

 1. Roundworm. Kjo është një nënlloje të rrethit të krimbat. Femrat janë të aftë për të arritur 40 cm në gjatësi. Përveç kësaj për përmasat e mëdha, të rrezikshme që i bën ata të shpejtë për të riprodhuar. Këto krimba zakonisht jetojnë në zorrë e vogël, por kjo nuk do të thotë se ata nuk mund të migrojnë nëpër trup. Ndonjëherë roundworm të depërtojnë në zgavrën e frymëmarrjes, organeve urinare, nasopharynx. Infeksioni me larvat e këtij lloji nga parazitët ndodh pasi të hahet pista perimeve dhe frutave.
 2. Pinworms. Të provokuar enterobiasis – një sëmundje që mund të jetë një kohë të gjatë të ndodhë heshtur. Pinworms të hyjë në trupin së bashku me grimcat e tokës, ushqimit ose unwashed duart, në përdorimin e ujin e patrajtuar. Jetojnë, zakonisht në dy pika. Të rriturit, në krahasim me ascarides, arrijnë madhësi të vogël (deri në 12 cm).
 3. Vlasoglavy. Këto raundin krimbat janë agjentët e trichuriasis. Për të jetuar në fëmijën me trup, parazit mund të për rreth 6 vjet. Të rriturit mund të arrijnë 5 cm Vlasoglavy gjenden vetëm te njerëzit. Ata në mënyrë të vendosur kapem për murin e zorrëve dhe të thithin lëngun e indeve dhe gjakut.
 4. Giardia. Parasitize në zorrën e hollë të njeriut, të gjitarëve dhe zogjve. Shumohen duke e ndarë në dy pjesë. Në ambientin e jashtëm të mbijetojnë vetëm ato parazitëve që hyjnë në trupin e fëmijëve të infektuar me ujë apo ushqim.
 5. Echinococcus Kasetë. Parazitët shpesh ndodhin në fëmijët pas kontaktit me kafshët, ndërsa ata janë parazitë për qentë dhe macet. Echinococcus hyn në gjak dhe nga aty përhapet në të gjithë trupin, ndikon në mëlçi, mushkëri, dhe muskujt.
 6. Një tapeworm. Arsyeja e marrjes së këtyre krimbat është konsumi i lëndës së parë apo thermally të papërpunuara peshku, havjar.

Kjo nuk është e gjitha krimba që mund të ndikojë në një fëmijë të trupit. Parazitëve të aftë për të shkaktuar dëme të mëdha për shëndetin e fetusit, kështu që në diagnozën e më në fund, ju duhet të filloni trajtimin menjëherë për të parandaluar zhvillimin e komplikime të rënda.

Si është infeksion?

Fëmijët për shkak të kurioziteti i tyre shpesh janë viktima të parazitëve. Në trupin e fëmijës, ata mund të shkojnë disa mënyra. Shumica e fëmijëve janë të infektuar me krimba në fushë loje me rërë – në pjesën më të madhe të tokës e banuar nga krimbat. Për askënd nuk është sekret se fëmijët kanë tendencë të tërheq në një gojë duart e pista, për të përtyp në lodra të ndryshme, etj.

Jo më pak e rrezikshme kontakt me kafshët sidomos ato që jetojnë përgjithmonë në rrugë. Në mënyrë të pakontrolluar që të lejojë fëmijën për Kafshët shtëpiake nuk është e vlefshme, madje edhe nëse kafshës i është dhënë antihelminthic do të thotë. Edhe foshnja duhet të jenë të mbrojtura nga insektet: mushkonjat dhe mizat mund të kryejë në këmbët e tyre, vezët e parazitëve.

Një numër i madh i larvat është në pellgje, pra për sigurinë tuaj, vizitoni vetëm kontrolluar plazhet ku not është e lejuar në statione. Një mënyrë tjetër e infektimit të fëmijës së trupit është përdorimi i fëmijës unwashed fruta dhe perime, jo plotësisht të gatuar mish dhe peshk.

diagnostikim të parazitëve në fëmijët

Diagnostics të helminthiasis

Parimi i zbulimit të krimba te fëmijët nuk është e ndryshme nga ajo që zbatohen gjatë shqyrtimit të të rriturve. Për të verifikuar nëse ka krimba në trup, ju së pari duhet të kalojë feces për analizë laboratorike. Parazitët në fëmijët, gjithashtu, mund të jenë të pranishëm në të brendshme, dhe nëse prindërit ishin në gjendje për të zbuluar krimbat, ju duhet që urgjentisht të shkoni te mjeku. Të plotë diagnostike masa do të lejojë të saktë të përcaktuar llojin e krimba, pas së cilës mjeku do të përshkruajë trajtimin e duhur.

Për të dhënë ilaçe nga krimbat në diskrecionin e saj e vetme është e papranueshme, si shumica e drogave nga helminthiasis janë toksike dhe të pasigurt për shëndetin e fëmijës. Vetëm një specialisti do të jetë në gjendje që të zgjidhni më të përshtatshme të ilaçeve dhe për të përcaktuar saktësisht se është optimale për moshën dhe peshën e fëmijës.

Për klasën përkufizimi dhe llojet e parazitëve, mjekësia moderne ofron një gamë të hulumtimit:

 1. Një stol të mostrës. Më tradicionale dhe të thjeshtë llojet e diagnostikimit janë relativisht informative. Gardhit të fekale për studimet e kryera në shtëpi. Duke përdorur një enë të veçantë, material është transferuar në laborator për studim.
 2. Scraping në enterobiasis. Manipulimi na lejon për të zbuluar larvat e pinworm në zonën e anusit. Scraping është kryer duke përdorur shkopinj të posaçëm me një pambuk të qenieve njerëzore, ose shirit ngjitës.
 3. Një test të gjakut për praninë e parazitëve dhe IgG antitrupa.
 4. Ultratinguj. Jepet, si rregull, pas zbulimit në feces të larval fazat e tapeworms dhe Ascaris. Përdoret për të të kujtoj krimba dhe përcaktimin e tyre për lokalizimin.
 5. X-rrezet. Duke përdorur këtë metodë turistik nëse ju dyshoni se prania e krimbave në mushkëri dhe gjoks.

Çfarë teste për të kaluar në parazitëve të fëmijës që menjëherë të identifikojnë llojin e më në fund? Maksimale saktësi kanë këto diagnostikimit, të tilla si kimike, enzimë immunoassay e feces, i cili është kryer duke përdorur të veçantë për t'u ngjyrosur substancë, dhe polymerase reaksion zinxhir, është në gjendje të përcaktojë llojin e mikroorganizmave në bazë të ADN-së.

Efektive për të kuruar krimbat

Për të hequr qafe fëmijët e parazitëve, trajtimi duhet të fillojë sa më shpejt të jetë e mundur. Varësisht nga lloji i infektimi, moshën e fëmijës, i durueshëm dhe peshën e tij, mjeku do të zgjidhni më të mirë antihelminthic drogës. Specialisti do gjithashtu të marrë parasysh të jetë e mundur contra-indikacionet dhe karakteristikat individuale të fëmijës trupit.

Kur tepër përqendrime të larta të substancave toksike që janë të lëshuar pas vdekjes së parazitëve, organizmi ka për të luftuar me të fortë të toksicitetit, kështu që një ditë më pas administratën e anthelmintic droga (shumica e tyre përdorur një herë) është e nevojshme për të pirë sorbents. Nëse krimb infektimi shkaktuar skuqje të lëkurës, fëmijës duhet t'i jepet një antihistamine, por para se të bëjnë këtë jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj.

Produkte nga krimbat

produktet kundër parazitëve

Pinworms dhe roundworm janë të frikësuar të hudhër, por që nga fëmijët e vegjël nuk janë në gjendje të përdorin atë në formë të pastër, ajo është e rekomanduar për të shtuar se në qumësht të ngrohtë. Për ta bërë këtë, një nga karafil për të bërë një paste dhe shtoni atë në një gotë me qumësht, të cilat kanë nevojë foshnja për të pirë në një stomak bosh. Hudhra ka anti-inflamator, antimicrobial dhe anthelmintic aktivitet.

Për të bërë krimbat e lënë trupin e një fëmijë të vogël, ju duhet shpesh i japin atij perime të freskëta dhe fruta e lëngje. Veçanërisht efektive kundër helminthes janë konsideruar të jenë të përqendrohet nga:

 • ananasi;
 • granata;
 • karrota;
 • spinaqi;
 • kungull;
 • beet;
 • selino.

Më e shpejtë për të përballuar me lamblias do të ndihmojë pjepër, dhe pinworms – fara kungulli. Është e rëndësishme të mos e teproj me ushqim të shëndetshëm, në mënyrë që të mos shkaktojë një Alergji ushqimore.

Mjete popullore

Në shumicën e rasteve, për të marrë shpëtoj nga krimbat është e mundur vetëm me ndihmën e fortë të ilaçeve. Por nëse trajtimi nuk mund të zbatohet për shkak ekzistuese kontradiksionet, mjete popullore mund të jetë një alternativë e mirë. Përveç kësaj, komponimeve natyrore shpesh janë të këshilluar që të përdorin në të njëjtën kohë me tashmë të përcaktuara medikamente.

Receta tradicionale kanë një avantazh të madh mbi farmaci të drogave – nuk ka efekte anësore apo kontradiksionet, përveç për Alergji në ndonjë nga komponentët. Por, pavarësisht nga të afërm të sigurisë të trajtimit, mjete popullore jepni fëmijës vetëm pas konsultimit me mjekun tuaj. Këtu janë shembuj të disa famshme receta nga krimbat:

 1. Enema me sode buke. Krimbat nuk mund të mbijetojnë në një ambient alkaline. Nëse gjatë javës fëmijë për të vënë një enema me sode buke (një Filxhan të ngrohtë ujë të vluar shtoni gjysmë lugë të ushqimit bojë dhe llokoçis deri tretur), ai menjëherë shkon në ndryshim.
 2. Sorrel. Për përgatitjen e medikamenteve do të duhet 1 kg të freskët të bimëve, 1 litër ujë dhe 4 sheqer tbsp. Të gjithë përbërësit e përzierje në të njëjtën enë dhe e vendosi atë në një zjarr të ngadaltë. Pasi uji ka avullohem, hiq tas nga furrë dhe lëreni të mjekësisë të ftohtë. Për të jepni fëmijën tuaj çdo ditë për 2 orë para se të hahet.
 3. Tincture e tansy. Ky mjet është përdorur për shekuj për trajtimin e helminthiasis. Për përgatitjen e ilaçeve të marrë 2 tbsp e thatë përzierje, pour 1 litër ujë të vluar. Të japin ilaç ju duhet 1 tbsp. l. tri herë në ditë. I përshtatshëm për trajtimin e fëmijëve më të vjetër se 3 vjet.
 4. Limon-hudhër të pirë. Përfshin 1 litër e ftohtë me ujë të zier lëng i 1 limoni 3 lugë të hudhrës barbatus. Pirja e infused disa orë, për shije ju mund të shtoni mjaltë. Të pirë 2 lugë. para çdo vakt.

Trajtimi duhet të trajtohet me seriozitetin. Para se të përdorni një farmaci ose mjetet juridike në shtëpi, sigurohuni që ju të konsultoheni me pediatrin tuaj, që të mos dëmtojë foshnjën.

Për parandalimin e helminthiasis

Për të parandaluar Kontraktues krimbat, është e nevojshme për të monitoruar higjienën e fëmijës, që të mësojnë atë se si të pastër në muajt e parë të jetës. Që nga mosha e hershme një fëmijë duhet të dini se sa e rëndësishme është për të larë duart me sapun dhe ujë pas kthimit nga rruga pas vizitës në tualet dhe pas kontaktit me kafshët, përpara se të hahet.

parandalimin e helminthiasis në fëmijët

Fruta dhe perime të jetë i sigurt për pije me ujë të valë përpara përdorimit. Përveç kësaj, parandalimin e parazitëve të fëmijëve, të bëjë në vijim të thjeshtë rekomandime:

 1. Rregullisht prerë thonjtë e baby – ata duhet të jenë të shkurtra, që sipas tyre nuk i akumuluar i poshtër.
 2. Çdo ditë ju duhet të ndryshojë brendshme një herë në javë – krevat.
 3. Për kryerjen e përditshme të trajtimit të ujit dhe pastrimit.
 4. Të paktën një herë në vit për të kaluar një stol për praninë e parazitëve.

Për gjendjen shëndetësore të fëmijës, duhet të monitorohen nga afër në mënyrë që të zbuluar simptomat karakteristike. Trajtimi i parazitëve në fëmijët kërkon të aftë të kujdeset për të.

19.01.2019