Duket si krimbat në njerëzit? Fotot e parazitëve

Shumë njerëz e dinë se njerëzimi është shumë i ndjeshëm në veprimin e krimba. Këto parazitë të jetojnë brenda njerëzit dhe hani me shpenzimet e tyre, të sjellin dëm trupit. Ka më shumë se 300 lloje të krimbave, që mund të hyjnë në trupin e njeriut dhe të fillojnë duke e përdorur atë për qëllimet e tyre.

Nëse njerëzit e dinë se si të duken si krimba si ata të bien për ne brenda dhe si për të parandaluar sëmundje, kjo është një problem që shumë shpejt të bëhen të vjetëruara vetë, të paktën në zonat Metropolitane.

duket si krimba

Cilët janë krimbat, llojet e tyre

Krimbat ose krimbat është krimba që mund të kolonizuar e njeriut gut dhe nga aty përmes gjakut të depërtojnë në çdo organeve të tjera. Efekti i tyre në trup është i dëmshëm. Helminth infeksion të ndikojë në të dy të rriturit dhe fëmijët (ata kanë shumë më shumë të përbashkëta).

Gjëja e parë që krimbat hyrë në zorrë. Në strukturën e ato janë të ndryshme nga tradicionale krimba që kanë suckers dhe grepa, të cilat kapem për murin e zorrëve dhe janë mbajtur brenda.

Krimbat mund të ketë një formë të ndryshme dhe gjatësisë, të jetë në një pjesë ose të jetë i përbërë nga segmente, të cilat më pas janë ndarë nga trupi.

Krimba të vë vezë në zorrëve dhe në organe të tjera, lirimin e toksinave, dëmtimin e mukozës. Krimbat mund të jetojnë në trupin e njeriut për dekada të tëra dhe të mos jenë të diagnostikuar, dhe e gjitha për shkak të simptomave të shkaktuara nga krimbat, njerëzit shpesh kërkuar në sëmundje të zorrëve, ose sëmundje infektive.

Kështu që ju duhet të dini në lidhje me simptomat e helminthiasis, rruga e depërtimit të krimbave në trup, dhe si janë këto parazitë, në mënyrë që të kërkoni ndihmë tek mjeku.

Krimbat mund të klasifikohen në bazë të dy kritereve kryesore (edhe pse ata janë shumë më shumë – struktura, transmisionit mekanizëm etj.).

Rruga e infeksionit: kontakt nga një personi të infektuar për një shëndoshë:

 1. Bio krimbat janë transmetuar përmes një ndërmjetme të presë, larvat kanë kohë për të Pjekur (krimb larvat zhvillohen në trupin e kafshës, dhe ne kemi të mishit të bien për person).
 2. Geo helminths nuk kërkojnë një të ndërmjetme të presë dhe të hyjë në trupin e njeriut nëpërmjet perime, fruta, manaferrat dhe të gjëra, dhe të zhvillojnë në mënyrë të drejtpërdrejtë ajo.

Klasë: trematodes (flukes). Këto parazitë të shkaktojë njeriut sëmundje të tilla si fascioliasis, opisthorchiasis, dicroceliosis, paragonimiasis, schistosomiasis:

 1. Nematodes (roundworms). Ato shkaktojnë ascariasis, enterobiasis, strongyloidiasis, necatoroz, morbo hookworm, trichocephalosis dhe shumë të tjera më pak të zakonshme të sëmundjeve.
 2. Cestodes (tapeworms, ata janë të njëjtë – të sheshtë). Këta krimba të shkaktojë helminthiasis, gimenolepidoz, taeniasis, cysticercosis, teniarinhoz, difillobotrios, echinococcosis.
sëmundje, krimba

Sëmundjet do të ndryshojnë, në varësi të:

 • si krimb e shkaktuar;
 • si një krimb marrë në trup;
 • cilat janë simptomat të ndodhë;
 • si është zhvillimi i mjerë në trup;
 • cilat organe do të jenë të prekur;
 • si për të diagnostikuar;
 • si do trajtimin dhe parandalimin.

Nëse ju dyshoni një sëmundje dhe të kalojë testet, kompetente specialisti do të jetë e lehtë për të krijuar të cilat parazit është në trup, dhe të ju tregojnë se si për të trajtuar këtë helminthiasis.

Karakteristikat e krimba

Ju duhet të dini se jo vetëm që duket si një krimb, por si ai e merr në trupin e njeriut, që të jetë në gjendje për të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve. Prandaj, ne e konsiderojmë çdo klasë dhe çdo individ përfaqësues nga të gjitha anët.

Klasa Trematodes

Prania e ndërmjetme të presë E mekanizmit të transmisionit E vendbanimeve në trup Pamje
Emri krimb: Opisthorchis
Peshku ose butak Fekal-orale, duke ngrënë infektuar peshku, përdorim jo-lahet thika dhe këshillave për të gjitha llojet e ushqimit Bile kanalet dhe pankreatik kanal Të vogla krimbat, deri në 1 cm në diametër, të ketë një Filxhan thithje në kokë
Emri krimb: Fasciola
Të vogla pellg kërmilli Si opisthorchiasis Kanalet biliare Uitta trupit 25-30 mm të gjata, të keni gojë dhe ventral pinjoll
Emri krimb: Lanceolate Fluke
Plantationibus dhe milingonat Alimentare Bile kanalet e mëlçisë Të gjatë, 5-15 mm
Emri krimb: Shistosoma
Crustacean Ujë Gjakut, fshikëz, venat e zorrë të mëdha dhe të abdomenit Rreth 40 cm të gjatë, edhe pse zakonisht më pak
cestodes fotot

Klasa Cestodes

Prania e ndërmjetme të presë E mekanizmit të transmisionit Habitatin e krimbit në trup Pamja krimb
Të armatosur tapeworm
Derr Me gojë për shkak të pamjaftueshme trajtimit me nxehtësi të mishit Zorrë e vogël, muskujve Gjatësia – 3-5 m, ka suckers dhe grepa, trupi është i përbërë nga segmente të
Të paarmatosur tapeworm
Kafshët Me gojë Zorra e hollë Krimbi mund të arrijnë 30 m e gjatë, të përbërë nga segmente të, në kokën suckers
Tapeworm të gjerë
Lumi Cyclops, krapi Me anë të papërpunuara ose jo të përpunuara të peshkut Zorra e hollë Krimb gjatësi deri në 10 m, është e sheshtë, është botrie të bashkëngjitni
Xhuxhi tapeworm
Njerëzit Me gojë ose autoinvite kur tapeworm, duke qenë një larvë, kalon përmes gjakut të mushkërive, kolla me pështymë dhe hirundines, dhe pastaj të bëhet i rritur Zorra e hollë Gjatësia e 1-3 cm, por ka rreth 204-30 e grepa dhe suckers, përbëhet nga tre llojet e segmenteve (i papjekur, hermaphroditic, të Pjekur)
Echinococcus
Herbivorous animals dhe qentë, njeri Me gojë me mish, e as me mbytje e pluhurit ose leshi Mëlçia, mushkëritë, kockat, muskujt. Të vogla krimbat mund të shihet nën mikroskop, por tyre cysts mund të arrijë 10 cm, ka një proboscis me grepa dhe suckers

Klasa Nematode

nematodes foto
Prania e ndërmjetme të presë E mekanizmit të transmisionit Habitatin e krimbit në trup Pamja krimb
Emrin i mjerë: Pinworm
I zhdukur Fekal-orale, ushqimore, kontaktoni Pjesa e poshtme e zorrë e vogël, cecum 1 cm, konvekse kokë, krimb bardhë
Ascaris
I zhdukur Fekal-orale I rritur në zorrë e vogël, larvat në mushkëri J. R. – 25-40 cm, M. R. – 15-25 cm, kokën në formën e një goditje
Whipworm
I zhdukur Fekal-orale Në pjesën e sipërme të zorrëve të vogla, cecum J. R. – 5cm, M. R. – 4-5 cm, bisht-si curl
Llojet e Trichinella
I zhdukur Ushqyese, cibum contactum Në zorrën e hollë dhe duodenum Krimb, me gjatësi 5 cm
E zorrëve cibum contactum
I zhdukur Prekje e rërës nëpër këmbët nëpër venat Zorra e hollë J. R. – 2mm, M. R. – 0.7 mm
Ancylostoma
I zhdukur Percutaneous Në duodenum J. R. – 10-18mm, M. R. – 8-11mm

Simptomat

Njeriut krimbat definitivisht nuk do të shkojnë pa u vënë re. Por gjëja është se simptomat e organizmit krimbat e ngjashme me të tjera të sëmundjeve dhe të paraqesin:

simptomat e krimba
 • të shpeshta lodhje, lodhje, por pagjumësia, e cila vetëm përkeqëson situatën;
 • rritja e temperaturës, e cila kohë të gjatë e mbajti;
 • të shpeshta koke;
 • dhimbje në të drejtën hypochondrium dhe në kërthizës rajon;
 • pallor e lëkurës;
 • pamja e çanta nën sytë;
 • kollë me disa krimb morrave;
 • jostabilitet emocional, agresivitet;
 • skuqje të lëkurës në trupin dhe fytyrën;
 • probleme të lëkurës – thatësi dhe lëkurë;
 • humbja e flokëve;
 • kruarje ne anus në një farë mposhtur krimbat (pinworms);
 • kapsllëk për shkak të paraqitjes së topa të Ascaris;
 • diarre për shkak të microflora çekuilibër;
 • dhe të përzier edhe të vjella.

Në varësi të asaj që do të jetë parazitët në zorrë, dhe do të jetë e simptomave të pacientit. Nëse ju jeni një kohë të gjatë trajtimin e kapsllëk, por ai ende vazhdon të ketë, më mirë të konsultoheni me mjekun për të parë nëse helminth në gut tuaj ose një problem të një lloji tjetër.

Për zbulimin e krimba parazitare, mjeku do të përshkruajë dorëzimin e Kal dhe një pak më shumë teste, por ju do të jetë i qetë.

Çfarë ndodh në trup

Një herë në zorrët e njeriut, krimba të përhapet në të gjithë trupin.

Kjo çon në faktin se:

 • krimba të dëmtojnë mukozën e zorrëve me grremçat e tyre;
 • ata shkelin microflora zorrëve;
 • krimbat thith të gjitha mineralet dhe vitaminat nga trupi;
 • shfaqet anemia;
 • krimbat mbush zorrët, parandalimin e kalimit të fekal masave;
 • krimbat prodhojnë toksina;
 • larvat lëvizin nga zorrët nëpërmjet gjakut dhe të depozituar në organet e tjera, shkatërrimin e tyre;
 • krimba të shkaktojë një reaksion alergjik;
 • ata kontribuojnë për kancer;
 • krimbat thyer psikologjike sfond të një personi, të çojë në depresion.

Si për të identifikuar krimbat në trup?

Për të parë nëse ka një krimb në trup, është e nevojshme së pari të kalojë feces në vezë një krimb dhe scraping në enterobiasis.

Për të zbuluar krimb ndonjëherë ju vetëm mund të shqyrtojë stol veten, për shkak se disa nga krimbat janë mjaft të mëdha.

Përveç kësaj, ju duhet të kalojnë e përgjithshme klinike analiza e gjakut (nivelet e rritura të eosinophils tërthorazi tregojnë praninë e mjerë në zorrë ose ndonjë organ tjetër). Ju gjithashtu mund të kontrolloni pështymë.

Nëse ju dyshoni ndonjë lloj krimbi feces të mbledhura posaçërisht për analizë (opisthorchiasis, strongyloidiasis etj.).

I pasur është një test të gjakut për të imunoglobulinave D, M, G. përveç kësaj, mjeku mund të përshkruajnë rrezet-x, ultratingujt, CT scan ose MRI nëse dyshoni se krimbi ka lënë zorrëve dhe filloi të udhëtojë në të gjithë trupin.

Trajtimi dhe parandalimi

krimbat parandalimin

Të sjellë nga krimbat nga trupi do të jetë e vështirë, sa tani ata janë duke u bërë më rezistent ndaj ilaçeve.

Çdo të drogës ju duhet të pini vetëm në mënyrë rigoroze të treguara nga mjeku, doza dhe te mos e marrin ata vetë. A nuk mendoni edhe pinë për parandalimin e krimba, si këto barna janë shumë toksike për trupin.

Mirë të të gjitha watch pastërtinë e produkteve të cilësisë së peshkut dhe mishit, trajtimi me nxehtësi, të lajë duart para se të hahet, do të lajë Kafshët tuaja. Kështu bëni gjithçka që do t'ju ndihmojë për të zvogëluar rrezikun e infeksionit me krimba në minimum, në mënyrë që të jetë e ushtrive të këtyre parazitëve punë është përbuzës dhe e pakëndshme, për të mos përmendur faktin se kërcënimi.

16.01.2019