Lloje të krimbave në person (me foto dhe përshkrim): çfarë parazitët janë më të zakonshme në njerëz

Krimba të ndodhë në njerëzit, si rezultat i depërtimit në organizmin e një parazit multicellular organizmave të ulët, krimba-parazitët ose krimbat. Secili prej 250 lloje të krimba parazitare shkakton një sëmundje të caktuara me simptomat karakteristike. Në Rusi, gjendet vetëm 20 lloje. Në këtë artikull do të prezantohet llojet më të zakonshme të krimbave në njerëzit me një foto dhe përshkrim.

krimbat llojet

Çfarë lloje të krimbave janë njerëzit

Një përshkrim të çdo helminth specie është dhënë nën tavolinë.

Forma e parazit (sëmundje) Ndërhyrje metodë Simptomat Koha simptomat
Pinworms (enterobiasis) Me ushqimin me origjinë bimore. Nocturnal kruajtje rreth anusit, praninë e parazitëve në stol, një të shkurtër, të mprehtë dhimbje në kërthizë të zonës. 2-3 ditë pas infeksionit.
Whipworm (trichocephalosis) Ushqim të kontaminuar përgatitur në kushte johigjienike. Simptomat janë të shprehura vetëm në ashpër morrave: diarre, dhimbje barku, oreks të dobët, pezmatimi i Shtojcën. Tek fëmijët mund të vonojë rritjen e trupit, dhe madje edhe të ndodhë të zorrës së trashë prolapse. Disa javë
Një tapeworm (difillobotrioz) E kur të hahet infektuar peshk të ujërave të ëmbla. Ky parazit mund të jetojnë deri në 25 vjet brenda pacientit. Mekanike dëmtim të zorrëve, vitaminë mangësi, obstruksion të zorrëve, dehje, alergji. Disa javë
Roundworm (ascariasis) Me ushqimin me origjinë bimore. Dhimbje në zemrën, peritonitis, bronkit, pneumonia, sëmundjet e mëlçisë dhe pankreasit. Mund të shkaktojë suffocation, repere nga traktit të tretjes në ezofag apo të aparatit të frymëmarrjes. Rreth 3 muaj
Llojet E Trichinella (Trichinosis) Të dobët dhe të përpunuara të mishit, proshutë. Të përzier dhe urth, diarre. 2 ditë
Mëlçisë Fluke (Fascioliasis) Bimë e ushqime dhe ujë. Ethe, kollë e thatë, oreks të dobët, dhimbje të barkut. 2-4 javë

Pinworms

Pinworms — më të famshme dhe të përbashkët krimba që të infektojnë të njeriut zorrët. Kur riprodhimin e këtyre nematodes ndodh sëmundje, e cila është quajtur enterobiasis. Më të rrezikuar janë fëmijët pinworms, shkalla e infeksionit në mesin e fëmijëve të moshës parashkollore, sipas raportet e ndryshme është 25-90%.

Infektimin e njerëzve të tjerë të pinworm vezë zhvillohet nga kontakti-shtëpiake, kështu që nuk janë të pinworms në të rriturit, fëmijët e të cilëve janë infektuar me nematodes (më shpesh është ajo e fëmijëve që ndjekin kopshtet e fëmijëve).

Zakonisht pinworm manifestohet me simptoma të tilla:

pinworms
 • itchy zonën përreth anusit që ndodh në natë (ishte në këtë kohë femra zvarritet nga anusit), por me të rënda më në fund shqetësimet e ditës dhe natës;
 • me një numër të madh të bllokuar parazitët në zorrë kruajtje është vënë re jo vetëm në rajonin e anusit, por shtrihet edhe në perineum, në të grave në zonën gjenitale;
 • mund të jenë urinimi natën në krevat;
 • korrente dhimbje në bark;
 • mund të jetë e lirshme stools për konsistencën e mushy, ndonjëherë me mukus;
 • pagjumësi për shkak të kruajtje, nervozizëm;
 • në gratë – vagjinal, e dhimbshme marrëdhënie seksuale, kruarje të organeve gjenitale, plagë mbi ta për shkak të repit pinworms në vulva dhe vaginës;
 • reaksione alergjike.

Whipworm

Parazit whipworm është një aspekt i rëndësishëm i shëndetit çrregullime në punën e popullsisë për shkak të kronike rrjedhën e sëmundjes, dëme të konsiderueshme në zorrët dhe afat gjatë më në fund – deri në 5-6 vjet.

trichocephalosis është gjeo-helminthiasis, e cila është gjetur në njerëzit (anthroponosis), e karakterizuar nga një sëmundje kronike sigurisht me një fillor plagë të traktit gastrointestinal (GIT), si dhe toksike të dëmtimit të sistemit nervor.

Sëmundja është e përhapur në të lagështa të butë apo të klimës subtropikale.

Shfaqja e simptomave të trichuriasis varet nga shkalla e infektimi. Vetëm krimbat nuk shkaktojnë ndonjë simptome. Whipworm, duke u përqendruar në murit të zorrëve të vogla, dëmton mukoza, e cila shkakton inflamacion.

Me një masiv infeksion trichocephalosis ndërprerë traktit të tretjes: humbja e oreksit, dhimbje në pjesën e djathtë të barkut, e paqëndrueshme stol. Mosfunksionim në sistemin nervor, e tregojnë vetë në marramendje, dhimbje koke, të dobët të gjumit, dhe ndonjëherë convulsions. Në fushën e traumatike lëndimet e zorrëve mur, kur trihozefaleze mund të zhvillojë infeksion sekondar, si një komplikim të apendiksit.

Në mungesë të duhur të trajtimit të, për shkak se shumë njerëz nuk e di edhe atë trichocephalosis, mund të zhvillojnë disa komplikime. Në mesin e tyre më të rënda:

 • një mangësi të pasura me vitamina dhe proteina. Kryesor për të dëmtuar rritjen ekonomike dhe zhvillim, është veçanërisht e rrezikshme për fëmijët.
 • anemia;
 • peritonitis. Probabilitet të lartë të zhvillimit, nëse të rriturit pierce zorrë të mëdha të ushtrisë e saj të mprehtë dhe të hollë bishtit;
 • polyps dhe fibrozë arsimit;
 • një tumor malinje.

Një tapeworm

Një tapeworm është një banesë krimb nga rendi i tapeworms e cila është një parazit në zorrën e hollë. Ky parazit është konsideruar më e madhe e shkallës së tapeworms, të Pjekur mostra mund të arrijnë një gjatësi prej 20 metra. Krimbat kanë një kokë me gjatësor grooves në anët, qafës dhe 4000 anëtarë.

një tapeworm

Parazitare në trupin e një njeriu, të gjerë tapeworm mund të jetë disa dekada. Në shumicën e njerëzve infeksion diphyllobothriasis nuk është shfaqur me ndonjë nga simptomat.

Në ato raste, kur simptomet ende janë të pranishëm, ata shfaqen disa javë pas infeksionit.

Simptomat e difillobotrioz mund të jenë:

 • Dhimbje dhe parehati në bark
 • Të përzier dhe të vjella
 • Diarre (diarre)
 • Të qenët pa qejf
 • Kruarje ne anus

Një tapeworm parasitizes në zorrën e hollë të njeriut, qentë, macet, derra dhe disa kafshëve të egra ngrënë peshk. Vezët janë excreted në feces dhe për zhvillimin e mëtejshëm duhet të marrë në rezervuar.

Atje, në vezë të pjekur larva (coracidium) raundin formë të mbuluara me cilia. Coracidia hirundo të ujërave të ëmbla krustaceve — Cyclops, dhe e fundit peshku. Në trupin e peshkut larvat (në këtë fazë ata janë quajtur plerocercoid) grumbullohen në muskujt dhe organet e brendshme, sidomos në këmbë. Kjo fotografi më shpesh infektuar pike, ruffs, burbots, lartësi.

Duke ngrënë mjaft peshku parboiled, nova-salsa havjar, larvat në zorrët e njeriut brenda 2 muajve të kthehet në një të rrituri lentetsa. Kohëzgjatja e jetës së parazit deri në 10 vjet.

Roundworm

Njeriut Ascaris është një krimb parazit që jeton në të njeriut gut. Ky parazit ndodh infeksioni në fëmijët dhe të rriturit, e bazuar dhe e përsërit në zorrën e hollë. Gjatësia e mjerë-Ascaris është nganjëherë deri në 40 cm, nëse infeksioni për të kandiduar.

Ascarids në zorrët të lëvizin lirshëm, nuk ankorohet në mure, në mënyrë që ata të mos mbesin në stol, pas një lëvizje zorrë, të cilat në masë të madhe e komplikon procesin e fillore diagnozën.

Ndonjëherë, gjatë studimet laboratorike në stol zbuluar vezë të Ascaris, por kjo ndodh gjithmonë, në mënyrë për të zbuluar sëmundje është përdorur më efektive metodat kërkimore.

Ndërsa në njerëzit, roundworms mund të shkaktojë atij një shumë e pakëndshme. Në fazën e migracionit nëpërmjet mushkërive, mund të ketë temperaturë, kollë, dhimbje prapa breastbone.

roundworm

Një herë në zorrë dhe rritjen në madhësi, e parazitëve të pengojnë lëvizjen e ushqimit nëpërmjet traktit të tretjes dhe pengon tretjen dhe thithjen. Një person mund të jetë përsëritura dhimbje në bark, çrregullime stol, të përzier, mungesa e oreksit, dobësi, shpeshta ftohjet dhe humbje peshe.

Përveç kësaj roundworm ndërsa në trupin e njeriut të fshehtë në zorrë e mbeturinave toksike produktet që mund të shkaktojnë reaksione alergjike të tilla si skuqjen në lëkurë.

Në disa raste, parazitët mund të mekanikisht occlude lumen e zorrëve ose bile kanal, duke çuar në zorrëve pengim, tëmth colics, apendiksit, cholecystitis.

Ndonjëherë ascariasis janë hemorrhages. Në këtë rast, një vit pas Kontraktues roundworm të vdekur dhe të dalë me feces në mjedis.

Llojet e Trichinella

Llojet e Trichinella (llojeve Trichinella spiralis) pjesë e jetës së tij në zorrët, një pjesë tjetër — në muskujt e kafshëve ushtrisë; në përputhje me rrethanat, ka dy faza: e zorrëve dhe muskulor Trichinella Trichinella.

Ushtritë e Trichinella janë të ndryshme gjitarët (mishëngrënëse, artiodactyls, insectivores, brejtësve, pinnipeds), përfshirë edhe personat, të cilët janë veçanërisht të sëmundjes — trichinosis. Infeksioni i njerëzve të ndodh më së shpeshti nga derrat, të paktën — prej kafshëve të egra.

Të ciklit të jetës së Trichinella zhvillohet në trup për më shumë se 70 lloje gjitarësh dhe njeriut. Në lumen e zorrë e vogël e Pjekur seksualisht femrat e parazit i dhënë të rritet në një numër të madh të larvat, të cilat me gjakun e përhapur në të gjithë trupin.

Në striated muskujt (zakonisht muskujt e diafragmës, masticatory, dhe muskujt e syrit), larvat të vendosen dhe të formojnë rreth kapsulë. Kjo kapsulë përfundimisht ngjyhet në gëlqere. Kjo formë mund të ekzistojnë për disa vite.

E ciklit të zhvillimit të Trichinella vazhdon kur prekur muskujt të hahen nga kafshët e tjera, ose njerëz. Larvat të bien përsëri në zorrë e vogël dhe rritet për të rriturit. Kështu, lloje Trichinella infeksionit të njeriut mund të ndodhë duke ngrënë e rrallë të mishit të kafshëve të egra ose derrave.

Për të diagnostikuar këtë parazit metodat mjekësore është pothuajse e pamundur. Në raste të rralla është e mundur të identifikohet nga një test të gjakut. Simptomat e Trichinella mund të jetë mjaft e papritur: ethe dhe temperaturë për fryrje të qepallave të syve dhe fytyra.

Për shkak të faktit se specieve Trichinella është e mbuluar me shenja të sëmundjeve të tjera, shumica e mjekëve ky parazit, nuk merr parasysh. Siç është manifestuar në mënyra të ndryshme, dhe i referohen pacientët për mjekë të specializimeve të ndryshme. Shumica e Trichinella në fëmijët dhe të rriturit janë trajtuar në bazë të tjera të diagnostikimit. Në përputhje me rrethanat, e gabuar dhe e gabuar. Prandaj, të tillë trishtuar statistikat: 30% të llojeve të Trichinella pacientëve të infektuar të vdekur.

E mëlçisë Fluke

Kjo helminth i takon gjini e sheshtë krimba dhe është e vështirë të jetës periudhe.

e mëlçisë Fluke

E parazit është karakteristikë e strukturën e klasës:

 • Trupi fletë-formë ose lanceolate, konik në skajet dhe me tehe të mprehta. Ngjyra kafe e errët me një ngjyrë gri.
 • Gjatësia e mëlçisë Fluke nuk i kalon 4 cm.
 • E parazit i ka thithje 2 gota në kopertinë, mes të cilave është e gojës.

Humbni mëlçisë Fluke është karakterizuar nga mbizotërues, lokalizimi në mëlçi, përkatësisht në kanalet biliare, por edhe të shpeshta lokalizimi mund të jetë në pankreas.

Në fazën e helminth larvat e merr në mëlçi, ku mëlçisë format e saj lëviz, dhe kështu hepatocytes janë shkatërruar dhe nuk është një karakteristikë manifestimet klinike.

Cysts, në sajë të tij të trasha mur është shumë rezistent ndaj korrozionit e sekrecionin e vrerit. Kur arrin Fasciola mëlçisë kanal, shumëzohet nuk janë formuar të shumta vezë, të cilat më vonë të zhvillojnë të rriturit dhe të shkatërrojë muret e kanal, shtrihet dhe të thyejnë rrjedhën e bile dhe architectonics e mëlçisë trarëve.

Kur vezët janë excreted në pjesë të vrerit në traktin gastrointestinal, vetëm atëherë ata mund të jenë të zbuluara në feces.

Si për të përcaktuar llojin e krimba

Më e lehtë për të zbuluar në trupin e njeriut e pinworms, si parazitë veten nga anus për të hedhur vezë në lëkurë në mes të prapanicës. Ajo është e mjaftueshme për të mbledhur një përshtypje të lëkurës zonën e vendosur mbi anal pasazh dhe për të kryer një studim nën mikroskop.

Në qoftë se njerëzit të hanë roundworm, ajo patjetër do të ndikojnë në funksionimin e mushkërive, një gjendje patologjike është e shoqëruar me ethe, kollë me gëlbazë të verdhë me nuancë të gjakut. Në analizën e pështymë për të zbuluar praninë e Ascaris larvat.

Dy më të zakonshme metodat laboratorike — analizat e gjakut dhe feces. I saktë është zbulimi i antitrupave në gjak (pra, sistemi imunitar reagon ndaj toksinave parazitët). Megjithatë, të tilla diagnostics janë të kushtueshme. Përveç kësaj, tani është e njohur 150 lloje të parazitëve dhe për të kryer një studim mbi të gjitha është pothuajse e pamundur.

Diagnoza nga tradicionale stol në kushtet tona nuk është i informative për disa arsye. Së pari, për të zbuluar parazitëve vetëm tri herë më shumë rrezik materiale një herë në javë. Kjo është për shkak se krimbat e tyre dhe fazat e zhvillimit.

Si për të kuruar

Sot në Arsenalin e mjekut-parasitologist' tejkalojnë 10 anthelmintic droga që kanë aktivitet të veçantë kundër llojeve të ndryshme të krimbave. Për të zgjedhur një trajtim të kualifikuar mjek bazuar në pamje klinike e gjendjes së pacientit.

12.01.2019