Parazitët në trupin e njeriut: si për të identifikuar ata?

Organizata botërore e shëndetësisë (obsh) është zhgënjyese statistikave, sipas të cilit shumica e njerëzve në mbarë botën janë të infektuar nga parazitëve të ndryshme, nga organizmave mikroskopike të mëdha krimbat Po, më shumë se 10 m.

Parazitët në gjendje të regjistroheni në mëlçi, zemër, tru, zorrëve, të muskujve dhe indeve, gjakut dhe limfatike të njeriut, thithjen e ushqyesve dhe në këtë mënyrë ozoni ushtrisë. Ata hanë të njëjtat gjëra dhe ne jemi nga gjiri ynë lëngje, dhe mbeturinat e tyre produkte janë me trupin tonë.

parazitët në trupin e njeriut

Karakteristika të parazitare jetën

Nga parazitare më në fund, askush nuk është i imunizuar, ajo mund të ndikojë në të dy fëmijët dhe të rriturit. Përveç kësaj, as ushqim të cilësisë as një mënyrë jetese të shëndetshme mund të na mbrojë nga mysafirë të padëshiruar. Edhe mbikqyrjen sanitare të standardeve nuk është gjithmonë absolute mbrojtjen nga parasitica morbis, sepse e parazitëve nuk kanë kardiovaskulare dhe sistemet nervor, por të ketë një të fuqishëm aparatit riprodhues, e cila prodhon qindra e mijëra vezë, spewing tyre në mjedis. Dhe në çdo vezë është një embrioni të aftë për të bërë një larvë. E parazit vezët janë të mbuluara me një shell mbrojtëse që është i qëndrueshëm në mjedis dhe mund të vazhdojnë për vite në pritje të mundshëm të viktimës. Parazitëve të ketë vërtetë një aftësi të mahnitshme për të mbijetuar, pavarësisht nga kushtet e mjedisit: i lartë ose i ulët temperatura, lagështia e lartë apo ajrit të thatë, dhe madje edhe agresive lëngjeve, jo në gjendje për të shkatërruar ata. Ata mbijetojnë me çdo kushte ekstreme.

Parazitët janë të pamëshirshme dhe mizore organizmave, qëllimi i të cilit është për të nxjerrë dobi maksimale për veten e tyre dhe të shkatërrimit të trupit të njeriut.

Disa parazitë që jetojnë në trupin e njeriut

Dakord, në mënyrë për të luftuar armikun, është e nevojshme të dini se në person. Trupi i njeriut është më shpesh e populluar me:

 • roundworm;
 • pinworms;
 • hookworms;
 • Giardia;
 • vlasoglavy;
 • viçi tapeworm;
 • një tapeworm;
 • derri tapeworm;
 • Echinococcus;
 • Trichinella.

Çfarë sëmundjeve të shkaktuara nga parazitët

Në trupin e njeriut, e parazitëve të shkaktojë një shumëllojshmëri të sëmundjeve që janë të klasifikuara sipas parazit që provokon tyre. Për këtë arsye, sëmundja shpesh mbajnë të njëjtin emër si parazit tv. Kështu, parazitëve të shkaktojnë këto sëmundje:

 1. Trematodes, e cila shkakton krimb – shpella.
 2. Cestodes, provokon një tapeworm.
 3. Nematodes, kontribuon në zhvillimin e sëmundjes roundworms;
 4. Acanthocephales quajtur në spinosum-virens vermes.

Sëmundjet janë të klasifikuara sipas dëmit për parazit të një organ:

shenjat e parazitëve në trup

 1. Parazitët në tru shkaktojnë këto sëmundje: toxoplasmosis, cysticercosis, echinococcosis, alveococcosis.
 2. Parazitet në lëkurë të kontribuojë në zhvillimin e këtyre sëmundjeve : shënoni mbulohen pezmatim i lëkurës, dregëza, pediculosis, ftiras, trombitas, në pulicosis.
 3. Parazitëve në traktin GI provokojnë: ascariasis, hookworm, trichinosis, enterobiasis, miaz. e zorrëve.
 4. Një parazit infektimi i syrit kontribuon për këto sëmundje: miaz., cysticercosis, demodicosis, onchocerciasis.
 5. Parazitët e lokalizuar në mushkëri, shkaku: ascariasis, tomingas, echinococcosis, acariasis.
 6. Parasitus. me gojë, hundës dhe të veshit zgavrën duke shkaktuar Myiasis.
 7. Parazitët që ndikon në zemër të provokuar: echinococcosis, dirofilariasis.
 8. Parazitët që jetojnë në fshikëz dhe organeve gjenitale, të provokuar me zhvillimin e këtyre sëmundjeve: miaz. urinariorum lloji, echinococcosis, alveococcosis.
 9. Parazitët në enët e gjakut të shkaktojë schistosomiasis, filariasis.

Shenja të një infektimi

Cilat janë simptomat kryesore të parazitëve në njerëzit? Praninë e parazitëve në trup është i justifikuar nga simptomat e mëposhtme:

 1. Kapsllëk dhe ngecja e vrerit. Individuale parazitët mund të kenë një të konsiderueshme në madhësi, duke arritur deri në 10 metra ose më shumë. Prandaj, ata shpesh bëhen mekanike pengesave në zorrë apo kanalet biliare. Ky fakt shkakton të pjesshëm ose të plotë të pengesave, të cilat kërkojnë ndërhyrje kirurgjikale. Herë pas here, pacientët zhvilluar edhe apnea e verdhëzës për shkak të shkeljeve të daljeve bile.
 2. Diarre. Ushqimin e mbeturinave në lloje të caktuara të parazitëve (një grup protozoan) janë të veçantë substanca të cilat imitojnë prostaglandinave, të cilat shkaktojnë humbje të trupit sodium dhe klorid. Kjo çon në dobësimin e sistemit imunitar dhe provokon diarre.
 3. Bloating dhe vanitet. Akumulimin e parazitëve në zorrë e vogël të shpie në një siklet të veçantë në formën e bollshme të gazit formacion. Përveç inflamacionit të mukoza e zorrëve (sindromi i zorrëve nervoz) ndikon në thithjen e ushqyesve nga ushqimi dhe yndyrave, të cilat i funksionimit të zorrëve të vogla, duhet të riciklohen në atë, merrni në të zorrës së trashë, duke shkaktuar dhimbje barku, të alternuara kapsllëk dhe diarre.
 4. Dhimbje në muskuj dhe nyje. Është e njohur se parazitëve në trupin e njeriut, i aftë të lëvizjes së lirë të ndryshme, të organeve dhe të sistemeve. Ata janë të lokalizuara në mënyrën më të rehatshme vend të ekzistencës. Ky vend janë të muskujve dhe nyjeve. Lokalizimi i parazitëve në nyje dhe të provokojnë një autoimune reagimit të trupit, e cila fillon të shkatërrojë vet indet dhe nyjeve, duke shkaktuar inflamacion, siklet dhe dhimbje.
 5. Alergji. Parazitet mund të rrisë ndjeshmërinë e trupit të tyre mbeturinave të produkteve që shkaktojnë reaksione alergjike.
 6. Sëmundjeve të lëkurës. Parazitët e lokalizuar në zorrë, të kontribuojë për zhvillimin e një numri të inflamatore dermatologic reagimet. Për shembull, Giardia janë përgjegjës për zhvillimin e ekzemë, neurodermatitises, ekzemë, atopic pezmatim i lëkurës, pasi që mungesa e ushqyesve dhe vitaminat kontribuon për lëkurë të thatë dhe paraqitjen e akneve.
 7. Rritja dhe humbje peshe. Njeriu me parazit i është privuar e lëndëve ushqyese, e cila në vend të parazitëve. Kjo ndikon në peshën e trupit të tij, ai është i humbur peshë. Megjithatë, ka raste kur pacienti fiton peshë, sepse e parazitëve mund të provokojë vazhdueshme ndjenja e urisë, e cila shkakton presë për të pakontrolluar të konsumojnë sasi të mëdha të ushqimit.
 8. Anemia. Simptomë kryesor i një parazit infektimi është anemia, për shkak se individi llojet e parazitëve të aftë për të lignum të mureve të enëve të gjakut ose të organeve, të ushqyerit në gjakun e njeriut. Parazitët edhe të pengojnë aktivitetin e dobishme microflora, e cila sintetizon vitamina b dhe bakteret e donatorëve të interferon, të përfshira në procesin e hematopoiesis dhe është bazë e të zorrëve imunitetit.
 9. Psiko –çrregullime emocionale. Pak njerëz e dinë se parazitet mund të ndikojë në disponimin, të bëj atë ndryshim dramatik dhe psiko – emocionale të jostabilitetit. Fajësojnë — dehje, që i kanë provokuar. Si rezultat i kësaj, personi që ka nervozizëm, nervozizmi, nervozizëm, shqetësim ose pagjumësi, të qenët i përgjumur ose përgjumje. Përveç kësaj, disa parazitët janë në gjendje të depërtojnë në tru, në mënyrë të drejtpërdrejtë ndikojnë në të.
 10. Në lodhje kronike sindromi. Këtij sindromi përfshin një numër të simptomeve, eloquently shprehur dobësi, marramendje, rënie në të gjitha aftësitë njohëse dhe lodhjes gjatë ditës. Arsyeja për këtë gjendje është praninë e parazitëve në trup.
 11. Dobësimi dhe përçarje në sistemin imunitar. Parazitët në trupin e njeriut vazhdimisht fshehtë e tyre të produkteve të mbeturinave. Si rezultat, përzgjedhjen e lëndëve toksike që helm e njeriut.

Natyrisht, vetëm në bazë të këtyre simptomave është e pamundur për të bërë një diagnozë të saktë. Ajo do të duhet t'i nënshtrohet një sërë studime klinike dhe testeve mjekësore.

ascariasis simptomat

Simptomat e sëmundjeve të shkaktuara nga parazitët

Shumë shpesh sëmundja është emri i parazit që e shkakton atë.

Ascariasis

E dëshirore agjenti i mjerë Ascaris, e cila është lokalizuar në të njeriut gut. Shkalla e sëmundjeve varet nga mosha e pacientit, ashpërsia dhe kohëzgjatja e infektimi parazit. Simptomat e ascariasis të ndodhë në këto raste:

 • nxituar është e natyrës alergjike, e cila është lokalizuar në këmbë, duart dhe trupi i pacientit;
 • rritja në temperaturë, ethe;
 • Dobësitë dhe të qenët pa qejf;
 • djersitje gjatë natës dhe ditës;
 • të zgjeruar të mëlçisë dhe dhemb dhimbje në hypochondrium;
 • mungesa e oreksit dhe të përzier;
 • dhimbje dhe spazma në bark;
 • kapsllëk dhe diarre;
 • humbje apo shtim në peshë;
 • kollë, ankesa në frymëmarrje dhe dhimbje gjoksi ndodh gjatë migrimit të Ascaris dhe lokalizimin e tyre në mushkëri;
 • pagjumësia;
 • ulur aftësitë njohëse;
 • dhimbje barku;
 • apnea e verdhëzës dhe pengimi zorrëve.

enterobiasis

Sëmundja është shkaktuar nga krimbat pinworms, të cilat janë quajtur edhe krimba. Kjo është më e zakonshme sëmundje parazitare, që ndodh gati çdo i dyti person.

Simptomat e enterobiasis:

 • kruarje ne anus, shpesh manifestohet në natë, e cila është shkaktuar nga migrimi i femrave pinworms për të hedhur kjo është vezë në zorrën e trashë;
 • lokale skuqje të lëkurës përreth anusit, deri në formimin e ekzemë;
 • bruxism, të çrregullimit të gjumit, lodhje, nervozizëm dhe nervozizëm;
 • inkontinencë urinare tek fëmijët;
 • dhimbje dhe dhimbje të barkut;
 • përkeqësimi dhe mungesa e oreksit;
 • kapsllëk, diarre;
 • vanitet dhe parehati zorrëve;
 • të përzier dhe të vjella;
 • Alergji, mund të manifestohet si atopic pezmatim i lëkurës, alergjik conjunctivitis, astmës.
 • marrje mendsh dhe dhimbje koke;
 • ulur aftësitë njohëse;
 • përkeqësimin e kujtesës dhe vëmendje;
 • është rritur nervozizmi dhe nervozizëm.

Toxocariasis

E dëshirore agjent i sëmundjeve të parazitare krimb Toxocara, e cila ndikon në organet dhe indet. Sëmundja është e përhapur gjerësisht pasi që një kohë të gjatë të fshehur rrjedh me të paqarta dhe të papërcaktuara simptomat. E qartë simptoma klinike të ndodhë në fund të fazave të infeksionit.

simptomat e toxocarosis

Shenjat e toxocariasis':

 • simptomë kryesor i kësaj sëmundjeje është një alergjike skuqje të lëkurës të cilat përhapen në të gjithë trupin;
 • angioedema zhvillohet si pasojë e një ënjtje të lëkurës në pjesën e sipërme të fytyrës dhe qafës, që mund të çojë në strangulatus dhe vdekjes së pacientit;
 • astma bronkiale është manifestuar si paroxysmal të vazhdueshme kollë e thatë me elementet e pështymë.
 • ngritja e temperaturës;
 • humbje të oreksit, dhimbje koke;
 • zgjerimi i nyjet limfatike.

Kur toxocariasis krimbat mund të migrojnë dhe të lokalizuara në organet e brendshme, sytë, truri dhe indet e epidermës.

Hookworm morbo

Patogjene sëmundjeve janë helminths, Ancylostoma dhe aliquam.

Simptomat:

 • urtikaria dhe pezmatim i lëkurës, kur larvat të depërtojnë në lëkurë, në vendin e depërtimit kjo rezulton në ënjtje e cila shkakton ndjesi djegie dhe kruarje;
 • bronkiti, tracheitis, laryngitis vërejtur gjatë migrimit të parazitëve në trupin e njeriut, në këtë rast, pacienti kollë, gulçim, ngjirurit e zërit;
 • kur larvat arrijnë zorrët, anemi, të vjella, vjellje, dhimbje barku, kapsllëk, diarre, humbje e oreksit;
 • nervozizëm, lodhje, pagjumësi.

Difillobotrioz

Sëmundja shkakton një tapeworm.

Simptomat:

 • humbja e peshës;
 • diarre dhe kapsllëk;
 • oreks të dobët;
 • me gradë të ulët temperaturë;
 • lodhje dhe lodhja;
 • prania në fron të krimbat në formën e bardhë shirita;
 • dhimbje dhe dhimbje të barkut;
 • anemia;
 • marrje mendsh dhe dhimbje koke;
 • të çara dhe njolla të kuqe në të folur;
 • proceset patologjike në gojë dhe ezofagut;
 • pengimi zorrëve;
 • depresioni.

Taeniasis

E dëshirore agjent është mish derri tapeworm, e cila është lokalizuar në zorrën e hollë.

Simptomat:

 • nauze dhe të vjella, të vjellat mund të jenë të vërejtur copa nga larvat e parazit;
 • diarre dhe kapsllëk;
 • humbja e peshës dhe e oreksit;
 • dhimbje dhe dhimbje të barkut;
 • kruarje anale;
 • marrje mendsh dhe dhimbje koke;
 • pagjumësia dhe ankthi;
 • kur vendndodhjen e larvat në tru zhvillon cysticercosis, e cila manifestohet si një fjalim çrregullim, epilepsi, jerm, halucinacione, humbje e vetëdijes,
 • gjatë migrimit të parazit, ajo është në gjendje që të depërtojë në sy, zemra dhe mushkëritë.

echinoccocus simptomat

Echinococcosis

E dëshirore agjent është një shirit i helminth Echinococcus. Krimbi është e rrezikshme për shkak se ajo është në gjendje për të formuar një kist në pothuajse çdo e organeve të brendshme: të zemrës, mëlçisë, trurit, mushkërive, etj.

Sëmundja është shumë tinëzare, pasi ajo rrjedh tërësisht hemorrhages, por manifestimet klinike tashmë mund të shihet në fazat e mëvonshme të formimit të hydatid cysts.

Simptomat:

 • shkaktimin e dhimbjes në vend të formimit të cysts;
 • dobësi, lodhje, marramendje;
 • alergjike të lëkurës si urtikarie dhe kruarje;
 • çrregullime në prekur organe: nëse e sëmurë mëlçisë, përkeqësim të oreksit, të përziera dhe të vjella, nëse mushkërive është e prekur, ka kollë, gulçim, ethe, nëse e trurit, atëherë nuk është epilepsia, paresis nga duart dhe këmbët, ndërsa kist formimin në zemër mund të zhvillojnë rënda cardiopathology;
 • kur kist këputje, parazitëve të përhapet me shpejtësi të madhe në të gjitha organet e brendshme dhe sistemet, të cilat mund të çojë në shumë komplikime serioze dhe madje edhe vdekjen e pacientit.

Simptoma të parazitëve në njerëz të panumërt. Pa teste laboratorike, vetëm në bazë të simptomave veten e tyre, për të diagnostikuar praninë e parazitëve në trup nuk mund të.

Ashpërsia e simptomave varet kryesisht në mekanizmave mbrojtëse e personit nga vendndodhja e parazit dhe llojit të saj.

05.01.2019