Helminths në njeriun – simptomat dhe trajtimin

Helminthiasis ose krimb infektimi është infeksion i parazit. Për të kapur krimbat mund të gjithë – nga Kafshët shtëpiake, duke përdorur pajisje shtëpiake, duart e pista, të papërpunuara peshku ose mishi. Të burimeve të tilla të një sasi të madhe, kështu që në jetën e vërtetë është e vështirë dhe pothuajse e pamundur për të mbrojtur kundër krimbave. Infeksioni krimbat shpesh manifestohet nën pretekstin e sëmundjeve të tjera, – çrregullime të sistemit të tretjes, zvogëlohet vizion, sëmundjet e mëlçisë dhe të tjerë të organeve të brendshme. Kjo e komplikon diagnostike procesin dhe çon në mungesa e efektshmërisë së përcaktuar të trajtimit.

krimbat e njeriut

Krimbat në një të rritur mund të jenë të ndryshme, secili prej të cilëve, vendoseshin në trupin e njeriut provokon zhvillimin e sëmundjeve të caktuara ose të disa. Nëse shkaku i këtyre sëmundjeve janë agjentët e tjerë, dhe nuk e parazitëve, për të kuruar ata shpejt dhe në mënyrë efektive. Ndryshe, trajtimi konservativ është i pakuptimtë, sepse trajtimi duhet të jetë i drejtuar jo në zhdukjen e simptomave dhe eliminuar shkaqet – krimbat.

Llojet kryesore të krimbave (foto)

Në natyrë ekzistojnë rreth 250 lloje të helminths. Secili kërkon kushte të caktuara për ekzistencën e tyre dhe të zhvillimit. Krimbat ndryshojnë në madhësi, formë dhe të tjerë karakteristikat. Klasifikimi i këtyre parazitëve nuk është ende plotësisht i formuar dhe i vërtetuar nga shkencëtarët. Ndarja e krimbave në një bazë territoriale është edhe vendi që të jetë. Ky fakt e komplikon klasifikimin e parazitëve.

Në vendet e mesme latitudes me të butë kushtet klimatike është e mundur për të numëruar më shumë se 20 lloje të helminths, të cilat janë ndarë në tre grupe, varësisht nga pamja dhe forma:

 • Raundi (nematodes);
 • Kasetë (cestodes);
 • Banesë (trematodes).

Secili prej këtyre grupeve është deri në qindra e varieteteve të krimbave, parazitët. Nematodes dhe trematodes janë më të zakonshme në natyrë se kasetë parazitët. Trupi i njeriut është një mjedis ideal për riprodhim dhe rritjen pinworms dhe ascarids. Gjithashtu të zakonshme dhe Trichinella. Cestodes i përkasin të gjedhit, porcine, miu cepni, Echinococcus, një tapeworm.

Shenjat dhe simptomat e krimbave në njerëz

Krimbat, parazitëve në trupin e njeriut, fjalë për fjalë "thithur" nga ai. Shenjat e para që tregon praninë në trup nga krimba, e shprehur në termat e lodhje kronike, papritur zvogëlimin e peshës, të përmirësohet ose humbja e oreksit. Kruarje në zonën anale tregon gjithashtu të mundshme të infeksionit me helminths.

simptomat e krimbave në trup

Shenjat e parazitare infeksion të trupit mund të tërthortë simptomat karakteristike të sëmundjeve gastrointestinale, neurozën, sëmundjeve dermatologjike dhe alergji. Ajo mund të jetë:

 • Dhimbja e barkut, nauze dhe të vjella, kapsllëk, diarre;
 • Lodhje e vazhdueshme, dobësi, dhimbje koke, ethe, të qenët i përgjumur, përgjumje, pagjumësi;
 • Shkelja e strukturës së flokëve dhe thonjtë, alergjike rinitit, urtikarie, skuqje të lëkurës itchy, e thatë spasmodic kollë, bronchospasm;
 • Në sfondin e dobët të imunitetit të organizmit të mposhtur sëmundje të ndryshme infektive dhe proceset inflamatore (përkeqësuar për shkak të sëmundjeve kronike, uljen e trupit është mbrojtje ligjore, dhe ai bëhet një objektiv për riprodhimin e mikroorganizmave patogjene dhe infeksion).

Për shkak të faktit se simptomet që tregojnë praninë e krimba, janë të ngjashme me simptomat e sëmundjeve të tjera, ajo është e rrallë të jetë e mundur për të menjëherë të përcaktuar shkaku i vërtetë i sëmundjes dhe përshkrimin e saktë të trajtimit. Ajo është e mbushur me përkeqësimin e gjendjes njerëzore dhe komplikimet e mundshme, në të cilën parazitëve të shumëzohen, duke shkatërruar "preferuar" dhe i përhapur në të gjithë trupin. Një nga më të komplikime të rënda mund të jetë gjakderdhje të brendshme, dështimi i mëlçisë, zorrëve dhe pengim të tjerët.

Diagnoza e krimbave në trupin e njeriut

Për zbulimin e krimbave në trup është përdorur dy metodat: duodenale intubation dhe analiza e feces, urinës, pështymë, varësisht nga llojet e tyre dhe zbulimin e helminth vezë. Këto diagnostike metodat nuk janë të përsosur, pasi që një rol të madh në kërkimin e luajtur nga faktori njeri. Rezultatet varej nga profesionalizmi dhe kualifikimet e laboratorit që e bëri këtë analizë. Një papërvojë teknik nuk do të mund të kuptoni shenjat e parazitëve në material.

Shkenca ka doli përpara, dhe tani nuk janë më tepër të dhëna të sakta dhe metodat e diagnostikimit të krimb infektimi – immunological studimet e biomaterial, duke bërë të mundur saktësi të lartë për të përcaktuar sasinë e antitrupave dhe antigjenet e llojeve të ndryshme të krimbave. Këto përfshijnë:

testet për krimbat
 • ELISA (enzimë-linked immunosorbent assay në krimbat). Në vërtetësinë e rezultateve të kësaj metode tejkalon 90%. Ky studim tregon se nëse nuk janë të parazitëve dhe vezët e krimba në trup, ciklin e tyre të zhvillimit dhe të llojeve të cilit ata i përkasin.
 • ELISA testet – e projektuar posaçërisht për testet që të tregojnë reagimin e trupit në infektimi. Kjo metodë nuk është e pavarur. Ajo duhet të përdoret me ELISA (laboratori mikroskopike të provimit).
 • Serologjik metodat (GUMË, rnga, RSK, RAL). Këto metoda janë përdorur shpesh për diagnostikimin helminthiasis fazë akute.
 • Ultratinguj, rreze x organeve të brendshme.
 • CT (tomografia e llogaritur), endoscopy.
 • PCR zbulimin e pushtimit të trupit intracellular parazitëve dhe protozoa.
 • Bioresonance diagnozë – kërkimore, duke lejuar për disa karakteristike parazitëve të frekuencave për të llogaritur ato në trup në një fazë të hershme.

Metodat moderne të diagnostikimit me besueshmërisë së lartë të rezultateve të mund të identifikojnë jo vetëm faktin e infeksionit të trupit nga krimbat, por edhe për të përcaktuar tyre llojeve, mosha dhe faza e zhvillimit, të cilat në masë të madhe thjeshton detyra e mjekëve dhe shpejton procesin e shërimit.

Trajtim për krimbat në të rritur

Krimbat në natyrë janë të llojeve të ndryshme, kështu që do të ishte naive të besojmë se ka një pilulë mrekulli që do të shpëtoj trupin e parazitare morrave në vetëm një takim. Trajtimi i helminthiasis në të rriturit përfshin një gamë të drogës dhe të procedurave, si dhe të rreptë në respektimin e të gjitha rekomandimeve të mjekut dhe rregullat e higjienës personale. Ilaç për krimbat është zgjedhur në mënyrë individuale, duke u bazuar në rezultatet e hulumtimit dhe lloji i zbuluar krimbat.

Trajtim për lloje të ndryshme të krimbave do të jenë të paefektshme në qoftë se personi që do të trajtohen një, që në probabilitet të lartë të rikthimit të sëmundjes (ri-infeksion nga ata që ju duan. Për të hequr qafe të krimbat kjo është e mundur vetëm kur çdo anëtar të familjes apo të njerëzve që jetojnë së bashku me të një personi të infektuar, do të marrin medikamentet e nevojshme.

Një tabletë nga krimbat e njerëzve

pilula për krimbat

Anthelmintic tableta mund të jetë për shkatërrimin e shumë llojeve të helminths të përhapura në disa latitudes dhe altus specialioribus (për disa lloje të parazitëve).

Një ilaç për krimbat e ka efekte anësore të tilla si marrje mendsh, të përzier, të vjella, dhimbje në bark, dobësi, marramendje dhe shenja të tjera të helmimit trupin me lëndë të tjera kimike. Në rastin e disa simptoma duhet të merren enterosorbent.

Bie nga krimbat

Pika si dhe Anthelmintic barnat në formë tabletash, gjithashtu efektive dhe të lehtë për t'u përdorur. Kurë për krimbat në formën e një kashtë ju lejon për të llogaritur doza, të cilat shpesh nuk mund të të bëjë me tableta, sepse shumica e tyre janë të mbuluara me një të veçantë shell mbrojtëse, të cilat e shkelin kategorikisht e pamundur.

Të gjitha barnat për trajtimin e helminthiasis, pavarësisht nga forma e çështje janë të fortë të substancave helmuese, të cilat jo vetëm që mund të ndihmojë për të hequr qafe nga parazitët, por edhe të shkaktojë akute dehje. Është e rëndësishme që të mos vetë-mjekoj -, për të gjetur të drejtën e drogës dhe doza duhet të jetë vetëm një specialist.

Mjete popullore për krimbat

Jo vetëm ilaçe mund të ndihmojë për të hequr krimbat nga trupi. Natyra ka menduar për çdo gjë paraprakisht dhe i dha njerëzve mundësinë për të hequr qafe të parazitëve duke përdorur bimët dhe frytet e tyre. Në të mjekësisë popullore ka shumë receta për trajtimin e një helminth infeksion. Ndër to mund të nxjerrë në pah më të zakonshme:

 • Pelinin – përdoret në formën e pluhur të thatë substancë ose të gatuar supë. Thatë lë të japë një hidhërim të fortë, ajo është më mirë për të marrë me mjaltë. Për të përgatitur supë ju do të duhet 2 lugë të papërpunuara derdh 0.5 litra ujë të valë dhe vlim për ngrohje të ulët për 15 minuta. Infuzion është përgatitur si një decoction, vetëm e vetëm që të krijoj nuk është e nevojshme. Alkooli tincture është i përgatitur si më poshtë: një gjysmë litër vodka për të marrë 100 gram të thara, gjethe urtë, të mbuluar dhe të vënë në një javë në një të ftohtë të errët vend.
 • Nga tansy, për parandalimin dhe trajtimin e përdorur fara dhe buds të këtij centrali. Lugë gjelle fara e tansy derdh një gotë me ujë të valë. Të insistojë deri atëherë, derisa të ftohet. Infuzion të inflorescences është i përgatitur si më poshtë: një Filxhan e gjysmë të thara në luleve ju do të duhet një gjysmë litri me ujë të valë. Të insistojë deri në potion fitilin poshtë në temperaturën e dhomës dhe tendosje përmes garzë ose një fashë.
 • Në bazë të xhenxhefil çaj nga papërpunuara xhenxhefil rrënjë me mjaltë është një nga më të shijshme dhe e metodave efektive të trajtimit të helminthiasis. Përgatitjen e këtij të pini vetëm një lugë gjelle ose 30 – 50 gram të freskët, të grirë xhenxhefil rrënjë, derdh ujë të valë dhe do të lejojë për të ftohur në një temperaturë prej 6o gradë. Mjalti mund të jetë i holluar në një pije të ngrohtë ose vetëm të shpërndarë në gojën me çaj.
 • Infuzion të thatë karafil me koriandrit një Filxhan ujë të valë 50-60 gram të thatë pluhur. Që të mbush me këtë ilaç duhet rreth një orë në një vend të ngrohtë. Ju mund të përfundojë enë të potion në një të ngrohtë kuzhinë peshqir.
 • Hudhra – përdoret në çdo formë: të ziera, të skuqura, të papërpunuara, gatuar. Ajo është e mirë për të shtuar të papërpunuara hudhër grimcuar për salads dhe enët tjera, si të freskëta, ai përmban shumë lëndë ushqyese, kështu që "nuk më pëlqen" parazitë.

Ndryshe nga mjekësia tradicionale recetat e mjekësisë tradicionale kanë praktikisht nuk ka kontradiksionet dhe efektet anësore, përveç individuale të intolerancës dhe të alergjik ndaj një komponent të veçantë.

enema krimbat

Enema krimbat

Përveç decoctions, tinctures dhe të tjera mjete popullore për vetë-ilaçe të zbatohet edhe një spastrim enema. Besohet se efektiviteti i këtyre procedurave, në sajë të veprimit lokal, është shumë më tepër se përgatitjet për të administrimit oral, dhe ky trajtim praktikisht nuk ka efekte anësore. Enema është përdorur për:

 • Tincture të hudhër – njëpasnjëshëm për një tul të hudhër, hidh e ngrohtë, mos e nxehtë, ujë të zier dhe të mbush për rreth gjysmë ore. Një mesatare kokën e hudhrës për të marrë një gotë me ujë të ngrohtë. Ju mund të përgatisë një vëllim më të madh i nënshtrohen përmasa.
 • Infuzion të tansy – lugë e thatë inflorescences derdh 0.5 litra ujë të valë, të përfundojë në peshqir të ngrohtë ose të vënë në një vend të ngrohtë dhe të lënë për 40 minuta – 50. Përdorni infuzion për enema duhet të jetë në një temperaturë nga 36 – 37 gradë Celsius.
 • Infuzion të thatë sage – për përgatitjen do duhet 50 gram e thatë pluhur lë të derdh ujë të valë dhe le të ftohtë. Ky mjet është shumë më e fortë, kështu që abuzimi nuk është e vlefshme.

Çdo decoction ose tincture të enema është përdorur vetëm në filtruar formë, për çdo të mitur ose objekte të huaja nuk bien dhe të dëmtojnë zorrët. Nuk shkencërisht të provuar efektivitetin e trajtimit të tillë. Enema hudhër jo vetëm që mund të kuruar helminthic infektimi, por edhe për të dëmtojnë shëndetin në formën e djegieve të mukozës.

Parandalimi i infeksionit me krimba

Parazitë të jetojnë në mjedis dhe të jetojnë së bashku me njeriun. Rreziku i infeksionit është gjithmonë e lartë. Parandalimi i krimbat është mjet i mirë në këtë situatë. Masat parandaluese, duhet të jetë rregullisht sepse lloje të ndryshme të parazitëve të ketë një individ ciklin e zhvillimit.

Si trajtimi dhe mbrojtja është mbajtur të gjithë anëtarët e familjes në të njëjtën kohë. Bazuar në faktin se Anthelmintic droga janë toksike, parandalimi është më mirë për të preferojnë mjetet juridike natyrore të tilla si hudhra, fara kungulli, një decoction e pelinin, dhe të përpiqet të shmangë burimet e mundshme të infeksionit nga krimbat. Parandaluese metoda përfshijnë:

parandalimi
 • Higjieno – larja e duarve me sapun pas përdorimit të wc, vendet publike dhe transportit, para dhe pas ushqimit, përdorimin e të dhënave personale peshqir dhe sapun, shtresa e mbulesa dhe të brendshme;
 • Të hahet vetëm tërësisht të larë frutat, perimet dhe produktet e kaluar termike të trajtimit;
 • Shkatërrimi i banesës në veçanti kuzhinë të gjitha llojet e insektet (mushkonjat, mizat, cockroaches) që e bartin helminth vezë në këmbë ose në maja;
 • Shmangni për të pirë ujë nga burime të pasigurta; përdorimi i ujit duhet të zier;
 • Parandalimin e drogës – përdorimi i anthelmintic barnave me rregullsinë në 4 — 6 muaj ose kur të dukshme rrezikun e infeksionit; prophylactically përdorur të njëjtën droga si për trajtim, vetëm në një dozë më të ulët.

Përdorimin e drogës të kryera në rekomandimin e mjekut pas konsultimit. Pas parandalimin e helminthiasis, pas dy apo tre javë një kursi i dytë, për të përjashtuar mundësinë e reja parazitëve nga vonuar vezë.

23.12.2018