Shenjat e krimbave në të rritur

Në natyrë ka shumë të ndryshme parazitët, që vazhdimisht përpiqen të depërtojnë në trupin e njeriut. Shenjat e para të krimbave në të rriturit mund të ngjajnë të tjera sëmundjet e zakonshme, të tilla si helmim ose SARS. Kohë të duhur të trajtimit të një helminth infeksion është garancia që sëmundja nuk do të lënë pasoja për shëndetin tuaj. Sot ne do të flasim për shenjat e krimbave në të rriturit. Nga këto artikull, ju do të mësojnë se si të njohin bot në fazën fillestare.

krimbat

Çfarë është krimbat

Krimbat janë parazitët e njerëzve dhe të kafshëve që i përkasin klasës së sheshtë apo krimbat e rrumbullakët. Krimbat posedojnë mjaft strukturën normale.

Në zhvillimin e tyre tradicionalisht, krimba të kalojë nëpër disa faza: vezë – larva – të të rriturve. Shumica e njeriut infeksioni ndodh kur krimbat prekje tyre vezë të krimbave. Absorbuit e vezët e njeriut traktin e zorrëve shpejt çelin në larvat, të cilat fillojnë të migrojnë në vendin e tyre të pandryshueshme të jetës, ku ata janë konvertuar në të rriturit.

Në procesin e duke lëvizur pothuajse të gjitha krimba të bëjë një të vërtetë "udhëtim" përmes trupit të njeriut. Vetëm një numër i parazitëve (p.sh., pinworms) exclusi vezë në traktin e zorrëve, qëndron aty.

Zakonisht, shkatërrimin e indeve dhe organeve dhe simptomat e shkaktuara nga zhvillimi i larvat dhe format e tjera të helminths në lëvizje janë më të theksuara, në krahasim me simptomat janë të shkaktuara nga Pjekur format e parazitëve.

Siç kemi thënë më lart, i rritur krimbat tradicionalisht kanë një të qëndrueshme për lokalizimin në trup, dhe zhvillimi i formave shpesh të migruar të ndryshme të organeve dhe indeve, shpesh rruga e lëvizjes është mjaft komplekse.

Për shembull, ascariasis, një person të infektuar duke ngrënë ushqime të kontaminuara me vezë të krimbat (vezë të Ascaris Maturohet në tokë). Në zgavrën e zorrëve me vezë të Ascaris çelin larvat në disa orë për të marrë nëpër muret e zorrëve në enët e gjakut dhe e qarkullimit të gjakut në mushkëri.

Në të mushkërive larvat ascarids të rritet. Crescente larva gnaws ngadalë në ngjitur bronke dhe të zvarritet në ato fillimisht në trachea, dhe pastaj në gojë, ku ajo përsëri hirundines dhe është kryer në traktin e zorrëve. Ri-bllokuar në traktin e zorrëve roundworm larva e shndërron në të rritur krimb.

E pulmonare migrimit të Ascaris larvat është manifestuar nga një bollëk e simptomave (kollë, astma, rrit temperaturën e trupit, alergjik skuqje të lëkurës), dhe prania në traktin e zorrëve të vogla, numri i të rriturve krimbat mund të mos jenë të dukshme.

Si për të kapur krimbat

Për të mbrojtur veten, ju duhet të dini rreth 4 mënyrat e përhapjes dhe infektimin e vezëve të krimbat:

si mendoni ju merrni
 • Përmes tokës dhe të ujit geohelminths. Ata i zhvillojnë në rërë, tokë dhe ujë, atëherë merrni në trupin e njeriut dhe që ata të fillojnë për të hedhur vezët. Tjetër, krimb vezë të vijnë së bashku me feces në mjedis, duke pritur për të infektojnë një person të ri. Ngrënia e keqe lavit fruta dhe perime, duart e pista e pluhurit nga ushqimi mund të çojë në infektimin e njeriut geohelminth. Disa parazit vezë të hyjë në trupin e njeriut nëpërmjet lëkurës së këmbë dhe kyçin e këmbës
 • Nëpërmjet kontaktit të drejtpërdrejtë. Krimbat në familje kafshët dhe njeriu transmetohen nëpërmjet anë të kontaktit, lojra, aktivitetet bashkëpunuese.
 • Nëpërmjet konsumimit të ushqimit të kontaminuar të kafshëve origjinës – Bioelements. Hahet e papërpunuar dhe të dobët të përpunuara të mishit (kebab, proshutë, mish ruan, lojë shtëpi) dhe peshqit (sushi, peshk i tharë, peshku ruan) është potencialisht i rrezikshëm. Nuk është një mundësi e infektimit të zorrëve infeksionet dhe Bioelements.
 • E insekteve kafshon. Ky lloj i infeksionit është mjaft e rrallë. Këto përfshijnë zorrëve Myiasis, kantarias dhe scoleciasis. Nuk duhet të ngatërrohet me vezët e parazitëve dhe larvat e insekteve, të cilat gjithashtu janë të depozituara nën lëkurë i kafshëve dhe lëkurën e njerëzve (për shembull, larvat e gadflies).

Si të njohin shenjat e helminthic infektimi

Prania e disa krimba në trup është e lehtë të mjaftueshme për të përcaktuar. Për shembull, kryesore habitat të Ascaris dhe pinworms është e zorrëve. Këto krimba me siguri do të dal së bashku me feces. Ascariasis shoqëruara me kruarje të forta në zonën anale, të shpeshta bloating, stol çrregullim, krimba në rrjedhën e jetës së tyre të izoluar në mjedis, janë të fuqishëm e alergeneve, si dhe të dëmtuar muret e zorrëve, duke çuar në inflamacion.

Simptomat e krimbave në njerëzit nuk janë të dukshme dhe të fshehura. Për të qartë për t'i atribuohet "të pashpjegueshme" humbje peshe, i zbehtë pamjen (anemi të lëkurës), lodhje kronike, natën kruajtje në kanalit anal. Këto simptoma janë të njohura mirë dhe të tregojnë për një infeksion.

Jo rrallë ka raste të helminth infeksion në të cilën akute sëmundje të organeve të brendshme, nuk janë sëmundjet që më parë nuk janë hasur. Kjo është konsideruar si një e fshehtë shenja. Njeriu merren masa për trajtimin e shumë sëmundjeve, dhe shkaku mbetet ende të pazgjidhura. Në këtë terapi nuk prodhojnë rezultate. Ne do të japim shembuj e raste të tilla:

Sëmundjet infektive si pasojë e immunosuppression

Parazitët, ndërsa në trupin e njeriut, konsumojnë një shumëllojshmëri të ushqyesve, të fshehtë substancave toksike. Këto rrethana të reduktojë ndjeshëm imunitetit të pacientit. Mund të filloni përkeqësimin e sëmundjet kronike, të ndryshme inflamatore, proceset në nasopharynx.

Trajtimi i dhimbje të nervit shiatik, ose stomatitis standard mënyrë është e pakuptimtë. Është e rëndësishme për të eliminuar shkakun. Vajzat dhe gratë shpesh mund të fillojë si inflamacionit të mitrës appendages, vaginitis, vaginosises e origjinave të ndryshme.

Të njohura shenjat e lexoni si më poshtë: në qoftë se personi snores ose grinds saj dhëmbët në gjumë e saj – kështu që ai duhet të trajtohet kundër parazitëve. Por kjo është e pakonfirmuar shkenca mjekësore informacion.

simptomat e krimba

Të përgjithshme të të qenët pa qejf si rezultat i dehje

Më të rënda helminthic pushtimin e një pacienti, aq më shumë substancave të dëmshme excrete parazitët. Ajo është e dëmshme efekt mbi shëndetin dhe sistemin nervor të rriturit dhe fëmijët. Shembull — dhimbje koke, marramendje, dhimbje në joints.

Tejkalimi i përzier, një person merr meds dhimbje, por dhimbja u kthye pas një kohe të shkurtër: shkaku i sëmundjes është lënë pa vëmendje.

Në fëmijët me çrregullime të sistemit nervor, i shoqëruar nga nervozizëm, apati, agresion. Nëse fëmija juaj është gjetja e të vështirë për të fjetur, të flasin gjumi im për të parë këqija, të zhytur në studime, atëherë është koha që të angazhohen në parandalimin e helminthiasis.

Reaksionet alergjike, patologji të lëkurës

Mbetjet e helminths janë perceptuar si të shkakton të alergene. Reaksione të lëkurës (skuqje, kruajtje, skuqje, lëkurë të lëkurës) është minimale të simptomeve, të cilat mund të shfaqet vetë në shpërthimin e alergjive.

Ajo ka të ngjarë të përbashkët reagimet: astmës, rinitit, kollë. Ndonjëherë krimb infektimi është i shoqëruar nga brittleness dhe humbjen e flokëve, elit lëkurës në këmbë, lamination thonjtë.

Çrregullime gastrointestinale

Në varësi të massiveness e infeksionit simptomat mund të ndryshojnë nga butë për forma të ashpra e çrregullime. Nauseam dhe nga të butë diarre kronike të vanitet, kapsllëk, të vjella, dhimbje në kërthizë dhe sipërme kuadratike. Krimbat në indet nuk ndikojnë në traktin gastrointestinal sa më shumë të parazitët në zorrë.

Në cilat organe mund të jetojnë parazitë të

Helminthic parazitët janë të ndarë në dy kategori, të cilat korrespondojnë me vendndodhjen e veprimtarisë në trupin e donatorëve.

 • Barkut – krimbat që jetojnë në pjesë të ndryshme të traktit gastrointestinal. Ka rreth 100 lloje të parazitët në zorrë, dhe për çdo ndarje të zorrëve do të jetë disa dhjetëra lloje. Zorra e hollë është e gatshme të pranojë ascarids, hookworms', të gjerë tapeworms dhe të tjera më pak të zakonshme "vëllezër". Zorra e hollë "të ndarë hapësira jetësore" me xhuxhi tapeworm pinworms dhe të tjerët. Në literaturë mjekësore përshkruan raste, kur personi është i infektuar në të njëjtën kohë nga disa lloje të parazitëve.
 • Ind – krimbat e lokalizuar në të organeve, indeve dhe madje edhe në gjak. Mjekësia moderne kopjet me paragonimiasis (të mushkërive), cysticercosis (truri), echinococcosis (mëlçia) dhe filariasis (enëve limfatike). Disa larvat e krimba të udhëtuar rreth trupit me anë të sistemit të qarkullimit të gjakut, dhe rastësisht të bashkëngjitni çfarëdo organi. Nëse infiltruar shumë, shumë vezë, mund të jenë të infektuar të gjithë trupin.
diagnoza

Metodat e diagnostikimit të helminthiasis

Në mënyrë që të identifikohen krimbat në organizmin e të rriturve, më shpesh përdoret ovoscopy. Ky studim është analiza e një feces në vezë të helminths, të cilat janë parazitare në sistemin e tretjes. Për fat të keq, kjo nuk është gjithmonë e mundur për të marrë absolute rezultatet, pasi jo të gjitha krimba të vë vezë në mënyrë sistematike.

Rezultate më të sakta mund të arrihet me ndihmën e histological coprograms, e cila është mikroskopi i hollë seksionet e cal. Nëpërmjet këtij studimi do të mund të identifikojë qartë të pjesëve të organeve nga krimba dhe vezët e tyre. Në përfundim, është e mundur jo vetëm për të diagnostikuar helminth infeksioneve, por edhe për të përcaktuar llojet e parazitëve zbuluar.

Nëse ka ndonjë dyshim se lokalizimi i helminths në mushkëri, është treguar një x-ray. Përveç kësaj, ka kryer ekzaminimin e pështymë. Për të identifikuar parazitët në mëlçi, tru ose të veshkave, të kryera CT ose me ultratinguj. Për diagnozën e helminths në gjak duke e bërë të gjakut. Gjithashtu për këtë qëllim mund të kryhen immunological testeve.

Simptomat e zorrëve krimbat në varësi të llojit të parazitëve

Për lloje të ndryshme të krimbave në njerëzit, simptomat do të ndryshojnë. Ajo është gjithashtu me vlerë duke marrë parasysh kohëzgjatjen dhe forcën e më në fund, gjendjen e përgjithshme të pacientit para se të infeksionit. Tabela e mëposhtme disassembled simptomat kryesore e pranisë së krimbat tek njerëzit, sipas varieteteve.

Forma e parazit (sëmundje) Ndërhyrje metodë Simptomat Kohën e manifestimit të simptomave
Pinworms (enterobiasis) Me ushqimin me origjinë bimore. Nocturnal kruajtje rreth anusit, praninë e parazitëve në stol, një të shkurtër, të mprehtë dhimbje në kërthizë të zonës. 2-3 ditë pas infeksionit.
Whipworm (trichocephalosis) Ushqim të kontaminuar përgatitur në kushte johigjienike. Simptomat janë të shprehura vetëm në ashpër morrave: diarre, dhimbje barku, oreks të dobët, pezmatimi i Shtojcën. Tek fëmijët mund të vonojë rritjen e trupit, dhe madje edhe të ndodhë të zorrës së trashë prolapse. Disa javë
Një tapeworm (difillobotrioz) E kur të hahet infektuar peshk të ujërave të ëmbla. Ky parazit mund të jetojnë deri në 25 vjet brenda pacientit. Mekanike dëmtim të zorrëve, vitaminë mangësi, obstruksion të zorrëve, dehje, alergji. Disa javë
Raundi krimb Kur duke ecur zbathur në një të akuzuar veç e veç. Kruajtje, fryrje të këmbëve dhe tom jery në vendet e depërtimit të parazit. Kollë, pështymë, plagë e bronke dhe mushkëri. Dobësi, marrje mendsh. Të shqetësuar e ciklit menstrual të femrës. Në meshkuj – impotencë. Pak ditë
Roundworm Me ushqimin me origjinë bimore. Dhimbje në zemrën, peritonitis, bronkit, pneumonia, sëmundjet e mëlçisë dhe pankreasit. Mund të shkaktojë suffocation, repere nga traktit të tretjes në ezofag apo të aparatit të frymëmarrjes. Rreth 3 muaj
Llojet e Trichinella Të dobët dhe të përpunuara të mishit, proshutë. Të përzier dhe urth, diarre. 2 ditë
Dhe gjigant të mëlçisë Fluke Bimë e ushqime dhe ujë. Ethe, kollë e thatë, oreks të dobët, dhimbje të barkut. 2-4 javë
si për të trajtuar krimbat

Si për të shëruar nga parazitët

Mos filloni të vetë-ilaçet. Në vendin tonë, të shpërndara gjerësisht rreth 60 lloje të krimbave, dhe secili duhet të zgjedhë e duhur ilaçet. Zakonisht mjekët përdorin 10 llojet e drogave dhe të tyre analogues në përputhje me llojin e krimba. Këto barna kanë një të vogël detox efekt në trupin e pacientit.

Prandaj, mjekimi duhet të jetë i sigurt për të, kur të gjithë u testuar, dhe identifikimin e parazitëve është e kaluar. Disa lloje të drogës që veprojnë në helminth vezë, nuk e prekin të rriturit. Dhe anasjelltas. Prandaj, në vetë-ilaçet, ju duhet të lexoni me kujdes udhëzimet për mjekim.

Zakonisht për krimb morrave të emërojë nga 2-3 përsëritur sigurisht. Kjo është për shkak të probabilitet të lartë të ri-infeksion (rainsasia).

Pilula për krimbat e gjatë shtatzënisë

Që krimbat mund të jenë të gjithë — është një fakt i njohur, sidomos në immunocompromised njerëzit. Edhe në qoftë se një shtatzënë zbuluar parazitëve, duke marrë drogë në 1 tremujorin është e kundërindikuar. Drogat janë kaq toksik që më shumë dëme mund të shkaktojnë ilaçet veten e tyre, nuk mjerë infektimi. Pilula për krimbat e gjatë shtatzënisë është e mundur për të marrë vetëm me recetë dhe është aprovuar për përdorim vetëm Piperazine:

 • kur ascarides — 2 p/ditë 1 orë ose 1 orë pas buke për 2 ditë radhazi, doza e 1.5 -2G.
 • në pinworms të njëjtën dozë për 5 ditë rresht, pastaj një javë pushim, 1-3 kurset e terapisë.

Mos u shqetësoni nëse një grua shtatzënë do të gjenden pinworms. Në qoftë se ju ndiqni rregullat e higjienës personale, edhe kur të infektuar nga këto helminths mund të kuruar veten, që pinworms jetojnë vetëm disa javë.

Nëse pas infeksionit nuk është e higjienës rrezik shumë të lartë të autoinfections, dhe të kujdesshëm në respektimin e të higjienës dhe steaming e brendshme do të lehtësojë një grua shtatzënë nga administrata e toksike të barnave nga krimbat. Prandaj, në mënyrë për të shmangur infeksionin apo të ri-incursio krimbat duhet:

 • tërësisht lani duart me sapun pas përdorimit të wc
 • lani duart pas ndryshimit të brendshme
 • drejtë para një vakt (edhe një rostiçeri)
 • pas kontaktit me kafshët
 • tërësisht larë perime dhe fruta
19.12.2018