Krimbat (helminths): simptomat dhe trajtimin

Krimbat (worms) është një grup i krimbat e parazitëve që të pushtuar trupin e njeriut dhe të fillojnë të parasitize. Sëmundjet që ata provokojnë në fëmijët dhe të rriturit, të quajtur helminthic të pushtimeve ose helminthiasises. Deri më sot, shkencëtarët e dinë se disa qindra lloje të krimbave që mund të parasitize në trupin e njeriut. Disa nuk janë të shkaktojë dëm të rëndë në organe jetësore, të tjerët, megjithatë, të shkaktojë komplikime të rrezikshme mund të rrezikojnë jetën e pacientit. Prandaj, është e mundur të vëzhgojnë me kujdes masat preventive për helminth vezë nga hyrja në trup.Statistika mjeksore tregon se sot rreth 25% e popullsisë së botës është i infektuar me krimba. Të dhënat krimbat mund të jetojnë në të ndryshme të organeve – zorret e muskujve dhe strukturave, mushkëri, mëlçi dhe madje edhe në elementet e vizuale aparatit. Simptomat dhe shenjat e krimba të varet se çfarë lloji i parazit hyrë në trup ku locatam dhe në atë fazë të zhvillimit. Ajo duhet të theksohet se një tipar karakteristik i helminth infeksioneve është një zhvillimin e ngadaltë. Si rezultat, simptomat shfaqen gradualisht. Për sëmundje karakterizohet nga një sëmundje kronike natyrisht me periudha të gjata faljen e simptomave.

krimbat

Çdo lloj helminth infeksionet del nga fakti se në trupin e njeriut bien, larvat, cysts ose helminth vezë. Burimi i infeksionit të sëmurë kafshëve dhe t'i shërbyer popullit, pista e ushqimit dhe pista e ujit. Më të zakonshme krimbat janë pinworms, roundworm dhe felines Fluke. Më krimba të rrezikshme që mund të shkaktojnë dëmtime serioze të organeve njerëzore, përfshijnë:

 • një tapeworm;
 • viçi tapeworm;
 • Echinococcus;
 • alveolar.

Infeksioni me helminths zakonisht ndodh kur njerëzit të gëlltisin vezët e këtyre krimbave. E tyre në zorrë shumë shpejt çelin në larvat, të cilat mund të migrojnë në vendin ku ata do të parasitize vazhdimisht. Vlen të përmendet në pikën që gjatë migrimit të larvat mund të shkaktojë organet dhe indet për shumë dëm serioz — shumë më tepër sesa mund të jenë tashmë të rritur.

Etiologji

Arsyet e infeksionit nga krimbat e fëmijë ose të rritur mjaft shumë:

 • konsumimi i pamjaftueshëm i larë perime;
 • lahet në ujë (sidomos në ngecjen e ujit);
 • dështimi për të vëzhguar përgatitjen e ushqimit;
 • në kontakt të ngushtë me kafshët e infektuara me krimba;
 • i dëmtuar trajtim të ngrohjes nga produktet e para të tyre të konsumit (sidomos produktet e mishit dhe të peshkut);
 • të jetosh në një shtëpi me një person të infektuar me helminths;
 • mospërmbushja e pranuar me rregullat e higjienës;
 • konsumimi i peshkut të para;
 • e insekteve kafshon. Krimbat në këtë mënyrë depërtojnë në trupin e njeriut rrallë. Por për të përjashtuar këtë rrugë e infeksionit është e pamundur.

Pinworms dhe roundworm është një problem i shpeshtë te fëmijët e vegjël (2 deri në 10 vjet). Ky trend është kryesisht për shkak të faktit që ajo është e vështirë për të detyruar fëmijën që të veproni në përputhje të plotë me rregullat standarde të higjienës personale. Por ai shpenzon shumë kohë jashtë, duke luajtur në sandbox dhe me Kafshët shtëpiake. Për faktin se fëmijët nuk e lajnë duart pas rruge apo duke luajtur me kafshët, ata janë më shpesh të rriturit janë të ballafaquar me sëmundje të shkaktuara nga krimba të tilla.

Në rrezik të infeksionit me krimba përbëhet nga njerëzit, të cilëve veprimtarinë profesionale është e lidhur ngushtë me ndërveprimin me kafshët. Edhe kjo mund të përfshijë punëtorët të cilët kryejnë prerja e mishit dhe të peshkut.

Varieteteve të

llojet e krimba

Llojet e krimbave në varësi të vendeve të parasitism:

 • pëlhurë. Në këtë rast, krimbat janë parazitare jo në lumen e zorrëve, dhe në indet dhe organet. Indet helminths të nxisë zhvillimin paragonimus, cysticercosis, echinococcosis, filariasis;
 • cavitary. Vendi i parasitism – zorrët. Zakonisht në këtë në zhvillimin e ascarids, hookworms, një tapeworm, xhuxhi tapeworm, whipworm.

Lloje, varësisht nga rruga e përhapjes:

 • e bioelement. Për të gjithë procesin e zhvillimit të këtyre krimbave të ndryshojë disa "master". Ky grup do të përfshijë tapeworms, nematodes, Echinococcus, trematodes dhe të tjera krimbat;
 • solo-traducitur helminths. Një tipar i këtyre krimbat është se ata mund të zhvillojnë, nuk depërtojnë në trupin e saj të ndërmjetëm të presë. Përfaqësuesit e kësaj specie: hookworm, roundworm, whipworm, aliquam. Këto parazitë të Pjekur në tokë. Infeksioni ndodh, nëse ky tokës erdhi për ushqimin që e personit nuk është plotësisht e përpunuara dhe menjëherë të përdorura;
 • pin krimbat. Ky grup përfshin pinworm dhe xhuxhi tapeworm. Rruga e infeksionit në këtë rast, nga personi në person.

Simptomat

Simptomat e krimba të varet nga cili lloj i tronditur njeriu, dhe në atë fazë të zhvillimit. Sëmundja ka dy faza – akute dhe kronike

 • të mprehtë. Evoluar që nga depërtimi i helminths në trupin e njeriut dhe zgjat deri në tri javë. Nëse sëmundja është e përparuar, në fazë akute mund të marrë deri në 2 muaj. Ajo karakterizohet nga paraqitja e reaksioneve alergjike nga trupi. Personi që ka në skuqje të lëkurës. Nëse ju të kryer një test të gjakut, është e mundur për të identifikuar rritja e përqendrimit të eosinophils. Në këtë fazë, një efekt të mirë i është dhënë antihelminthic barnave me spektër të gjerë të veprimit;
 • kronike. Kohëzgjatja e një faze mund të shkojnë nga 2 javë deri në disa vjet. Simptomat e zorrëve krimbat në varësi të zonës së parasitism, numri i. Në vend të lokalizimi i homologëve të jeni shumë e indeve të dëmtuara, siç shkruhet për të, duke përdorur spines, grepa, prerja e fletëve. Si pasojë, indeve të bëhet i përflakur dhe mund të pengojë funksionimin e tij. Prandaj, është e rëndësishme për të identifikuar krimba dhe kryerja e trajtimit të tyre.

Simptoma të përbashkëta e të krimbat tek njerëzit:

 • dhimbje koke;
 • ënjtur nyjet limfatike;
 • hepatomegaly;
 • splenomegaly;
 • skuqje të lëkurës;
 • kollë;
 • hyperthermia të ulët;
 • dobësi;
 • kapsllëk ose diarre;
 • të përzier dhe të retching;
 • zvogëlimin e peshës.
ascariasis

Ascariasis

Kjo helminthiasis manifestohet me simptoma të tilla:

 • humbja e oreksit;
 • skuqje të lëkurës;
 • ndryshimi në raportin e qelizave të gjakut (rrit përqendrimi i eosinophils);
 • të përzier;
 • dhimbje në bark.

Nëse ju nuk e mbani të trajtimit me antihelminthic droga me një spektër të gjerë të veprimtarisë, aktivitetit të parazitët mund të çojë në shkatërrimin e zorrëve mur, i cili do të sjellë zhvillimin e peritonitis. Gjithashtu ndikon në mëlçi.

Difillobotrioz

Krimbat e ky lloj i personit manifestohet me simptoma të tilla:

 • humbja e peshës;
 • neveri, është e mundur retching;
 • dhimbje në bark;
 • kapsllëk ose diarre;
 • marramendje;
 • dobësi;
 • në excreta është e mundur për të identifikuar specifike fragmente të parazit.

Pa adekuate dhe në kohën e duhur të trajtimit të farmaceutike, do të rritet gradualisht anemia e shkaktuar nga mungesa e vitaminës b dhe hekur.

Enterobiasis

Më të zakonshme helminthiasis te fëmijët dhe te të rriturit. Manifestime:

 • dhimbje në bark;
 • patolerueshme kruarje në zonën anale. Për shkak të tij njerëzit janë vazhdimisht combing zonës, e cila nënkupton paraqitjen e dermatitit;
 • vajzat nuk e përjashton kalimin e candidiasis nëse pinworms të marrë në mukozën vaginale.

Trematodes e mëlçisë

Kjo helminthiasis është shoqëruar nga hepatiti, në holecistoholangit pankreasit. Dhe shenjat e shock syndrome.

Diagnoza

Para se të mësojnë se si të shpëtoj nga krimbat, duhet të bëjë një diagnozë të plotë dhe për të identifikuar se çfarë lloji të krimbave të goditur në trup. Kryesore diagnostikuese metodë e përdorur për të zbuluar parazitëve – duke marrë stol patëllxhan.

Për të zbuluar roundworm dhe pinworms, ekspertët:

diagnoza
 • kryer immunological teste për të përcaktuar praninë e antitrupave për të ascarides;
 • të shqyrtojë scrapings të anusit;
 • vajzat nganjëherë të marrë një scraping nga vagina.

Shtesë metodat e diagnostikimit:

 • studimi i urinës, bile dhe gjaku;
 • në praninë e kollë, të shqyrtojë pështymë;
 • mikroskopike shqyrtimi i perianal dhe mukozë të zorrës së trashë për zbulimin e vezë;
 • Echo;
 • CT;
 • endoscopy;
 • indoniesia.

Masa terapeutike

Trajtim për krimbat duhet të fillojë sa më shpejt që ajo është konfirmuar praninë e tyre në trupin e njeriut. Zakonisht, mjekët përshkruajnë antihelminthic droga të gjerë të spektrit. Ata janë më të efektshme, si një ndikim negativ në disa lloje të krimbave në të njëjtën kohë. Ata duhet të jenë të përdoret nën mbikëqyrjen e mjekësore të specializuara. Rast sui designatio antihelminthic droga me një spektër të gjerë të veprimit, është e papranueshme.

Kurë krimbat mund të caktojë të ndryshme, në varësi të llojeve e krimbat që janë identifikuar gjatë diagnostikimit:

 • droga kryesore përbërës aktiv i cili është mebendazole. Ata janë përdorur për trajtimin e pinworms;
 • droga me diethylcarbamazine. Ata janë përdorur për trajtimin e filariasis', e cila ndikon në sistemin limfatik, indet e vizuale aparatit, dhe indin nënlëkuror;
 • droga me levamisole. Të paraparë për trajtimin e Trichostrongylus, necatorosis, ascariasis, strongyloidiasis', enterobiasis;
 • Beenie hydroxynaphthoate. Droge efektive për trajtimin e sëmundjeve të shkaktuara nga krimbat e rrumbullakët;
 • tableted droga përmban albendazole. Kanë efekt të dëmshëm mbi Echinococcus;
 • piperazine adipate. Së drogës, e cila është detyrimisht i përfshirë në trajtimin e planit ascariasis dhe enterobiasis.

Mjekësia tradicionale

Shumë njerëz janë të interesuar në pyetjen – si të shpëtoj nga krimbat në shtëpi. Jo shumë njerëz duan t'i nënshtrohet trajtimit në spital, pra, për të drejtuar mjete popullore për krimbat. Ajo menjëherë duhet të theksohet se përdorimi i ndonjë kurë popullore për krimbat është e mundur vetëm me lejen e mjekut tuaj. Dhe më të mirë të të gjitha, në qoftë se kjo terapi do të jetë e kombinuar me metodat e zyrtar të mjekësisë.

Mjete popullore:

 • verdhë gentian;
 • fara kungulli të zakonshëm;
 • tansy;
 • shalqi fara janë të zakonshme;
 • infuzion të Artemisia Cina;
 • të freskëta lëng të pelinin, të përziera me alkool;
 • hudhër për mbjelljen;
 • tincture immortelle.
parandalimi

Parandalimi

Nëse ju do të ndiqni këto rekomandime për parandalimin, ju mund të reduktojë ndjeshëm rrezikun e infeksionit me krimba:

 • sjellja e plotë të ngrohjes trajtimin e peshkut dhe mishit;
 • para se të përdorni, tërësisht të larë perime dhe fruta;
 • koha për të dhënë një manar antihelminthic drogës.
 • për të dhënë, si një mjet për parandalimin, fëmijët ilaçe kundër krimbave – sidomos ata që ndjekin lehtësime në kujdesin ndaj fëmijës;
 • rreptësisht të respektojnë rregullat e higjienës.

Ascariasis në fëmijët – patologji, e cila i atribuohet sëmundjet parazitare, e cila është më së shpeshti diagnostikohet në mosha. Në shumicën dërrmuese të rasteve, sëmundja është gjetur në fëmijët nën moshën 5 vjeçare. Provocateur helminth sëmundjet e akteve, konkretisht Ascaris të njeriut (lat. Ascaris lumbricoides). Për të depërtuar në fëmijën e trupit, parazit mund të jetë në disa mënyra, por më të zakonshme të mekanizmit të transmisionit është e kontaktit.

Histoplasmosis – një sëmundje e cila ndodh për shkak të depërtimit në trupin e njeriut specifike infeksion fungale. Kur patologjike proces ndikon në organet e brendshme. Patologji është e rrezikshme si ajo mund të zhvillohet në njerëz të grupmoshave të ndryshme. Edhe në literaturë mjekësore mund të shihen të tilla emrat e sëmundjeve – sëmundjet luginën Ohio sëmundje, e Dashur', reticuloendotheliosis.

Chagas sëmundje (VIZION. Amerikane trypanosomiasis) është një sëmundje infektive që është shkaktuar nga depërtimi në trupin e njeriut patologjike agjent. Për të vuajnë nga sëmundje janë të dy të rriturit dhe fëmijët. Diagnoza shpesh vënë anëtarët e gjinisë mashkullore.

Zoonotic infektive sëmundje, zonën e prekur të cilat janë kryesisht kardiovaskulare, musculoskeletal, gjenitale dhe të sistemit nervor, të referuara si brucellosis. E mikroorganizmave nga kjo sëmundje është identifikuar në 1886, dhe discoverer e sëmundjes është në anglisht, shkencëtar Bruce Brucellosis.

Strongyloidiasis është një sëmundje kronike, të shkaktuara nga të zorrëve të anguila. (Strongyloides stercorali) dhe karakterizohet me shfaqje të ndryshme patologji e traktit gastrointestinal. Ky parazit ishte hera e parë që plotësisht të përshkruhet vetëm në 1876. Autori i përshkrimin ishte francez mjeku Normand. Ai vuri në dukje se krimbat nga excrement e të sëmurët.

Me ndihmën e ushtrimit dhe maturinë, shumica e njerëzve mund të bëjë pa të mjekësisë.

06.12.2018