Çfarë bimëve për të pirë nga parazitët në trup – tarifat më të mira për pastrimin

Të këqijat e përdorimit të barnave farmaceutike dhe përfitimet e bimëve për pastrimin e trupit nga parazitët:

 • Shumica e barnave kundër parazitëve është e kundërindikuar në fëmijërinë e hershme, infektive dhe sëmundjeve virale, gjatë shtatzënisë dhe gjatë me gji, ndërsa bari është e lejuar në të gjitha këto raste.
 • Përdorimi i fuqishëm barnave që eliminojnë krimbat, mund të shkaktojë efekte anësore për shkak të toksicitetit të substancave në përbërjen e tyre.
 • Përbërësit aktiv të drogës normalisht excreted përmes veshkave apo e mëlçisë, prandaj e tyre, efektet toksike mund të jetë shkatërruese për këto organe.
 • Më moderne produkte për pastrimin e trupit nga parazitët kanë një çmim të lartë në krahasim me bimor.
beneficia suffimentum

Kështu, mjete popullore me bimë për të vrarë parazitët nuk janë më keq se droga, nëse gjatë trajtimit zgjat jo më pak se 2 javë (ose e rekomanduar kohë). Përveç kësaj, përdorimi i bimëve është më i sigurt.

Megjithatë, mjekim bimor është i kundërindikuar në individuale intolerancën e disa bimë përbërësit dhe reaksione alergjike.

Më të famshme të bimëve për të eliminuar parazitët

Bima nga krimbat dhe të tjera helminths, si rregull, kanë disa veti që të krijojnë padurueshme kushtet për parazitët tek njerëzit:

 • e djegësirë dhe mprehtësinë e nevojshme për të siguruar një efekt antiseptik dhe për të rritur temperaturën e mjedisit të brendshëm të organizmit;
 • aciditet të lartë, ndërhyn me jetën e më të parazitëve;
 • e shije të hidhur ka anti-helminthic, anti nën ethe aktuale dhe bactericidal të veprimit.

Pothuajse të gjitha këto cilësi e kanë të tillë të njohur të bimëve si tansy, pelinin, karafil, calendula, etj.

Bimët me një shije të hidhur

Më të madh në efikasitetin e ka më të barishte të hidhura parazitëve – pelinin, karafil dhe tansy. Ju mund t'i përdorni ndaras ose të përziera formë, duke e nevojshme proporcion. Me ndihmën e natyrshme të hidhur të përfshira në to, jo vetëm që mund të të sjellë nga krimbat nga trupi, por edhe për normalizimin e bile excretory sistemit.

Parazitare organizmave, të cilat janë të ndikuara nga hidhërimi i pelin"

 • de Gardnerella;
 • Ureaplasma;
 • Mycoplasma;
 • klamidia;
 • Toxocara dhe të tjerët.

Tansy pastron krimbat, Giardia dhe të tjerë të parazitëve, dhe gjithashtu të ekspozuara anti-inflamator dhe tonik pronave.

Karafil aromatike, e cila është një e pahapur buds e karafil të pemës, të përfshira në të efektshme barishte nga krimbat dhe parazitët në sajë të saj të pasur përbërja kimike. Kjo fabrikë ka jo vetëm anti-helminth dhe fungicides (antifungal) pronat, por dhe carminative(ndihmon me fryrje), antispasmodic, analgjezik dhe shërimin sa më shpejt.

Bimëve të tjera

Për procedurën e heqjes parazitët mund të zbatohet jo vetëm në mënyrë rigoroze anti-rra bimëve, por ato të cilat ndikojnë në trupin si një pastrues. Kjo është e nevojshme për sistemin e tretjes, ku më shpesh të banuara nga krimbat. Me këtë qëllim ju mund të përdorni:

 • calendula – ndihmon për të fshijë nga trupi i krimbave, si dhe për të shpejt të rivendosur dëmtuar tyre indeve;
 • kamomil – do të shërbejë si një dezinfektues i mirë në procesin e pastrimit të trupit nga krimbat e tyre metabolike produkteve;
 • qimnon – shpesh përdoren në vend të karafil në përbërjen e anti krimb substancave;
 • rozmarinë – thjesht të shtoni 1/2 lugë çaji tharë bimëve në një shumëllojshmëri të pjatave çdo ditë për të krijuar trup të pafavorshme për helminth mjedisit;
 • e sorrel dhomë ngrënie të gjelbrit, një pjesë të vogël të cilën duhet të hahen të freskëta në mëngjes në një stomak bosh dhe të pi çaj të ngrohtë.

Bimët janë të gjera të spektrit

Bimët me spektër të gjerë të aktivitetit, duke ndikuar lloje të ndryshme parazitare organizmave dhe të kenë shtesë terapeutike pronave:

 • Watercress. Marule me shije, si mustardë dhe rrikë, ka anti-parazit dhe fungicide efekt. Është e dobishme që të ketë një të freskët, ajo shkon mirë me djathë të kripur, dhe trangujve të freskët dhe të tjera të gjelbërimit.
 • Hithra. Pronat e dobishme janë treguar të rinj shoots janë të shkulura në fillim të pranverës. Mund të përdoret në formë të tharë, duke shtuar për të supave ose salads, të bëjë decoctions. Shkatërron pulmonare dhe zorrëve helminths, dhe parazitare në lëkurë.
 • Yarrow. Efektive kundër zorrëve, mushkërive dhe të tjera lloje të krimbave, e rrumbullakët dhe e sheshtë krimbat, protozoa (Trichomonas, klamidia, echinococcal). Ju mund të shtoni teas bimor me kamomil, sage, balsam, dhe nenexhik.
 • Rhubarb. Ndihmon në trajtimin e helminthiasis në traktin gastrointestinal, genitourinary system, sistemit të frymëmarrjes. Efekti në traktin gastrointestinal të ngjashme për efekt të përdorimit të flaxseed.
 • Gjethe delli. Për anti-parazit efekt ju duhet të përdorni vetëm i ri lë të mbledhura në fillim të verës. Për substancat e përfshira në përbërjen e bimëve, ndërhyrjen e organizmave, parazitare në sistemin e qarkullimit të gjakut dhe organet e hematopoiesis.
 • Majdanoz. Kjo mund të ndihmojë për të pastruar trupin nga klamidia, Trichomonas dhe të tjera protozoa, si dhe nga intramuscular dhe të jetojnë të gjakut krimbat. Përdoren gjitha pjesët e bimës. Zgjidhja më e mirë është për të pirë në një stomak bosh në mëngjes, 2 teaspoons lëng të freskët nga rrjedh dhe lë.
 • Luleradhiqe. Shumë e dobishme për helm krimbat e freskët të bimëve bimë ose lëngje frutash – përmban hidhërimin e vret krimbat, që të hani e të mëlçisë dhe të veshkave. Në të njëjtën kohë, gjelbërim rrit bile formimit, e cila ndihmon për të hequr qafe toksike të metabolizmit produktet e krimba.
 • Cilantro. Të gjelbrit, nga pasardhësit e cila të përgatisë spice quhet e koriandrit, e ka një shije shumë të veçantë që nuk është për të gjitha enët. Por krimbat nuk mund të qëndrojë erën dhe shijen, pra, cilantro është përdorur si vermifuge mjete juridike. Ajo shkon mirë me hudhër dhe bën një aromë aromë Orientale pjatat pikante me shtimin e domate, patëllxhan, e ëmbël dhe e nxehtë specat.
 • Hisopi. Ekzotike bari në zonën tonë dhe shpesh përdoret për qëllime dekorative, mund të gjeni një krejtësisht të ndryshme të aplikimit. Gamën e saj e veprimit është shumë e gjerë dhe të larmishme. Prerjen e gjetheve është e dobishme për të shtuar në të nxehtë dhe ftohtë, enët (sallatë), çaj.
 • Nëna dhe stepmother. Parazitët që jetojnë në të njeriut gjak, janë tepër të ndjeshme për të teas, tinctures të thatë dhe shtojcave të këtij centrali.
 • Jamball. Ka aftësinë për helm krimbat në pothuajse të gjitha organeve dhe sistemeve të trupit të njeriut, duke përfshirë migratore specie në gjakun e larvat, të cilat janë përdorur kryesisht nga rrënjët e bimëve.
 • E kopër. Nëse krimbat prekur ndihmon tretjen e ushqimit, excretory të urinës, ose të sistemit nervor (truri), ne rekomandojmë marrjen e kopër fara. Mund të përdoren si mjete të pavarur ose si aditivë në parafabrikuara receta.
Pothuajse të gjitha bimët mjekësore të krijoj një standard recetë është 1 lugë gjelle në 200 ml ujë të vluar.
Kunderindikacionet

Më efektive bimor

Vitet e përvojës në zbatimin e bimëve mjekësore ju lejon për vendin e parë në efektivitetin e mbledhjes nga tansy, karafil dhe pelinin.

Tansy dhe pelinin me karafil

Trajtimi regjim për të rriturit:

 1. Faza I: mix përbërësit në proporcione të barabarta (tansy të përdorni vetëm buds), thajini mirë dhe të bluaj në një pluhur. Gjatë muajit të pini 1 lugë çaji pluhur në një stomak bosh me 200 ml të ngrohtë ujë të zier.
 2. Faza e II-të: krijoj 1 lugë gjelle Flaxseed me ujë të valë (200 ml) dhe të lënë gjatë natës. Për të pirë të nesërmen, në 2 doza në mëngjes agjërimit dhe para gjumit. Kjo do të ndihmojë për të pastruar trupin e toksinave formuar si rezultat i aktiviteteve të krimbat.

Skema për fëmijët e ndryshme kohëzgjatja e përzierje të thatë – kjo duhet të diskutohet me pediatrin dhe për në fazën e dytë, ju duhet të përgatisin një infuzion, duke përdorur 200 ml ujë të vluar dhe 1 lugë çaji e li fara.

Kopër fara

Për të eliminuar parazitëve nga trupi duhet të përdorni 1 lugë çaji kopër fara pas çdo vakt. Përveç kësaj, ju mund të përgatisë përzierje:

 1. Fara qimnon, koriandrit dhe kopër të përzier në pjesë të barabarta.
 2. Bluaj në një pluhur.
 3. Merrni 1 lugë çaji në një stomak bosh për të paktën 1 javë.

Mbledhja e giardiasis dhe giardiasis cholangitis

Mix nenexhik lë dhe thupër buds në proporcione të barabarta, vlim 2 lugë mbledhur 400 ml ujë të valë dhe do të lejojë për të zgjidhur.

Pini 100 ml 15 minuta para ngrënies në mëngjes dhe në mbrëmje. Pas mbrëmje pritjen që të shtrihen në tuaj në anën e djathtë, duke e vendosur atë në një të ngrohtë jastëk ngrohjes për 20 minuta. Kursin e trajtimit – 1 javë.

Horsetail dhe i urtë

Mix 1 lugë gjelle shredded materialet e papërpunuara të urtë dhe horsetail, krijoj 400 ml ujë të valë dhe e lini të qëndrojë 2 orë. Tendosura infuzion për të pirë në një stomak bosh një Filxhan e gjysmë gjatë javës.

Kunderindikacionet

Bar nga parazitët janë të tolerohet edhe nga trupi i njeriut, megjithatë ato mund të aplikohen jo gjithmonë dhe jo të gjithë. Disa bimë kanë një nivel të lartë toksiciteti, që kryesisht ushtron efekte negative në mëlçi dhe veshkat. Të tjerët (si flaxseed) mund të shkaktojë lëvizje të concrements (gurë) në organet.

Përveç kësaj, nuk janë në vijim kontradiksionet:

 • shtatzënia, mujore;
 • hipertensioni arterial;
 • erosive gastriti;
 • ulçera të stomakut;
 • ethe hay;
 • tëmthit ose të gurëve të veshkave.

Për të më mirë të mbrojtur veten, para se të përdorni mjete të bimor, ajo është e rekomanduar për të bërë një barkut ultratinguj për të siguruar të shëndetshme të mëlçisë dhe të veshkave. Ju gjithashtu duhet të konsultoheni me mjekun tuaj në lidhje me sëmundjet në të cilat bimët kundër parazitëve është e kundërindikuar.

29.03.2018