Si të shpëtoj nga krimbat në shtëpi?

Mjekësisë tradicionale për përballimin e parazitëve, ka padyshimtë avantazhe në krahasim me tableta. Natyrale komponentë që janë në dispozicion, kohë testuar, të butë efekt mbi njerëzit, duke ndihmuar për të përzënë numër të madh të njohur krimbat.

Metodat e spastrimit ju duhet të zgjidhni me kujdes, duke u përpjekur për të mësuar sa më shumë të jetë e mundur — disa kanë drejtuar veprimit kundër grupe të veçanta të krimba dhe me protozoa, dhe për të marrë ato kur tjera diagnoza është e pakuptimtë. Nëse keni ndonjë dyshim, ju duhet të braktisin vetë-ilaçeve dhe të konsultoheni me mjekun tuaj.

Ut saepe insignis capitis doloribus, labore,
Baza e të njohura receta e një shumëllojshmëri të bimor që mund të vrasin dhe pastaj të hequr trupin nga trupat e vdekur krimbat.

Për të aplikuar mjete të tilla në praktikë është mjaft e thjeshtë, pasi shumë prej tyre janë në dispozicion dhe janë gjithmonë në dorë.

Testin për zbulimin e morrave

Çdo person mund të kontrolloni praninë e sëmundjes dhe për të përcaktuar nëse ato duhet të trajtohen, në qoftë se ju pergjigjet këto pyetje të thjeshta:

 • Nuk periodike kruarje në zonën anale?
 • Nuk është një skuqje të lëkurës në lëkurë?
 • Sa shpesh e shënuar nga dhimbje koke, lodhje?
 • Nëse përzier ndodh gjatë ditës?
 • Ajo ndihmon tretjen e ushqimit, probleme kanë qenë kohët e fundit: kapsllëk, diarre, fryrje?
 • Si është ëndërr në fjalë janë të këqija, djersitje, duke kërcëllitur dhëmbët dhe të përsëritura zgjim?
 • Ënjtje të këmbëve?
 • Sa shpesh kemi dhimbje të barkut, të cilat janë të qethur shkurt pa ilaçe?
 • Vuan nga sëmundjeve alergjike si urtikarie, astma dhe patologji të tjera?
 • Ka një shije të hidhur në gojë?
 • A ka nyjet limfatike të zgjeruar?
 • Ngjyra e lëkurës dhe mukozës nuk duket yellowish?
 • Të pashpjegueshme rritje të shpejtë në temperaturën e trupit?
 • Dhimbje në muskuj dhe nyje, pa asnjë të dukshme tendosje fizike?
 • Officia traditum medicina
 • Keni ndryshuar peshë në indeksin ose, anasjelltas, rritja e oreksit?
 • Sa herë që në kohën e fundit ne ate sushi dhe rrotullon, i pjekur mish, peshk i tharë?
 • Mjaft pastrohen fruta dhe perime, të derdh ujë të valë?
 • Puna është e bazuar në kontakt me kafshët dhe aty janë Kafshët shtëpiake në shtëpi?
 • Familja ka një fëmijë ose veprimtaritë profesionale që lidhen drejtpërdrejt me fëmijët e institucioneve parashkollore?
Përgjigjur 7 pyetjeve në test është pozitiv, mund të themi se ekziston një mundësi e helminthiasis. Kur 15 apo më shumë për miratimin e përgjigjeve — rreziku nga infektimi shumë të lartë.

Në të dyja rastet, ajo është e rekomanduar që të konsultoheni me mjekun / parasitologist apo vetë-testet e feces për krimb vezë, scraping në enterobiasis, dhe pak gjak nga gishti.

Karakteristikat e mjekësisë popullore

Konsiderohet se me ndihmën e bimëve ju mund të shkatërrojë dhe të tërheqë çdo parazit. Ajo është vetëm e rëndësishme që në mënyrë të drejtë të organizojë procesin e deworming, duke thyer çdo fazë. I shikon ata në tabela.

Faza e trajtimit Mekanizmi i veprimit
PËRGATITORE 7 ditët e para të terapisë, të fillojë çdo ditë për të pirë kungull vaj për gjysmë ore para ngrënies për evakuimin e toksinave nga trupi.
DEWORMING Bazuar në përcaktuar doza dhe frekuencën e përdorimit të ilaçe bimor.
SHËRIM Normalizes e trupit si një e tërë. Ofron dietë, duke shmangur ushqime të dëmshme, medicinale concoctions e bimëve për të normalizuar funksionimin e brendshëm të sistemeve të dëmtuar si rezultat i helminth infeksioneve.

Renditur pikat kryesore të terapisë, të merrni për të recetave.

Trajtimi i të rriturve

Për luftimin e krimbave mjete popullore në shtëpi ka shumë receta të bazuar mbi bimët mjekësore. Ne propozojmë që të konsiderojnë më të thjeshtë dhe të efektshme ato.

Simple recipes

TANSY. Kjo fabrikë ka anti helminthes efekt, mund të përdoret për të rritur vetëm. Në Parasitology aplikuar tij buds.

Për të luftuar nematodes — pinworms, dhe ascarids, kanë të bluaj në pluhur tansy, dhe përzihet me mjaltë në proporcione të barabarta. Marrë ilaç gjysmë ore para ngrënies në mëngjes dhe në mbrëmje për 3 ditë. Marrja e fundit pjesën duhet të jetë i kombinuar me një enema ose pastrues përgatitjes.

Është e rëndësishme për të vëzhguar dozen e tansy, si bimë është toksik dhe në qoftë se ju të kalojë rekomanduar përmasa mund të shkaktojë efekte anësore të tilla si cramping, dhimbje në stomak dhe të vjella.

PELININ. Efektiv kundër parazitëve të gjitha të rrumbullakët. Në bazë të efektshme bimëve të përgatisë një tincture me të fortë anti helminthes efekt.

ABSINTHIUM

Të barabartë me përmasa të marrë fara kungulli dhe grimcuar gjethet e pelinin, pour vodka në raport 1:3. e ardhmja e mjekësisë insistojnë 7 ditë në hije. Marrë tincture, në mëngjes dhe mbrëmje për një të vogël gotë para buke. Lënda është 2 javë.

Ajo nuk mund të jetë pelinin për të ardhmen dhe nënave, njerëzit me ulcera e stomakut dhe duodenale.

STRAWFLOWER. Ndihmon kundër tapeworm. Në mënyrë të ngjashme, nuk janë St. john's wort, yarrow dhe kamomil, të cilat mund të përdoren në një të vetme të Kuvendit, ose në mënyrë individuale. Opsioni i parë është më optimale.

Për të përgatitur një terapeutike infuzion 2 tbsp. lugë barishte Helichrysum (ose mbledhja e mbi të bimëve, të përziera në proporcione të barabarta), pour në 500 ml ujë të valë dhe infused për 12 orë në një termos. Mjeti pastaj kulloj dhe për të marrë një gjysmë Filxhan 4 herë në ditë para ngrënies. Një kurs prej 10 ditësh.

Immortelle harena nuk mund të përdoret për deworming e grave shtatzëna, dhe hipertensionit dhe cholecystitis.

FARA KUNGULLI. Mjaft popullor mjet në luftën kundër parazitëve. Ndihmon për të furçë kundër roundworms, tapeworms' dhe disa të tjera helminths. Ka dy mënyra për të trajtuar farë kungull:

 1. Çdo mëngjes në lukth të zbrazët, të hajë 2 lugë qëruara dhe të shtypura të produktit. Pastaj, për orë të tëra asgjë për të ngrënë, dhe pastaj të marrin një pastrues të drogës.
 2. Në një stomak bosh për të ngrënë 300 gram fara të thata. Pas 30 minutash, pini një gotë qumësht të ngrohtë, në të cilën para-vlim me hudhër dhe të njëjtën sasi kohe që të përdorni një pastrues.

Trajtimi farë kungull është e kufizuar për individët me aciditet të lartë, në të organeve të tretjes.

CUCURBITA SEMINA

ARRE. Përdoret kundër nematodes dhe cestodes (pinworms, ascarids, hookworms në viçi dhe derri apni). Receta në luftimin e tyre është e thjeshtë: 4 tbsp. copëtuar e papjekur arra (patjetër të gjelbër!) hidh një gotë me ujë të valë dhe të insistojnë një gjysmë ore. Gati do të thotë të filtruar dhe i ndarë në tri pjesë, të cilat kanë nevojë për të pirë gjatë ditës. E fundit dozë e infuzionit është plotësuese për të marrë një laksativ.

Përdorimi i arrat me qëllim të trajtimit është e ndaluar për shtatzëna dhe nënat gji, personat me mpiksjen e gjakut.

Për një të rritur në Parasitology, ju mund të gjeni një numër të madh të recetave, të efektshme kundër llojeve të ndryshme të helminthiasis. Kjo është e rëndësishme për të zgjedhur një metodë të përshtatshme, që kanë për qëllim shkatërrimin e parazitëve të konfirmuara nga laboratori i diagnozës.

Trajtimin e fëmijëve

Për të luftuar helminths, fëmija përdorur më fal receta. E tyre në përdorim të drejtë do të ju lejojnë për të pastruar trupin e bebes, pa shkuar për mjekim.

Kështu, ne e konsiderojmë efektive dhe të thjeshtë metoda për të de-ngrohja në prag të fëmijëve, që janë të vërtetuara:

 • roundworms të prodhimit të copëtuar fara kungulli 1 tbsp. lugë në një stomak bosh pas zgjohen;
 • apni eliminuar dhëmb të hudhër, ngrënë para Mëngjesit për 2 javë;
 • për të dëbuar tapeworms dhe disa të tjerë të parazitëve në fëmijët ndihmon infuzionit të shegë peels: zhvishem të një fruti të krijoj Gotë e gjysmë me ujë të valë dhe të japë ½ lugë 3 herë në ditë. Doza mund të, si ajo artificialisht rritjen e përqendrimit të përbërës aktiv mund të shkaktojë probleme vegim në fëmijët;
 • nga flukes' dhe nematodes efektive decoction e lë thupër nga disa SIPS para ngrënies gjatë ditës. Receta shpejt eliminon dëmtuesve dhe simptomat që lidhen me jetesën e tyre, pra trajtimi është i kufizuar në një ditë.

Fëmija trupi është më i prekshëm ndaj veprimit të bimëve medicinale, prandaj, terapi nuk duhet të ndërmerret në mënyrë të pavarur. Në mënyrë që të mos rrezikojnë shëndetin e brezit të ri, ndonjë mënyra të deworming dhe parandalimin në shtëpi duhet të jetë para-konsultoni me mjekun tuaj.

Trajtimi i grave shtatzëna

Ndërsa mbante foshnjën përdorimin e shumica e anti-helminthic do të thotë është e kundërindikuar. Sidomos në qoftë se ne po flasim për tremujorin e parë të gestational periudhe. Kjo është për shkak të faktit që modern anti-parazit barna të lartë toksiciteti, dhe, prandaj, mund të ndikojë negativisht në zhvillimin e foshnjës në barkun e nënës dhe të shkaktojë komplikime.

Por nuk ka grua në një interesante pozitë, nuk gëzojnë imunitet nga infeksioni nga krimbi. Për fat të mirë, ekzistojnë mënyra për t'i luftuar ato me recetave natyrore:

Curatio filii
 • brenda 10 ditësh marrin mbi të zgjuar në mëngjes 200 gram fara kungulli — ato mund të përdoren për të pastruar trupin nga shumica e llojeve të parazitëve;
 • për një javë në një stomak bosh për të pirë një gotë lëng shegë, mundësisht të freskëta presion;
 • lehtë anti helminthes efekt ka çaj me Valerian dhe boronicë e kuqe;
 • në mëngjes, sapo të zgjoheni, të hash në një stomak bosh 1 lugë çaji kopër fara, në mbrëmje të përdorni një të butë laksativ në formën e pjekur beets, ose krasit që të thith.
Gratë shtatzëna nënave, para së gjithash, të kujdeset për shëndetin e fëmijën tuaj palindur, kështu që anthelmintic do të thotë se ata duhet të zgjedhin me kujdes ekstreme. Disa prej tyre mund të ndikojë negativisht në rrjedhën e shtatzënisë ose zhvillimin e foshnjës.

Helminth infeksione janë të rrezikshme për shëndetin e njeriut dëmin që ato shkaktojnë. Një sistem të dobësuar imunitar bëhet një provocateur të ndryshme patologji, nganjëherë mjaft të rrezikshme dhe të papajtueshme me jetën e njeriut. Kohë të duhur, me eliminimin e parazitëve dhe me qëllim parandalimin kundër morrave, të parandalojë komplikimet shëndetësore.

08.06.2018