Si për të bërë fara kungulli nga krimbat

Fara kungulli mund të butësisht, dhe më e rëndësishmja efektive për të neutralizuar dhe excrete krimbat. Vlera e trajtimit të tyre është që krimbat shkatërruar pjesën më të madhe të butë për trupin e rrugës, pa përdorimin e rënda kimike dhe rrezikun e efekteve anësore. Efektet e dobishme të fara kungulli mbi trupin e njeriut kontrasti është i kombinuar me ndikimin negativ të njëjtin mjet për krimbat.

Effectus cucurbita semina në vermes

Si fara kungulli janë krimba? Substancë aktive fara — cucurbitina, e cila është një helm për parazitare individëve që hyjnë në trupin e njeriut, absorbohet në gjak dhe paralyzes krimbat, duke shkaktuar atyre që të mos vdesin, por humbasin aftësinë për të lëvizur, për të kapem për të zorrëve mur, shumohen dhe të çojë mënyrë normale e jetës. Për shkak të faktit se i paralizuar krimbat janë të privuar nga mundësia për të ngrënë dhe të mbajë në, së shpejti kjo është humbja e tyre dhe ata fiziologjike mënyrë larguar nga zorrët.

Kjo është cucurbitina është një helminthic helm. Kjo pronë e fara kungulli kundër parazitëve tha Kineze shëruesit, ata na erdhi kjo metodë e trajtimit të helminthiasis. Nga rruga, që fara kungulli parazitë të dhënë maksimumin efektin terapeutik, ju duhet të hani ato me lëkurën specifike shell, e cila përmban më cucurbitina.

Indikacionet për përdorimin

Fara kungulli janë të efektshme kundër krimbave në çdo moshë, për të rriturit dhe për fëmijët. Përveç kësaj, trajtimit me këtë ilaç popullore shumë të volitshme dhe praktike për çdo person, duke e bërë përdorimin e një farë kungull nga një parazit në trupin e individëve dhe parandalimin e tyre ju mund të shpesh.

Kështu, përdorimi i këtij instrumenti do të përshtaten çdo person nën kushtet e mëposhtme:

 • të jetosh në shtëpinë Kafshët shtëpiake, në mënyrë periodike dhe të sigurt në pastrimin e trupit nga mundur krimb morrave është treguar për të gjithë anëtarët e familjes nga të vogla në të mëdha;
 • trajtimi është e nevojshme të fëmijës, sidomos në një moshë të hershme, me përdorimin e të fuqishëm anti-parazit medikamente është shumë i padëshirueshëm;
 • nuk është një dëshirë për të pastruar rregullisht traktit të tretjes nga të mundshme infeksionet me parazitët si një terapeutike dhe prophylactic;
 • i dyshuar për ekzistencën e krimba, por të mbështetet në marrjen e ilaçeve nuk është e dëshirueshme.

Mekanizmi i efekt i farat e kungullit mbi trupin e njeriut në konsideratë në tavolinë.

VEPRIM Përdorni fara
PASTRIMI Amino acidet dhe fibra të përfshira në farë kungull, të ju lejojnë për një kohë të shkurtër, për të pastruar trupin e toksinave, metabolike produktet e krimba.
SHËRIM Si e parazitëve të ushqehen me gjak dhe të tjera të brendshme lëngjeve dhe indeve të trupit të njeriut, në sfondin e sëmundjes, personi ndihet mungesa e energjisë dhe nervozizëm, vuajnë imunitetin e tij. Kungull fara e shkatërron dhe e largon parazitët nga trupi, eliminimin e atyre simptomat e pakëndshme. Dhe vitaminave dhe mineraleve të përfshirë në përbërjen e saj (fosfor, kalium, kalcium, magnez dhe hekur) për të rivendosur shëndetin pas një sëmundje.
LUFTA KUNDËR PARAZITËVE Krimb helm cucurbitina përmban vetëm farë kungull. Këtë e arrin një të theksuar anti helminthic të veprimit.

Sigurisht, në krahasim me drogat, trajtim fara kungulli nuk duhet të dëmtojë. Pra, kryesore indikacionet për përdorimin e fara janë:

 • veshkë, fshikëz fshikëz e tëmthit, të stomakut dhe të mëlçisë, kundër të cilit medikamente anti-helminthic veprime janë rreptësisht të ndaluara;
 • fëmijët deri në moshën 12 vjeçare;
 • shtatzënisë dhe dhënies së gjirit;
 • të moshuarit.

Për të gjithë këta individë trajtimi konservativ krimb morrave është shumë e padëshirueshme për shkak të toksike efektet e drogës.

Nga çfarë lloj të parazitëve fara kungulli ndihmë?

Cucurbitina, e cila është pasuruar me farë kungull, të aftë për të shkatërruar numër të madh të parazitëve — size nga milimetra në metra. Duke shkaktuar paralizë dhe vdekja e krimba, cucurbitina excreted nga trupi i njeriut së bashku me të vdekurit e parazitëve.

Kështu që krimbat në mënyrë efektive farë kungull?

Lloji i krimbat Emrat
Roundworms (nematodes) Pinworms, vlasoglavy, dhe specie Trichinella roundworm.
Tapeworms (cestodes) Gjerë tapeworm, e gjedhit dhe derri tapeworm.
Flukes (trematodes) Mëlçisë strofkat, Shpella Siberian, Giardia.

Fara kungulli janë treguar tyre efektin terapeutik nga këta parazitë. Nëse ju keni identifikuar një tjetër pjesët, fara kungulli nuk keni anti parasitica efekt.

Si për të ngrënë fara kungulli?

Të rritur në ditë duhet ngrënë të paktën 300 g fara, fëmijët nga 70 g në varësi të moshës. Përveç kësaj, ky mjet është e rekomanduar për të pirë teas bimor dhe për të plotësuar ato me enemas, në lidhje me atë për të hequr qafe të krimbat do të jetë shumë më e lehtë. Gjithashtu nga fara praktikuar përgatitjen e infuzionit ose çaj.

Nuk janë fara kungulli nga helminthic morrave është e nevojshme në një stomak bosh. Për të rritur efikasitetin e mjeteve, ju mund të kombinohen saj të pritjes me produkte të tjera, të cilat gjithashtu ka anti parazitare pronave, të tillë si hudhër.

Si për të bërë fara kungulli ekzistuese nga krimbat, do të përshkruhen më poshtë.

Receta

Ne ofrojmë një zgjedhje e recetave që do të lejojë që të refuzojnë nga trajtimi mjekësor dhe të ju ndihmojë të them lamtumirë të parazitëve.

curatio est, requiritur, ut puer

FARË KUNGULL DHE VAJ PLUHUR. Metodë efektive e parazitëve. Gjatë ditës së personit është e nevojshme për të ngrënë të paktën 100 fara, është e rëndësishme për të përtypur ato tërësisht. Në mbrëmje, pak para kohës së gjumit, ju duhet të pini një lugë vaj pluhur.

Kursin e trajtimit — 3 ditë. Fara kungulli neutralizuar dhe e shkatërron krimbat, dhe në pluhur do të ketë një efekt laksativ dhe për të sjellë ata së bashku me një karrige jashtë. Disa javë më vonë ajo është e rekomanduar për të përsëritur një kurs në mënyrë që të shmangim përsëritjen e sëmundjes mbetur në trup, vezët e krimba.

Nëse një recetë të përdoret për fëmijë nën moshën 12 vjeç, numri i farave dhe vaj pluhur duhet të reduktohet pikërisht dy herë.

FARA KUNGULLI DHE MJALTË. 300 g të farave të bluaj dhe përzierje me një lugë gjelle mjaltë. Nëse përzierje është shumë e trashë, ju mund të shtoni pak ujë të valë.

Hani fara kungulli me mjaltë në mëngjes në një stomak bosh. 3 orë për të bërë për të pirë një laksativ, ju mund të zëvendësojë enema. Lënda është 3 ditë.

Nëse trajtimi kërkon adoleshente, numri i farave do të jetë 150 g, fëmijë deri në 6 viteve — 70 g

Është e rëndësishme të kujtoni se mjalti dhe produktet në bazë të tij mund të shkaktojë alergjike të organizmit, prandaj, personat të prirur për reaksione alergjike, kjo recetë nuk është i përshtatshëm.

FARA KUNGULLI DHE HUDHËR. 200 g fara në një kohë të shkurtër për të skuqura në një tigan pa vaj dhe ujë, trajtimi me nxehtësi është sipërfaqësore. Pasi fara janë të ftohtë, bluaj ato për një tul në një blender, së bashku me një pjesë të vogël të rafinuar kokën e hudhrës.

Rezulton përzierje mbush për tërë natën. Në mëngjes, hani një lugë gjelle e gatshme përzierje. Hani dhe pini në next 3 orë me këtë recetë nuk është i rekomanduar.

FARA KUNGULLI DHE QUMËSHT. Një gotë qumësht dhe një Gotë fara luledielli në një të butë lloj koktej me një blender dhe pini në mëngjes, në vend të parë vakt.

Një orë më vonë e lejuar për të pirë pak ujë të zier, 3 orë më vonë të bëjë një enema ose për të pirë një laksativ.

FARA KUNGULLI DHE KOPËR FARA. Në proporcione të barabarta përzierje fara me dill dhe kungull.

Lugë gjelle të përgatitur përzierje derdh një litër ujë të vluar për rreth një orë dhe tendosje. Pini çaj 3 herë në ditë. Kursin e trajtimit është 7 ditë.

FARA KUNGULLI DHE SODE. Rfj-së farat pa shtuar ujë dhe vaj, pastaj bluaj me mulli mishit. 200 g e grimcuar vegjetativ në masë të shtoni 200 g mjaltë dhe një lugë çaji sode buke.

Të gjithë përbërësit përzihen mirë dhe këmbëngul në një vend të errët për 10 ditë. Gati të thotë të marrësh në mëngjes në një stomak bosh një lugë çaji gjatë javës.

Kjo recetë është konsideruar shumë të efektshme nga të gjithë ata që dikur, deklarojnë se mungon një dozë supë për të krejtësisht të pastër zorrët nga parazitet.

Çdo recetë është e bazuar në farë kungull është shumë e thjeshtë për t'u përdorur. Pas 7 ditësh nga përfundimi i çdo të zgjedhur kursin e trajtimit, ajo është shumë e rekomanduar për të kryer një studim për krimbat.

Si të aplikoni fëmijët

Që fara nuk kanë efekte toksike mbi trupin e njeriut, pa frikë se ata mund të merren në fëmijëri.

Se sa dhe se si për të bërë fara kungulli në trupin e krimba të fëmijëve varet nga mosha e fëmijës. Një përshkrim i teknikës i farat e kungullit në fëmijëri do të jetë si më poshtë vijon:

CUCURBITA SPERMË, OLEUM ET CASTOREA
 • fëmijë 5 deri në 7 vjet — maksimale ditore sasinë e farërave 150 g;
 • 8 deri në 10 vjet — 200 g;
 • fëmijët, 11 për 12 vjet — 250 g;
 • mbi 12 vjeç është 300 g ose të rritur dozen.

Për të luftuar helminthiasis lejohet të përdorë ndonjë prej këtyre recetave të rriturit, por në doza të farës ata kanë rekomanduar disa për të reduktuar me llogari të moshës veçantitë e fëmijës.

Efektet anësore dhe kunderindikacionet

Përkundër faktit se fara kungulli — plotësisht perimeve produkt, nëse ju abuzojnë ose përdorimin pa leje të pranishëm, mjeku mund të dëmtojnë trupin.

Para trajtimit i farat e kungullit, ju duhet të mbani mend se ky mjet, përveç anti parazitare e pronave, ka një bazë të fortë choleretic dhe efekt laksativ. Kjo do të thotë se produkti është absolutisht e kundërindikuar në ato me sëmundje kronike të zorrëve çrregullime nga lloji i diarre dhe prania e trupit vatrën e formimit.

Kaliumi, i cili është pasuruar me fara kungulli, rrit urinim, pra, sëmundje të veshkave dhe sistemit urinar janë gjithashtu të përfshirë në listën e kontraindikacionet.

CUCURBITA SPERMË FAENICULI SEMINA

Zinku, fosfori dhe vitamina b grupi të cilat janë edhe të pasura në fara kungulli, në qoftë se ju të kalojë dozë të përditshme mund të shkaktojnë këto efekte anësore:

 • nauze, të vjella;
 • arrhythmia, tachycardia;
 • diarre;
 • e dhimbshme urinim;
 • reaksione alergjike.

Nëse fara kungulli nga krimbat — të ndihmojë me të vërtetë. Në sajë të substancës aktive — cucurbitina, dhe përmbajtjen e mineraleve, vitaminave farë kungull mund të përdoret për trajtimin dhe parandalimin e helminth infeksionet në trup. Përbërja e fara i lejon jo vetëm për të dëbuar nga trupi i mysafirë të padëshiruar, por edhe për të parandaluar depërtimin e tyre në të rriturit dhe fëmijët.

01.06.2018