Të mushkërive krimbat në njerëzit simptomat

Burimi i infeksionit krimbat janë të egër dhe të kafshëve shtëpiake dhe gjithashtu të pista objekte dhe ushqime të kontaminuara me parazitë. Shumë shpesh infeksioni ndodh nëpërmjet kontaktit me tokën, ku infective larvat. Prandaj, njerëzit në zonat rurale janë më të prirur për të parasitica sëmundje se të tjerët. Simptomat e sëmundjes varet nga sistemi imunitar, numri i parazitëve dhe individuale.

Pavarësisht se çfarë lloj krimba parazitare në mushkëri indeve të një personi, simptomat janë të njëjta. E tyre të saktë formë vetëm mund të përcaktojë saktë të diagnozës, i cili është treguesi kryesor në trajtim efektiv të helminthiasis e njeriut.

Më të zakonshme të parazitëve në të njeriut të mushkërive në vijim: Pulmonis vermes në hominibus salubria
 • Toksoplazmë;
 • cysticerci e derrit tapeworm larvat;
 • custodia – tapeworm larvat;
 • roundworm.

Kur injektohet në dobësimin e trupit të njeriut, larvat të vazhdojnë zhvillimin e tyre të mëtejmë, duke u rritur krimba që ushqehen në jetike gjurmë minerale, duke shkaktuar dëme të mëdha në trup.

Si për të zbuluar parazitët në mushkëri

Larvat e krimbat shpesh të marrë në të rritur në trupin e njeriut nëpërmjet gropë me gojë ose, më shpesh, nëpër lëkurën e prekur. Nëse larva e goditi në zorrët, në rrethana të caktuara ajo përmes murit depërton indeve të mushkërive, ku ai fillon për të zhvilluar në mënyrë aktive. Nëse vezët e krimba të bien nëpër zonën e prekur të lëkurës, gjakut mbart ato të mushkërive indeve për zhvillim të mëtutjeshëm. Një herë në trup, ngadalë duke e shkatërruar atë, i cili mund të çojë deri në vdekje, nëse jo në kohë të duhur të trajtimit. Prandaj, është e rëndësishme për të përcaktuar llojin e helminth të marrë të dini se si të shpëtoj prej tij dhe për të parandaluar ri-infeksion.

Për të zbuluar krimbat në mushkëri indeve ndonjëherë është e nevojshme të merren masat e mëposhtme: Vivere annis Multa helminths në pulmone textus homo
 1. për të bërë fluoroscopy;
 2. për të kaluar një laparoscopy;
 3. ekzaminimi në echo;
 4. serologjik të provimit;
 5. analiza e immuno enzymatic komponente;
 6. ndoshta shtesë shqyrtimit MRI.

Krimbat në mushkëri dhe në fëmijët

Pavarësisht gjë e rrallë e sëmundjes, ju ende mund të takohen krimbat në mushkëri dhe në fëmijët, simptomat e të cilit janë të ngjashme me astma, bronkiti dhe sëmundje të tjera të shkaktojnë kollë. Kanë infektuara fëmija mund të për disa javë të mbahen në temperaturë jo më shumë se 38 gradë, e cila shoqërohet me kollë të vazhdueshme ose ankesa në frymëmarrje. Pra, kur ju shkoni në spital duhet të kalojë të gjitha testet dhe ajo është e dëshirueshme për të bërë x-ray, e cila do të tregojë saktë gjendjen e mushkërive te fëmijët.

Shumë shpesh nënat me kollë e zgjatur dhe e lehtë e temperaturës, fëmija drejtuar për mjete popullore e trajtimit nuk është duke sugjeruar se në indeve të mushkërive mund të ad parasitize mikroorganizmave të dëmshme ose krimbat. Pra, ajo është gjithmonë më mirë të jetë e sigurt dhe të kontrolloni fëmijën për praninë e krimba, në të njëjtën kohë vetëm për të përcaktuar se çfarë lloje jeton në një pjesë të vogël të trupit. Kohën e diagnostikimit lejon të zgjidhni trajtim efektiv dhe të shpejtë në lehtësimin e pakëndshme mikroorganizmave.

Parazitëve të njeriut në mushkëri simptomat dhe trajtimin

Shumë helminths jetuar për vite në mushkëri indeve të një personi, pa dhënë asnjë simptome. Kjo është veçanërisht e vërtetë e duhanpirësve, të cilët janë vazhdimisht kollit, që përjetojnë dobësi dhe mbi lodhje. Por më e theksuar shenjat e parazitëve në mushkëritë e njerëzve në dukje tashmë running formë e sëmundjes.

Në prani të krimbave në mushkëri indeve të një personi me kalimin e kohës ndikon në organe të tjera të tilla si mëlçia dhe kanalet biliare. Prandaj, palpation zbuluar një të zgjeruar të mëlçisë dhe të rritur intervale midis skajeve që tregon për pamjen e kist apo tumor në prekur anësore.

Simptomat

Nëse në fazat e hershme të zorrëve të krimbit më në fund në mushkëritë e njeriut, simptomat mund të shprehet shumë i dobët ose mungon fare. Prandaj, kur ka më shumë simptoma, sëmundja shpesh ka drejtimin formë.

Kryesore shenjat e avancuar format e pulmonare helminthiasis e mëposhtme:
 • ankesa në frymëmarrje, kollë të vazhdueshme, ndoshta mbytje;
 • temperatura rritet;
 • ndjesi shpimi gjilpërash në gjoks kur kollitet, lakimi dhe duke ecur;
 • neveri, është e mundur të vjella;
 • humbja e oreksit, humbja e peshës;
 • probleme të mundshme me vizion.
Fructus Datura ordinaria

Përveç Përgjithshme pamje klinike të infektuar organizmin e pulmonare helminths, pacienti është i ekspozuar ndaj të ndryshme manifestime alergjike dhe toksike reagimet.

Trajtimi

Pas zbulimit të pulmonare hookworms terapia është përcaktuar bazuar në dëbimin e tyre nga trupi i pacientit.

Doza është individuale për secilin pacient, në varësi të moshës së tij të shtyrë, pamje klinike, shfaq simptoma dhe shkallën e neglizhenca e sëmundjes.

Datura e parazitëve në mushkëri

Disa pacientë pulmonare helminthiasis drejtuar për shumë të pazakontë format e trajtimit. Kështu, Profesor Agulov A. T. ofron për të pastruar trupin tuaj nga parasitica shkatërrimi, ose për të pastruar konkrete në bari drogë. Pavarësisht narkotike pronat e Datura kopjet me parazitëve të ndryshme në trupin e njeriut.

Zakonisht përdoret për trajtimin e tymit nga rrahjet bari, frymë e cila ndihmon për të përzënë krimbat nga mushkëritë dhe bronke.

16.05.2018