Trupi pastrimin e parazitëve pelinin

Cilat janë vetitë shëruese të parazitëve pelinin?

 • Vermifuge. Përmbajtja e lartë e hidhërim në bari të jep një vermifuge pronave.
 • Secretory. Të njëjtën hidhërim stimulon sekrecionet e tëmthit, normalizes florën e zorrëve, tretje, i cili shpesh është i prekur nga helminthic infektimi.
 • Gjaku pastrues. Bari vepron si një de toxication ilaç pastron trupin e toksinave dhe metabolike produktet e parazit (antienzyme).
 • Tonik. Helminthiasis në prekur rëndë sistemin imunitar. Në sajë të phytoncides dhe vitamina pelinin forcon mbrojtjet e trupit.

Parimet themelore të trajtimit të

Si është pastrimi i trupit nga parazitët? Një qasje gjithëpërfshirëse është e nevojshme në trajtim. Ajo përfshin të tilla të llojeve të drogave:

Antihelminthic proprietates absinthium
 • sorbent dhe probiotics;
 • vermifuge;
 • choleretic;
 • mbrojtës (rigjeneruar qelizat e mëlçisë);
 • laxatives.

Gjithashtu e rëndësishme vegjetar dhe të pini shumë lëngje gjatë trajtimit.

Terapia zhvillohet në 4 faza:

 1. Përgatitja e trupit. Ju mund të pini e krehur apo kungull vaj sorbent për heqjen e substancave toksike nga trupi.
 2. Vermifuge dhe antihistamines. Ajo mund të jetë e fortë droga sintetike të cilat shpesh kanë efekte anësore dhe të shtypur e të shëndetshme të baktereve. Kohëve të fundit drejtuar për bimor anti helminthes do të thotë të gjerë të spektrit, shpesh përdoret pelinin, tansy dhe karafil. Antihistamines të ndihmojë në lehtësimin e një reaksion alergjik të toksinave të lëshuar nga parazitët.
 3. Laxatives. Për të pastruar zorrë e toksinave pas rënies së parazitëve.
 4. Rivendosjen e funksioneve të sistemit të tretjes dhe sistemin imunitar. Caktuar choleretic, enzimë mbrojtës, immuno stimulues. Rehabilitimi pas helminthic infektimi është shumë e rëndësishme. Njëlloj e rëndësishme është monitorimi i trajtimit dhe, nëse është e nevojshme, një kursi i dytë e terapisë.

Kjo është e rëndësishme për të marrë pelinin parazitët në trupin e njeriut, në mënyrë që të mos dehje të rëndë, helmim të produkteve të mbeturinave dhe shpërbërja e krimba. Prandaj, nuk është e rekomanduar të vetë-trajtimin. Ju duhet të vendosni llojin parasitica infeksionit, të kalojë teste dhe vetëm pasi që mjeku parashikon një trajtim gjithëpërfshirës.

Trajtimi i opisthorchiasis

Opisthorchiasis — humbjen krimbat bile kanalet dhe pankreasit. Infektimi është e rrezikshme për shkak se ajo mund të bëhet kronike. Kjo çon në rrezik akute të inflamacionit të mëlçisë, tëmth trakti, fshikëz e tëmthit, ekziston rreziku i shkatërrimit të kanalet biliare dhe kancerit. Gjithashtu mund të zhvilluar astmë dhe pneumonia. Pelinin nga opisthorchiasis përfshirë shpesh në teas bimor, pije atë me tansy, trumzë, tërfili, yarrow, aspen dhe leh, e gjelbër fara kungulli. Në zyrtar të mjekësisë pelinin kundër opisthorchiasis nuk zbatohet për mjetet juridike bimor zgjedhja e parë. Me diagnozë të përshkruajnë të forta sintetike anthelmintic do të thotë.

Trajtimi i giardiasis

Këto të vetme-celled protozoa janë të shpeshta mysafirët në trupin e njeriut. Giardia shumohen në zorrë e vogël, por pastaj shpesh lëvizin për në organet e tjera — të mëlçisë, fshikëz fshikëz e tëmthit. Parazitëve të nxisë proceset inflamatore në këto organe, bllokoj kanalet biliare. Pavarësisht nga kjo frikshme diagnozën e "parazitëve në mëlçi" — giardiasis mund të trajtohet me sukses, mëlçisë është tërësisht e restauruar. Megjithatë, për të identifikuar atë, ajo ndonjëherë është e vështirë sepse simptomat e kësaj sëmundje janë të ngjashme me simptomat e sëmundjeve të traktit të tretjes, giardiasis shpesh bëhet kronike. Pelinin nga Giardia do të japin efektin terapeutik vetëm kur një jetesë dietë, me përjashtim të ëmbël.

Pelinin nga giardiasis mund të merren në formë të pastër. Por, për më të madh efektin terapeutik, është marrë së bashku me të tjerë vermifuge bimëve — tansy, rozmarinë, celandine, thupër buds, kallami aromatik, gentian, shoots e pishave dhe plep, St. john's wort, arre.

Trajtimi i ascariasis dhe enterobiasis

Me ndihmën e decoctions dhe infusions e pelinin me sukses excreted pinworms (enterobiasis) dhe roundworm (ascariasis). Bari është marrë brenda në formën e ethanolic tinctures dhe decoctions. Nga teas bimor dhe ujë infusions a enemas për të pastruar zorrë nga parazitët. Në decoctions për të administrimit oral shpesh shtoni copëtuar fara kungulli dhe hudhër. Ju mund të gjeni receta të mikro enemas e krimba bazuar në pelinin me shtimin e qepë dhe hudhër. Këto mjete mund të plagosë delikate e mukozës. Dhe ulcerative kolit, inflamacion të rektumit, hemorroide të tilla trajtime janë të kundërindikuar.

Skema dhe rregullat e pranimit të pelinin

Ju së pari duhet për të identifikuar llojin e helminthic infektimi dhe fazë e infeksionit. Dhe kjo mund të jetë vetëm një mjek. Ajo është gjithashtu e rëndësishme të kujtoni komplekse qasje në trajtim. Pa sorbents, antihistamines, enzimë, laxatives efektin e pelinin mund të mos jenë aq të efektshme.

Quid sunt proprietates sanitatem parazitëve absinthium
 • Si për të bërë pelinin parazitëve — para ose pas ngrënies? Të gjitha vermifuge mjete të marrin 30-40 minuta përpara se të hahet. Gjithashtu e rekomanduar për të marrë e barit në mbrëmje, para gjumit.
 • Frekuenca e administratës dhe trajtim. Ka trajtim regimens, kur ekstrakte marrë dy herë në mëngjes dhe në mbrëmje për ¼ e filxhanit. Por ju mund të ndani ata në 4 doza për 2 tbsp. Trajtimi pelinin nuk duhet të kalojë dy javë. Por helminthic më në fund pastrimin e trupit mund të zgjasë për një muaj nën mbikëqyrjen e një mjeku.

E saktë marrjen e pelinin siguron sigurinë e terapisë, përmirëson efektin terapeutik, kontribuon në shkatërrimin e larvat dhe vezët e parazitëve, parandalon ri-infeksion.

Karakteristika të përdorimit të fëmijëve

Si pelinin i sigurt për fëmijët? Ndoshta bari do të sillte më pak dëm të fëmijës trupit sesa sintetike antihelminthic drogës. Megjithatë, ne nuk duhet të harrojmë për toksicitetit të pelinin dhe moshën e saj të lidhura me kontraindikacionet. Vetëm mjeku juaj mund të përshkruajnë këtë bimë medicinale fëmijët.

 • Pelinin nga Giardia fëmijët. Është e njohur se fëmijët shpesh të rriturit të infektuar me giardiasis. Kjo është për shkak të shkeljes së higjienës dhe të ekspozimit të shpeshta të rrugës (duke luajtur në sandbox) dhe më të hapur në kontakt me botën e jashtme. Ka një arsye fiziologjike: fëmijët kanë një aciditetin në stomak është shumë më e ulët se tek të rriturit, kështu që mundësia e mbijetesës së Giardia është shumë më e lartë. Ka arsyen e tretë — fëmijët i duan ëmbëlsirat, por gjithashtu është ushqim për riprodhimin e këtyre parazitëve. Pelinin në giardiasis te fëmijët ndihmon në kompleks të terapisë.
 • Pelinin me pinworms dhe ascarids. Këta parazitë janë të shpeshta mysafirët e fëmijës trupit. Dhe pelinin e ekstrakteve dhe të merren me ta. Por për trajtim të suksesshëm është e nevojshme për të marrë e barit të përsërisin kurse disa herë të kalojë një stol për enterobiasis dhe ascariasis. Ajo është gjithashtu e rëndësishme për të vëzhguar gjatë trajtimit, higjiena e objekteve, funksionale dhe shtrati liri, për të kryer parandaluese të trajtimit për të gjithë familjen.

Trajtimi në të rriturit me bar mund të zgjasë deri në 1 muaj. Përdorimi afatgjatë dhe mbidozë mund të çojë në efekte anësore. Shpesh ka çrregullime të sistemit të tretjes: të përziera, të vjella, urth, belching, diarre, kapsllëk, bloating. E shkeljeve të mundshme të sistemit nervor: convulsions, dridhje, marramendje, dhe madje edhe humbja e vetëdijes. Ne nuk mund të përjashtojë një reaksion alergjik në bari në formën e urtikarie dhe kruarje.

Recetave për tincture, infuzion dhe decoction

Përdorimi i pelinin për krimbat në njerëzit ndoshta në të ndryshme dozimi forma, në formën e infuzionit, decoction, pije alkoolike tincture, pluhur. Siç u përmend tashmë, shpesh pelinin është marrë në mbledhjen me bimëve të tjera anti helminthes të veprimit.

Infuzion

Si për të pirë pelinin e parazitëve në mëlçi? Për këtë ju rekomandojmë gatim bimëve. Trajtimi është kryer në një dietë vegjetarian, me përjashtim të mishit dhe ushqimeve yndyrore.

Përgatitja e infuzionit të bimës

 1. Merrni 1 lugë e urtë, e immortelle, yarrow, St. john's wort, buckthorn, kamomil, leh lisi.
 2. Hidh ½ litër ujë të vluar.
 3. Insistojnë në një termos për 8 orë.
 4. Tendosje.

Duke marrë një koleksion në një stomak bosh një herë në ditë për ¼ e filxhanit. Kursi zgjat për 10 ditë, i pasuar me pushim për 3-5 ditëve, atëherë sigurisht është i përsëritur.

Në lëngun e

E decoction mund të merret brenda dhe gjithashtu e përdorin atë për mjekësore enemas. Të rekomandojë për të përgatitur decoction çdo ditë që kanë mbetur të dobishme trishtim.

Receta për supë

 1. Merrni 1 lugë. e bimës.
 2. Hidh një gotë me ujë të valë.
 3. Vlim ose zhytem në një banjë me ujë për 5 minuta.
 4. Të lënë për gjysmë ore.

Merrni ½ Filxhan 3 herë në ditë.

Tincture

Alkooli tincture të krimbave mund të jenë të përgatitur jo vetëm nga bimët dhe fara e pelinin. Kjo dozë formë është i përshtatshëm për shkak se ajo mund të mbahen gjatë, ajo mund të jetë e llogaritur në një kohë të duhur të trajtimit.

Principia curatio

Gatimi

 1. Merrni 1 tbsp. e bar të thatë.
 2. Hidh 5 tbsp e vodka.
 3. Insistojnë 7 ditë.
 4. Tendosje.

Marrë tincture dy herë në ditë në mëngjes dhe në mbrëmje para gjumit. E dozës për të rriturit — 15 pika. Nuk janë të recetave për një më të dobët tincture — 1 pjesë e barishte të marrë 10 pjesët e alkoolit. Por ka edhe receta ku ju të marrë 50 apo 100 g bimë në ½ litër të alkoolit. Merrni një fortë tincture që mund të merret 3 pika. Për të shmangur një mbidoze dhe helmimit, duhet të jenë të kujdesshëm në lidhje të tilla receta.

Është e rëndësishme të dini se kur pastrimin e trupit nga parazitët mund të përkeqësohet sëmundjet kronike, për të dobësisë, të përzier, marramendje, çrregullime të tretjes. Nëse ju përjetoni këto shenja ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

Mugwort për krimbat është shumë efektive në ascariasis, enterobiasis, giardiasis, opistorhoze. Por, për të aplikuar atë vetë për shkak të toksicitetit të nuk rekomandohet. Bari është rreptësisht e kundërindikuar në shtatzëni. Përdorimi i këtij vermifuge mjetet juridike në fëmijët pa recetë të mjekut, është e ndaluar!

12.05.2018