Simptomat të cilat tregojnë për praninë e parazitëve në trupin e njeriut

Në trupin e njeriut mund të ekzistojë mikro-parazitët (malaria) që mund të shihet vetëm nën një mikroskop.

Tjetër grup i makro parazitëve – e rrumbullakët dhe e sheshtë krimbat (nematodes, tapeworms, etj.), që në trupin e një personi të infektuar mund të shpesh arrijnë të madh madhësi.

Praninë e parazitëve në trup është jo vetëm e kufizuar për të zorrëve, ata shpesh ndikojnë në mushkëri, mëlçi, të muskujve, të trurit, të gjakut, të lëkurës dhe madje edhe sytë.

Simptoma të parazitëve në trupin e njeriut varet nga lloji i parazit dhe mbeturinave toksike:

 • diarre kronike, të shkaktuara nga varfër thithjen e ushqimit;
 • kronike kapsllëk, fryrje dhe bloating (sidomos pas ngrënies), ose ndonjë tjetër problemet e tretjes, duke përfshirë urth, dhimbje të barkut dhe cramping, këlbazës ose gjakut në stol, probleme të zorrëve, etj.;
 • sytë e fryrë dhe qarqe të errëta;
 • ethet;
 • pankreasit;
 • vjellje, humbje të energjisë, përgjumje dhe depresion;
 • ethe, dobësi.

Parazitëve dhe të lëkurës

praesentiae signa në korpusin humanum parazitët

Simptomat e më në fund të përfshijë të lëkurës, kryesisht të kruhet. Si rezultat i inflamacionit të indeve, të rritur numrin e qelizat e bardha të gjakut që mbrojnë trupin.

Ky reagim shpesh shkakton acarim të lëkurës. Personi mund të jetë edhe një Alergji ushqimore.

Parazitëve të prodhojnë toksina, dhe lëkurë të qenë më i madh organ, mundohet të shpëtoj prej tyre. Si rezultat i kësaj, ka probleme të ndryshme të lëkurës.

Shenja të një infektimi të përfshijnë:

 • lëkurë të thatë dhe flokët;
 • humbja e flokëve;
 • alergjitë dhe reaksione alergjike në ushqim;
 • kruajtje në hundë, në lëkurë apo në anus;
 • ekzemë, stomatitis;
 • ënjtje;
 • ndjenja e "zvarritje diçka nën lëkurë";
 • verdhëz, etj.

Parazitëve dhe të sistemit nervor

Toksina, secretum parazitët në njerëzit janë në gjendje të ndikojnë në sistemin nervor Qendror. Pasiguria dhe nervozizmi janë shpesh të shkaktuar nga prania e organizmave të padëshiruar në trupin tonë.

Shenjat e parazitëve në trupin e njeriut të lidhura me sistemin nervor Qendror:

 • të shpejta dhe të shpeshta humor swings;
 • zemërim dhe nervozizëm;
 • nervozizmi;
 • depresioni;
 • harresa dhe mos të organizuar e të menduarit;
 • ankthi;
 • ankthi;
 • ngadalësimin e reflekseve;
 • të dëmtuar vëmendje.

Infektimi helmet e trupit. Trupi reagon ndaj tyre, edhe kur janë në prehje, sepse natën e simptomave të infeksioneve parazitare janë më ekspresive.

diagnoza

Njerëzve të infektuar me shpesh Zgjoheni gjatë natës, sidomos mes 2:00 3:00, kur mëlçisë përpiqet për të eliminuar toksinat nga trupi.

Kjo shkakton këto shenja të pranisë në trupin e njeriut nga parazitët:

 • pagjumësia dhe çrregullime të gjumit;
 • dhëmbët e rëndë gjatë gjumit;
 • djersitje gjatë natës dhe rritje të salivation.

Shenjat e pranisë së parazitëve në trup shpesh shkojnë undiagnosed për një kohë të gjatë, "dëmtuesve" do të mund të mbijetojë një kohë të gjatë në trupin e saj të presë dalluar, konsumojnë kryesore ushqyese, të merrni ato nga ushqimi.

Parazitët në trup, shpesh e bëjnë një person të hani shumë. Ndërsa një personi të infektuar, nuk mund të fitojë peshë.

Simptoma të tjera të infeksionit të organit të

Parazitet mund të udhëtojnë pothuajse të gjitha indeve të buta, duke përfshirë në të nyjeve dhe muskujt ku ata përbëjnë cysts dhe inflamacion. Simptomat e parazitëve në trup është shpesh gabimisht trajtohen si artriti ose dhimbje të muskujve.

Toksinave nga parazitët janë gjithashtu shpesh të grumbulluar në të nyjeve dhe muskujt, duke krijuar spazma e muskujve dhe dhimbje, hidhërim në nyje, bark, gjoks, rheumatic dhimbje, rrahje. Cilat shenja të shfaqet varet nga prekur të sistemit ose organ.

Parazitët gjithashtu shpesh përgjegjëse për problemet e rrugëve urinare dhe excretory sistemit. E tyre larvat pas mbytje "enden" për sistemin e frymëmarrjes, duke shkaktuar nga simptomat e mëposhtme:

 • bronkiti akut;
 • astma;
 • pneumonia;
 • kollë;
 • trup i huaj ndjesi në fyt;
 • gëlltitjes;
 • fryma e keqe dhe shumë e shumë të tjerë.

Simptoma të parazitëve në njerëzit mund të jenë krejt atipike shenjat dhe disa lloje të krimbave janë shumë të vështirë për të përcaktuar. Kjo është për shkak, në mënyrë të veçantë, me një të vështirë diagnoza: është shpesh e nevojshme për të kryer 3 deri në 6 zgjedhje e feces për të eliminuar rezultate të rrejshme. Megjithatë, për dështimin e pacientit, në praktikë, vetëm një përfundim negativ.

Comitialibus et vertigine

Sigurisht, parazitëve nuk janë të fshehura prapa të gjitha sëmundjet, por shfaqja e disa prej tyre shpesh të marrë pjesë. Për shembull, roundworm të ndodhë në stomak dhe traktin gastrointestinal, bloating dhe vanitet. Shumë prej tyre mund të çojë në bllokimin e zorrëve dhe kapsllëk. Roundworm vezë mund të jetë prekje me unwashed perime.

Pinworms në trup shpesh shkaktojnë vjellje dhe diarre, ata të lehtë të depërtojnë përmes zorrëve mur në të enëve të gjakut të sistemit, mund të çojë në:

 • hemorroidet;
 • shkarkimet në të grave;
 • pezmatimi i fshikëzës;
 • bllokim të kanalet biliare.
Infeksionet parazitare shpesh bazohen në bazën e të tilla probleme shëndetësore, si dëmtimin e indeve (si rezultat i dobët vendet më të lehtë të sulmuar viruset dhe bakteret).

Marramendje dhe parazitët

Në rastin e prezencës së parazitëve në trupin e njeriut, simptomat dhe trajtimin janë të ndërlidhura ngushtë. Kjo vlen, për shembull, marramendje (marrje mendsh). Paraardhësit tanë vënë re marrëdhënia mes trematodes dhe marramendje. Të gjitha trematodes (ata kanë disa) reduktimin e metabolizmit dhe të bllokoj bile bllokim që pengon funksionit të mëlçisë, të rritur të kolesterolit.

Relativisht i përbashkët edhe më të madh të njeriut parazit – një tapeworm. Infeksioni ndodh më shpesh në zonat e peshkimit. Burimi është peshk i ujërave të ëmbla – turshi ose të tymosur.

Çfarë mund të shkaktojë parazitët në trup?

Ata janë në gjendje për të shkaktuar zhvillimin e disa sëmundje të rënda; megjithatë, roli i tyre në shfaqjen e sëmundjeve të tilla shpesh nuk merren parasysh.

 • Semundja e parkinsonit, mund të shkaktojnë një kombinim i disa parazitëve: Trichomonas vaginalis (Trichomonada vaginalis), me gjak, depërtuar në tru, Treponema pallidum (Treponema pallidum), shpesh kongjenitale, Nocardia (Nocardia asteroidet), tapeworm e Echinococcus dhe të tjerë të parazitëve.
 • Larvat e parazit migrojnë në fyt dhe fyt, lehtësisht të grumbulluar në gjëndër tiroide, duke shkaktuar një autoimune procesin (e cila është karakteristikë e sklerozë të shumëfishtë). Sklerozë të shumëfishtë shkakton Entamoeba histolytica, Echinococcus multilocularis, Borrelia, ndonjëherë ose gonococcus meningococcus, etj.
 • Në mënyrë të njëjtë është situata me spondylitis ankylosing, autorët e të cilat shpesh bëhen tapeworm dhe tapeworms që ka depërtuar në kurrizore canal dhe të dëshpëruar periferike nervat.
 • Epilepsia dhe marramendje. Arsyeja mund të jetë e mëdha të dëmtuesve (bimët, tapeworm, tapeworm Echinococcus) në qoftë cerebellum ose në veshin e brendshëm. Shpesh i pranishëm ngarkesës bakteriale.
Anorum aliquam parazitët

Cysts e disa parazitë të ketë një multilayered shell mbrojtëse, të cilat ata janë praktikisht i pashkatërrueshëm. Gjallë larva mund të mbijetojnë deri në 30 vjet (llojeve Trichinella). Të ndryshme gunga nën lëkurë mund të formohen krimba, të llojeve Trichinella, tapeworm Echinococcus.

Si ju të merrni shpëtoj nga parazitët nga trupi?

Për të hequr parazitet nga trupi i njeriut, para së gjithash, është e rëndësishme për të pastruar të gjithë sistemin e tretjes. Pastroni zorrët me të mirë-zhvilluar muskujt nuk është një vend i mirë për parazitët në zorrë.

Hapi 1.

Në lidhje me spastrimit zorrë rolin e rëndësishëm të luajtur nga bimët mjekësore. Më efektive në vijim:

 • kamomil;
 • tansy;
 • yarrow;
 • lisi leh;
 • immortelle;
 • pelinin;
 • buckthorn leh.

Një metodë e mirë është konsumi i qepët dhe hudhrat. Për të trajtuar infeksionet parazitare, dhe fara kungulli.

Nëse për të kapërcyer problemin veten nuk punon, ju duhet të konsultoheni me një specialist, i cili do të përshkruajnë anti-helminth drogës.

E rëndësishme! Në trajtimin e terapeutik sigurisht që ju duhet të kalojnë të gjithë anëtarët e familjes tuaj dhe kafshët që jetojnë në të njëjtën shtëpi për të shmangur ri-infeksion.
Hapi 2.

Të rritur konsumin e fibrave përshpejton kohën e promovimit pjesë të patrazuar ushqim të mbetjeve, shmangies së tyre të reshjeve, të cilat në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon cilësinë e tokës për kolonizimin e parazitëve.

Hapi 3.

Parandalimi i vitaminë mangësi. Një futje të mjaftueshme të vitaminave, minerale dhe lëndë ushqyese të nevojshme për të luftuar parazitare infeksion.

Hapi 4.

Përcaktimi i burimit të infeksionit dhe parandalimin e infeksionit:

 • është e rëndësishme për shmangien e kontaktit me të njohur burimet e infeksionit, të tilla si brejtësit droppings, feces cat, të papërshtatshme kontakt me qentë;
 • ju duhet të jenë të kujdesshëm kur të ujit të pijshëm dhe/ose rrobat e banjës me ujë të cilësisë që nuk janë të njohur;
 • për të parandaluar kafshon nga gjak-gjiri insektet mund të mbajnë parazitët, është e nevojshme që të veshin veshje mbrojtëse;
 • para çdo ushqimi duhet të lajë të gjitha frutat dhe perimet në ujë të pastër – kjo gjithashtu do të ndihmojë për të shmangur infeksionin;
 • për ujitjen e perime nuk duhet të përdorni ujë nga potencialisht të ndotura burime.

Fëmijët janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj parazitare më në fund, krimbat shpesh janë të pranishëm në fëmijët e organizmave në sasi të mëdha. Prandaj, është e rëndësishme të accustom ata të duhura higjieno – larja e duarve pas përdorimit të tualetit, duke luajtur jashtë dhe para se të hahet.

Masat parandaluese

Infeksioni mund të ndodh përmes brendshme, gjetja e një në shportën prej liri, liri, peshqir, sende shtëpiake, të tilla si lodra, Takëm, syzet dhe, natyrisht, kafshët (parazitë të vinin të padukshme vezët e tyre lesh).

consummatio et allium cepe

Është e rëndësishme që rregullisht lani mbulesat dhe të brendshme në ujë me një temperaturë prej të paktën 60ºC, dhe të gjitha rrobat që bien në kontakt me pjesët intime të trupit. Gjatë deworming këto gjëra duhet të lahen çdo ditë dhe veç e veç nga e tjera të rrobave.

Është gjithashtu e rekomanduar për të fjetur në e tij të brendshme për të shmangur pa dashje kruarje anus gjatë natës, kur e parazitëve të tregojnë maksimumin e aktivitetit dhe të vë vezë.

Nuk e le Kafshët shtëpiake të ulen në krevat, shtrat, jastëkët dhe batanijet.

Mbytet dhe tualete duhet të lahet shpesh me alkool, sepse shumë prej parazitare vezë janë rezistente ndaj pH detergjentë dhe Soaps.

10.05.2018