Shafran i indisë është nga parazitë të vërtetën apo miti?

Pak njerëz e dinë se shafran i indisë, që është përdorur gjerësisht në gatim, mund të shkatërrojë të zorrëve të dëmtuesve në çdo fazë të zhvillimit.

Pronat medicinale

Shumë prej nesh nuk e di se si disa bimëve në natyrë. E njohur kuzhinë erëz, shafran i indisë është në fakt një produkt i një tropikale shkurre. Janë përdorur për të prodhuar rizome. Në dyqanet e shafran i indisë vjen në formën e pluhur erëzash, portokalli në ngjyrë dhe ka një aromë aromë.

Anti-helminthes pronat kjo bimë është e detyruar të unik përbërjen. E rizome e shafran i indisë të përmbajë një numër të dobishme gjurmë të elementëve që "puna" nuk është vetëm një erëza, por edhe të ketë një efekt pozitiv në trupin e njeriut. Ne listën e më të vlefshme ato .

Shafran i indisë parazitët
 • CURCUMIN. Ka një bazë të fortë anthelmintic efekt. Pengon rritjen e tumoreve të ndryshme të origjinës. Pastron dhe revitalizes e lëkurës. Parandalon zhvillimin e urolitiazës.
 • CINEOL. Normalizes punën e organeve të tretjes. Shtypur jetike për veprimtarinë e krimba.
 • AMERON. Ka anti parasitica aktivitet kundër nematodes dhe protozoa.
 • VITAMINA R. Rikthen organet e hematopoiesis. Përmirëson gjendjen e sistemit kardiovaskular. Kjo pastron gjakun.

Këto prona do të lejojë përdorimin e shafran i indisë në patologji të traktin gastrointestinal helminthiasis dhe probleme me sistemin imunitar. Komponentëve të përfshira në shije, të rritur rezistencën e organizmit të faktorëve të jashtëm, të qartë e toksinave, në normalizimin e funksionimit të sistemit të tretjes, të humbur në sfond të helminthic infektimi.

Mekanizmi i veprimit

Shafran i indisë kundër parazitëve "veprat" i vetëm në zorrët e njeriut. Që është efektive kundër të emigrojnë krimba të ndryshme të organeve dhe të sistemeve të uzinës nuk është operativ.

Kryesore substancave për të shkatërruar dëmtuesit, që janë curcumin dhe Cameron. Kombinimi i tyre me njëri-tjetrin çon drejt çrregullimit të metabolizmit në trupin e parazitëve duke rezultuar në vdekjen e tyre të ndodh.

Pas kësaj, fillojnë të veprojnë komponentëve të tjerë, cineol dhe vitaminë E. Ata të pastruar trupin nga toksina e akumuluara dhe helmet, për të përmirësuar peristaltikės zorrëve, duke lehtësuar natyrore sekretim të produkteve të mbeturinave dhe të vdekurit krimbat.

Përveç kësaj për të rritur parazitët, shafran i indisë është gjithashtu efektive kundër larvat dhe vezët e helminths. Prandaj, në vendet Lindore, kjo erëz është futur në menynë ditore, si një mjet për të dashje mbrojtjen nga krimba dhe viruse të ndryshme, kërpudhave dhe të tjera patogjene microflora.

parazitët

Dëshmi

Studimet shkencore lidhur me shafran i indisë dhe anti-helminthes pronave është kryer. Por mjekësisë popullore rekomandon përdorimin e kësaj erëza nga e thjeshtë, e rrumbullakët dhe tapeworms. Këto përfshijnë:

 • Giardia;
 • amebë;
 • Amebë
 • iecoris Shpella;
 • opisthorchis;
 • roundworm;
 • pinworms.

Si për të marrë parazitëve (receta)

Receta përdorimi shafran i indisë krimbat janë të njohur për shumë njerëz. Nuk është universale, si dhe disa përbërës që ndihmojnë për të përballuar me llojin e drejtë e krimba. Të marrë një vështrim më të afërt.

SHAFRAN I INDISË ME QUMËSHT NGA MË TË THJESHTAT.

Kjo recetë jo vetëm eliminon Giardia dhe të tjera të vetme-celled parazitët, por gjithashtu përmirëson imunitar i mbrojtjes.

 1. 2 lugë erëza, derdh një gotë me ujë dhe të sjellë në vlim. Pas mjet ka ftohur, ajo do të fitojnë një strukturë homogjene. Dyqan në frigorifer.
 2. Çdo natë, para se të shtrat, në një gotë me qumësht të ngrohtë shpërndarë një lugë çaji një decoction e shafran i indisë dhe pini atë në një gëlltis. Kursin e trajtimit 20 ditë. Pastaj duhet një pushim për 1 javë dhe pirja e kësaj përzierje përsëri sipas të njëjtës skemë.
SHAFRAN I INDISË NGA PINWORMS DHE ASCARIDS.

Kjo recetë ndihmon të luftuar raundin e parazitëve. E zorrëve nematodes në mesin e njerëzve janë të zakonshme.

½ Lugë e shafran i indisë dhe një lugë gjelle copëtuar kuqe bilberry fletë për të vënë në termos dhe pour përzierje në 500 ml ujë të valë. Pas 30 minutash maskë filtër dhe për të marrë një gotë para secilit vakt (3 herë në ditë). Kursin e trajtimit 15 ditë.

SHAFRAN I INDISË ME MJALTË NGA IECORIS FLUKES.

Kjo recetë ju ndihmon për të përballuar me parazitët që kanë vendosur në mëlçi.

amebë

Një majë e spice të përzier me një lugë gjelle mjaltë. Përzierje është konsumuar në një stomak bosh në mëngjes dhe, pikërisht para kohës së gjumit. Kursin e trajtimit 20 ditë. Nëse intolerancën e mjaltë, ju mund të zëvendësojë atë me ndonjë cholagogue perime të origjinës.

UNIVERSALE RECETË E SHAFRAN I INDISË RRUMBULLAKËT DHE TAPEWORM.

Ky ilaç mund të jetë toksike për trupin, kështu që kur aplikoni është e rëndësishme për të monitoruar shëndetin e tyre.

Në proporcione të barabarta përzierje pluhur të thara, hudhër, xhenxhefil dhe shafran i indisë. Që rezultojnë nga kjo përzierje marrim një lugë çaji në një stomak bosh vetëm para gjumit. Kursin e trajtimit 10 ditë, në qoftë se ne po flasim për raundin e parazitëve, dhe 1 muaj në prani të tapeworms.

Kunderindikacionet dhe efektet anësore

 • Shafran i indisë, i përket kategorisë së nxehtë erëza. Ajo është e përbërë nga vajra esenciale dhe të tjera përbërësit e fuqishme që mund të shkaktojë alergjike në njerëz. Reaksion alergjik të shafran i indisë zakonisht nuk manifestohet menjëherë, por nëse ata rezultojnë nga përdorimi i kësaj bime duhet të braktisur.
 • SHAFRAN I INDISË SPERMA LACTE, ISH SIMPLICISSIMA
 • Ju nuk mund të përdorni një condiment dhe sëmundje të tëmthit, sidomos kur është fjala për gurin e formimit dhe mekanike përçarje e bile rrjedhin. Fakti është se shafran i indisë ka efekt choleretic, prandaj, përdorimi i saj mund të provokojë rikthimit të sëmundjes.
 • Ajo gjithashtu thins gjakun, që do të thotë që ju mund ta përdorni atë kur të saj çrregullime të koagulimit apo në pacientët që marrin medikamente nga venat me variçe, të gabuar.
 • Shafran i indisë parazitëve kundërindikuar në fëmijët nën 6 vjeç dhe gratë shtatzëna. Kjo është pjesërisht për shkak të një fortë tonik efektin e aromave që është i mbushur me gratë të cilat janë në pozita rrezikun e gjakderdhjes dhe fillimin e parakohshme e punës. Ne nuk duhet të harrojmë të lartë allergenicity e bimëve, jo më pak e rrezikshme për fëmijët dhe nënat gji.

Ekspertët besojnë shafran i indisë është i padëmshëm erëza, nëse ju nuk keni saj lugë me shpresë për të hequr qafe të ndonjë sëmundje. Në këtë rast, të dëmtojnë erëza nuk do të sjellë, por e saj të shkathtësi dhe efektivitetit kundër helminths të diskutueshme. Kjo ka të ngjarë të lidhura me faktin se shumë besojnë parasitologist ilaceve tradicionale më pak efektive se sa me anthelmintic droga, dhe e rekomandojmë ato si adjunctive trajtim ose për parandalim.

01.05.2018